logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné pro lidi, kteří vědí, co péče o psa obnáší a ideálně mají již předešlou zkušenost s výchovou či výcvikem.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno si mohou pořídit senioři, kteří mají se psy zkušenosti a dopřejí mu vše, co potřebuje.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psi snáší dobře za předpokladu včasné a důsledné socializace.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes může žít s kočkou za předpokladu důkladné výchovy již od raného věku.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes je nadšenec do veškerých aktivit, a proto se hodí i pro psí sporty.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes snáší zimu špatně, při venčení v chladném počasí potřebuje oblékat.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes teplo miluje, v zimě jej najdete poblíž topení a v létě se bude opalovat na sluníčku, dejte ovšem pozor na přehřátí.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Toto plemeno nemá silnou potřebu něco kousat, takže vaše věci by měly být v bezpečí.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má velmi silně vyvinutý lovecký pud, jakmile se v houští něco šustne, tak za tím bude chtít vyrazit.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno je neuvěřitelně energické, až by se mohlo zdát neunavitelné.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes má předpoklad pro to, být skvělým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o toto plemeno je snadná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Toto plemeno je velmi odolné a zdravé.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Trpasličí pinč

Trpasličí pinč

Zwergpinscher
Další pojmenování: malý hladkosrstý pinč, srnčí ratlík

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 1 - Pinčové a knírači
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 185
Of. zkratka plemene v ČR: TP
Země původu: Německo
Vznik plemene: 18. století
Původní využití: lov hlodavců
Využití dnes: Domácí mazlíček, Společenský pes
Kluby v ČR:

Klub pinčů České republiky (http://www.klubpincu.eu)

Českomoravský klub chovatelů hladkosrstých pinčů (http://www.klubchovatelupincu.cz/klub/)

VARIETY PLEMENE TRPASLIČÍ PINČ

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Historie trpasličího pinče je tak trochu obestřena záhadou. Chov je znám od 19. století, ale víme, že pinč se objevoval již o několik století dříve. Psi podobné konstituce se vyskytovali u dvora a jejich náplní práce bylo lovení škodlivých hlodavců. Sloužil spíše k praktickým účelům, nikoli jako ozdoba pro šlechtičny. Pravděpodobně se vyskytovali ve více barvách, než jsou dnes povolené standardem.

Důležitým mezníkem je rok 1895, kdy byl založen chovatelský klub a trpasličí pinč byl ustálen jako samostatné plemeno. Ve 20. letech 20. století se plemeno potýkalo s následky miniaturizace a souvisejícími vadami. V roce 1930 byla stanovena horní výšková hranice na 30 cm, ale stále byli populární malí jedinci, a proto v roce 1956 byla do standardu trpasličího pinče zakotvena i minimální výška 25 cm.

K rozšíření pinče do USA i ostatních zemí, včetně Československa, docházelo během již zmiňovaných 20. let minulého století. V současné době je prioritou udržení požadovaného typu trpasličího pinče.

POVAHA

Trpasličí pinč je při správné výchově skvělým rodinným společníkem. Je velmi hravý a hodí se k dětem. Dokáže vycházet i s ostatními domácími zvířaty za předpokladu, že s nimi vyrůstá a je na ně zvyklý. K cizím lidem je nedůvěřivý, ale svou rodinu miluje a vyžaduje její blízkost. Má sklony ke štěkání, a to zejména pokud se nudí. Když mu budete věnovat dostatek pozornosti, tak z něho vychováte klidného a vyrovnaného psa.

Je houževnatý, inteligentní, aktivní a rychle učí. Zapomeňte na fyzické tresty, raději přistupte k pozitivní motivaci. Pinč má vyvinutý lovecký a pud a hlídá si své teritorium, o návštěvě se proto rychle dozvíte díky štěkotu, kterým vás na ni upozorní. Vůči psům se může chovat temperamentně a dokonce se nebojí ani rvačky, proto jej od mala zvykejte na kontakt s ostatními psy i jinými zvířaty.

Nenechte se zmást jeho velikostí a při výchově buďte důslední, aby si váš pes nedělal, co chce. Pinč má svoji hlavu, a proto neočekávejte 100% poslušnost v každé situaci. Je samostatný a schopný uvažovat, zda má něco smysl.

POHYB

Trpasličí pinč klame tělem, ve skutečnosti je to velký sportovec, který se hodí pro aktivní lidi. Rozhodně ho neuspokojí ležení na gauči, potřebuje dlouhé procházky, je to skvělý parťák pro běh a túry, pokud se dostanete do těžšího terénu, tak není problém jej přenést. 

Díky rychlosti a hbitosti se pinč skvěle hodí pro agility, které bude běhat s velkým nadšením. Věnovat se s ním můžete i jiným psím sportům, vynikat bude jistě v dogdancingu, při němž oceníte jeho učenlivost a hravost. Zaměstnat jej můžete nejen fyzicky, ale také psychicky, pinč ocení každou hru, kterou vymyslíte. Pokud není venku vhodné počasí, tak se věnujte třeba učení nových triků.

Jestliže pinčovi nedopřejete dostatek vyžití, tak se bude nudit a začne vymýšlet lumpárny. Pokud bude doma sám, tak se připravte na stížnosti od sousedů, že štěká a může vám i poničit vybavení, když si obstará zábavu sám. Jeho potřebu pohybu proto nepodceňujte.

PÉČE

Trpasličí pinč není na péči náročný, srsti nemusíte věnovat zvláštní pozornost, jednou týdně ji stačí přejet gumovým kartáčem nebo speciální rukavicí. Pokud se chystáte na výstavu, tak to samé provedete pár minut před vstupem do kruhu a srst se bude krásně lesknout.

Pravidelně byste měli zastřihovat drápky, aby nepřerůstaly a neomezovaly psa při pohybu. U malých plemen se občas drápky neobrušují, a proto je pravidelně kontrolujte a v případě potřeby zkraťte kleštěmi nebo gilotinou. Hlavně nezapomínejte na páté prsty na předních packách. Pejska na tento úkon zvykejte již od štěněte, abyste později neměli problém.

Malá plemena jsou náchylná na tvorbu zubního kamene. Proti zubnímu kameni můžete bojovat preventivně různými doplňky stravy, oblíbená je řasa kelpa, nebo lze zuby čistit mechanicky speciálním kartáčkem, který si pohodlně nasadíte na prst.

ZAJÍMAVOSTI

Trpasličí pinč je v podstatě zmenšeninou většího německého pinče. Zajímavostí je, že současní pinčové a knírači mají společné předky. Chovatelský klub byl založen v roce 1895 a v té době byla populární miniaturizace pinče. Až kolem 50. let 20. století se trpasličí pinč začal ustalovat v typu a důraz byl kladen, aby jedinci tohoto plemene byly odolní a hlavně zdraví.

Zdravotní stav pinče je obdivuhodný, protože se u něho nevyskytuje dokonce ani luxace pately, která je typická právě pro malá plemena. Při uchovnění jedince nemusíte dělat žádné zdravotní testy. 

VÝŽIVA

Bez ohledu na to, jaké plemeno si vyberete, tak mu musíte poskytnout kvalitní stravu. Nejjednodušším způsobem jsou kompletní krmiva, nemusíte nic připravovat a pes dostává vyváženou dávku. Granule vybírejte kvalitní a vždy si přečtěte jejich složení, na prvních místech se musí objevit maso. Kupujte granule, které mají nízký obsah obilovin, nebo dokonce žádné obilí neobsahují. S konzervami zacházejte opatrně, protože malí psi jsou často mlsní a pak už by nemuseli jevit zájem o granule. Kompletní krmiva jsou rozlišená podle věkových stádií (štěně, dospělý, senior), velikosti plemen a zvláštních potřeb psů.

Jestliže chcete mít opravdu přehled o tom, co váš pes sní, tak pro vás bude vhodné krmení syrovou stravou (tzv. BARF). Kromě syrového masa se musí přidávat přílohy, zelenina a samozřejmě kosti, ale pro ty obzvlášť platí pravidlo, že vždy musí být konzumovány syrové. Předtím než se rozhodnete barfovat, je vhodné načíst si k tomu literaturu. Musíte sestavit vyváženou dávku, aby pes nestrádal a nic mu nechybělo. Při krmení barfem budete potřebovat místo v mrazáku, i když při velikosti pinče nemusí být extra velké. Jestliže se rozhodnete vařit, protože podávat syrové maso vám není příjemné, tak si uvědomte, že potrava tak přijde o mnoho prospěšných látek a rozhodně není dlouhodobě žádoucí takto krmit. Vařená strava se hodí v případě, že má váš pes zažívací problémy.

ZDRAVÍ

Trpasličí pinč se pyšní skvělým zdravotním stavem, o čemž svědčí i to, že psi přijímaní do chovu nepotřebují vyšetření na žádné nemoci. U jeho "velkého bratra" německého pinče je požadováno vyšetření kyčlí a v chovu mohou být použiti jedinci s hodnocením DKK maximálně 2/2. Většina malých plemen je choulostivá na luxaci pately (vykloubení čéšky), i v tomto případě nemá pinč problém, i když někteří zástupci mají vyšetření provedeno, ale je to na svobodné vůli chovatele.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Pinč je sice malý ale odolný psík, přestože se jedná o krátkosrsté plemeno, tak jej nemusíte hned oblékat, pokud se lehce ochladí. V zimě byste měli mít připraveny funkční oblečky, které jej zahřejí. Záleží na tom, na co bude váš pes zvyklý. Je dokonce možné chovat trpasličího pinče venku za předpokladu, že má k dispozici teplé místečko, kam si může zalést. Vzhledem k jeho povaze to však není ideální, protože se jedná o společenské plemeno, které miluje svého pána a potřebuje být ve středu dění. Je to ideální parťák i do malého městského bytu.

Trpasličí pinč je poměrně náročný na pohyb, a proto se hodí do aktivní rodiny, která se mu bude patřičně věnovat. Potřebuje důslednou výchovu, ale rád a ochotně se učí. Nebuďte na něho suroví, ale raději si připravte plnou kapsu pamlsků. Je to ideální plemeno pro některé psí sporty (agility, dogdancing).

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Majitelé trpasličích pinčů mají na výběr ze dvou chovatelských klubů, které zaštiťují chov tohoto plemene. Prvním předpokladem pro úspešné uchovnění je koupě psa s průkazem původu a předpokladem pro chov a výstavy. 

K uchovnění je nutné absolvovat bonitaci, na které je pes odborně posouzen a odchází s hodnocením chovný, nebo nechovný. Bonitace se může jedinec zůčastnit od věku 12 měsíců. Ještě před bonitací musíte absolvovat výstavu (klubovou nebo speciální) se známkou nejhůře dobrá u psa i feny a v případě druhého klubu výstavu vyššího typu se známkou nejhůře velmi dobrá. Žádná zdravotní vyšetření nejsou u trpasličích pinčů k uchovnění vyžadovány. Podmínky uchovnění se mohou lehce lišit v závislosti na tom, který klub si vyberete.

Standardem jsou definovány vyřazující vady z chovu, jedná se o: nervózní, bázlivé, agresivní či výrazně nedůvěřivé chování; nedostatek typu plemene; malformace; vady skusu; vážné vady v jednotlivých rysech (např. stavba těla, srst, barva); výška v kohoutku se od standardu liší o 2 cm směrem nahoru i dolů.

Chovní jedinci smí být použiti v chovu až od 15 měsíců věku, u psů není věk omezen, u fen je stanovena věková hranice 8 let. Fena může odchovat jeden vrh štěňat za kalendářní rok. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Malí psi jsou velmi oblíbení a vybírat se dá hned z několika plemen. Často jsou si relativně podobná a laik může mít problém je od sebe rozeznat, přestože každé z nich má své specifické rysy. 

Pražský krysařík

Trpasličí pinč -

Trpasličího pinče je možné zaměnit s naším nejmenším národním plemenem, pražským krysaříkem. Ten však narozdíl od pinče není uznaný Mezinárodní kynologickou federací. Jeho ideální hmotnost je 2,3 kg a výška se pohybuje mezi 20 až 23 cm. Tam, kde výška krysaříka končí, pinčova začíná (25 až 30 cm) a hmotnost se udává mezi 4 až 6 kg.

Na první pohled je patrný rozdíl ve tvaru hlavy, u krysaříka má být dle standardu hruškovitá, kdežto u pinče je polodlouhá. Liší se také tvar uší. U krysaříka je přijatelných více barev kromě černé s pálením a červené barvy (standardní u pinče) může být hnědý, modrý a lila s pálením, žlutý, merle a dokonce má i dlouhosrstou varietu. 

Anglický toy teriér

Trpasličí pinč -

Anglický toy teriér se velikostně s trpasličím pinčem překrývá, obě plemena mají standardem danou výšku 25 až 30 cm, při čemž váha teriéra se pohybuje mezi 2,7 až 3,6 kg a pinčova mezi 4 až 6 kg.

Anglický toy má hlavu klínovitého tvaru a uši musí mít v dospělosti vždy vztyčené, oči mají madlový tvar, pinčova hlava je polodlouhá, uši mohou být poloklopené a oči jsou oválné. U teriéra je přípustná pouze barva černá s pálením, pinč má navíc ještě dovolenou jednobarevnou červenou variantu.

Ruský Toy

Trpasličí pinč -

Ruský toy vykazuje dost podobných rysů zejména s pražským krysaříkem. Krátkosrstý jedinec v barvě černé s pálením by mohl být s trpasličím pinčem zaměnitelný. Velikost ruského toye se pohybuje ideálně od 20 do 28 cm a hmotnost má být maximálně 3 kg. Narozdíl od pinče se vyskytuje ve více barvách a také v dlouhosrsté varietě.

Čivava

Trpasličí pinč -

Nejznámějším malým plemenem je zřejmě čivava, proto mezi veřejností může dojít k záměně. Čivava má jablkovitý tvar hlavy a tím se od pinče zřeteně odlišuje na první pohled. Čelo čivavy je vyklenuté a u pinče ploché. U čivav není stanovena požadovaná kohoutková výška a ve standardu je zmíněna pouze ideální hmotnost od 1,5 do 3 kg. Psi, kteří přesáhnou horní hranici váhy, jsou vyloučeni z chovu. Váha pinče startuje až na 4 kg. Pinč má navíc štíhlé atletické tělo, ale čivava působí spíše zavalitě.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Trpasličí pinč je v podstatě zmenšenou kopií německého pinče, ovšem bez záporů miniaturní velikosti. Tělo je pokryto krátkou a hladkou srstí, která nechává vyniknout ladné křivky a kvadratický rámec těla.

Důležité proporce:

Pinč má mít kvadratický rámec těla, takže je důležitý poměr kohoutkové výšky a délky těla. Dále se přihlíží k délce hlavy, od špičky čumáku k týlnímu hrbolu má dosahovat poloviny délky hřbětní linie (což je délka od kohoutku až k ocasu).

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 27,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 27,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k hmotnosti:
Hmotnost se má pohybovat v rozmezí 4 až 6 kilogramů.
Srst:

Krátká, hustá, hladká, dobře přiléhá, leskne se a po těle se nevyskytují lysá místa.

Zbarvení:

Může být po celém těle jednobarevné (jelení červená, červenohnědá, tmavě červenohnědá) nebo černé s pálením. Ve druhém případě je srst černá a lesklá s červenými nebo hnědými znaky, ty jsou syté a jasně ohraničené. Znaky se vyskytují nad očima, na spodní straně hrdla a na hrudníku (tam jsou dva rozdělené trojúhelníky). Dále je nalezneme na nadprstích hrudních končetin, tlapkách, vnitřní straně pánevních končetin a pod kořenem ocasu.

Kůže:

Po celém těle těsně přiléhá.

HLAVA

MOZKOVNA

lebka:

Silná, polodlouhá bez výrazně vystupujícího týlního hrbolu. Čelo je ploché bez vrásek a paralelní s nosním hřbetem.

Stop:

Jasně patrný, ale slabý.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná a dobře vyvinutá. Nosní hřbet je rovný a tlama zakončena ve tvaru tupého klínu.

Pysky:

Jsou černé, hladké a těsně přiléhající k čelistem. Koutky jsou zavřené.

Čelisti, zuby:

Obě čelisti jsou silné, skus nůžkový s úplných chrupem (42 zubů podle zubního vzorce). Žvýkací svaly jsou dobře vyvinuté a líce nepůsobí rušivě.

Oči:

Mají oválný tvar a jsou tmavé.

Víčka:

Černě pigmentovaná a těsně přiléhající.

Uši:

Jsou vysoko nasazené, vztyčené, klopené ve tvaru písmena V. Vnitřní koutky leží blízko lícím a jsou natočené dopředu směrem ke spánkům. Paralelní ohyb by neměl přesahovat temeno.

KRK

Ušlechtilý, klenutý a ne příliš krátký. V kohoutek přechází hladce bez zřetelného vyznačení nasazení krku. Je suchý, na hrdle se nevyskytuje volná kůže ani lalok. 

Horní linie:

Od kohoutku směrem k zádi je mírně spadající.

Kohoutek:

Jedná se o nejvyšší bod horní linie.

Hřbet:

Krátký, silný a rovný.

Bedra:

Silná. Vzdálenost od posledního žebra ke kyčli je krátká, a proto pes působí kompaktně.

Záď:

Lehce zaoblená a hladce přechází v kořen ocasu. 

Břicho a slabiny:

Slabiny nejsou příliš vtažené. 

Spodní linie:

Slabiny společně se spodní částí hrudního koše vytvářejí hezky klenutou linii.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Zepředu jsou silné, rovné a ne příliš blízko u sebe. Při pohledu ze strany jsou předloktí rovná.

Plece:

Dobře osvalené lopatky přiléhají těsně k hrudnímu koši, jsou šikmé a uložené vzad. S horizontálou svírají úhel zhruba 50 stupňů.

Nadloktí:

Silné, dobře osvalené a těsně přiléhající k tělu. S ramenní lopatkou svírá úhel 95 až 100 stupňů. 

Lokty:

Nevytáčejí se ani na jednu stranu, jsou dobře přiléhající.

Zápěstí:

Silné a pevné.

Předloktí:

Silné, dobře vyvinuté a osvalené, při pohledu zepředu i ze strany je rovné.

Tlapy hrudních končetin:

Krátké a kulaté. Prsty jsou dobře vyklenuté a vzájemně přiléhající. Polštářky jsou odolné a drápky silné, černě pigmentované a krátké.

PÁNEVNÍ KONČETINY

 Postoj není příliš úzký. Končetiny jsou zezadu paralelní a při pohledu ze strany šikmo postavené.

Stehna:

 Silně osvalená, středně dlouhá a široká. 

Kolena:

 Pevná, nevytáčí se ani na jednu stranu.

Nárt / zanártí:

 Záprstí je kolmé k zemi.

Hlezno:

 Silné, pevné, ale výrazněji zaúhlené, nevytáčí se ani na jednu stranu. Bérec je dlouhý, silný a šlachovitý.

Tlapy pánevní:

 Jsou delší než přední tlapky. Prsty jsou opět klenuté a těsně vzájemně přiléhající. Drápky jsou černé a krátké.

OCAS

 Žádoucí je šavlovité nebo srpcovité nesení ocasu. Ponechává se přirozený. 

přečteno: 2 210x