logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes se příliš pro seniory nehodí.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psi snáší dobře za předpokladu včasné a důsledné socializace.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes je nadšenec do veškerých aktivit, a proto se hodí i pro psí sporty.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes miluje chladné počasí a při nižších teplotách začne ožívat, může celoročně pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno nesnáší teplé počasí příliš dobře.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno je neuvěřitelně energické, až by se mohlo zdát neunavitelné.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná téměř pořád, srst musíte často vyčesávat.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Samojed

Samojed

Samojedskaja Sobaka
Další pojmenování: S, samojedský špic, Samoyede

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Sekce 1 - Severští sáňoví psi
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 212
Země původu: Severní Rusko, Sibiř
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Lovecký, pastevecký a saňový pes
Využití dnes: Psí spřežení, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Samojed klub ČR 

Klub severských psů 

VARIETY PLEMENE SAMOJED

Toto plemeno se nevyskytuje v dalších varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

RuskoSamojed patří k historickým plemenům psů a jeho původ se odhaduje do doby tísíc let před naším letopočtem. Podle některých vědců má samojed určité charakteristické rysy společné s prehistorickým psem.

Samojed je spjat s původním asijským kočovným národem, Něnci, kterým se říkalo také Samojedi. Osidlovali území mezi Bílým mořem a Jenisejem na hranici Evropy a Asie. Chovali soby, živili se lovem a přesouvali se Sibiří za potravou. Věrně je doprovázeli jejich psi, kteří hlídali stáda, ale účastnili se i lovů a v případě potřeby byli zapřaháni do saní. Kromě toho Bjelkier, jak své psy nazývali, bydleli se svými pány v obydlích, spali s nimi a zahřívali je. Často také hlídali děti. Pro Něnce nebyli psi pouhými pomocníky, ale plnohodnotnými členy rodiny.

Již tehdy kladli důraz na povahu psů, která musela být hlavně přátelská a vyrovnaná, aby neublížili dětem. Pes musel být houževnatý a schopný samostatně uvažovat. Mohli bychom to nazvat selekcí chovných jedinců. Ženy a děti se často staraly o štěňata a pomáhaly fenám, když bylo potřeba. Přestože své psy milovali, tak nevhodní jedinci, kteří byli příliš agresivní, slabí či nemocní byli použiti na kožešinu.

Samojedi se dostali i na carský dvůr a účastnili se mnohých polárních expedic. Na konci 19. století se první zástupci tohoto plemene dostali do Anglie a byl zde položen základ novodobého chovu samojedů. 

Nejslavnějším psem v chovu se stal pes Antaric Buck, patřil Norovi Carstenu Borchgrevinkovi, který jej později zanechal v australské zoologické zahradě v Sydney a odtud byl v roce 1908 přivezen do Anglie. Tento pes je stále dohledatelný v rodokmenech dnešních samojedů a jeho potomci se stali šampiony.

K přejmenování plemene z Bjelkier na dnešní podobu došlo koncem 19. století v Anglii a na svědomí to má zoolog Ernest Kilburn-Scott, který patří k zakladatelům chovu tohoto plemene v Anglii.

Samojed

POVAHA

SamojedSamojed je stále pozitivně naladěný a dobrou náladou dokáže nakazit své okolí. Vzhledem k jeho typickému usmívajícímu se výrazu se na něj prostě nejde zlobit, i když něco provede nebo neposlechne. Je to velmi přátelské a oddané plemeno, které bezmezně miluje svou rodinu. Hodí se i k dětem, nechá si dost líbit a není agresivní. Každopádně by vaše ratolesti měly vědět, jak se psem zacházet, aby mu neubližovaly a nedělaly to, co psovi není příjemné. Samojed nemá problém ani s jinými psy a ostatními zvířaty, ale je vhodné učit jej, jak s nimi vycházet, již od útlého věku.

Je to skvělý společník, který ovšem potřebuje být v kontaktu se svým pánem, jinak by strádal. Ideální je, aby měl své místo někde poblíž vás, protože tak bude nejšťastnější. Může bydlet v kotci, jelikož jeho srst jej ochrání před nepříznivými vlivy počasí, ale musíte mu věnovat dostatek času a nenechávat jej celé dny samotného. V tom případě si najde zábavu ve formě ničení různých věcí, od stromků přes boty až k hrabání či utíkání. 

Samojed je velmi pracovitý, a proto je nutné jej zaměstnat, hodí se do psího spřežení, ale jeho potřebu pohybu můžete naplnit i běháním, dlouhými procházkami či ježděním na kole. Je velmi učenlivý, takže výchova není náročná a základní výcvik zvládne dobře. Každopádně to není pes, který vás poslechne na 100 %. Má svoji hlavu a pokud v povelu neuvidí hlubší smysl, tak jej prostě neudělá.

 

POHYB

SamojedSamojed je velmi energický pes, který potřebuje velké množství pohybu. Je vyrtvalý a odolný, hodí se do psího spřežení, ale pokud se s ním nehodláte saňovému sportu věnovat, nevadí. Toto plemeno bude šťastné za jakoukoliv aktivitu, kterou bude moc vykonávat společně se svým pánem. Minimálně počítejte s každodenními dlouhými procházky, ale můžete s ním chodit běhat nebo jej vzít ke kolu. Zaměřit se můžete na psí sporty, jako je dogtrekking, canicross či agility. Díky své milé povaze se samojed hodí i pro canisterapeutický výcvik.

Ideální je velká zahrada, kam můžete tuto sněhobílou kouli vypustit a nechat dostatečně vydovádět, ale samojeda můžete s klidem držet v bytě. Jen se připravte na to, že mu budete muset věnovat dostatek času, abyste uspokojili veškeré jeho potřeby.

PÉČE

SamojedSamojed má dlouhou srst, a proto je péče o ni náročnější, počítejte s každodenním kartáčováním, které ovšem zabere jen pár minut. Pouze dvakrát ročně v období línání budete muset česání věnovat více času. Pokud s vámi bude pes sdílet dům nebo byt, tak se připravte na častý výskyt chlupů nejen na oblečení, ale prostě všude. Každopádně jinak má srst samojeda samočistící schopnost, takže není potřeba jej koupat. Nutné je pouze již zmiňované kartáčování.

Pravidelně je nutné kontrolovat délku drápů a v případě potřeby je zkrátit, aby psovi neznepříjemňovaly chůzi. Větší plemena si však při pohybu na tvrdém povrchu drápky samy obrušují, takže se spíše zaměřte na pátý prst na předních tlapkách, který není v kontaktu se zemí.

Pravidelně kontrolovat byste se měli chrup psa, někteří jedinci mohou mít problém s tvořením zubního kamene. Proti němu je dobré preventivně bojovat, aby pes později nemusel na odstranění zubního kamene pod narkózou. Můžete používat doplňky stravy a čistit zuby i mechanicky. Na tuto aktivitu je vhodné pejska zvykat již od štěněčího věku, aby si nechal zuby v klidu vyčistit.

ZAJÍMAVOSTI

Roald AmundsenSamojedi se stali velmi vyhledávanými v období polárních objevů, tedy od 70. let 19. století asi do roku 1912. Účastnili se mnoha polárních expedic mimo jiné doprovázeli i slavného polárníka Roalda Amundsena, který 14. prosince 1911 dosáhl jako první Jižního pólu. Vybral si 97 psů, které podrobil výcviku a pro svou výpravu jich nakonec použil 52. Spřežení, se kterým se vrátil, vedla fena Etah a stala se tak prvním psem, který vstoupil na Jižní pól.

Společně se samojedy se pokusil dosáhnout Severního pólu Fridtjov Nansen v roce 1893. Byl to právě tento Nor, který tehdy ještě Bjelkier představil světu. 

Dalším významným polárníkem se stal Frederick Jackson, který koncem 19. století zkoumal souostroví Zemi Františka Josefa a expedice se samozřejmě účastnili i samojedi, které pak přivezl do Anglie. Později se stal prvním prezidentem Asociace samojedů v Anglii.

VÝŽIVA

Svému psovi byste měli poskytnout kvalitní stravu, aby prospíval po všech stránkách. Jednodušší možností, kterou máte bez práce, jsou kompletní krmiva, granule a případně konzervy, s těmi však nakládejte opatrně, abyste si pejska nerozmlsali. Jestliže se rozhodnete krmit granulemi, tak nedejte na líbivé reklamy, ale poctivě čtete složení. Na prvních místech by se mělo vždy objevit kvalitní maso, vyhýbejte se granulím, ve kterých se nacházejí všechny možné obiloviny, mohou způsobovat alergie. Ideální volbou jsou granule s nízkým obsahem obilovin (low grain) nebo bez obilovin (grain free). Kompletní krmiva se vyrábějí pro 3 věkové kategorie (štěňata, dospělé psy a seniory), dále můžete vybírat i podle velikosti psa, citlivosti, zátěže atd.

Kromě granulí můžete svého psa krmit přirozenou stravou, tedy syrovým masem, přílohami a kostmi. Tomuto typu krmení se říká BARF z anglického Bones and Raw Food (kosti a syrová strava). Než se do toho pustíte, je nutné si nastudovat potřebné informace, protože musíte psovi sestavit vyváženou krmnou dávku, aby mu nic nechybělo. Kromě času, který strávíte při přípravě jednotlivých porcí, počítejte s tím, že budete potřebovat dostatek místa v mrazáku. Na paměti mějte, že kosti se zkrmují vždy syrové, protože při tepelné úpravě se mění jejich struktura a kost by pak mohla psovi v trávicím traktu ublížit.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 12–13 let

Štěně samojedaSamojed patří ke zdravým a odolným plemenům. Jedinci, kteří jsou přijímáni do chovu se vyšetřují na dysplazii kyčelního kloubu. Výsledek musí být nejhůře 2/2 tedy stupeň C.

Navíc u importovaných jedinců je požadováno oftalmologické vyšetření z akreditovaného pracoviště. Vyskytnout se může tzv. PRA, tedy progresivní retinální atrofie oční sítnice, která obvykle končí slepotou psa a je podmíněna geneticky. V souvislosti s tímto onemocněním se může objevit i zákal čočky (tzv. katarakta), který opět souvisí s genetickou výbavou.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

SamojedToto plemeno se hodí pro aktivní lidi, protože potřebuje dostatek pohybu. Můžete jej využít pro saňové sporty, ale spokojený bude i při jiných kynologických disciplínách, jako je třeba dog trekking či agility. Spokojí se s běháním společně se svým pánem nebo u kola. Díky své povaze a optimistickému vzezření se hodí pro canisterapii. Každopádně je nutné jej zaměstnat, jinak bude mít sklony k okusování všeho, co necháte v jeho blízkosti, případně i útěkům a nedělá mu problém se podhrabat pod plotem.

Na první pohled se může zdát, že samojed není vhodné plemeno do bytu, opak je pravdou. I v bytě může být velmi šťastný, a to díky blízkosti svého pána. Jen je nutné uspokojit jeho potřebu pohybu a počítat s častým úklidem. Samojed může pobývat v kotci, jelikož jeho srst jej proti nešvarům počasí ochrání, ale je nutné si uvědomit, že potřebuje ke spokojenosti častý kontakt se svým pánem, jinak bude strádat. Nejšťastnější bude za pelech co nejblíže vám a nepohrdne ani postelí. 

Při výchově samojeda musíte být důrazní, základní výcvik nebude problém, ale toto plemeno má svoji hlavu, a proto nebude vykonávat povel, ve kterém nevidí smysl. Nehodí se pro lidi, kteří čekají naprostou poslušnost a bezmyšlenkovité plnění povelů.

 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Samojed štěněPrvním předpokladem k možnému uchovnění psa je koupě štěněte s průkazem původu, které je perspektivní pro chov a výstavy. Nikdy ovšem nemáte záruku, že ze štěněte bez vad vyroste pes šampion. 

Aby se mohl váš pes stát chovným, tak se musíte přihlásit na bonitaci, kterou pořádá klub. Na této akci psa posoudí odborná komise a veškeré jeho odchylky od standardu budou zaznamenány. Bonitace se jedinec může zúčastnit od 15 měsíců věku a před ní je nutné splnit několik dalších podmínek. Pes se musí nechat prohlédnout komisí, proto by měl být zvyklý na doteky cizích. Nesmí mít problém s ukázáním zubů, změřením kohoutkové výšky a předvedením se v pohybu (krok a klus, ne mimochod). Samojedi musí také prokázat schopnost táhnout břemeno o hmotnosti minimálně 5 kg na vzdálenost 30 m.

U samojedů se hlídá dysplazie kyčelního kloubu (DKK), proto na bonitaci musíte doložit výsledek vyšetření a do chovu projdou jedinci nejhůře s výsledkem 2/2, tedy stupeň "C". Vyšetření lze provést až od 12 měsíců věku. Dále je nutné se zúčastnit výstavy, na které je možné obdržet titul CAC a váš pes si musí odnést nejhůře známku velmi dobrý. Jedinci, kteří jsou importovaní ze zahraničí musí navíc absolvovat oftalmologické vyšetření na akreditovaném pracovišti.

Mezi vylučující vady definované standardem patří: modré či různobarevné oči, podkus nebo předkus, klopené uši, jiná barva srsti než je povolená standardem, extrémní plachost nebo agresivita. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Samojed je typický svou huňatou bílou srstí a usmívajícím se výrazem, proto nebývá často zaměňován s jinými plemeny. Pokud bychom se měli podívat na podobné psy, tak by jednoznačně šlo o jiná plemena typu špice, která jsou mu podobná zejména tělesnou stavbou a mohou se vyskytnout i v bílé či krémové barvě.

Německý špic

Samojed -

Samojeda byste si mohli splést s velkým německým špicem, který se mu podobá velikostí, strukturou srsti a zbarvením, pokud se bude jednat o bílého špice. Kohoutková výška špice dosahuje 46 cm a povolená odchylka jsou +- 4 cm. U samojeda je velikost přes 50 cm, přesněji u fen 53 cm a psů 57 cm s tolerancí 3 cm na obě strany.

 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Je to silný, vytrvalý, šarmantní, poddajný, důstojný a sebevědomý špic, který má hustou a bílou srst. Je pro něho typický výraz tzv. úsměv samojeda, který je tvořen postavením a tvarem oka společně s lehce zvednutými koutky. U tohoto plemene je znatelný pohlavní dimorfismus.

Důležité proporce:

Tlama by měla být asi stejně dlouhá jako mozkovna. Délka těla je o 5 % větší než kohoutková výška psa, přičemž hloubka těla je o trochu menší než polovina kohoutkové výšky.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 57 cm    tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 53 cm    tolerance: +3 cm, -3 cm
Pozn. k hmotnosti:
Požadovanou hmotnost standard neuvádí.
Srst:

Je bohatá a velmi hustá. Má podsadu, která je krátká, jemná a hustá, krycí srst je poté delší, hrubší a rovná. Kolem krku a ramen vytváří srst zejména u psů výrazný límec, který rámuje hlavu. Na přední straně končetin a hlavě je srst krátká hladká, na vnější straně uší navíc ještě odstávající, uši jsou osrstěné i uvnitř. Na zadní straně stehen se vytváří tzv. kalhoty. Ocas je bohatě osrstěný. Mezi prsty vyrůstá ochranná srst. U fen je často srst kratší a s jemnější texturou. Vždy se má na povrchu lesknout.

Zbarvení:

Přípustné zbarvení je bílé, krémové nebo bílé se světle hnědou (ta se nesmí vyskytovat na celém těle, ale v několika málo znacích).

HLAVA

Má klínovitý tvar a je silná.

MOZKOVNA

lebka:

Nejširší je mezi ušima, při pohledu zepředu a z profilu je konvexní. Mezi očima je lehce znatelná rýha.

Stop:

Zřetelný, ale ne příliš výrazný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Dosahuje přibližně stejné délky jako mozkovna, směrem k čumáku se zužuje. Je silná a hluboká, ale není příliš úzká, kvadratická ani těžká. Nosní můstek je rovný. Nosní houba by měla být černě pigmentovaná, ale v určitém období roku může čenich zblednout, jedná se o tzv. "zimní nos", ale na okrajích musí být vždy černý.

Pysky:

Jsou černé, masité a těsně přiléhají. Koutky jsou mírně zvednuté, aby tvořily společně s postavením a tvarem očí typický "úsměv samojeda".

Čelisti, zuby:

Jsou silné, chrup má klasický zubní vzorec a měl by být úplný, skus je pravidelný a nůžkový.

Oči:

Jsou šikmé a umístěné celkem daleko od sebe, mají mandlový tvar. Barva očí je tmavě hnědá a jsou dobře usazeny v jamkách. Celkový výraz je milý, pozorný a inteligentní.

Víčka:

Jsou černá.

Uši:

Jsou vztyčené, malé, silné, trojúhelníkovitého tvaru s mírně zaoblenými špičkami. Jsou nasazené poměrně vysoko a díky široké lebce i dost od sebe.

KRK

Je silný a hrdě nesený, dosahuje střední délky.

TRUP

Je prostorný, kompaktní a pružný. Jeho délka je mírně větší než kohoutková výška.

Kohoutek:

Jasně zřetelný.

Hřbet:

Osvalený a rovný, dosahuje střední délky a u fen může být o něco delší než u psů.

Bedra:

Krátká, silná a zřetelně ohraničená.

Záď:

Je osvalená, plná, silná a mírně spáditá.

Spodní linie:

Směrem k břichu je mírně vtažená.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Při pohledu zepředu jsou rovné a rovnoběžné. Mají silné kosti a dostatečné osvalení.

Rameno:

Je dlouhé, pevné a spádité.

Nadloktí:

Je skoro stejně dlouhé jako ramenní lopatka. Je šikmé a přiléhá k tělu.

Lokty:

Přiléhají k tělu.

Zápěstí:

Pevné, ale ohebné.

Tlapy hrudních končetin:

Oválné, pružné a směřují dopředu. Prsty jsou dlouhé, klenuté a ne příliš těsně spojené. Polštářky jsou pružné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Jsou silně osvalené, při pohledu zezadu rovné a rovnoběžné.

Stehna:

Široká a osvalená, dosahují střední délky.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Paspárky:

Mají být odstraněny.

Hlezno:

Dobře zaúhlené a postavené celkem nízko.

Tlapy pánevní:

Stejné jako přední, záprstí je krátké, silné, vertikální a paralelní.

CHODY PSA

Pohyb je plný síly, neúnavný, volný s dlouhým krokem. Hrudní končetiny mají dobrý předkrok a pánevní zase posun.

OCAS

Je nasazen celkem vysoko. Pokud je pes v klidu, tak je nesen svěšený (sahá až ke hleznům) při vzrušení je nesen ohnutý již od kořene směrem dopředu přes hřbet nebo bok.

 

Samojed      Samojed   Samojed

přečteno: 2 832x