logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno si mohou pořídit senioři, kteří mají se psy zkušenosti a dopřejí mu vše, co potřebuje.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se příliš na dlouhé túry nehodí.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes snáší zimu špatně, při venčení v chladném počasí potřebuje oblékat.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Toto plemeno učenlivostí právě nevyniká.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je chytrý, ale ne vždy pochopí věci tak, jak byste si představovali.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má lovecký pud vyvinutý, takže byste jej při procházkách měli mít pod kontrolou, aby se nezaběhl za zvěří.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o toto plemeno je snadná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Anglický toy teriér

Anglický toy teriér

English toy terrier
Další pojmenování: Black & Tan, Toy Terrier

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina III. - Teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 13
Of. zkratka plemene v ČR: ATT
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: lovec hlodavců
Využití dnes: Agility, Domácí mazlíček, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů (http://www.kcht.cz)

VARIETY PLEMENE ANGLICKÝ TOY TERIÉR

Toto plemeno se nevyskytuje v dalších varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Původ těchto psíků sahá prokazatelně do 19. století, ale jejich předci jsou ještě starší – jednalo se o plemeno Old English Terrier. Původně tato rodina plemen sloužila k lovu drobných hlodavců a zejména krys. Psíci byli navíc oblíbení při soutěžích, kdy v malých arénách byli vypouštěni mezi myši a v určeném časovém limitu měli chytit co nejvíce hlodavců. Později došlo k zákazu těchto her a obliba anglické toye, který byl v té době považován za zmenšeného manchersterkého teriéra klesla.

K vydělení jednotlivých plemen z English Terriera došlo ve druhé polovině 19. století. Hlavním předatvitelem byl manchester teriér a na anglického toye bylo nahlíženo jako na jeho miniaturní variantu až do roku 1962, tehdy došlo k oficiálnímu uznání anglickým Kennel Clubem a z anglického toy teriéra se stalo samostatné plemeno.

Toy není příliš rozšířený, mnohem známější je jeho větší bratr manchester teriér. V České republice se nachází několik jedinců a dohledatelná je 1 chovatelská stanice. Anglický toy teriér patří k málopočetným plemenům.  

POVAHA

Anglický toy je malý psík, ale krev teriéra v sobě nezapře. Je to veselý a přátelský společník, s cizími lidmi se skamarádí, ale na každou návštěvu upozorní štěkotem, je to i přes svou velikost dobrý hlídač. S dětmi vychází dobře, ale ony se s ním musí naučit zacházet, aby mu neublížily. Ke své rodině je velmi oddaný a nerad bývá sám. Může mít sklony k uštěkanosti, proto byste jej měli v hlasovém projevu krotit.

Přetrvává u něho lovecký pud zejména k malým živočichům, vzhledem k tomu by mohl mít problém snášet se s domácími mazlíčky typu hlodavců. S ostatními psy vychází poměrně dobře, dokonce ani nemá tendence k útočení jako někteří teriéři, spíše je bude ignorovat, vůči větším plemenům se může projevit bajácnost a nedůvěřivost. 

Toy je velmi inteligentní a dobře ovladatelný pes, i když učenlivost někdy vázne. Dokáže být tvrdohlavý a ne vždy 100% poslušný. Jeho výchova není složitá a hodí se i pro začátečníky. Možná klame tělem, ale není to žádný choulostivý a přecitlivělý psík, dokáže dělat plnohodnotného společníka na výletech i při psích sportech.

POHYB

Toto plemeno nevyžaduje velké množství pohybu, ale pokud jste aktivní a chcete se věnovat některým psím sportům či chodíte na túry, tak vám jistě bude rádo dělat společníka. Celkem se přizpůsobí svému pánovi, takže mu stačí i kratší procházky, ovšem vyběhat se také potřebuje.

Je vhodné jej zaměstnat po psychické stránce, aby vybil energii. Vyzkoušet můžete různé aktivní hry, u nichž pejsek musí přemýšlet, jak se dostat k pamlsku.

Toy vám bude rád děla společnost u běhání nebo dlouhých procházek, můžete jej vzít i ke kolu, ale někdy je nutné počítat s tím, že jej budete muset popvést, proto je vhodné mít připraven košík, kam pejska umístíte.

 

PÉČE

Na péči není toy náročný, jedná se o krátkosrsté plemeno, takže vyčesesávání srsti vás více zaměstná pouze dvakrát do roka v období línání, protože má podsadu. vhodné je používat gumové hřbílko, kterým mimo jiné i promasírujete kůži. Časté koupání není třeba, v letních měsících můžete využít přírodních vodních nádrží a společně s pejskem se osvěžit. 

Malá plemena mají větší tendenci k tvorbě zubního kamene, aby měl váš pejsek zoubky jako perličky, tak doporučujeme mechanické čištění zubu, to je nejlepší prevencí. Vyzkoušet můžete i různé doplňky stravy.

Pravidelně byste měli kontrolovat drápky, vzhledem k nízké hmotnosti toye pravděpodobně nebude docházet k jejich obrušování a zkracování bude nutné. Na tento úkon zvykejte pejska již od štěněčího věku, abyste s ním neměli problém. Nezapomínejte na pátý dráp na předních packách, který má sklony k zarůstání.

ZAJÍMAVOSTI

Anglický toy teriér byl na počátku 20. století velmi oblíbený v Rusku. V letech 1920–1950 byl však chov čistokrevných jedinců zastaven a jejich počet rapidně klesl. Až v polovině 50. let začalo postupně docházet k obnově plemene, ale do chovu zasáhli i nečistokrevní psi. Došlo k vyhotovení nového standardu a v tomto bodě začalo v Rusku vznikat nové národní plemeno. V roce 1958 se narodil první dlouhosrstý jedinec, který byl později použit v chovu a stal se zakladatelem dlouhosrsté variety moskevského dlouhosrstého toy teriéra, který byl s uznáním mezinárodní kynologickou federací přejmenován na ruského toye. Anglický toy teriér tedy nejen motivoval ke vzniku nového plemene, ale to z něj přímo i vychází.

VÝŽIVA

Malý psík jako akglický toy teriér toho moc nesní, i když mu dopřejete to nejdražší krmivo, tak vás to finančně nezruinuje. Pokud se rozhodnete krmit granulemi, vybírejte takové, které mají ve složení na prvním místě maso, a to ideálně v soušené či moučku. Z čerstvého masa zbyde po zpracování asi třetina objemu. Granule by dále neměly obsahovat široké spektrum obilovin, k dostání jsou krmiva se sníženým obsahem obilovin (Low Grain) nebo zcela bez obilovin (Grain Free). Obilí je jedním z nejčastějších alergenů, takže nákupem krmiva bez něj můžete svému pejskovi ušetřit problémy. Při výběru granulí dále zohledněte věk a plemeno pejska. Pro anglického toye vybírejte kompletní krmivo pro malá plemena.

Pokud chcete doplnit granule o konzervu, tak s ní zacházejte opatrně, abyste si pejska nerozmlsali. Mnoho lidí chtělo svému čtyřnohému mazlíčkovi přilepšit a zapříčinili tak akorát problémy s nežravostí.

Pokud chcete mít přehled o tom, co váš pejsek sní a troufnete si na krmení přirozenou stravou, tak doporučujeme BARF (zkratka pochází a anglického Bones and Raw Food, tedy kosti a syrová strava). Než začnete krmit tímto způsobem, tak je nutné si nastudovat potřebné informace, protože musíte sestavit vyváženou krmnou dávku, aby vašemu pejskovi nic nechybělo. Při barfování potřebujete dostatek místa v mrazáku pro předem připravené psí porce, ale v případě toy to není žádný problém. Kosti dávejte vždy syrové, při tepelné úpravě dojde ke změně jejich struktury a pak se mohou v trávicím traktu nebezpečně štěpit.

Pokud se vám nelíbí představa syrového masa a chcete krmit vařeným, tak myslete na to, že při tepelném zpracování ztrácí suroviny mnoho živin a takové krmení by nemuselo pokrýt všechny psí potřeby. I když při zažívacích problémech doporučujeme krmit vařeným kuřecím masíčkem a rýží a mrkví.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 14–15 let

Anglicý toy teriér je zdravé plemeno, o čemž svědčí i to, že při uchovnění nejsou požadována žádná zdravotní vyšetření. Stejně jako ostatní malá plemena může být postižen luxací pately (vykloubením čéšky). Toto onemocnění je geneticky podmíněno, a pokud si koupíte štěňátko po vyšetřených a prokazatelně zdravých předcích, tak se snižuje pravděpodobnost výskytu.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Anglický toy není náročné plemeno, hodí se pro začátečníky i starší lidi. Jeho potřeba pohybu není extra náročná, víceméně se přizpůsobí svému páníčkovi. 

Není to pes, který by se hodil pro pobyt venku. Potřebuje být v kontaktu se svým pánem a samotu snáší špatně. Pro svou velikost je ideálním společníkem do bytu, protože nezabere moc místa, navíc z něj není tolik chlupů, což jistě oceníte při úklidu. Samozřejmě může bydlet i v domě, kde ocení zahradu, ale nemyslete si, že na ní bude pobývat bez vás. Miluje společnost svých páníčků a nejlepším pelíškem je jejich postel.

Přestože je to poměrně houževnaté plemeno, tak při delších zimních procházkách byste jej měli chránit před nepříznivými vlivy počasí, přece jenom má pouze krátkou srst. Doporučujeme použití funkčních oblečků. Na oblékání byste měli pejska zvykat od štěňátka.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov anglického toy teriéra zaštiťuje v České republice Klub chovatelů teriérů, pokud budete chtít svého pejska uchovnit, tak musíte splnit stanovené podmínky pro zařazení do chovu.

Pro anglického toye platí, že se musí zúčastnit výstavy pořádané klubem a odnést si z kruhu známku nejhůře Velmi dobrá. Na té samé výstavě musí být i změřen a jeho kohoutková výška je pečlivě zaznamenána, dále dojde ke kontrole chrupu a skusu. To vše je platné až po absolvování výstavy nejdříve ve věku 12 měsíců jednice.

Podle obecných podmínek jsou z chovu vyřazeni jedinci s chybějícím řezákem, anomálií ocasu a extrémně bázlivý či agresivní zástupci plemene.

Psi i feny se mohou v chovu využít od ukončeného 14. měsíce věku. Horní věková hranice není u psů stanovena, feny ukončují chovnost posledním dnem 8. roku věku. Během jednoho kalendářního roku může být na feně odchován jeden vrh.

Jako vada je posuzována každá odchylka od standardu. Důvodem pro neuchovnění jsou nejen fyzické abnormality, ale také poruchy chování. Psi musí mít obě varlata plně vyvinutá a sestouplá v šourku. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Anglický toy teriér není v České republice příliš rozšířen a často může docházet k jeho záměně za jiná početněji zastoupená plemena. Malých psíků podobného vzhledu existuje více a pro laika se často liší jen drobnými odchylkami, i když chovatel je svým zkušeným okem rozezná hned.

Manchester teriér

Anglický toy teriér -

Obě plemena mají společnou zemi původu a sdílí i třetí skupinu FCI (Mezinárodní kynologické federace), liší se zařazením do sekce, anglický toy patří do sekce toy teriéři a manchester se řadí k velkým a středně velkým teriérům. To napovídá, že jejich hlavním rozpoznávacím znakem je velikost. Zatímco toy měří v kohoutku od 25 do 30 cm, tak jeho větší dvojník dosahuje 41 cm u psů a 38 cm u fen. Obě plemena jsou si velmi podobná a není se čemu divit, mají společné předky. Toy je dokonce někdy považován za menší varietu manchestera. Jejich velkou odlišností jsou uši, pro anglického toye jsou typické uši ve tvaru plamínku svíčky a mají být vztyčené. Manchester teriér má uši ve tvaru písmene V a jsou polovztyčené.

Trpasličí pinč

Anglický toy teriér -

V našich končinách je poměrně rozšířený trpasličí pinč, který je zároveň dalším možným plemen záměny. Přestože vzhledově jsou si s toyem podobní, tak každý patří do jiné skupiny FCI. Toy je ve třetí (teriéři) a pinč náleží do druhé skupiny k pinčům, kníračům, molossoidním plemenům a švýcarským salašnickým psům. Kohoutkovou výšku stanovenou standardem mají oba stejnou, je to rozmezí 25 až 30 cm. U pinče je navíc možné i jiné zbarvení než černé s pálením, jedná se o jednobarevnou červenou až hnědou. I zde můžeme poukázat na postavení uší, pinč má uši ve tvaru V tejně jako manchester a jsou vztyčené, ale klopené. Navíc se u pinče preferuje srpovité nebo šavlovité nesení ocasu.

Ruský Toy

Anglický toy teriér -

Ruský toy opět patří do jiné skupiny FCI, kterou byl uznán poměrně nedávno. Náleží ke skupině devět ke společenským plemenům. Zemí původu je Rusko, kde bylo šlechtění motivováno právě anglickým toy teriérem, který byl u Rusů v minulém století velmi oblíbený. Ruský toy se navíc vyskytuje ještě v dlouhosrsté varietě a zbarvení je kromě černé s pálením přípustné i hnědé a modré s pálením, dále se může objevit jednobarevná červená. Výška ruského toye se pohybuje od 20 do 28 cm (+/- 1 cm), anglický toy má standardem dáno rozmezí 25–30 cm. Obě plemena mají jinou hlavou, anglický toy ji má protáhlejší a oči mandlového tvaru, kdežto ruský toy má výrazné kulaté oči. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Kompaktní pes, který působí elegantně a harmonicky, je pružný a má čistou stavbu. Hlava s končetinami jsou v takovém poměru, že působí vyváženě.

Pozn. k výšce:

Ideální výška v kohoutku je 25–30 cm.

Pozn. k hmotnosti:
Ideální hmotnost je 2,7–3,6 kg.
Osrstění:

Srst je hustá, lesklá a těsně přiléhající. Upřednostňuje se krátká a hustá.

Zbarvení:

Barva je černá s tříslovým pálení, přičemž černá je ebenového odstínu a je bohaté jako tmavý čerstvě vylouplý kaštan. Přechody barev jsou ostré, nemísí se ani nesplývají. Barvy jsou oddělené jasnými hranicemi. Tříslovou barvu najdeme na hrudních končetinách, na přední straně k zápěstí, dále na vnitřní a zadní straně až těsně pod lokty. Na každém prstu se nachází tenká černá čárka. Pod bradou a uprostřed předního nadprstí je jasná černá značka (otisk palce). Na přední a vnitřní straně pánevních končetin nalezneme tříslovou, kterou ohraničuje černá kresba uprostřed holeně. Na vnější straně zadních končetin by se neměla objevovat výrazná tříslová barva.

Tříslově zbarvená je i tlama, ale nos je černý, černá dále pokračuje po jeho hřbetu a probíhá obloukem pod očima až směrem k nasazení krku. Nad každým okem a na tváři se nachází tříslová tečka. Tříslová je pod čelistmi a na hrdle, ale okraje pysků jsou černé. Uvnitř uší se nachází tříslově zbravená srst, ale za nimi je nežádoucí. Tříslových znaků si dále můžeme všimnout po obou stranách hrudníku, kolem řitního otvoru a na spodní straně ocasu. Nažádoucí je bílá skvrna kdekoliv na těle.

HLAVA

Dlouhá, úzká a pod očima dobře vyplněná.

MOZKOVNA

Klínovitého tvaru.

lebka:

Plochá.

Stop:

Mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černá. Zepředu i z profilu se tlama zužuje a působí klínovitě. Špičatý vzhled hlavy je nežádoucí. Může budit dojem podkusu.

Pysky:

Těsně přiléhající.

Čelisti, zuby:

Pevně sevřené, silné. Skus je pravidelný, kompletní a nůžkový (silné zuby jsou usazeny kolmo do čelisti a horní těsně překrývají spodní). 

Líce:

Lícní svaly nejsou příliš zvýrazněné.

Oči:

Měly by být tmavé bez světlých odstínů. Jsou malé, šikmo usazené, ale nevystupují a mají mandlovitý tvar. 

Uši:

Jsou špičaté a nasazené celkem blízko u sebe a na mozkovně vzadu. Tvarem připomínají plamínek svíčky. Ucho má být dlouhé tak, aby při ohnutí nedosahovalo k oku. Vnitřní čast směřuje dopředu. Kůže je tenká. Od věku 9 měsíců jedince již musí být nošeno vztyčené. 

KRK

Mírně klenutý, dlouhý a půvabný. Lalok na hrdle není žádoucí. Šíjová linie plynule přechází do plecí a elegantně klesá. Plece jsou správně skloněné dozadu.

TRUP

Kompaktní.

Hřbet:

Od kohoutku k bedrům je mírně klenutý, dále ke koření ocasu linie klesá.

Bedra:

Dobře zaoblená.

KONČETINY

Nežádoucí jsou jemné kosti.

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Dobře uložené směrem vzad.

Lokty:

Vytvářejí rovné předhrudí. Dobře přiléhají k tělu.

Předloktí:

Rovné.

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktní a elegantní. Prsty jsou dobře klenuté a oddělené. Mají černě pigmentované drápy. Dva prostřední drápy jsou delší než ostatní.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Postavení končetin pod trupem není žádoucí. Sedací hrboly jsou lehce zaoblené.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Postavené nízko, není vbočené dovnitř, ani vybočené ven.

Tlapy pánevní:

Kompaktní kočičí tlapky s dobře klenutými a oddělenými prsty. Nežádoucí jsou zaječí tlapky.

CHODY PSA

Pohyb je plynulý a vyvolává dojem souladu. Pánevní končetiny se pohybují hladce a pružně. Pohyb působí hladce a pružně, je výrazný a podtrhuje jej silný posun. Typickým krokem je prodloužený klus, nežádoucí je šoupavý krok a vysoká akce předních končetin při nedostatečné prostornosti.

OCAS

Směrem ke špičce ocasu se zužuje, u kořene je silný. Je nasazený nízko a při svěšení nesahá pod hlezno. Nežádoucí je přehnaně živě nesený ocas.

přečteno: 168x