logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno můžete chovat v bytě, ale musíte mu dopřát vše, co potřebuje.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes může pobývat venku a bydlet v kotci, ale v případě potřeby počítejte s tím, že jej vezmete domů.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno si mohou pořídit senioři, kteří mají se psy zkušenosti a dopřejí mu vše, co potřebuje.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Tento pes se výborně snáší s ostatními psy všech plemen a velikostí. Společnost druhých psů miluje.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes může žít s kočkou za předpokladu důkladné výchovy již od raného věku.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má velmi silně vyvinutý lovecký pud, jakmile se v houští něco šustne, tak za tím bude chtít vyrazit.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno se na hlídání příliš nehodí.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes může trpět obezitou, a proto dbejte na kvalitní stravu.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes se řadí k malým plemenům.

Bígl

Bígl

Beagle
Další pojmenování: anglický bígl, BEA

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina VI. - Honiči a barváři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 161
Of. zkratka plemene v ČR: BEA
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 14. století
Původní využití: lov zajíců
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Domácí mazlíček, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Beagle club ČR

VARIETY PLEMENE BÍGL

U tohoto plemene se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Ohledně původu názvu bígla existuje několik teorií. Podle jedné z nich je pojmenování tohoto plemene odvozeno od francouzského slova „begueule“ a odkazuje k typickému, melodickému a vydatnému štěkotu, kterým se bígl vyznačuje, především pracuje-li ve smečce (někdy se hovoří dokonce o zpěvu bígla). Termín může pocházet také z původně keltského slova „beag“, kterým Normané označovali malého loveckého psa. Podobný termín se ostatně objevuje i v jednom z Shakespearových děl, Večeru tříkrálovém.

Bígl je nejmenším anglickým honičem, který byl vzhledem ke své malé velikosti a skvělým vlastnostem a schopnostem tradičně používán ve smečkách při lovu zajíců. Dávný předchůdce bígla doprovázel dokonce již normanské lovce v 11. století a jeho původ lze vystopovat dokonce až do doby starověkého Řecka. Právě Normané tehdejší bígly patrně dovezli do Anglie, kde se toto plemeno zdárně vyprofilovalo do dnešní podoby. Mimořádně si ho oblíbila i zdejší královská rodina. Bíglové byli chováni na dvoře Alžběty I., Viléma III. Oranžského a dlouhé řady dalších význačných panovníků. V dobách, kdy šlechta holdovala štvanici, existoval předchůdce dnešního bígla, který byl tak malý, že ho lovci bez problémů vozili v sedlové brašně nebo i v kapse. Tito malí předkové dnešních bíglů byli užitečnými pomocníky lovců, kteří se pohybovali pěšmo, již ve 14. století. Minivarianta bígla, tzv. kapesní bígl, již dnes neexistuje, i když se občas rodí výrazně menší štěňata a velikost dnešního bígla kolísá v poměrně velkém rozmezí.

V roce 1860 byl bígl poprvé představen na výstavě v Birminghamu. Tehdy ještě nezpůsobil větší rozruch a byl stále dělen na dva typy – bígla dnešní velikosti a již zmiňovaného kapesního bígla. V roce 1895 byl ve Velké Británii založen Klub chovatelů bíglů (The Beagle Club). Zanedlouho poté se bígl dostal i do USA, kde si postupně získal všeobecnou oblibu.

POVAHA

Bígl je přirozeně veselý, inteligentní, aktivní, učenlivý a činorodý pes s příznačně dobrotivou a mírnou povahou. Dokáže být ovšem i pořádně tvrdohlavý a pokud nemá dostatek pozornosti ze strany svého pána, tíhne k toulkám. Určité riziko představuje i jeho silný lovecký instinkt, při nedostatečné výchově se může stát, že narazí-li na stopu, vydá se po ní bez váhání a navzdory protestům svého chovatele; v takových případech mizí i na delší dobu zcela z dohledu. Toto hrozí zejména u štěňat, která ještě neprošla řádným výcvikem.

POHYB

Bígl je dosud v některých zemích používán při lovu, i když v porovnání s dobami minulými se jedná spíše o sporadickou záležitost. Během práce uplatňuje svůj perfektní čich a dnes již legendární hlasové schopnosti. Pokud je chován jako ryze společenský pes, nemělo by se na jeho původní využití zapomínat, je vždy třeba dát průchod jeho nárokům na patřičnou fyzickou aktivitu a dostatečně stimulovat jeho mentální schopnosti. Řada chovatelů bíglů se proto úspěšně se svými psími společníky účastní mnoha psích sportů, které pro bígla představují ideální způsob vyžití.

PÉČE

Jak již bylo zmíněno výše, je třeba bígla dostatečně zabavit a poskytnout mu dostatek pohybové aktivity. Vyžaduje dostatečně dlouhé procházky. Co se péče o zevnějšek týče, je bígl je poměrně nenáročný. Jeho srst nevyžaduje speciální péči srovnatelnou s některými dlouhosrstými plemeny. Dobře snáší výkyvy počasí a nestrádá výrazně v létě ani v zimě. Pravidelnou péči vyžadují jeho dlouhé uši, které je třeba čistit nejen zvnějšku, ale také podrobovat zevrubné kontrole zvukovod, zda se v něm nevyskytuje zánět.

ZAJÍMAVOSTI

Smutnou kapitolou v osudu plemene bíglů je jejich masové použití v laboratorním výzkumu, ke kterému je předurčila krom ideálních rozměrů v první řadě jejich neagresivní povaha a vzájemná snášenlivost s ostatními zvířaty. I v dnešní době patří bíglové k pokusným zvířatům v mnoha laboratořích, které zkoumají široké spektrum lidských chorob včetně poruch srdeční činnosti a hormonální disbalance. Bíglové nasazují svoje životy nejen při výzkumu účinků nově vyvíjených farmaceutických přípravků, ale také kosmetiky. Slouží rovněž k testování při vývoji psích krmiv. Ochránci zvířat opakovaně poukazují na absurditu a zbytečnost většiny pokusů, při kterých jsou bíglové nemilosrdně mrzačeni a většinou přicházejí v jejich důsledku o život vysoce bolestným způsobem.

Jistým paradoxem k této pro osobní úděl mnoha bíglů neblahé skutečnosti je, že celosvětově zcela nejznámějším bíglem je pejsek tohoto plemene naprosto bezstarostný, jenž tráví většinu času sněním a čekáním na pamlsky od svého pečlivého pána. Kdo by neznal alespoň od pohledu Snoopyho, animovanou postavičku z dílny amerického tvůrce Charlese Shulze a hlavního hrdinu komiksu Peanuts, který vycházel přesně 50 let, až do roku 2000, kdy Shulz zemřel. Snoopy je svérázný bígl, kterého si zamilovaly desítky milionů lidí na celém světě. V současné době se o něm chystá celovečerní film, měl by mít premiéru v listopadu roku 2015.

VÝŽIVA

Bígl má tendence k obezitě, při volbě krmiva je proto dobré volit druh odpovídající energetickému výdeji konkrétního psa a jeho tělesným dispozicím. Nezbytné je dbát na přesné dávkování krmiva podle váhy psa. Vhodnou volbou jsou u bígla granule z řady light, a to nejen při prvních náznacích přibírání na váze. Zvýšené obezřetnosti je třeba při udílení pamlsků, které by rozhodně nemělo být nadbytečné.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 13 let

Stejně jako u jiných psích plemen, i u bíglů se objevují některá dědičná onemocnění. Mezi nejčastější zaznamenané patří autoimunitně podmíněná hypotyreóza, která se projevuje zpravidla v relativně nízkém věku psa, většinou u psů mladších dvou let. Klasickými příznaky hypotyreózy jsou: Nadměrný sklon k obezitě bez jakýchkoliv vnějších podnětů, kožní infekce a problémy se suchou srstí, časté a opakující se onemocnění uší, nesnášenlivost některých potravin až neplodnost. U bíglů byl zaznamenán rovněž výskyt epilepsie, přičemž o něco nižší počet případů byl monitorován u fen ve srovnání se psy. Stejně jako u člověka se u bígla projevuje epilepsie náhlými záchvaty různé časové intenzity. Můžou trvat pár vteřin i hodin, při extrémně dlouhých záchvatech dochází až k úhynu psa. Někdy se naopak můžou epileptické záchvaty objevit pouze ojediněle a již se po zbytek života neopakují. Tyto záchvaty se u bígla vyznačují stavem, kdy pes leží na zemi v pozici na boku, končetinami pohybuje jako při běhu, někdy vydává neobvyklé zvuky, záchvat přitom zpravidla provází samovolné kálení a močení. Mezi další dědičně podmíněné choroby patří pupeční kýla, prasknutí ploténky a různá oční onemocnění (glaukom, nadměrná produkce slz, nedostatečná produkce slz, atrofie sítnice, problémy s dolním a třetím víčkem, ad.).

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Podmínkou pro uchovnění bígla je vedle úspěšného prokázání odpovídajícího standardu taktéž dosažení adekvátního ohodnocení na alespoň dvou výstavách a zároveň dosažení lovecké zkoušky, další variantou je výborné absolvování čtyř výstav. Požadováno je dále dodání dvou odpovídajících fotografií posuzovaného jedince poradci chovu, to vše na základě předepsaných pravidel chovného klubu.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Bígl-Harier

Bígl -

Toto poměrně nové plemeno je populární zejména v zemi svého vzniku, ve Francii. Od bígla, který se výrazně podílel na jeho vzniku, jak vyplývá již z jeho názvu, se bígl-harier liší vyšším vzrůstem a hmotností. Vyznačuje se větší obratností.

Basset Hound

Bígl -

Někteří lidé si téměř notoricky pletou bígla s bassetem a to přesto, že postavou se tato dvě plemena dost výrazně liší. Na vině je patrně jednoduchý fakt, že názvy obou plemen začínají na stejné písmeno a barevné varianty obou plemen jsou si poměrně dost podobné. Basset Hound je ovšem narozdíl od bígla výrazně nižší a delší postavy a je ještě o poznání robustnější.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Mohutná a pevná stavba těla

Důležité proporce:

Celková výška k lokti činí cca polovinu výšky v kohoutku. Délka hlavy mezi týlním hrbolem a vrcholem čenichu je ideálně půlena stopem co nejpřesněji.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 36,5 cm    tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
fenky: 36,5 cm    tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
Hmotnost:
psi:11 kg,    povolená odchylka: +3 kg, -3 kg
fenky: 11 kg,    povolená odchylka: +3 kg, -3 kg
Pozn. k hmotnosti:
Jedná se o preferovanou hmotnost, standardem není závazně stanovena.
Srst:

Krátká, hustá, hladká, odolná proti vodě

Zbarvení:

Přípustná je široká škála variant barev příznačných pro honiče: Barevná trojkombinace (hnědá, černá, bílá), barevná dvojkombinace (bílá a hnědá, bílá a černá, bílá a citronová, bílá a červená), bílá, různé druhy typických melírů (jezevčí, citronově žlutý, zaječí). Špička ocasu je vždy bílá, tečkování je povoleno u všech variant kromě jednobarevné bílé. Játrově hnědá je zcela nežádoucí.

HLAVA

Středně dlouhá, solidně tvarovaná, není gracilní, spíše robustní, ale není hrubá, drobnější u fen, s absencí kožních záhybů a zvrásnění

MOZKOVNA

lebka:

Jemně klenutá, odpovídající šířky, týlní hrbol je naznačen

Stop:

Zřetelně vyznačený. Nos široký, černý nebo jemně pigmentovaný. Nozdry jsou doširoka otevřené

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Špičatý tvar není žádoucí

Pysky:

Poměrně výrazné, adekvátně převislé

Čelisti, zuby:

Čelisti silné, zuby pravidelného a dokonalého nůžkového skusu

Líce:

Poměrně výrazné

Oči:

Kulatého tvaru, velké, relativně daleko od sebe umístěné. Nejsou ani zapadlé, ani vypoulené. Barva oříšková či tmavě hnědá, výraz mírný.

Uši:

Nízko nasazené, jemně vpředu nesené, relativně dlouhé a jemné, na koncích okrouhlého tvaru, splývající ladně dolů v těsné blízkosti lící.

KRK

Adekvátní délky, s mírným klenutím, kůže v oblasti hrdla je volnější

TRUP

Dobře vyvážený

Horní linie:

Rovná

Bedra:

Krátká, ale silná a velmi pružná

Břicho a slabiny:

Břicho není nadměrně vtažené dovnitř

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, adekvátné silné, bez zúžení směrem k tlapám

Plece:

Dobře patrný sklon dozadu

Lokty:

Vyvážené a pevné, přilehlé, bez vybočení a vbočení

Zápěstí:

Krátké

Tlapy hrudních končetin:

Celkově silné, výrazně klenuté, s pevnými polštářky a krátkými drápy

PÁNEVNÍ KONČETINY

Stehna:

Dobře osvalená

Kolena:

Adekvátně zaúhlená

Hlezno:

Hlezna umístěná navzájem rovnoběžně, s dobrým sklonem

Tlapy pánevní:

Celkově silné, výrazně klenuté, s pevnými polštářky a krátkými drápy

CHODY PSA

Hřbet je rovný a pevný s absencí vlnění. Pánevní končetiny jsou zdrojem hnací síly, jejich pohyb není úzký. Hrudní končetiny se nekříží ani nepádlují.

OCAS

Středně dlouhý a silný, vysoko nasazený, vztyčený a radostně nesený, bez zatočení směrem nad hřbet či ohnutí od kořene směrem vpřed, velmi hustě osrstěný, a to především vespod

100%
přečteno: 10 896x