topovat ověřit
23.06.2020 / 19.05.2024
Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes

Kavkazskaïa Ovtcharka
100%
Další pojmenování: kavkazský pastevec, „kavkazan“, kavkazský ovčák, kavkazák
Kavkazský pastevecký pes

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi)
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 328
Of. zkratka plemene v ČR: KAO
Země původu: SSSR
Vznik plemene: Ve starověku.
Průměrná délka života: 9 - 11 roků
Původní využití: Hlídač stád.
Využití dnes: Zadržení útočníka, Střežení stád, Obranář, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Klub kavkazských pasteveckých psů

Klub ruských a asijských ovčáckých psů

VARIETY PLEMENE Kavkazský pastevecký pes

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Jedná se prastaré plemeno, zmínky o jeho předcích datujeme až do doby před naším letopočtem, kdy byly starověcí kavkazští molossoidní psi používáni v armádě cara Tigrana II. V průběhu věků našli uplatnění v ochraně osob i majetku, strážili stáda v kavkazských horách proti zvířecím predátorům i obydlí proti zlodějům.

Chov kavkazáků nebyl nějak řízen, o selekci se postarala sama matka příroda a v tvrdých podmínkách hor mohli přežít jen ti nejsilnější jedinci. S cíleným chovem se začalo až dost pozdě, a to ve 20. letech 20. století v SSSR.

Bývali používáni v armádě, střežili hranice a v neposlední řadě také věznice. Jsou to tvrdí psi a v Rusku vybírají opravdu ty nejodolnější jedince. Z oblasti Kavkazu byli poprvé importování do tehdejší NDR v 80. letech minulého století, tak se dostali i do Československa. 

Mapa Kavkaz - původ Kavkazského pasteveckého psa

POVAHA

Kavkazák je samostatné, odolné a tvrdé plemeno. Je zvyklý sám jednat a rychle se rozhodovat. Svou rodinu má ale velmi rád a udělal by pro ni cokoliv. Je to skvělý ochránce a svou roli bere velmi vážně. Pokud se bude cítit ohrožen nebo někdo naruší váš prostor, pak bude jednat. Návštěvy by nikdy neměly vstupovat na váš pozemek samostatně a bez pozvání, váš pes musí vědět, že jsou vítáni. Děti má rád a bude je chránit stejně jako zbytek rodiny, ale pozor na jeho velikost, aby vašim ratolestem neublížil. Děti jej musí respektovat a vědět, jak se k němu chovat. 

Kavkazský pastevecký pes potřebuje pevnou ruku, ale myslíme důslednou nikoliv fyzické násilí, a pána, který ví co dělá. Je naprosto nevhodný pro začátečníky, potřebuje zkušeného psovoda. Pořídit si takové plemeno je velký závazek, jeho výchova i výcvik musí započít v ranném věku a socializace musí probíhat velmi důsledně. V rukou neznalého člověka by mohl vyrůst v agresivního a nevypočitatelného psa. Každý chovatel má jistou zodpovědnost, když hledá ty pravé páníčky, protože kavkazák může být v těch nesprávných rukou i nebezpečný.

Toto plemeno je velmi oceňované pro své obranářské schopnosti a skvěle se hodí jako hlídací pes různých objektů a firem. Můžete se spolehnout, že žádný nezvaný host neunikne jeho pozornosti. Stejně tak dokáže spolehlivě ohlídat stádo před predátory. Ochranitelský pud má v sobě hluboce zakořeněn – je to takové jeho poslání.

Kavkazský pastevecký pes

POHYB

Kavkazský pastevecký pes není na pohyb tolik náročný. Rád pobývá na zahradě, kterou hlídá. Rozhodně byste ho ale měli vytáhnout každý den na delší procházku. 

Kavkazák má rád procházky, ale spíše v klidnějším tempu. Nehodí se na psí sporty typu agility, ale ani na výcvik poslušnosti, protože má svoji hlavu a jedná podle sebe, povel je pro něj až na druhém místě. Ale pokud s ním vyrazíte do lesa, rozhodně se nemusíte bát, že by vás někdo přepadnul.

Kavkazský pastevecký pes

PÉČE

Toto plemeno nevyžaduje žádnou speciální péči. Kavkazáka byste měli pouze pravidelně vyčesávat, potřebovat budete kvalitní kartáč, který pronikne přes hustou srst. Dvakrát do roka v období línání počítejte s každodenním česáním, abyste srst zbavili uvolněných chlupů. 

Pravidelně kontrolujte uši, zda nejsou špinavé nebo zapařené, a to hlavně v letních měsících. Stejně jako u každého jiného plemene je třeba pravidelně odstraňovat ospalky a v případě potřeby omýt oční okolí. Stav zubů bývá obvykle dobrý, ale není od věci podávat doplněk stravy – mořskou řasu kelpu, která příznivě působí proti vzniku zubního kamene.

Co se týká drápů, tak pravděpodobně budete muset stříhat pouze pátý dráp na předních tlapách, který není ve styku se zemí, a proto nedochází k jeho obroušení a vzhledem k tomu, že má tendenci se kroutit, tak by mohl nepříjemně zarůstat. Ostatní drápy stačí občas zkontrolovat, ale zřejmě se při chůzi obrousí. 

Kavkazský pastevecký pes

ZAJÍMAVOSTI

V České republice je možné kavkazské pastevecké psy chovat bez omezení, ale do některých zemí je jejich dovoz zakázán a nebo pro ně platí přísná pravidla. Majitel musí např. absolvovat se psem potřebný výcvik a získat osvědčení, aby mohl psa držet. Na veřejnosti se nesmí pouštět na volno a měl by také nosit košík. 

Kavkazský pastevecký pes

VÝŽIVA

U psů velkých plemen musíte dbát na správnou výživu. Velmi důležité je podávat vhodnou stravu už ve štěněčím věku, kdy se váš pes vyvíjí. Potřebuje dostatek živin a hlavně by v krmivu neměla chybět kloubní výživa na podporu namáhaného pohybového aparátu a pro vývoj kloubů. Správným krmením můžete předcházet i torzi neboli přetočení žaludku, což je závažný zdravotní stav, který může skončit smrtí. Je lepší krmení rozložit do dvou dávek a hlavně nechat po jídle psa odpočívat. 

Krmit můžete granulemi nebo tzv. přirozenou stravou, tedy BARFem. Jednodušší způsob jsou granule, pes v nich má díky kompletnímu složení vše, co potřebuje. Důležitý je výběr správné značky a receptury. Vždy přihlížejte k věku psa – do cca dvou let byste měli podávat štěněčí či juniorské granule a pak přejít na dospělácké. Pro kavkazáka vždy kupujte granule pro velká a obří plemena. Při výběru čtěte složení, na prvním místě by mělo být maso a vhodný je snížený obsah obilovin.

Pokud nechcete krmit průmyslovými krmivy, můžete jídlo svému psovi připravovat sami, ale je to náročnější a než se do toho pustíte, tak si musíte nastudovat vše potřebné. Připravit vyváženou krmnou dávku není jen tak a kavkazák toho vzhledem ke své velikosti sní docela dost. Budete tedy potřebovat i více místa v mrazáku, abyste měli kde uchovat připravené krmné dávky.

Kavkazský pastevecký pes

Zdraví

Kavkazský pastevecký pes patří se svou váhou v dospělosti kolem 50 kg k obřím plemenům, proto je náchylný na problémy s pohybovým aparátem. Je vhodné již od štěněčího věku podávat kloubní výživu. Jedinci přijímaní do chovu musí absolvovat vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu (DKK) s výsledkem nejhůře 3/3. Rentgeny posuzuje klubem určený veterinární lékař.

Strašákem majitelů velkých plemen je torze (přetočení) žaludku, k čemuž může dojít při nevhodném krmení. Je důležité rozdělit krmení do více dávek, aby toho pes najednou nesnědl moc. Po jídle by se měl dodržovat klidový režim a pes by měl odpočívat. Pokud se vám cokoliv na chování psa nezdá, okamžite vyhledejte veterinárního lékaře, torze je život ohrožující stav, který bez včasného zásahu veterináře nedopadne dobře. 

Kavkazský pastevecký pes

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno potřebuje dostatek prostoru, nejlépe mu bude v domě se zahradou, kterou bude moc střežit. Může pobývat celoročně venku, proti nepřízni počasí ho ochrání jeho huňatá srst. K dispozici by měl mít přístřešek – boudu či kotec, ale rozhodně byste ho tam něměli zavírat příliš často. 

Kavkazák je velmi náročný na výchovu. Socializace musí probíhat důsledně již u chovatele a vy v ní musíte pokračovat. Doporučujeme navštěvovat psí cvičistě, ale výcvikář musí těmto psům rozumět. 

Kavkazský pastevecký pes

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud budete chtít svého kavkazáka uchovnit, budete muset splnit podmínky stanovené klubem. Prvním předpokladem je koupě štěněte s průkazem původu FCI. To by nemělo mít v době odběru od chovatele žádné výrazné odchylky od standardu, mělo by se jednat o štěně s předpoklady pro chov a výstavy.
(Chovatelé Kavkazského pasteveckého psa s FCI)

Pokud všechno dobře půjde a vyroste vám jedinec, který nemá žádnou z vylučujících vad, můžete přistoupit k procesu uchovnění. U kavkazských pasteveckých psů to obnáší účast na výstavě, bonitaci a zkoušce povahových vlastností.

Před bonitací se musíte zúčastnit alespoň jedné výstavy vyššího typu, na které lze získat titul CAC nebo je alternativou svod mladých, který pořádá klub před bonitací. Dále je nutné absolvovat vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů. Maximální možný výsledek je 3/3. Pro uchovnění je dále nutné, aby měl pes nužkový skus a byl plnochrupý.

Zkouška povahových vloh probíhá při bonitaci a posuzuje se chování jedince. Výsledek je u psů přípustný a, b. U fen je to hodnocení a, b, c. Pokud se obdrží d, tak je možné bonitaci opakovat do 1 roku.

Pes i fena mohou být uchovněni od věku 20 měsíců, ale aktivní využití v chovu je možné až od 24 měsíců. Opakované krytí feny je možné až po 15 měsících od narození vrhu a chovnost fen je ukončena ve věku 8 let, u psů není omezená horní věkovou hranicí.

Kavkazský pastevecký pes - štěně

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Pastevečtí psi z různých končin jsou si velmi podobní, a to nejen vlastnostmi skvělých strážních psůch, ale také vzhledem. Na první pohled si je může neznalý člověk velmi snadno splést. 

Středoasijský pastevecký pes

Středoasijský pastevecký pes

Kavkazák i středoasiat patří do stejné skupiny FCI k molossoidním plemenům horského typu. Stavbou těla jsou si velmi podobní, výška i hmotnost se liší minimálně, takže to není rozeznávací znak, který bychom hledali. Středoasiat má povolenou jakoukoliv barvu, kromě vrozené modré a hnědé v jakékoliv kombinaci a černého pláště na tříslové. Kavkazák je na tom podobně, opět se připouští jednobarevné zbarvení, i strakaté nebo skvrnité, kromě celočerné, modré či játrově hnědé. U středoasiata se více kupírují uši i ocas. Kavkazák má tradičně kupírované uši v zemi původu.

 

Krašský ovčák

Dalším typově podobným psem je krašský ovčák. Je menší než kavkazák, rozdíl v jejich kohoutkové výšce činí zhruba 10 cm a jeho váha je také nižší asi o 10 kg. Typické zbarvení krašského ovčáka je ocelově šedé. Maska bývá tmavá stejně jako hřbet. U kavkazáka se připouští jakákoliv barva a může být strakatý či skvrnitý.

Šarplaninský pastevecký pes

Šarplaninský pastevecký pes

Šarplaninec je na první pohled kavkazákovi velice podobný, ale velikostně je menší, průměrná výška psů je 62 cm a u fen je to 58 cm. Kavkazák býva o cca 10 cm vyšší. Šarplaninec je jednobarevný, připouští se všechny barvy, tečkování ani bílé znaky nejsou povoleny. Naproti tomu kavkazák může být skvrnitý i strakatý ve všech barvách kromě modré či játrově hnědé.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velký, silný, ale harmonicky stavěný pes. Má masivní kostru a mohutné svalstvo, formát těla je mírně obdélníkový. Pohlavní výraz je vyjádřený, psi jsou mohutnější, mají více svalů, výraznější kohoutek, větší hlavu a kratší formát těla. Pokud má samec delší srst, tak má také výraznou hřívu.

Důležité proporce:

Tělo je delší než kohoutková výška asi o 3 až 8 %. Přední končetiny dosahují zhruba 50 až 52 % výšky v kohoutku. Lebka je v poměru k čenichové partii dlouhá 2 : 3. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 73,5 cm tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
fenky: 68,5 cm tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
Pozn. k výšce

U psů musí být výška minimálně 68 cm.

U fen musí být výška minimálně 64 cm.

 

Pozn. k hmotnosti Minimální hmotnost je u fen 45 kg a u psů 50 kg.
Srst:

Hrubá a rovná srst odstává a má dobře vyvinutou podsadu. Krycí srst je stejně dlouhá jako podsada a ani jedna by neměla být kratší než 5 cm. Kratší a hustší srst je na hlavě a hrudních končetinách. Ocas je pokrytý hustou srstí, je huňatý a silný. Na uších vytváří delší srst "kartáče", kolem krku vzniká "hříva" a na zadních stranách stehen jsou „kalhoty".

Zbarvení:

Je přípustné jakékoliv jednobarevné zbarvení a také strakaté či skvrnité. Nesmí být celočerná, zředěná černá či černá v jakékoliv kombinaci, také není povolena geneticky modrá či játrově hnědá. 

Kůže:

Pružná a silná, nemá vrásky ani záhyby.

Kavkazský pastevecký pes

HLAVA

MOZKOVNA

Hlava je masivní a mohutná s širokými lícními kostmi. Seshora vypadá jako tupý klín se širokou základnou.

Lebka:

Široká a masivní, čelo je téměř ploché a dělí ho výrazná mělká čelní brázda. Týlní hrbol nevystupuje.

Nadočnicové oblouky:

Vyvinuté, ale nevystupují.

Stop:

Nepříliš výrazně vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká a černě pigmentovaná. Má přiměřeně otevřené nozdry, které nevystupují mimo obrys tlamy. Černě pigmentovaný čenich je velmi žádoucí i u skvrnitých a strakatých psů, ale pokud je světlejší, není to vada. Zakázaný je geneticky modrý nebo játrově hnědý pigment. 

Tlama je široká a hluboká, směrem k čenichu se postupně zužuje. Má silné čelisti i bradu. Hřbet nosu i kořen je silný. Pod očima je dobře vyplněná. Horní linie lebky i tlamy je paralelní.

Pysky:

Jsou silné a těsně přiléhající, tmavě pigmentované.

Čelisti, zuby:

Silné zuby jsou zdravé a bílé, řezáky k sobě těsně přiléhají v jedné linii. Skus je nůžkový nebo klešťový a chrup by měl být úplný (42 zubů). Poranění, zlomení nebo vyražení špičáků či řezáků, které nemají vliv na skus, nevadí. Chybět může také PM1.

Líce:

Jařmový oblouk je dobře vyvinutý a zvýrazňují jej silné žvýkací svaly. 

Oči:

Oválně a přiměřeně velké oči jsou ne příliš hluboko zasazené, jsou široce a šikmo posazené. Barva může být v různých odstínech hnědé, od tmavé až po lískově oříškovou. Výraz je vážný, zvídavý a pozorný.

Víčka:

Jsou černá, suchá a těsně přiléhající.

Uši:

Silné a středně velké uši trojúhelníkovitého tvaru jsou vysoko a široce posazené, ale visí dolů. Vnitřní část ucha přiléhá k lícím. V zemi původu se uši tradičně kupírují. V ČR není kupírování uší zákonem povoleno. Ale pokud se ponechají přirozené, tak to je posuzováno stejně. 

KRK

Středně dlouhý krk je silný, na průřezu oválný a nízko nasazený. Výrazný límec je zejména u psů – samců.

TRUP

Ve všech rozměrech je velmi dobře vyvinutý. Je osvalený široký a celkově vyvážený.

Kohoutek:

Přiměřeně dlouhý a dobře vyjádřený. Kohoutková výška mírně převyšuje výšku v kříži.

Hřbet:

Široký, rovný a pevný.

Bedra:

Široká, krátká a mírně klenutá.

Záď:

Široká, oválná a středně dlouhá, směrem ke kořeni ocasu se mírně svažuje.

Předhrudí:

Výrazné.

Hrudní koš:

Hrudník je široký, dlouhý a dobře vyklenutý, na průřezu má oválný tvar. Je hluboký. Žebra jsou pružná a falešná žebra jsou dlouhá.

Spodní linie:

Směrem dozadu je  břicho mírně vtažené.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Dobře osvalené a při pohledu zepředu jsou rovné, paralelní a ze široka postavené.

Rameno:

Silně osvalené rameno se svažuje do asi 100stupňového úhlu s nadloktím. Pevně přiléhá proti hrudníku. Je středně dlouhé a široké.

Nadloktí:

Svalnaté, silné a těsně přiléhající.

Lokty:

Nejsou vbočené dovnitř ani vybočené ven. Jsou umístěny vzadu v souběžné ose.

Předloktí:

Masivní, rovné a přiměřené dlouhé předkloktí je dobře osvalené a v průřezu zaoblené.

Přední nadprstí:

Masivní a krátké. Při pohledu ze strany i zepředu je téměř rovné.

Tlapy hrudních končetin:

Okrouhlé a velké, prsty jsou dobře klenuté a sevřené.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou rovné, rovnoběžné a přiměřeně široké. Kolena i hlezna jsou dostatečně dobře zaúhlená. Pánevní končetiny by neměly být umístěny příliš vzadu. 

Stehna:

Dobře osvalená, široká a přiměřeně dlouhá.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Bérec je přiměřeně široký a dlouhý, osvalený. Hlezno je štíhlé a široké, pevné, dobře zaúhlené a nevybočuje ven, ani nevbočuje dovnitř.

Tlapy pánevní:

Nadprstí je masivní při pohledu zepředu a ze strany téměř rovné, ale není dlouhé. Tlapy jsou velké a okrouhlé s dobře klenutými a sevřenými prsty.

CHODY PSA

Pohyb je volný a pružný, beze spěchu s dobrou razancí pánevních končetin. Všechny klouby jsou stabilní a mají dobrou koordinaci. Jako typický pohyb je brán klus. Při pohybu je kohoutek ve stejné úrovni jako záď a linie hřbetu je stabilní. 

OCAS

Je vysoko nasazený, má tvar srpu nebo je nošen stočený. V klidu visí dolů a dosahuje až ke hleznům, při zvýšené pozornosti může být nesen nad linii hřbetu.

Kavkazský pastevecký pes

přečteno: 14 752x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...