logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné pro lidi, kteří vědí, co péče o psa obnáší a ideálně mají již předešlou zkušenost s výchovou či výcvikem.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno si mohou pořídit senioři, kteří mají se psy zkušenosti a dopřejí mu vše, co potřebuje.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Toto plemeno není ke kočkám příliš vhodné.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes nemá problém ujít i větší vzdálenosti a rád vám bude dělat společníka.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

U tohoto plemene se nemusíte bát zvýšené produkce slin.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier

West highland White Terrier
Další pojmenování: westík, vestík, westie

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina III. - Teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 85
Of. zkratka plemene v ČR: WHW
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Norník, lov lišek, krysař
Využití dnes: Dekorativní pes, Agility, Domácí mazlíček, Společenský pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů (KCHT)

Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP)

VARIETY PLEMENE WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

U tohoto plemene nebyly stanovený žádné samostatně klasifikované variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

SkotskoPůvodním domovem plemene West Highland White Terrier je západní část skotské vysočiny. Zpočátku byl znám i pod jinými názvy, z nichž některé odkazovaly stejně jako ten dnešní ke geografickému původu plemene (Highlander, Westie), jiné k osobám, jež měly s tímto plemenem mnoho co do činění (Roseneath Terrier, název poukazující na vévodu z Arghyllu, jenž se zabýval chovem plemene). Mezi blízké příbuzné West Highland White Terriera patří další vzrůstem podobná plemena, vyznačující se stejně jako westík drsným skotským šarmem a robustní tělesnou konstitucí – například Cairn teriér, Skotský teriér a Skye teriér. Westík byl používán při lovu škodné. Později se West Highland White Terrier dostal ze Skotska do Anglie, kde bylo preferováno jeho uplatnění v roli společenského psa. Využití zástupců tohoto plemene při lovu postupně sláblo.

Typické zbarvení teriérů ze Skotska bylo dosti variabilní, avšak k čistě bílé mělo většinou daleko. Obvyklé byly spíše tmavé odstíny šedé, kombinace s černou, žíhané zbarvení, tzv. zbarvení „pepř a sůl“. Zkrátka barvy, které perfektně zapadaly do místního prostředí a pes tak vypadal v krajině skvostně, zároveň však při lovu nepatřičně splýval s okolím. A především: Byl snadno zaměnitelný s lovenou zvěří. Traduje se, že plukovník Malcolm na lovu omylem zastřelil jednoho ze svých oblíbených Cairn teriérů v domnění, že se jedná o lišku. Tato tragická chyba se pro něj údajně stala mohutným impulzem k cílevědomému úsilí o vyšlechtění bílého teriéra, při lovu snadno rozpoznatelného. Bílá barva, která westíkovi dodává jeho neodolatelný vzhled, měla tedy primárně ryze praktické uplatnění.

Skotská krajina

Již v 17. století byl prý věnován francouzskému králi nepříliš vysoký pes, podobný exteriérem dnešnímu West Highland White Terrierovi. O jeho barvě podrobné informace bohužel nemáme. Jako období postupného formování plemene do dnešní podoby můžeme s jistotou označit až 19. století, nejvýznamnější pro získání svébytnosti plemene pak byla desátá léta století dvacátého. V roce 1860 byl prohlášen za vítěze prestižní soutěže v Birminghamu Skye teriér bílého zbarvení, o kterém panují mezi kynology dohady, že se ve skutečnosti jednalo o West Highland White Terriera. Ať už to bylo tenkrát jakkoli, v roce 1907 byl West Highland White Terrier představen v plné parádě na londýnské Cruftově výstavě již sám za sebe. Oficiálního uznání se dočkal o dva roky dříve, kdy bylo v Anglii pro velký zájem o výjimečného teriéra souběžně založeno hned několik chovatelských klubů tohoto nádherného plemene.

POVAHA

Jen si to přiznejme bez zbytečných okolků - jméno tohoto vskutku povedeného teriéra nám občas pořádně zamotá jazyk a málokdy si ho vybavíme okamžitě správně, kompletně a bez jediné chybičky. Ne že by na tom tolik záleželo, vždyť spíše než West Highland White Terrier je tento nádherný bílý pejsek všude láskyplně přezdíván „westík“ či v anglosaském prostředí šmrncovně „westie“. Na celém světě je obdivován pro svou obrovskou roztomilost. Ostatně, malá plemena psíků bílé barvy jsou tradičně velmi oblíbená již po dlouhá staletí - svědčí o tom nehynoucí popularita maltézáčka, boloňáčka a dalších podobných plemen. Většinou působí tito psíci na pohled něžným a zranitelným dojmem. Avšak okouzlující westík je i přes svou bílou barvu neviňátka už od pohledu tvrdý rošťák. Rozpustilost mu přímo srší z očí!

West Highland White Terrier

Westík je nefalšovaný teriér, oplývající všemi povahovými atributy, které u těchto energických psíků tolik milujeme (a někdy nám dokážou lézt pořádně na nervy): Je dostatečně sebevědomý, veselý, téměř permanentně naladěný ke hře a odolný. Má pro strach uděláno, nepostrádá velkou dávku kuráže a hned tak se ničeho nezalekne. Je spolehlivým hlídačem, který na každého příchozího upozorní hlasitým štěkotem. Není to žádný zakřiknutý introvert, ale celkem hlučný chlapík. Svému pánovi je oddaný, zároveň má tvrdou teriéří hlavu, plnou svéhlavých, revolučních a vzdorných myšlenek. Dokáže být miloučký a naprosto úchvatný, ale také nepříjemně paličatý, poněkud náladový a drzý. Přes svou malou velikost vyžaduje notně pozorného a důsledného pána, který westíkovi poskytne dostatečný výcvik a usměrní jeho potencionální sklony k nežádoucím manýrům.

West Highland White Terrier je velmi společenský a za předpokladu důkladné socializace ve štěněčím věku vychází bezvadně v podstatě s každým, s výjimkou menších savců – ty může považovat za kořist. Je neposedným kumpánem a výborným společníkem pro děti všech věkových kategorií. Zejména u těch nejmenších by měla na společné hry vždy dohlížet dospělá osoba, neboť jako každý teriér dokáže být westík v zápalu hry poměrně urputný a nebere si servítky. Stejně tak děti by měly být řádně poučeny, jak se k pejskovi slušně chovat. Westík není vázán na jediného pána tak pevně jako příslušníci některých jiných psích plemen. Obvykle vychází dobře s ostatními psy a další psí kamarádi v jedné domácnosti nejsou u řady chovatelů výjimkou, někdy se ovšem vyskytují sklony k řevnivosti u psů mužského pohlaví vůči jiným samcům. Z již výše uvedených důvodů není West Highland White Terrier příliš doporučován do domácností, kde jsou chováni drobní savci (králíci, morčata, křečci, potkani, ad.).

POHYB

WestíkWest Highland White Terrier je hravý pes, který si venku na procházce či na zahradě s oblibou pořádně zařádí, zvlášť po několika hodinách klidu na klíně svého páníčka uvnitř domu. Vzhledem ke své skromné velikosti nepotřebuje tolik pohybu jako zástupci některých jiných psích plemen, jeho majitel však musí přesto počítat s každodenními procházkami a zábavnými aktivitami, které unaví též činorodou mysl westíka. Vhodnou společnou aktivitou může být agility, trénink obedience nebo flyball. Svého pána bude akční westík nadšeně doprovázet i na výletě. Někteří westíci milují aportování nebo holdují plavání. Pro svůj kouzelný zevnějšek a doslova nakažlivou radost ze života je West Highland White Terrier předurčen pro dráhu dobrého canisterapeutického psa. Někteří westíci jsou větší mazlové než druzí, záleží na povaze konkrétního jedince.

PÉČE

Drsná srst West Highland White Terriera vyžaduje specifickou péči. Kromě pravidelného kartáčování je třeba cca jednou za čtvrt roku přistoupit k trimování. Pokud si na tuto úpravu srsti svého psa majitel netroufá, může se obrátit na některý z osvědčených (!) psích salónů. Je vždy nezbytné zdůraznit, že pes nesmí být stříhán (což trvá kratší dobu, ale má fatální dopad na kvalitu srsti westíka), ale trimován. V zásadě se nejedná o nic složitého, jde především o to, získat dostatečnou praxi. Se správnou úpravou jistě poradí i zkušený chovatel tohoto plemene, od kterého si nový majitel psíka pořídí. Klíčové je též zvykat psa na klidné snášení kosmetických procedur již od štěněcího věku, aby při trimování plně spolupracoval a nesnažil se v krajním případě dokonce o úprk. To samé platí koneckonců i o dalších úkonech, jako je například stříhání drápů a podobně.

WestíkTrimování srsti spočívá ve vytrhávání již odumřelých chlupů, a to buď ručně nebo pomocí speciálního nástroje. Do výbavy většiny majitelů westíků tak patří kromě kartáče a kovového hřebenu také trimovací nůž, obvyklé i prostřihávací nůžky a někdy také strojek. Kvalita srsti jednotlivých zástupců plemene může kolísat od co nejvíce tvrdé, jež je výsostně preferována, po relativně měkkou. Nesprávnou úpravou srsti se může její jakost ještě více zhoršit, neodstraněná stará srst psovi může dokonce způsobovat nepříjemné svědění. Proto je žádoucí trimování neopomíjet, vyčlenit si na něj dostatek času a provádět jej skutečně pečlivě. Chlup musí být vždy vytrhnout i s kořínkem. Koupán by měl být westík jen v nezbytně nutných případech. Jeho srst je poměrně odolná proti masivnímu znečištění a koupání ji zbytečně vysušuje, jakož i pokožku, která může inklinovat k alergickým reakcím.

Nejen srst psa vyžaduje naši pravidelnou péči. Také o chrup našeho psího parťáka je třeba vzorně pečovat a chránit ho pravidelným čištěním před zubním kamenem, který může v pokročilém stadiu psa o zuby dokonce i zcela připravit. Možností je více a lze je libovolně kombinovat. Stačí se informovat u veterinárního lékaře a v dobrém obchodě s potřebami pro domácí mazlíčky. Denně bychom měli psovi velmi jemně a šetrně očistit oční okolí navlhčeným vatovým tamponem. Bíle zbarveným psům se pod očima velice rychle vytvoří nevzhledné hnědé skvrny, nevěnujeme-li očím dostatečnou pozornost. Stejně tak hrozí nebezpečí vzniku zánětu zevního zvukovodu psa, jestliže se do ucha dostanou nečistoty ve velkém množství a my budeme tento fakt přehlížet. Alespoň jednou týdne uši bedlivě zkontrolujeme. Drápy psa udržujeme optimálně dlouhé.

ZAJÍMAVOSTI

whisky black and whitePatrně zcela nejznámější West Highland White Terrier na světě je dnes již legendární westík sedící vedle svého černého kolegy, skotského teriéra, na etiketě lahve skotské whisky Black and White. Palírnu, která tento lahodný mok začala v 19. století produkovat, založil James Buchanan. Narodil se sice v Kanadě, ale jeho rodiče byli Skotové. Buchanan se vrátil na britské ostrovy a podnikal v Londýně. On sám navrhl v 90. letech 19. století originální, svěží, vtipné a snadno zapamatovatelné logo se dvěma teriéry ze Skotska. Byl velkým zbožňovatelem obou plemen a nejspíš tehdy ani netušil, jak je tímto svým krokem celosvětově proslaví. Míchaná whisky Black and White má velmi dlouhou tradici a byla svého času pravidelně dodávána do dolní komory britského parlamentu. Pochutnával si na ní i Roger Moore v roli agenta 007 a Marcello Mastroianni ve filmu Sladký život od slovutného Federica Felliniho.

VÝŽIVA

WestíkVyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti, stáří a míře vynakládané aktivity našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny můžeme obměňovat, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je každopádně dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. Stále větší popularitu získává také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou. West Highland White Terrier může mít při nedostatečném pohybu a nesprávné výživě sklony k obezitě. Je dobré věnovat dávkování jeho potravy zvýšenou pozornost a volit jen ty nejkvalitnější pamlsky, které neobsahují cukr a jiné nevhodné látky.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 14 let.

West Highland White Terrier patří mezi relativně zdravá plemena. Některá onemocnění se mohou napříč tímto plemenem vyskytovat ve srovnání s ostatními zdravotními neduhy častěji. Neznamená to samozřejmě, že zrovna váš pes bude určitě na tyto choroby trpět, pouze byly u West Highland White Terriera v celkovém průměru zaznamenány s vyšší frekvencí než jiná onemocnění. Jedná se především o luxaci patelly, dysplazii loketního kloubu, kraniomandibulární osteopatii (vyskytuje se obvykle ve štěněčím věku, častěji byla zaznamenána též u skotského teriéra a Cairn teriéra), plicní fibrózu, katarakt a kožní alergie.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

westíkI když je West Highland White Terrier malý a na vodítku tedy poměrně snadno ovladatelný, jeho majitel by neměl nikdy spoléhat na svou fyzickou převahu. Opomíjet pečlivý výcvik a socializaci se nevyplácí. Westík nepostrádá tvrdohlavost pro teriéry přímo příznačnou, což může jeho výcvik poněkud komplikovat. Naštěstí je to zároveň pes velice chytrý a učenlivý, takže se při správném vedení a za obratného použití pozitivní motivace dokáže naučit spoustu praktických povelů i zábavných kousků. Nikdy nesmí být fyzicky trestán, takové chování je pro něj nepřípustné a jen těžko ho zapomíná. Majitel tohoto psa se musí obrnit trpělivostí a být dostatečně důsledný. Rozkošné tvářičce westíka se jen těžko odolává, a tak někteří páníčci tíhnou k jeho nebetyčnému rozmazlování. Negativní dopady nedůsledné výchovy se však jen velmi těžko následně odbourávají.

West Highland White TerrierAby byl v dospělosti westík vyrovnaný a přirozeně nebojácný, měl by být už od útlého štěněčího věku řádně socializován. Někteří majitelé zástupců malých psích plemen se bojí, že jejich čtyřnozí svěřenci utrpí při kontaktu s jinými, obvykle většími psy, újmu. Štěně samozřejmě seznamujeme jen s těmi psy, o kterých bezpečně víme, že jsou přátelští a bezproblémoví, neboť jakékoli trauma z brzkého věku může mít dozajista dlouhodobé nepříznivé důsledky. Ovšem přehnaně pejska chránit a nepouštět k němu nikdy žádné jiné psy z obavy, „aby se mu něco náhodou nestalo“, je špatným řešením a cestou k bázlivému, nesocializovanému psíkovi se sklonem k agresivnímu jednání. Dobrou volbou je návštěva výcvikového kurzu pro štěňata, jehož hlavním benefitem jsou právě kontakty s jinými psy pod dohledem zkušeného trenéra.

West Highland White Terrier je psík určený do interiéru, nikoli ven k boudě nebo snad do izolovaného kotce. Potřebuje úzký kontakt se svou milovanou lidskou smečkou, musí být ve středu všeho dění, je rád obklopen velkou společností, a to často nejen lidí, ale i jiných psích kamarádů. Není výjimkou, když někteří lidé pořídí westíkovi kamaráda nebo ho naopak přivedou do rodiny, kde již nějaký pes žije. Vždy je nutné takový krok pořádně promyslet, všichni psí členové domácnosti musí být vůči sobě tolerantní, jistě není dobrým nápadem pořizovat si dalšího psa k jedinci, který není dobře socializován a vykazuje při kontaktech s ostatními psy potíže.

Plánujete-li si přivést psa do rodinného domu a načančaná zahrada bez jediné chybičky je vaší největší chloubou, westík pro vás patrně nebude to nejvhodnější plemeno. Ve svém pojetí zahrady byste se totiž zásadně rozcházeli. Vzhledem k původnímu využití westíka coby profesionálního norníka se může tento malý bílý andílek na zahradě změnit v ďábelské stvoření, ničící s usilovnou vervou výsledky mnohaletého zahradnického úsilí. Vytváření různých děr a hrabání - většinou pochopitelně tam, kde se to nejméně hodí - může být pro westíka vítanou kratochvílí. Je na každém majiteli psa, aby mu nabídl jiné vyžití a důsledně ho od záškodnických akcí na zahradě od první chvíle zrazoval správnou výchovou.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

West Highland White Terrier - štěňataAby mohl být pes řádně uchovněn, je nezbytné splnit podmínky pro uchovnění stanovené příslušným chovatelským klubem. Vyžadována je účast alespoň na jedné výstavě, kde musí být pes ohodnocen nejhůře známkou „velmi dobře“. Při popisném svodu je exteriér psa staršího dvanácti měsíců posuzován odbornou komisí a jsou hodnoceny všechny jeho vzhledové kvality i nedostatky. U zástupců tohoto plemene může být popisný svod výjimečně odložen z důvodů závažných exteriérových nedostatků, které však nemusí být definitivní (pigmentace). Při zařazení do chovu se posuzuje i povaha hodnoceného psa.

Mezi vylučující vady u plemene West Highland White Terrier dle oficiálně schváleného standardu patří všechny závažné fyzické abnormality, nadměrná agresivita či přehnaná plachost, u psů nedostatečně vyvinutá varlata.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

West Highland White Terrier je opravdovým originálem a splést si ho se zástupcem jiného psího plemene je dosti obtížné. Další plemeno bílé barvy shodné velikosti, s podobnou tělesnou konstitucí a rozkošnou uličnickou hlavou jako má westík zkrátka neexistuje. Níže uvádíme tedy pouze příbuzná plemena, která se do jisté míry exteriérově westíkovi přibližují nebo jsou s ním zaměňována v názvu.

Cairn teriér

West Highland White Terrier -

Drsnosrstý Cairn teriér je asi nejbližším příbuzným westíka. Dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější teriéry ve své domovině. Tento rodák ze Skotska s kořeny na ostrově Skye se vyznačuje podobnou velikostí a stejně robustní konstitucí jako westík. Cairn teriér je rovněž energický, hravý a dobře naladěný rošťák, jehož nerozhází žádné vrtochy počasí. Od West Highland White Terriera se liší zbarvením – jeho srst může mít barvu pšeničnou, krémovou, skoro černou, šedou či červenou, ale nikdy není čistě bílá.

Skotský teriér

West Highland White Terrier -

Vzhledově mají West Highland White Terrier a skotský teriér již na první pohled jen pramálo společného – jsou přece odlišní asi tak jako den a noc......jeden černý, druhý bílý, jeden s vizáží vousáče a druhý stejnoměrně ostříhaný. A přesto je mnohé spojuje. Obě plemena jsou přibližně stejné velikosti, disponují drsnou srstí a robustní postavou, mají stejný geografický původ (Skotsko) a podobnou náturu. Někteří lidé si je pletou spíše co se týče názvu a označují bílého westíka nedopatřením jako skotského teriéra. Oba jsou zkrátka „ti psi z flašky od whisky“.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Malý pes rozverného zevnějšku, čistě bílého zbarvení, robustní tělesné kostituce, oplývající velkou aktivitou a silou. Postava se vyznačuje hlubokým hrudníkem, rovným hřbetem a silnými končetinami.

Důležité proporce:

Šířka lebky mezi očima se téměř shoduje s šířkou lebky mezi ušima.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 28 cm
fenky: 28 cm
Pozn. k výšce:

Preferována je výška okolo 28 cm v kohoutku.

Pozn. k hmotnosti:
Nebyla standardem stanovena.
Srst:

Krátká, uzavřená, na dotyk měkká podsada. Krycí srst tvrdá, přilehlá, rovná, dlouhá přibližně 5 cm.

Zbarvení:

Bílé.

Kůže:

Zdravá.

HLAVA

Hojně osrstěná, vzhledem k ose krku umístěna v pravém nebo menším než pravém úhlu.

MOZKOVNA

lebka:

Jemně klenutá.

Nadočnicové oblouky:

Silné.

Stop:

Zřetelně vyznačen.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Adekvátně vyplněná, směrem k čenichu se postupně zužuje. Nosní houba dosti rozměrná a nápadná, zbarvená černě.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné, rovné. Zuby velké, pravidelný nůžkový skus.

Oči:

Střední velikosti, umístěné ve velké vzdálenosti od sebe, jemně zapadlé. Barva očí je co možná nejtmavší. Absence jakékoliv vypouklosti očí. Díky umístění pod hustým obočím je výraz psa pozorný a jiskrný. Světlá barva očí je považována za krajně nežádoucí.

Uši:

Velikostně poměrně malé, umístěné v adekvátní vzdálenosti od sebe, nesené vzpřímeně, špičaté, pokryté krátkou a hladkou sametovou srstí, která se nestříhá. Výskyt střapečků srsti jest nežádoucí.

KRK

Osvalený, přiměřeně dlouhý, pozvolna se rozšiřující.

TRUP

Soudržný.

Hřbet:

Rovný.

Bedra:

Robustní, široká.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Bohatě osvalené, rovné a krátké. Pokryté hustým, krátkým a tvrdým osrstěním.

Plece:

Položené šikmo vzad.

Rameno:

Ramenní kloub se nachází vpředu.

Lokty:

Přilehlé k tělu.

Tlapy hrudních končetin:

Mají větší velikost než zadní tlapky, jsou adekvátně silné, okrouhlého tvaru, opatřené krátkou, hrubou srstí a tlustými polštářky. Černá barva drápků, jakož i polštářků, je preferována.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Krátké, dobře osvalené, silné, ale ne hrubé.

Stehna:

Široká a svalnatá.

Kolena:

Solidně zaúhlená.

Hlezno:

Solidně zaúhlené. Hlezna jsou umístěna navzájem dosti blízko u sebe.

Tlapy pánevní:

Mají menší velikost než přední tlapky, jsou adekvátně silné, okrouhlého tvaru, opatřené krátkou, hrubou srstí a tlustými polštářky. Černá barva drápků, jakož i polštářků, je preferována.

CHODY PSA

Pohyb je dostatečně volný, přímý a odlehčený.

OCAS

Délka ocasu v rozmezí 13 – 15 cm. Rovný, porostlý drsnou srstí, avšak absence vlajky. Nesený čile, neměl by být přetočený přes hřbet. Pokud je ocas dlouhý, jedná se o nežádoucí jev, nicméně kupírování není akceptováno.

přečteno: 2 778x