topovat ověřit
18.04.2022 / 18.05.2024
Černo-tříslový coonhound

Černo-tříslový coonhound

Black and Tan Coonhound
100%
Další pojmenování: Black and Tan Coonhound, Coonhound černý s pálením
Černo-tříslový coonhound

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VI. - Honiči a barváři
Sekce 1 - Honiči
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 300
Země původu: USA
Patronát Spojené státy americké
Vznik plemene: 18. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Lov mývalů
Využití dnes: Lovecký pes, Rodinný pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů honičů

VARIETY PLEMENE Černo-tříslový coonhound

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Coonhound pochází z USA, kdy byl vyšlechtěn v průběhu 18. století. Jeho hlavním posláním byl lov mývalů, který probíhal tak, že pes mývala vystopoval a sledoval jej, dokud nevylezl na strom, tam coonhound vytrvale vyštěkával a čekal, než dorazí jeho pán.

Vznikl křížením známého bloodhounda a Virginia Foxhounda (černý s pálením). Coonhound byl Americkým chovatelským klubem (AKC) uznán až v roce 1945. Do České republiky se plemeno dostalo až začátkem tohoto století. 

POVAHA

Toto plemeno je skvělým loveckým psem, ale může být také rodinným společníkem. S dětmi vychází dobře, ale i ony se s ním musí naučit zacházet. Obvykle nejvíce poslouchá jednoho páníčka, kterého si vybere.

Jeho soužití s jinými domácími mazlíčky bude spíše problematické, protože má velmi lovecký pud. Pokud chcete, aby mu někdo dělal společnost, tak spíše pořiďte dalšího psa, s nimi vychází dobře. Má velmi zvučný štěkot, kterým vás rozhodně upozorní na všechny nově příchozí, takže je to i poměrně dobrý hlídač.

Je to inteligentní, ale samostatný pes, který bývá tvrdohlavý, a proto potřebuje důsledného pána, který si k němu najde cestu. Nezbytná je socializace od raného věku a rozhodně se neobejdete bez základního výcviku. Není vhodný pro začínající kynology, protože potřebuje majitele, který ví, co dělá.

POHYB

Jedná se o aktivního psa, který potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání. Pokud není lovecky veden, měli byste se věnovat jiné činnosti. Můžete si vybrat některý z kynologických sportů.

Coonhound je výborný stopař, v této disciplíně tedy bude excelovat. U sportů dávejte pozor, abyste ho nepřetěžovali, např. na agility, kde se hodně skáče, není příliš vhodné.

PÉČE

Srst nevyžaduje žádnou speciální péči, hodí se tedy pro páníčky, kteří nemají trpělivost na rozčesávání dlouhé srsti. Stačí mít doma gumovou rukavici nebo speciální vyčesávací hrablo na krátkou srst. Koupání je nutné jen v případě, kdy je pes špinavý nebo se vám vyválí v něčem zapáchajícím.

Každý den prohlédněte oční okolí a odstraňte případně nečistoty či ospalky. Pozornost věnujte uším, které jsou náchylné na záněty, každý týden je prohlédněte, zda je všechno v pořádku. Preventivně, abyste předcházeli vzniku zubního kamene, byste měli čistit zuby. Můžete podávat i doplňky stravy, které působí proti zápachu z tlamy a zabraňují vzniku kamene.

Nakonec nezapomínejte na drápy, stačí jednou za měsíc zkontrolovat jejich délku a v případě potřeby zkrátit. Na tento úkon zvykejte svého psa už od štěněte. A pokud si na to netroufáte, drápky vám zastřihne veterinární lékař.

ZAJÍMAVOSTI

Coonhound je sice lovec, ale jeho práce spočívá pouze ve stopování a zahnání zvěře na místo, kde se k němu dostane psovod. Jeho původním úkolem byl lov mývalů, ale zvládne i pumu, medvěda či srnku. Jedná se o velmi samostatného psa s výborným čichem. 

VÝŽIVA

Coonhound potřebuje kvalitní a výživné krmivo, aby prospíval po všech stránkách a byl zdravý. Krmivo musíte přizpůsobit aktivitě i věku psa. Pozor na překrmování, obezita nadměrně zatěžuje pohybový aparát a může způsobit i jiné zdravotní problémy.

Krmit můžete granulemi, které obsahují vše potřebné. Důležité je vybrat kvalitní granule a ty poznáte podle složení. Neměla by to být přehlídka obilovin, ale na prvním místě by se mělo nacházet maso. Nezapomeňte přihlédnout k životnímu stadiu, větší plemena dospívají později, takže až do věku 18–20 měsíců můžete klidně krmit granulemi pro juniory. Pak přejděte na dospělácké a zhruba od 7–8 let můžete podávat granule pro seniory. 

Pokud vám granule nevyhovují a rádi byste měli lepší přehled o tom, co váš pes jí, pak můžete krmit přirozenou stravou, tedy barfem. Ovšem sestavení vyváženého jídelníčku je pouze na vás, a proto si předtím musíte vše potřebné zjistit. do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Vše seženete ve speciálních prodejnách i některých chovatelských potřebách. Při velikosti coonhounda počítejte s tím, že připravené porce vám zaberou nějaké místo v mrazáku.

Zdraví

Coonhound je relativně zdravé plemeno, potrápit ho mohou problémy s pohybovým aparátem, a to zejména dysplazie kyčelního kloubu, na kterou se vyšetřují jedinci přijímaní do chovu. Pokud chcete klouby podpořit, můžete preventivně podávat kloubní výživu, doporučujeme to minimálně v období růstu.

Dále se mohou objevit dědičné oční vady, a to progresivní degenerace tyčinek a čípků, která končí slepotou a dále také primární glaukom s otevřeným úhlem, při kterém dochází k poškození zrakového nervu a ztrátě retinálních gangliových buněk. Též končí  oslepnutím.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Coonhound se do rodinného domku se zahradou, ideálně někam na vesnici, kde bude obklopen přírodou. Může bydlet i venku v kotci, ale v zimě musí být zateplen. Rozhodně by neměl trávit většinu dne zavřený v kotci, potřebuje dostatek pohybu a hlavně kontakt se svým páníčkem. Pozemek je nutné mít dobře oplocený, aby vám neutíkal. 

Je náročnější na výchovu a výcvik, protože bývá tvrdohlavý, potřebuje důsledného pána, který ho dostane tam, kam potřebuje. Zároveň mu musíte dopřát dostatek aktivit, aby se nenudil. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud plánujete svého psa uchovnit, musíte si pořídit samozřejmě štěně s průkazem původu a nemělo ba mít žádné vady ze standardu, i když samozřejmě nikdo vám nezaručí, že z něho vyroste šampion. V České republice zaštiťuje chov Klub chovatelů honičů.

Od věku 12 měsíců se musíte zúčastnit výstavy, ze které si můžete odnést známku nejhůře velmi dobrá. Dobrovolná je účast na zkoušce honičů (ZH) nebo barvářské zkoušce honičů (BZH).

Co se týká zdravotní vyšetření, tak je doporučeno vyšetřit kyčle kvůli dysplazii (DKK). Dobrovolný charakter mají genetické testy PRA-rcd (progresivní degenerace tyčinek a čípků v oku), POAG (primární glaukom s otevřeným úhlem).

Aktivní zapojení v chovu je možné od ukončených 17 měsíců věku. Pes nemá stanovenou horní hranici, u fen je to 8. rok věku.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Černotříslový coonhound není příliš známým plemenem, ale v České republice se s ním můžete setkat. Mnohem známější je např. bloodhound, který byl při šlechtění nového plemene použit.

Bloodhound

Bloodhound

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a patří do šesté skupiny k honičům, barvářům a příbuzným plemenům. Bloodhound pochází z Belgie a domovinou coonhounda je USA. Bloodhound měří 68 cm psi a 62 cm fenky (tolerance je +/- 4 cm), coonhound měří 63 až 68 cm psi a 58 až 63 cm fenky. Vzhledem k tomu, že má bloodhound tři barevné variety můžeme ho rozpoznat i zaměnit díky tomu, tou první je totiž černá s pálením stejně jako u coonhounda. Druhá je hnědá s pálením a poslední jednobarvená červená.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:
Důležité proporce:

Délka těla měřená od výstupku hrudní kosti až k sedacímu hrbolu je stejná, nebo jen o trochu větší než kohoutková výška. 

Výška je úměrná celkové stavbě těla. Pes nesmí být na příliš vysokých, ani nízkých nohách. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 65,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 60,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k výšce

Pokud jedinec přesahuje horní hranici výšky, nemusí být penalizován v případě, že jeho celkový vzhled je vyvážený a zdravotní stav v pořádku. 

Pozn. k hmotnosti Není standardem stanovena.
Srst:

Uzavřená, krátká a odolná proti klimatu. 

Zbarvení:

Uhlově černé s výrazným pálením nad očima, bočních stranách čenichu, hrudi, končetinách, zadní straně stehen (kalhoty v horní části), na prstech jsou naopak malé černé znaky jakoby čárky. 

HLAVA

Výrazně modelovaná. Od týlního hrbolu až k nosu je dlouhá 9 až 10 palců (23 až 25,5 cm) u psů a 8 až 9 palců (20 až 23 cm) u fen. Výraz je milý, pozorný a vřelý, kůže na hlavě netvoří vrásky. 

MOZKOVNA

Tvarově se podobá oválu. Z boku je horní linie mozkovny a nosního hřbetu téměř rovnoběžná. 

Stop:

Středně výrazný, nechází se v polovině vzdálenosti mezi týlním hrbolem a špičkou nosu. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná s dobře otevřenými nozdrami. 

Pysky:

Dobře vyvinuté, typické pro honiče. 

Čelisti, zuby:

Skus je nůžkový, zuby jsou dobře postavené v zubním oblouku. 

Oči:

Oříškově až tmavě hnědé, jsou téměř kulaté a nejsou uložené příliš hluboko. 

Uši:

Nasazené nízko a vzadu. Jsou zavěšené a vytváří půvabné záhyby, díky kterým pes působí impozantně. Není potřeba je ani natahovat, aby přesáhly nos. Jsou zavěšené v úrovní očí nebo níže. 

KRK

Středně dlouhý krk je šikmý, svalnatý a kůže na něm netvoří výrazný lalok. 

TRUP

Hřbet:

Horizontální, mohutný a pevný. 

Hrudní koš:

Hrudník dosahuje minimálně k loktům. Jeho boční strany nejsou ploché. Žebra jsou klenutá, kulatá a silná. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné. 

Plece:

Mohutné. 

Lokty:

Nejsou vbočené dovnitř, ani vybočené ven. 

Přední nadprstí:

Metakarpus je silný a ve vertikální pozici. 

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktní, prsty mají pevné klouby a jsou silně vyklenuté. Polštářky jsou odolné a silné. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Mají dobrou kostru a jsou hodně osvalené. Od kyčlí ke hleznům jsou dlouhé, s dobrým nervstvem, od hlezen až k polštářkům jsou krátké a silné. Při stání na rovné ploše jsou zadní nohy postaveny vzadu a část od hlezen tlapkám svírá se zemí pravý úhel. 

Hlezno:

Správně zaúhlené. Není vbočené, ani vybočené. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako na předních končetinách. 

CHODY PSA

Z boku vypadá chod uvolněně a elegantně s prostorným krokem předních končetin a razantním pohybem zadních končetin. Zepředu se oba páry končetin pohybují bez námahy v postranních osách těla a nikdy se nekřižují. Zezadu se pánevní končetiny pohybují ve stejné ose s hrudními a nejsou příliš roztažené, ani není chod moc úzký. Při zvyšující se rychlosti se končetiny podsouvají pod tělo a mají tendenci se pohybovat v jedné stopě, což značí mohutnost, vyváženost a zdatnost. V akci jsou hlava i ocas neseny hrdě. Horní linie je i v pohybu horizontální. 

OCAS

Nasazen mírně pod horní linií. Je silný a nesený volně, při akci je nesen v pravém úhlu ke hřbetní linii. 

přečteno: 1 078x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...