logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno mohou mít i alergici, a to za dodržení určitých podmínek.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes je vhodný pro seniory za předpokladu, že se mu budou dostatečně věnovat.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno není k ostatním psům přátelské.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Toto plemeno není ke kočkám příliš vhodné.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se příliš na dlouhé túry nehodí.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá rádo chladné počasí, ven půjde jen na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno nesnáší teplé počasí příliš dobře.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno je uštěkaností proslulé, každého nově příchozího hlasitě přivítá, ale záleží i na výchově.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno téměř nelíná.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o toto plemeno není snadná, každý den je nutné věnovat mu potřebnou pozornost.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tento pes může snadno onemocnět

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes netrpí obezitou.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér

Yorkshire Terrier
Další pojmenování: YT, jorkšírský terirér, „jork“, „jorkšír“, yorkie, broken-haired scottish terrier

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina III. - Teriéři
Sekce 4 - Toy teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 86
Of. zkratka plemene v ČR: YT
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: Velká Británie
Původní využití: lovec potkanů a krys
Využití dnes: Společenský pes, Domácí mazlíček, Dekorativní pes, Výstavní pes
Kluby v ČR:

Českomoravský klub chovatelů yorkshire terrierů (ČKCHYT)

Yorkshire terrier klub chovatelů a jeho přátel (YTKCHaJP)

1. CZ Yorkshire terrier club (1. CZ YTC)

VARIETY PLEMENE YORKŠÍRSKÝ TERIÉR

U tohoto plemene se nevyskytují samostatné variety.

Biewer

Blue and tan

Black and tan

Chocolate

Golddust

Ocean Pearl

Adda

Biro

Blue merle

Gold merle

Choco merle

Blueberry

Chocoberry

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Yorkšírský teriér vznikl v průběhu 19. století ve Velké Británii. V místě svého vzniku, v anglickém hrabství Yorkshire, byl zdejšími horníky původně využíván pro lov krys. Předpokládá se, že při formování tohoto plemene sehrál jistou úlohu Waterside teriér ve spojení se Skye teriérem. Některé teorie poukazují na pravděpodobné křížení Paisley teriéra s Clydesdale teriérem. Svou unikátní srst získal yorkšírský teriér díky maltézskému psíkovi, jehož vliv vysvětluje výjimečně dlouhé osrstění, a Black and tan teriérovi, který se pro změnu zasloužil o specifickou a tolik obdivovanou barvu srsti u yorkšírského teriéra.

Na sklonku 19. století započal yorkšírský teriér svou postupnou přeměnu ze zdatného krysaře nejchudších vrstev v elegantního a uhlazeného společenského psíka. Vzhledově zcela pozoruhodný drobný psík brzy upoutal všeobecnou pozornost chovatelů. V roce 1886 byl yorkšírský teriér zapsán do plemenné knihy anglického chovatelského klubu (English Kennel Club) a v roce 1898 vznikl v Anglii i první samostatný klub chovatelů yorkšírského teriéra (Yorkshire terrier Club).

POVAHA

Yorkšírský teriér patří mezi nejoblíbenější psy na světě. Za svou popularitu vděčí především svému kouzelnému zevnějšku. Malé rozměry z něj navíc činí ideálního společníka do bytu, kterého není problém vzít kamkoliv s sebou. Navenek sice vypadá jako plyšová panenka na hraní, má však drsnou teriéří povahu. Tento psík drobného vzrůstu je velmi srdnatý a neohrožený. Dokáže být spolehlivým hlídačem, který poctivě ohlásí každého blížícího se návštěvníka. Nepostrádá dostatek sebevědomí a neváhá se postavit ani větším psům. Yorkšírský teriér je zkrátka velký pes v malém těle. Někdy ovšem umí být poměrně dost tvrdohlavý a svéhlavý. Pokud je nesprávně veden a rozmazlován, může vykazovat problémy s poslušností.

POHYB

Yorkšírský teriér je velmi živý, doslova srší energií na všechny strany. Oplývá velkou vytrvalostí a rozhodně nezapře, že mu v těle koluje krev jeho loveckých předků. Vyžaduje dostatek podnětů a pohybu odpovídajícího jeho velikosti. Miniaturní vzrůst tohoto plemene je jistým limitem pro některé outdoorové sportovní aktivity, yorkšírský teriér se nehodí pro velmi aktivní sportovce a vyznavače extrémních sportů, kteří hledají psího parťáka pro jízdu na kole či vytrvalostní běh na velké vzdálenosti za každého počasí. Na druhou stranu se v žádném případě nejedná o vyloženě polštářového psíka, zejména mladý yorkšírský teriér plný síly s radostí doprovodí svého pána i na delších výletech. Často je i v dospělosti velmi hravý, výhodou je, že mu k dostatečnému vybouření stačí o poznání méně prostoru, než  větším psím plemenům.

PÉČE

Yorkšírský teriér má zcela unikátní srst nejen co se týče zbarvení, ale i ohledně její struktury. Toto plemeno jako jedno z mála nelíná, což pro mnoho chovatelů představuje vítaný bonus z hlediska absence neutuchajícího přísunu psích chlupů všude po bytě. Náležitě to ocení také alergici. Srst Yorkšírského teriéra na druhou stranu vyžaduje vysoce intenzivní péči, která obnáší každodenní česání, jež není radno zanedbat.

Pokud je péče o srst opomíjena, tvoří se záhy smotky a žmolky, jejichž rozčesávání působí psovi obrovskou bolest a v pokročilejším stadiu již ani není možné. Jedinou cestou je pak řešení v podobě odstřihnutí celého smotku srsti, touto praxí je však velmi pokřiven adekvátní vzhledový profil psa. V případě účasti na výstavách se používá technika tzv. balíčkování jednotlivých pramenů srsti pro docílení jejího perfektního vzhledu, chovatelé užívají mnoho speciálních přípravků z řady péče o srst.

Vzhledem k jemné srsti bez podsady je yorkšírský teriér poměrně náchylný na prochladnutí, v zimním období je proto třeba tento aspekt péče o něj náležitě zohlednit v podobě procházek odpovídající délky a náročnosti. Zástupci plemene mají velmi citlivou kůži, která poměrně lehce inklinuje k nadměrnému vysychání a výskytu kožních chorob.

Kromě pravidelné péče o srst je třeba u yorkšírského teriéra věnovat zvýšenou pozornost prevenci v boji proti zubnímu kameni. Existuje u něj bohužel zvýšený sklon k jeho nadměrné tvorbě, což může mít v konečném důsledku dopad jednak v podobě nepříjemného zápachu z tlamy, především však může při dlouhodobém zanedbání dojít až k vypadávání zubů.

ZAJÍMAVOSTI

Yorkšírský teriér je po čivavě druhým nejmenším psem na světě. Původně byli zástupci tohoto plemene výrazně větší. Nejznámější yorkšírský teriér 19. století jménem Ben, jenž získal ve své době desítky ocenění na výstavách, vážil celých 5,5 kilogramu. Postupně se však usilovným výběrem drobnějších jedinců docílilo výrazného zmenšení a výsledkem je miniaturní yorkšírský teriér, jak ho známe dnes.

VÝŽIVA

Při výběru krmiva pro našeho malého svěřence musíme mít na paměti, že vyvážená strava je stěžejním předpokladem pro zdravý vývoj štěněte a později u dospělého jedince hnacím motorem pro udržení optimální fyzické kondice. U původního chovatele se ještě před převzetím štěňátka pečlivě informujeme o jeho dosavadním způsobu stravování, na který plynule navážeme. Pokud krmivo měníme, činíme tak jen velmi pozvolna, abychom neuškodili citlivému trávícímu traktu psa.

Od osmi týdnů může být štěně krmeno granulovaným krmivem. Sáhnout můžeme i po masových konzervách či kapsičkách pro psy, které jsou pro pejska chuťově lákavější než granule, ale je obtížnější u nich uhlídat odpovídající přísun potřebných živin v denní dávce. Ještě větší problém představuje z tohoto hlediska krmivo připravované pro psy doma z běžných ingrediencí, které v kuchyni používáme i pro sebe. Většina chovatelů volí granulované krmivo nebo jeho kombinaci s masovými kapsičkami či přímo doma uvařeným masem.

V současné době je možné zakoupit superprémiové krmivo, které je určeno přímo pro yorkšírského teriéra. Existuje verze tohoto krmiva přímo pro štěňata, která zohledňuje specifické nároky, spojené s velmi rychlým růstem štěněte během krátké doby. Granule určené pro yorkšírského teriéra mají perfektní tvar pro bezproblémovou konzumaci a obsahují krom jiného látky prospěšné pro zdravé zažívání, srst, minimalizaci tvorby zubního kamene a podporu imunitního systému.

Yorkšírský teriér bývá hojně svým chovatelem z hlediska stravování rozmazlován, což u něj prohlubuje sklony k mlsnosti. U zástupců tohoto plemene se více než u jiných psů může stát, že některou stravu odmítnou z důvodu nedostatečné chuťové kvality. Výrobci krmiva speciálně pro yorkšírské teriéry toto vzali v potaz a granule jsou ochucené na přírodní bázi, aby zachutnaly i vybíravým psíkům. Někteří odpůrci granulovaného krmiva nicméně tvrdí, že mnoho druhů granulí obsahuje především nezdravá éčka a malý podíl masa. Při výběru je proto dobré podrobně studovat obsah každého krmiva a svou volbu dostatečně zvážit.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 14 let

Miniaturizace plemene s sebou naneštěstí nese relativně velké množství dědičných chorob. Mezi nejhojněji se vyskytující patří již zmiňovaná nadměrná tvorba zubního kamene, onemocnění dásní a kožní problémy, luxace patelly či nevzdušnost průdušnice.

Zdravotní rizika navíc znásobuje obrovská popularita yorkšírského teriéra. Stejně jako u dalších nejoblíbenějších plemen otevřela vysoká poptávka po yorkšírském teriérovi pomyslné dveře spoustě samozvaných chovatelů, naprosto bezohledných množitelů, produkujících zdravotně strádající štěňata jako na běžícím páse. Jejich jediným zájmem je touha po zisku. Naivním a důvěřivým zájemcům o psa jsou schopni napovídat zdánlivě úplně věrohodné báchorky, jimiž odpoutají pozornost od varovných signálů, které naznačují, že se štěnětem rozhodně není něco v pořádku. Při výběru psa tohoto plemene je proto zcela na místě nejvyšší obezřetnost.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Do chovu mohou být zařazeni pouze exteriérově plně reprezentativní zástupci plemene, kteří jsou ve skvělé zdravotní kondici, starší 15-ti měsíců a úspěšně prošli zkouškou chovnosti (bonitace). Účast na výstavě není v současné době podmínkou, přesto se obecně velmi doporučuje. Nezbytnou podmínkou pro uchovnění je minimální hmotnost psa 1,7 kg, feny 1,8 kg a maximální hmotnost psa i feny 3,2 kg. Mezi zásadní vady, které znemožňují uchovnění yorkšírského teriéra, patří zřetelné fyzické a psychické anomálie, přílišná agresivita či bázlivost, u psů rovněž nedostatečné vyvinutí varlat. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Australský teriér

Yorkšírský teriér -

Australský teriér, jenž je oblíben především na svém domovském kontinentě a na nedalekém Novém Zélandu, nedosáhl zdaleka takové popularity jako celosvětově proslulý Yorkšírský teriér. Oproti Yorkšírskému teriérovi dosahují zástupci tohoto sice malého, avšak ostrého a rázného plemene až dvojnásobné hmotnosti. Vyznačuje se celkově méně uhlazeným vzhledem. Od Yorkšírského teriéra se odlišuje rovněž zbarvením a charakterem srsti, která může být buď kombinací modré a světlehnědé či ryze písková. Nepěstuje se do takové délky jako u Yorkšírského teriéra.

Australský silky teriér

Yorkšírský teriér -

Australský teriér a Yorkšírský teriér zřejmě společně stáli u vzniku Australského silky teriéra. Ten má v porovnání s Yorkšírským teriérem celkově robustnější stavbu těla. Od Yorkšírského teriéra se odlišuje délkou a barvou srsti, která je kratší a má na těle stříbrošedou barvu, odstín u čistokrevného Yorkšírského teriéra naprosto nepřípustný. Povahově se v mnoha rysech obě plemena dosti podobají, stejně jako neohrožený Yorkšírský teriér je schopen i silky bez zaváhání vystoupit proti výrazně většímu psovi. Australský silky teriér si ve vyvolávání konfliktů občas přímo libuje.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Drobný teriér živé povahy s dlouhou, delikátní, rovnou srstí, jež padá splývavě k zemi. Uprostřed těla je rovnoměrně rozdělena pěšinkou.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 22 cm    tolerance: +2, -2
fenky: 22 cm    tolerance: +2, -2
Hmotnost:
psi:2,3 kg,    povolená odchylka: +0,9 kg, -0,6 kg
fenky: 2,3 kg,    povolená odchylka: +0,9 kg, -0,6 kg
Pozn. k hmotnosti:
Maximální povolená hmotnost 3,2 kg
Srst:

Nápadně dlouhá na těle i na hlavě, obzvláště v oblasti čenichu a okolo uší. Rovná, velmi jemná, hedvábná na dotek, s výrazným leskem.

Zbarvení:

Osrstění ve směru od týlu až ke špičce ocasu ocelově tmavomodré, bez jakéhokoliv náznaku stříbrného odstínu a s absencí chlupů jiného zbarvení. Hruď, hlava a končetiny pokryty srstí světle hnědého až zlatavého zbarvení, typický je nejtmavší odstín u kořínků a postupně světlejší barva směrem ke konečkům. Nejintenzivnější zbarvení hlavy po stranách, na čenichu a v oblasti uší.

Kůže:

Velmi jemná, se sklonem k suchosti

HLAVA

MOZKOVNA

Nevelkých rozměrů, plochá

lebka:

Nemá kulatý tvar

Stop:

Nos je spíše kratší. Černého zbarvení

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Spíše kratší a dosti úzká

Čelisti, zuby:

Čelisti shodné délky, skus kompaktní nůžkový

Oči:

Střední velikosti, tmavého zbarvení, přitom však jasně zářící a bystrého výrazu

Víčka:

Tmavá

Uši:

Drobných rozměrů, tvarované do véčka, vzpřímené a posazené vysoko na hlavě, pokryté zcela krátkou srstí intenzivně hnědého zbarvení

KRK

Adekvátní délky

TRUP

Pevný a celistvý

Hřbet:

Rovný

Bedra:

Silná

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Dobře vyvinuté, rovné a pevné, hojně osrstěné

Plece:

Lopatky umístěné našikmo

Předloktí:

Bez jakéhokoliv zakřivení, rovné

Tlapy hrudních končetin:

Kulatého tvaru, opatřené černými drápy

PÁNEVNÍ KONČETINY

Skoro rovné, koleno zalomené v mírném úhlu, hojně osrstěné

Kolena:

Nepatrně zalomená

Hlezno:

Absence vbočení a vybočení

Tlapy pánevní:

Kulatý tvar, opatřené černými drápy

CHODY PSA

Končetiny při pohybu směřují přímo vpřed v souladu s osou těla. Linie hřbetu se během pohybu nikterak neprohýbá a zůstává zcela narovnána.

OCAS

V minulosti byl kupírován. V současnosti nekupírovaný, co nejvíce rovný, bohatě pokrytý tmavě modrou srstí, temnějšího odstínu oproti zbytku těla. Nesen mírně nad hřbetní linií. Délka rovnoměrně ladící s celým tělem.

100%
přečteno: 13 449x