topovat ověřit
30.11.2023 / 24.04.2024
Manchester teriér

Manchester teriér

Manchester terrier
80%
Další pojmenování: black and tan teriér, anglický teriér
Manchester teriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina III. - Teriéři
Sekce 1 - Velcí a střední teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 71
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 16. století
Průměrná délka života: 14 - 16 roků
Původní využití: Lovec hlodavců
Využití dnes: Agility, Frisbee, Flyball, Obedience, poslušnost psa, Dogdancing, Domácí mazlíček, Rodinný pes, Společenský pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů

VARIETY PLEMENE Manchester teriér

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Tento elegantní teriér rozhodně není žádné novodobé plemeno, v pramenech bychom podobné psy dohledali již v 16. století, ale známějším se stal až během 19. století. Jeho původním využitím byl lov nežádoucích hlodavců. Manchchester teriér je dostatečně obratný a rychlý, aby si s nimi poradil. 

Předpokládá se, že plemeno vzniklo křížením Whipettů a původních anglických Black and tan teriérů. Své pojmenování získalo v roce 1860. O dva roky později došlo k rozdělení plemen na dvě podle velikosti, a to na Anglického toy teriéra, který má kohoutkovou výšku do 30 cm a Manchester teriéra.

Stejně jako u mnoha jiných plemen, tak problémy přišly zejména s druhou světovou válku, kdy se pozornost lidí upínala jinam. Manchester teriér však přetrval a v roce 1954 se dočkal mezinárodní uznání FCI.

Manchester teriér (Manchester terrier) na WEBFORDOG

POVAHA

Manchester teriér je temperamentní pes plný energie. Potřebuje aktivního pána, který se mu bude dostatečně věnovat. Děti má rád, ale nemusí je poslouchat. Obvykle si v rodině vybírá jednoho pána, ale miluje celou smečku. Nemá moc rád samotu a měl by být s páníčky v úzkém kontaktu. 

S jinými psy vychází dobře a při soužití s více jedinci nebude dělat problémy. Rád štěká, a proto počítejte s tím, že nově příchozí hlasitě přivítá. Je to dobrý hlídač. Zejména pokud bydlíte v bytě, měli byste ho od štěněte vychovávat, aby byl tišší. K cizím lidem je obvykle rezervovaný, pokud to nejsou vaši přátelé. Vztah s jinými mazlíčky může být poněkud problematický, má vyvinutý lovecký pud, takže hlavně hlodavci by se před ním měli mít na pozoru. Má sklony k pronásledování rychle se pohybujících věcí.

Jedná se o inteligentního psíka, který potřebuje důsledného páníčka. Ve výchově nesmíte polevit, protože by si pak dělal, co chce a s vašimi povely by si hlavu nedělal. V rodině bude nejvíce poslouchat jednoho pána. Důležitá je socializace, abyste ho se vším seznámili. Základní výcvik není obtížný, protože se vám Manchester teriér bude snažit vyhovět.

Manchester teriér (Manchester terrier) na WEBFORDOG

POHYB

Tento pes je plný energie a potřebuje zaměstnat, každý den byste měli zařadit jednu delší procházku, kterou spojíte i s nějakou aktivitou – krátkým tréninkem, aportováním apod. Jinak se vám tento teriér přizpůsobí, důležité je, aby trávil čas s vámi, protože samota mu nedělá dobře. 

Je to ideální parťák na výlety a turistiku. Určitě ho od štěněte zvykejte na dopravní prostředky, aby neměl problém s vámi cestovat nejen autem. 

S teriérem se můžete také zapojit do různých kynologických sportů. Dařit se mu bude v agility, dogdancingu, flyballu, ale pokud chodíte běhat, můžete vyzkoušet i běh se psem.

Manchester teriér (Manchester terrier) na WEBFORDOG

PÉČE

Srst nevyžaduje téměř žádnou péči, můžete si pořídit speciální hřeben na vyčesávání krátké srsti, ale postačí přejet i gumovou rukavicí. Koupání se šamponem není potřeba, jenom pokud se pes hodně znečistí nebo příliš nevoní. 

Pozornost byste měli věnovat chrupu, zuby je nejlepší mechanicky čistit alespoň jednou za 2 dny, abyste předešli usazování plaku a vzniku zubního kamene. Můžete také podávat doplňky stravy, které zabraňují zápachu z tlamy. Každý den prohlédněte oční okolí a odstraňte případně nečistoty. Jednou za měsíc zkontrolujte uši.

Péče zahrnuje také zkracování drápků. Minimálně jednou měsíčně byste měli drápky zkontrolovat a případně je zkrátit. Jsou na to určené speciální kleštičky, nebo můžete používat pilník či elektrickou brusku. Ale rozhodně na tuto činnost psa zvykejte od štěněcího věku, protože většina nemá stříhání drápků v oblibě.

Manchester teriér (Manchester terrier) na WEBFORDOG

ZAJÍMAVOSTI

Možná někde uslyšíte, že Manchester teriér má i menší varietu, ale to není pravda, existuje pouze jeden typický představil plemene, který má podle standardu výšku 41 cm u psů a 38 cm u fen. Menší pejsek je Anglický toy teriér, který je ovšem uznán jako samostatné plemeno.

Manchester teriér versus Anglický toy teriér

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité pro všechny psy, protože díky tomu, že budete podávat plnohodnotnou a vyváženou stravu, jim můžete zajistit i zdravý a spokojený život. V dnešní době páníčkové obvykle krmí granulemi nebo barfem.

Manchester teriér je malé plemeno, takže má celkem rychlý metabolismus a potřebuje dostatečně nutričně bohaté krmivo, aby splňovalo jeho požadavky. Vybírejte vždy granule pro malá plemena psů. Pak záleží na věku, zhruba do 12 měsíců můžete krmit granulemi pro štěňata nebo juniory, každá značka to může mít označeno jinak. Důležité je zaměřit se na složení, podle toho poznáte kvalitní granule. 

Pokud chcete mít přehled o tom, co váš pes skutečně jí, tak se budete muset pustit do barfu, tedy krmení přirozenou stravou. Psovi pak servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky tak, abyste mu vytvořili vyváženou krmnou dávku. Sestavení vhodného jídelníčku je na vás, a proto se do toho nemůžete pustit bez znalostí, ale nejdříve je nutné si vše patřičně nastudovat.

Manchester teriér (Manchester terrier) na WEBFORDOG

Zdraví

Při uchovnění nejsou žádná zdravotní vyšetření povinná, což svědčí o tom, že manchester teriér je relativně odolné plemeno, které není příliš zatíženo nemocemi. Přesto se u něj mohou objevit problémy s pohybovým aparátem – luxace patelly. Je vhodné, a to hlavně v juniorském věku, podávat jako doplněk stravy kloubní výživu. 

Dále se může objevit von Willebrandova nemoc, což je porucha srážlivosti krve, která vede ke krvácivým stavům. Psa je možné nechat testovat, doporučujeme tedy kupovat štěně po zdravých rodičích. Dále se mohou vyskytnout oční vady.

Manchester teriér (Manchester terrier) na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno není příliš náročné, může bydlet v bytě, ale i v domě se zahradou. Neměl by ovšem trávit většinu dne sám, protože když se bude nudit, může vám doma začít ničit vybavení, může štěkat/výt a z toho určitě sousedé nadšení nebudou. Pořiďte si Manchestera jen pokud mu můžete věnovat dostatek času. 

Vzhledem ke krátké srsti byste ho měli v chladném počasí oblékat, nejlepší jsou funkční oblečky, které ochrání náchylné partie. 

Jedná se o teriéra, který je temperamentní, takže je lepší, pokud si ho pořídí zkušený páníček. Ale i v rukou pečlivého a snaživého začátečníka, by socializace a výcvik měly proběhnout v pořádku. 

Manchester teriér (Manchester terrier) na WEBFORDOG

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud byste chtěli svého psa nebo fenku zapojit do chovu, tak s tím musíte počítat již při nákupu štěněte, to musí mít předpoklady pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné vylučující vady z chovu. Pak už nezbývá než doufat, že v pořádku přezubí a neobjeví se něco v průběhu dospívání. Podmínky pro přijetí do chovu stanovuje Klub chovatelů teriérů.

Musíte se zúčastnit klubové výstavy od věku 12 měsíců a do posudku nechat zapsat kohoutkovou výšku, typ skusu a stav chrupu. Výstavní ohodnocení může být nejhůře velmi dobrý. 

Aktivní využití v chovu je možné od 15 měsíců věku. U feny je horní věková hranice stanovena na 8. rok věku, u psů žádné omezení není. Za jeden kalendářní rok je možné odchovat pouze jeden vrh.

Manchester teriér (Manchester terrier) na WEBFORDOG

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Manchester teriér se dá zaměnit s jiným exteriérově podobnými plemeny, které jsou u nás známější. Jedná se hlavně o Německého pinče, ale také naše národní plemeno Pražského krysaříka nebo menšího Anglického toy teriéra.

Německý pinč

Německý pinč

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací, ale patří do jiných skupin, Pinč do druhé a Manchester teriér do třetí. Pinč pochází z Německa a kohoutková výška u psů i fen je 45 až 50 cm, hmotnost 14 až 20 kg. Teriér je mírně menší, feny měří 38 cm a psi 41 cm. Pinč může kromě černé s pálením být i jednobarevný, a to jelení červená, červenohnědá až tmavě červenohnědá. Ocas se u žádného z plemen nekupíruje. 

Pražský krysařík

Pražský krysařík

Pražský krysařík je výrazně menší a velikostně odpovídá spíše Anglickému toy teriérovi, ale vzhledem k tomu, že se jedná o naše národní plemeno, je v našich končinách známější. Měří optimálně 21 až 23 cm. Krysařík má vztyčené uši a zakulacenou mozkovnu, naopak teriér má hlavu klínovitou. Krysařík se kromě základní černé s pálením vyskytuje také v hnědé s pálením, jednobarevné žluté a červené, také existuje merle varieta a všechny barvy mohou být i dlouhosrsté. 

Anglický toy teriér

Anglický toy teriér

Oba teriéři jsou uznáni Mezinárodní kynologickou federací a patří do třetí skupiny FCI. Toy měří 25 až 30 cm a je tedy výrazně menší. Jinak exteriér je téměř totožný, ale Toy má vztyčené uši nikoliv klopené jako Manchester. Zbarvení je totožné, Toy je v podstatě zmenšený Manchester teriér. 

Dobrman

Dobrman

Vzhledem k tomu, že uvádíme hlavně menší plemena, která jsou Manchesterovi podobná, zařadili jsme také jednoho většího představitele a tím je Dobrman, jehož kohoutková výška je od 68 do 72 cm u psů a od 63 do 68 cm u fen. Zbarvení je možné černé nebo hnědé s pálením. Jedná se o německé plemeno, které ja také uznané FCi a patří do druhé skupiny. 

Manchester terier s Dobrmanem na WEBFORDOG

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Elegantní, kompaktní a zdravý pes s řádnou substancí. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 41 cm
fenky: 38 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost standard neuvádí.
Srst:

Hladká, lesklá, krátká, přiléhavá s pevnou strukturou. 

Zbarvení:

Uhlově černé se sytým mahagonovým pálením.

Na hlavě je tříslově zbarvený čenich až k nosu. Nos a nosní hřbet jsou uhlově černé. Na lících a nad oběma očima jsou malé tříslové skvrnky. Na spodní čelisti a krku je malé tříslové V. Končetiny jsou od kolene dolů tříslové, výjimku tvoří prsty, na kterých jsou černé proužky. Těsně nad tlapkami se nachází malá černé skvrnka, která připomíná otisk palce. Tříslové zbarvení je i na vnitřní straně pánevních končetin, v oblasti kolen ho rozděluje černá barva. Spodní strana ocasu je tříslová, stejně tak je tříslová kolem konečníku, ale to zakrývá ocas. Na hrudníku je malý výrazný tříslový znak. Tříslové kalhoty na vnější straně zadních končetin jsou nežádoucí. Černá by v tříslovou neměla přecházet, ale barvy jsou jasně ohraničeny. 

HLAVA

Manchester teriér na WEBFORDOG

MOZKOVNA

Plochá, rovná, úzká, dlouhá a klínovitá. Líce nejsou výrazně osvaleny. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je uhlově černá, čenich se zužuje a pod očima je náležitě vyplněný. 

Pysky:

Přiléhavé. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou rovné, s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, tzn. že horní zuby těsně překrývají spodní a jsou vsazeny do čelistí kolmo. 

Oči:

Celkem malé, tmavé a jiskrné, mají mandlový tvar a nevystupují. 

Uši:

Malé ve tvaru písmene V, nesené nad horní linií hlavy a klopené těsně k hlavě nad očima. 

KRK

Poměrně dlouhý, od ramen směrem k hlavě se postupně zužuje. Šíje je mírně klenutá. Kůže nevytváří lalok. 

TRUP

Krátký. 

Bedra:

Mírně klenutá. 

Hrudní koš:

S dobře klenutými žebry. 

Spodní linie:

Za žebry je vpadlá. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Přední fronta je hluboká a úzká. 

Plece:

Hladké a náležitě šikmo uložené. 

Předloktí:

Nohy jsou zcela rovné a postavené pod tělem, jejich délka je úměrná k tělu. 

Tlapy hrudních končetin:

Polozaječí malé tlapky jsou silné s dobře klenutými prsty. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Svalnaté a silné. Nemají kravská hlezna, ani tlapky vbočené dovnitř. 

Kolena:

Dobře zaúhlené. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako u předních končetin. 

CHODY PSA

Pohyb je přímý, volný, vyvážený. Hrudní končetiny mají dobrý dosah a z pánevních končetin vychází hnací síla. 

OCAS

Krátký, je nasazený v místě, kde končí hřbetní oblouk. U kořene je silný a směrem ke špičce se zužuje. Není nesený výše, než je úrověň hřbetu. 

Manchester teriér na WEBFORDOG

přečteno: 870x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...