topovat ověřit
15.12.2022 / 19.05.2024
Český teriér

Český teriér

Český teriér
80%
Další pojmenování: Cesky Terrier, CT, Czesky terrier, Cesk teriér, Bohemian Terrier, Czech terrier
Český teriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina III. - Teriéři
Sekce 2 - Malí teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 246
Země původu: Česká republika
Patronát Česká republika
Vznik plemene: 1949
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Lovecký a společenský pes
Využití dnes: Obedience, poslušnost psa, Dogdancing, Lovecký pes, Domácí mazlíček, Rodinný pes, Společenský pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů českých teriérů

Klub chovatelů teriérů

VARIETY PLEMENE Český teriér

Toto plemeno se vyskytuje ve dvou varietách, které se rozlišují podle barvy srsti. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Český teriér je jedním z českých národních plemen, jeho historie není dlouhá, začala sv roce 1949, kdy pan František Horák začal s křížením skotského a sealyham teriéra. Jeho snahou bylo vyšlechtit plemeno, které bude mít skvělé lovecké vlastnosti, zároveň se mělo jednat o lehkého, krátkonohého teriéra se společenskou povahou. 

Pak Horák si z prvního vrhu vybral pouze jednoho psa a pak se vydal cestou příbuzenské plemenitby a spojil ho s matkou. Kromě vytvoření nového plemene chovatel František Horák také potvrdil, že stačí na položení jeho základů mu stačí pouze 3 jedinci. 

Poprvé byli čeští teriéři k vidění na výstavě v roce 1959 a o 4 roky později došlo ke jejich uznání Mezinárodní kynologickou federací. I přestože se jedná o tak mladé plemeno, již 20 let po svém vzniku téměř vyhynulo, protože nebyl myslivci příliš vyhledávaný a jako společníka si ho lidé nepořizovali. Jeho chov zaštiťoval myslivecký svaz a podmínky byly poměrně složité. 

K regeneraci plemene došlo v roce 1984–85, kdy byl opět přikřížen sealhyam teriér. V roce 1989 byl založen Klub chovatelů českého teriéra. V dnešní době se jedná spíše o málopočetné plemeno, ale je rozšířen i po světě.

POVAHA

Jedná se o klidnějšího teriéra, který se hodí klidně i pro začátečníky. Je to ideální společník do rodiny nebo i pro aktivní seniory. Dobře vychází s dětmi a je poměrně přizpůsobivý. S dětmi si dokáže i hrát a ty odrostlejší bude i poslouchat. Jejich soužití byste však měli mít pod dohledem. 

Není agresivní, k cizím lidem se obvykle chová rezervovaně. Má vyvinutý lovecký pud, takže soužití s jinými domácími mazlíčky může být problematické, pomůže tomu, pokud se zvířetem vyrůstá od štěněte. 

Jedná se o učenlivé plemeno, kterého zvládne a začínající kynolog. Výcvik není složitý, důležitá je pečlivá socializace, ale to platí u všech plemen. Poměrně dobře snáší i samotu, ale pak byste mu to měli vynahradit dostatkem pozornosti. 

POHYB

Tento teriér bude spokojený i po boku starších páníčků, co se týká pohybu tak se vám přizpůsobí, ale na procházku rozhodně potřebuje. Není to úplný sprinter, ale při klusat svým tempem vydrží poměrně vytrvale. 

Nemusí být lovecky veden, ale hodí se i na jiné kynologické aktivity. Půjde mu tanec se psem, protože se rád a poměrně rychle učí nové věci, vyzkoušet můžete i agility, ale spíše v poklidnějším tempu, stejně tak např. běhání. 

Je to ideální parťák na výlety a cestování, díky své velikosti nezabere moc místa a rád bude páníčkovi asistovat při různých dobrodružstvích.

PÉČE

Srst vyžaduje pravidelnou péči, ale není zase tolik náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jednou za 2–3 dny podle potřeby srst vykartáčujte a pak byste měli provádět střihovou úpravu za 1,5 až 2 měsíce. Pokud plánujete účast na výstavě, nechte psa upravit u profíka. 

Na každodenní bázi kontrolujte oči a případně odstraňte nečistoty nebo ospalky. Jednou týdně prohlédněte uši, zda v nich není zánět, nebo nejsou znečištěné. Zapomínat nesmí ani na péči o chrup, zuby je nejlepší mechanicky čistit, a to minimálně jednou za 2 dny, aby se plak neusadil a neproměnil na zubní kámen. 

Každý měsíc zkontrolujte délku drápků, možná budete muset některé sami zkrátit. Na stříhání drápů zvykejte svého psa od štěněte, protože to většina psů nemá rádo, tak aby vám později nedělal problémy. Pokud se bojíte, abyste psa nestřihli do živého, tak můžete zajít k veterináři nebo do salonu.

ZAJÍMAVOSTI

edná se o poměrně novodobé plemeno, které bylo vyšlechtěno během 50. let minulého století. Stojí za ním významný český kynolog František Horák. Má významné prvenství. Jedná se o první české mezinárodně uznané plemeno. K uznání FCI došlo v roce 1963.

VÝŽIVA

Je důležité psovi dávat kvalitní a vyváženou stravu, aby byl zdravý a prospíval. Krmit můžete v zásadě dvěma způsoby, a to granulemi nebo barfem. 

Podávání granulí je pro páníčky bez starostí, jenom musíte vybrat ty pravé, které vašemu psovi sednou. V první řadě si vždycky přečtěte složení a řiďte se podle něj, měl by tam být vyšší obsah masa a méně obilovin (nebo bez obilovin). Pro českého teriéra kupujete granule pro malá plemena. Štěněcí krmivo můžete dávat zrhuba do 12 měsíců věku a pak přejít na granule pro dospělé psy. 

Barfování je v dnešní době velmi oblíbené, ale pro páníčka náročnější. Jídlo totiž psovi chystáte vy sami a musíte mu připravit vyváženou dávku, ve které mu nebude nic chybět. Proto si předtím nastudujte veškeré informace. Při barfu servírujete nejen syrové maso a kosti, ale i doplňky a přílohy. Ale všechny suroviny seženete nejen ve speciálních prodejnách.

Zdraví

Český teriér je zdravé plemeno, ani k jeho uchovnění nejsou vyžadována žádná zdravotní vyšetření. Přesto jej mohou některé nemoci postihnout. Jedná se o problémy s pohybovým aparátem jako je luxace patelly, která bývá typická pro malá plemena. Dále se může vyskytnou křeč v zadních končetinách známá od skotských teriérů. Doporučujeme podávat preventivně kloubní výživu. 

Někteří teriéři mohou mít problém s očními vadami nebo vchlípeným víčkem, ale entropium i ektropium je vyřazující vada z chovu.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Bydlet může jak v bytě, tak i v domě se zahradou, ale není to pes pro pobyt venku v kotci. Každý den byste měli zařadit alespoň jednu delší procházku, ale jinak během dne po stačí rychlé venčení kolem domu nebo nebo krátké vypuštění na zahradu. 

I když se může zdát, že český teriér je nenáročné plemeno, tak rozhodně vaši pozornost a hlavně zamětnání potřebuje. Pokud se bude nudit, může vám začít ničit věci, jsou to velcí „hraboši“, takže krásnou trávu na zahrádce mohou snadno proměnit v oraniště. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

K uchovnění je nutné splnit podmínky stanovené klubem a českého teriéra zaštiťují hned dva. Tím prvním je Klub chovatelů českých teriérů a druhým Klub chovatelů teriérů. První předpokladem pro uchovnění je koupě štěněte s průkazem původu FCI. Mělo by mít předpoklady pro chov a výstavy, protože to znamená, že nemá žádné vážné vady ze standardu. 

Pak se musíte zúčastnit bonitace, což je akce podobná výstavě, na které je tříčlennou komisí posouzen exteriér a povaha psa. Žádná zdravotní vyšetření nejsou vyžadována. 

Aktivní zapojení v chovu je možné od 15 měsíců věku, horní věková hranice je u fen stanovena na 8. rok věku, u psů není chovnost omezená.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Český teriér není tolik rozšířený, ale zejména u nás, ve své rodné zemi, by ho měli lidé poznat. Exteriérem je podobný jiným mnohem početnějším a mezinárodně známějším teriérům, a to hlavně skotskému a sealyham teriérovi, ze kterých byl vyšlechtěn. 

Skotský teriér

Skotský teriér

Toto plemeno je samozřejmě také uznáno FCI a stále u zrodu českého teriéra, pyšní se ovšem mnohem rozsáhlejší historií. Jeho kohoutková výška je 25 až 28 cm a váha od 8, 5 do 10 kg. Český teriér měří 25 až 32 cm a váží 6 až 10 kg. Skotský teriér má povoleno černé, pšeničné nebo žíhané zbarvení, zatímco český teriér se vyskytuje šedomodré nebo světle kávově hnědé. Skotský teriér ma na rozdíl od českého vztyčené uši. 

Sealyham teriér

Sealyham teriér

Sealyham teriér pochází stejně jako skotský z Velké Británie a také je uznán Mezinárodní kynologickou federací. Stál u zrodu českého teriéra a byl křížen právě se skotským teriérem. Jeho kohoutková výška nepřesahuje 31 cm, psi váží přibližně 9 kg a feny 8,2 kg. Barva jeho srsti je ve všech odstínech bílé, nebo bílé s citrónovými, hnědými, modrými či jezevčími znaky na hlavě a uších. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Dlouhosrstý, krátkonohý, dobře osvalený a stavěný teriér. Je obdélníkového formátu a má spíše menší klopené uši. 

Důležité proporce:

Ideální míry jsou:

Délka lebky: 21 cm pes a 20 cm fena
Šířka lebky: 10 cm pes a 9 cm fena
Obvod hrudníku z lokty: 45 cm pes a 44 cm fena
Délka trupu: 43 cm pes a 40 cm fena

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 29 cm
fenky: 27 cm
Pozn. k výšce

Výška je v rozpětí 25 až 32 cm.

Pozn. k hmotnosti Hmotnost nesmí být nižší než 6 kg a vyšší než 10 kg.
Srst:

Dlouhá, jemná, ale pevná, mírně zvlněná a ne příliš bohatá. Upravuje se stříháním nůžkami. Srst se nestříhá na přední straně hlavy a nad očima, kde tvoří vous a obočí. Nestříhaná srst je také na spodní straně končetin, hrudníku a břicha. Na výstavy má být srst na šíji, plecích a hřbetě dlouhá 1 až 1,5 cm. Na bocích , po stranách těla a na ocasu je kratší. Úplně krátká je srst na uších, lících, dolní straně krku, loktech, stehnech, lýtkách a kolem řitního otvoru. Přechod mezi ostříhanou a dlouhou srstí, musí být plynulý. 

Zbarvení:

Dvě barevné variety:

Šedá: ale štěňata se rodí černá

Světle kávově hnědá: štěňata jsou čokoládově hnědá

U obou typů zbarvení jsou přípustné žluté, šedé nebo bílé odznaky na hlavě (vous a líce), hrdle, hrudi, břichu, končetinách a kolem řitního otvoru. Může se vyskytnout bílý límec nebo špička ocasu. Základní barva vždy převládá. 

Kůže:

Pevná, silná, bez záhybů i laloku. Pigmentovaná. 

HLAVA

Ve tvaru dlouhého, tupého, ale na příliš širokého klínu. Rovina přední části mozkovny se hřbetem nosu svírá výrazný úhel. 

MOZKOVNA

Mezi ušima není příliš široká, směrem k nadočnicovým obloukům se mírně zužuje. Týlní hrbol je dobře hmatný, lícní kosti vystupují. 

Čelová rýha:

Mírně naznačená. 

Stop:

Patrný, ale není zdůrazněný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je tmavá a dobře vyvinutá. U šedých psů je černá a u světle kávových je játrová. Hřbet nosu je rovný. 

Pysky:

Dobře přiléhající a poměrně masité. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, skus nůžkový nebo klešťový. Ideální je plný počet zubů, ale nepenalizuje se chybění obou M3 zubů v dolní čelisti. Zuby jsou pravidelné, silné a do čelistí kolmo vsazené. 

Líce:

Lícní kosti nejsou příliš vystupující. 

Oči:

Středně velké, spíše hlouběji posazené, mají přátelský výraz a kryje je převislá srst obočí. U šedomodrých psů jsou hnědé nebo tmavě hnědé. Světle hnědou barvu mají u psů zbarvení bílé kávy. 

Uši:

Středně velké uši jsou klopené tak, aby zakrývaly zvukovod. Jsou nasazeny spíše vysoko a ploše spadají podél lící. Mají trojúhelníkový tvar a kratší strana je v místě přehybu. 

KRK

Středně dlouhý, šikmo nesený a poměrně dlouhý. Přestože je kůže na krku volnější, nevytváří lalok. 

TRUP

Podlouhlý. 

Horní linie:

Není přímá, protože záď a bedra musí být vždy mírně klenuté. 

Kohoutek:

Není příliš výrazný, jelikož krk je nasazen poměrně vysoko. 

Hřbet:

Středně dlouhý a silný. 

Bedra:

Svalnatá, poměrně dlouhá, mírně zaoblená a široká. 

Záď:

Svalnatá a silně vyvinutá. Pánev je mírně skloněná. Kyčelní kosti jsou často výše než kohoutek. 

Hrudní koš:

Hrudník je spíše válcovitý než hluboký. Žebra jsou dobře klenutá. 

Břicho a slabiny:

Břicho je prostorné a lehce vtažené, slabiny jsou dobře vyplněné. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a rovnoběžné, s dobrými kostmi. 

Plece:

Svalnaté. 

Lokty:

Poněkud volné, ale nejsou vbočené, ani vybočené. 

Tlapy hrudních končetin:

Velké, s dobře klenutými prsty a silnými drápky. Polštářky jsou dobře vyvinuté a silné. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné, rovnoběžné, svalnaté a dobře úhlené. 

Holeně:

Krátké. 

Hlezno:

Silně vyvinuté a poměrně vysoko nasazené. 

Tlapy pánevní:

Menší než u předních končetin. 

CHODY PSA

Pohyb je vytrvalý, vydatný, živý a volný. Sval je sice pomalejší, ale vytrvalý. Hrudní končetiny se pohybují podél těla přímo dopředu.

OCAS

Ideálně je dlouhý 18 až 20 cm, je poměrně silný a nízko nasazený. V klidu svěšený nebo na konci mírně zahnutý. Při zvýšené pozornosti je je nesen vodorovně nebo výš v šavlovitém tvaru. 

přečteno: 697x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...