logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno není vůbec vhodné pro začátečníky, jeho výchova je složitá a potřebuje zkušeného pána, který ví, co dělá.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Tento pes se do bytu vůbec nehodí. Potřebuje výběh na zahradě.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Toto plemeno se hodí pro celoroční pobyt venku, bez problémů může bydlet v kotci.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno se k dětem příliš nehodí.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Tento pes se příliš k ostatním psů nehodí.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Toto plemeno není ke kočkám příliš vhodné.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro vykonávaní psích sportů vůbec nehodí.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno vydrží doma samo, pokud jej k tomu povedete již od štěněčího věku.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes miluje chladné počasí a při nižších teplotách začne ožívat, může celoročně pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno nesnáší teplé počasí příliš dobře.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno není příliš hravé.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes má předpoklad pro to, být skvělým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes netrpí obezitou.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto je obří plemeno.

Středoasijský pastevecký pes

Středoasijský pastevecký pes

Sredneasiatskaia Ovtcharka
Další pojmenování: středoasijat, alabai

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 335
Of. zkratka plemene v ČR: SAO
Země původu: Turkmenistán, Rusko
Vznik plemene: Předchůdci již v době před naším letopočtem.
Původní využití: Střežení stád a jejich ochrana před predátory
Využití dnes: Střežení stád, Pasení, ovčácký pes, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Klub ruských a asijských ovčáckých psů

Moloss Club CZ

Klub málopočetných dogovitých plemen psů

VARIETY PLEMENE STŘEDOASIJSKÝ PASTEVECKÝ PES

Toto plemeno se nevyskytuje v jiných varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Jedná se o původní ovčácké plemeno z oblasti Střední Asie, hojně se vyskytuje v Kazachstánu, Turkmenistánu a okolních státech. Vykopávky prokázaly, že podobní psi tu byli již v době před naším letopočtem. Za předka těchto pasteveckých plemen se považuje tibetská doga. 

Dříve docházelo k míchání krve mezi plemeny, ale vždy se jednalo o silné samostatně jednající psy, kteří byli schopni bez problémů uchránit dobytek před šelmami. Kvůli tomu, na jak velkém území se plemeno vyskytuje, tak se dělí do různých podtypů, každý z nich má nějaký exteriérový rys, který je pro danou oblast typický. Pastevecký pes byl v těchto oblastech nazýván alabaj a astředoasiat pak konkrétně jako turkménský alabaj.

Jak začaly kočovníci přecházet na jiný způsob život, tak docházelo i k úbývání jedinců asijských pasteveckých plemen. Naštěstí se ruští chovatelé postarali o to, že středoasiat nezanikl a můžeme se z něj těšit i v dnešní době. Na plemeni začali pracovat ve 30. letech minulého století.

K jejich uznání Mezinárodní kynologickou federací (FCI) došlo až v roce 1989 a jako země původu se uvádí Rusko. 

POVAHA

Středoasiat není psem pro každého, jeho povaha není typická, je to samostaný pes schopný rychlého jednání, navíc má velmi silný ochranářský pud. Jeho původním určením byla ochrana stád před predátory, a proto je v dnešní době hojně využíván jako strážce větších objektů nebo hlídač u rodinného domu. Potřebu chránit má v sobě hluboce zakořeněnou a rozhodně se s ním po boku nemusíte ničeho bát. 

Toto plemeno i přes své vzezření a velikost je velmi milé k dětem a má je moc rád, ovšem je nutné nenechávat ho s malými dětmi bez dozoru, mohl by jim i nechtěně ublížit. To samé platí i o dětech, je nutné, aby ho respektovaly a věděly, jak se k psovi chovat. S ostatními zvířaty vychází dobře, ideální je, když si na ně zvyká od štěněte. Cizí lidi nevítá a rozhodně by neměli vstupovat bez pozvání. 

Tento pastevecký pes se příliš nehodí pro začátečníka, s klasickým výcvikem u něj nepočítejte, spíše je nutné ho dobře vychovat. Vzhledem k tomu, že je to temperamentní a samostatně jednající pes, je nutné abyste byli dostatečně důslední a nenechali se od něj převálcovat. Povely by vždy měli dávat smysl, a to nejen vám, ale hlavně psovi, protože pokud usoudí, že je to zbytečné, tak nemusí poslechnout – mají prostě svou hlavu. V rukou nesprávného pána, který nebude vědět na jak na něj, se může stát neovladatelným.

POHYB

Tento kolos možná klame tělem, jeho velikost může vzbuzovat pocit, že potřebuje hodně pohybu, ale středoasiat je dost přizpůsobivý a nepatří zrovna ke psům, kteří by se nutně potřebovali honit v parku za míčkem. Je rozvážný a o všem přemýšlí. 

Procházky jsou samozřejmě nutné a má je moc rád. Pořídit byste si měli pevné vodítko a venčitel by měl být fyzicky zdatný, aby neměl problém psa udržet. Na kynologické sporty typu agility apod. se logicky nehodí. Nebude vykonávat povely, ve kterých nevidí žádný smysl.

Dobře mu bude také na zahradě. Pokud mu pořídíte parťáka, tak to bude úplně nejlepší. Vytvoří spolu smečku a společně budou hlídat.

PÉČE

Středoasiat nepotřebuje žádnou speciální péči. Pravidelně byste měli kartáčovat jeho delší srst, v době línání počítejte s častějším vyšesáváním, abyste pomohli uvolněným chlupům. Co se týká drápů, tak vzhledem k velké hmotnosti dochází k jejich obrušování při pohybu po tvrdém povrchu. Občas byste měli zkontrolovat pátý dráp na předních packách, který může přerůstat.

Zuby má středoasiat obvykle čisté bez tendence k tvorbě zubního kamene. Není ale od věci jejich stav kontrolovat a v případě potřeby zakročit.

ZAJÍMAVOSTI

Středoasiat je jako hlídač prostě skvělý, můžete mu plně důvěřovat. Zajímavé je, že není třeba ho ke strážení cvičit, tento pud je v něm zakořeněn a jak se ze štěněte stává mladý pes, tak se postupně probouzí. Na klasický výcvik obran, který znáte třeba od německých ovčáků, zapomeňte, tento obranář si poradí sám a každou situaci vyřeší podle svého. Vzhledem k tomu, že chránil stáda proti predátorům, tak s nimi musel i bojovat, jeho protivníky byli hlavně medvědi a vlci. Je poměrně odolný vůči bolesti a aby při boji nebyl oslaben, tak proto se mu v zemi původu kupírovali uši i ocas – protivník jej tak za ně nemohl chytit.

VÝŽIVA

Krmení středoasiata byste měli věnovat velkou pozornost, a to nejen jeho kvalitě, ale také podávání. Jedná se o velké plemeno, které potřebuje opravdu prvotřídní krmivo, aby bylo zdravé a správně se vyvíjelo. Ve štěněčím věku na stravě rozhodně nešetřete. Vybírejte granule, které jsou určené pro štěňata a později juniory velkých plemen psů, obsahují také přídavek kloubní výživy, aby se správně vyvíjel pohybový aparát, který je velmi zatežován. Dospělosti dosahuje středoasiat až po druhém roce, pak můžete přejít na granule pro dospěláky. 

Chtěli byste středoasiata krmit masem a přílohami (tzv. BARFem)? Je to dobrá volba v případě, že víte co děláte, jinak byste mu mohli spíše ublížit. V období růstu asi není barfování to pravé, protože sestavit stěněti velkého plemene vyvážený jídelníček, abyste mu spíše neublížili není jednoduché. V dospělosti, když se růst zastaví, výživové nároky nejsou takové, ale pořád je třeba dbát na vyvážený jídelníček. Středoasiat toho vzhledem ke své váze dost sní, a tak je potřeba počítat s dostatečným místem v mrazáku.

U středoasiata se může jako u jiných velkých plemen objevit torze žaludku, která souvisí s krmením. Je proto nezbytné, abyste rozdělili jídlo alespoň do dvou menších dávek a nechali po najedení psa v klidu odpočívat. V případě, že se vám něco nezdá, okamžite volejte svému veterinárnímu lékaři, torze ohrožuje život.

ZDRAVÍ

SAO je odolný a houževnatý pes, který se těší dobrému zdraví. Jako všechna velké plemena, může být ohrožen torzí žaludku, které je potřeba preventivně předcházet rozdělením krmiva do více dávek a odpočinkem po jídle. V případě nouze je nutné okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře, který musí zakročit.

Dále se u něj může objevit dysplazie loketních nebo kyčelních kloubů. Obě nemoci jsou však sledovány při uchovnění a středoasiat musí absolvovat rentgeny a posouzení stupně DLK i DKK. Vyplatí se tedy vybírat štěně po zdravých rodičích. Ve štěněcím věku je vhodné podávat chondroprotektivní látky, které budou vyživovat namáhané klouby.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Středoasiat potřebuje v první řadě pevné vedení, jeho pán musí vědět, co od něj očekávat a jak s ním zacházet, aby mu nepřerostl přes hlavu. Je to silný a odolný pes, kterému nedělá samota problém, je zvyklý pracovat sám a hlídat objekt nebo stádo. Důležitá je dostatečná socializace.

Bydlet může bez problémů venku, jeho srst jej ochraní proti nepřízni počasí. K dispozici by měl mít svoje zákoutí, např. boudu, kam se bude moc schovat, ale lepší bude nějaký přístřešek, aby se mohl ukrýt před deštěm. Nemá rád uzavřené a stísněné prostory. Bydlet může i uvnitř, ale potřebuje mít dostatek místa.

Středoasiat by měl mít svěřený nějaký prostor, který bude hlídat. Nejraději pozoruje okolí z vyvýšeného místa a hlídá. Pokud budete mít dva či více jedinců tohoto plemene, sami si hlídaný objekt rozdělí a každý bude strážit svou část. Je to skvělý strážce a pro větřelce nebezpečný, středoasiat dokáže rychle vyhodnotit situaci a v případě potřeby konat.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Uchovnění středoasijského pasteveckého psa je v České republice složitější v případě, že se jedná o kupírovaného jedince, protože je tady účast kupírovaných psů na chovatelských akcích zakázaná zákonem.

Pokud tedy chcete středoasiata uchovnit, musíte vyrazit do zahraničí. V České republice nebudete absolvovat ani bonitaci, ale bude vám uznán výsledek výstavy ze zahraničí. Jedinec musí obdržet nejhůře známku velmi dobrá v mezitřídě a výše. 

Dále se k uchovnění vyžadují vyšetření na dysplazii loketních a kyčelních kloubů (DLK a DKK). Rentgeny mohou být provedeny nejdříve ve věku 18 měsíců. Kyčelní klouby mohou být hodnoceny nejhůře známkou 3 (D). Hodnocení loketních kloubů může být nejhůře stupeň 2 (C). 

Uchovnění je možné od 18 měsíců věku u psů a od 22 u fen. Fena může odchovat maximálně dva vrhy za dva kalendářní roky, a to za předpokladu, že mezi posledním vrhem a dalším krytím uběhla doba alespoň 9 měsíců. Horní věková hranice pro chov je u fen stanovena na 8 let, u psů není omezena.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Středoasiat má dost typické vzezření, ale dá se zaměnit s jinými pasteveckými plemeny, které se mu podobají velikostí a barvou srsti. Hlavně v případě, že narazíte na neznalého člověka, tak je dost možné, že středoasiata na vlastní oči nikdy neviděl.

Kavkazský pastevecký pes

Středoasijský pastevecký pes -

Obě plemena náleží do druhé skupiny FCI, konkrétně k molossoidním plemenům horského typu. Minimální stanovená výška se liší pouze dvěma centimetry, takže to nemůže běžný pozorovatel okem poznat. Kavkazák se objevuje v jakékoliv jednobarevné variantě, může být i strakatý a skvrnitý. Nepřipouští se celočerná, ani v kombinaci či modrá a játrově hnědá. Uši obou plemen se v zemi původu a dalších státech, kde to není zakázáno zákonem, kupírují.

Anatolský pastevecký pes

Středoasijský pastevecký pes -

Kangal neboli anatolský pastevecký pes pochází z Turecka a jeho hlavním úkolem bylo strážit ovce. Patří opět do stejné skupiny FCI jako středoasiat a velikostí je mu podobný nebo dokonce vyšší. Tělo má zbarvené v jednom odstínu a to plavé nebo šedoplavé. Na prsou může mít bílou nebo světlou skrvnu, která ale nesmí přesahovat velikost 10 cm. Dále se bílá připouští na tlapkách a špičce ocasu. Obecně platí, že čím méně bílé, tím je to lepší. Na hlavně je pak černá maska. Opět je možnost kupírování uší, pokud je v daném státě povoleno.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velký, středně dlouhý a harmonicky stavěný pes. Má svalnaté, robusní a objemné tělo, ale ne s viditelnými svaly. Jasně vyjádřený pohlavní dimorfismus. Psi jsou mohutnější a odvážnější než fenky, jejich kohoutek je více vyjádřený a také mají větší hlavu. Plné dospělosti dosahuje toto plemeno až ve třech letech věku. 

Důležité proporce:

Tělo je delší než je kohoutková výška, žádoucí je mohutná stavba, ale proporce musí zůstat zachovány. Předloktí je dlouhé 50–52 % kohoutkové výšky. Délka tlamy je méně než 1/2 celkové délky hlavy, a zároveň více jak 1/3.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: min. 70 cm
fenky: min. 65 cm
Pozn. k výšce:

Žádaná je velká velikost, ale proporce musí zůstat zachovány.

Hmotnost:
psi:min. 50 kg
fenky: min. 40 kg
Srst:

Má dostatečnou a rovnou krycí srst a dobře vyvinutou podsadu. Krátká a hustá srst je na hlavě a přední straně končetin. Na kohoutku bývá srst delší. Ochranná srst může být krátká, ale i trochu delší. V závislosti na délce krycí srsti může být dlouhá 3–5 cm po celém těle, nebo 7–10 cm, která vytváří střapce za ušima a prapory na ocasu a zadní straně končetin.

Zbarvení:

Povoleno je jakékoliv zbarvení, mimo vrozené modré a hnědé v jakékoliv kombinaci a černého pláště na tříslové.

Kůže:

Silná a elestická, dostatečně volně ležící, protože slouží jako preventivní ochrana před zraněním při boji s predátory. 

HLAVA

Při pohledu shora je čtvercová, celkově masivní, ale v souladu s tělem.

MOZKOVNA

lebka:

Hluboká, plochá a dlouhá lebka. Čelo je ploché. Týlní hrbol je dobře vyjádřený, ale kvůli dobře vyvinutým svalům je špatně viditelný. 

Nadočnicové oblouky:

Středně definovány.

Stop:

Středně definován.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká a dobře vyvinutá, nepřesahuje celkový obrys tlamy. Je černě pigmentovaná, ale u bílých a světlých jedinců může být světlejší. Tlama je tupá a středně dlouhá. Při pohledu shora je téměř pravoúhlá a ze strany se mírně zužuje směrem k čumáku. Je objemná, hluboká a dobře vyplněná pod očima. Hřbet nosu je rovný, široký a může směřovat mírně dolů. Brada je dobře vyvinutá.

Pysky:

Silné, když je tlama zavřená, tak horní pysk překrývá ten spodní. Preferuje se plná černá pigmentace.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou široké a silné. Zuby jsou bílé, velké a blízko u sebe v počtu 42. Řezáky jsou uloženy v rovině. Přípustný je nůžkový, klešťový i reverzní nůžkový skus. Špičáky jsou uloženy široko od sebe. Pokud jsou zuby zraněny, ale neomezuje to při kousání, tak to nemá žádné konsekvence.

Líce:

Lícní kosti jsou dobře vyvinuté, dlouhé a nezasahují do pravoúhlého tvaru hlavy. 

Oči:

Středně velké, oválné oči jsou uložené široko od sebe a středně hluboko, směřují přímo vpřed. Barva může být od tmavě hnědé po oříškovou, ale čím tmavší, tím lepší. Výraz je sebejistý a zároveň oddaný.

Víčka:

Silná a upřednosňuje se, když spodní víčko není příliš volné. Třetí víčko je neviditelné. Víčka jsou plně pigmentovaná.

Uši:

Středně velké, trojúhelníkového tvaru, silné, jsou nasazená nízko a svěšená. Dolní část je v rovině či mírně pod rovinou oka. Uši se tradičně kupírují v zemi původu a dalších zemích, kde to není zakázáno.

KRK

Na průřezu je oválný, středně dlouhý, velmi silný, nízko nasazený a dobře osvalený. Specifickým znakem je lalok na krku.

Horní linie:

Má dobré proporce a je dobře zachovaná, a to i v postoji. 

Kohoutek:

Především u samců je dobře vyjádřen, je dlouhý, svalnatý a vysoký, s dobře vyjádřeným přechodem ke hřbetu. 

Hřbet:

Široký, rovný a dobře osvalený, je dlouhý asi 1/2 délky od kohoutku ke kořeni ocasu.

Bedra:

Osvalená, široká, krátká a mírně klenutá.

Záď:

Široká, středně dlouhá a dobře osvalená, směrem ke kořeni ocasu mírně klesá. Výška v kohoutku přesahuje záď o 1 až 2 cm.

Předhrudí:

Mírně přesahuje ramenní koub. 

Břicho a slabiny:

Břicho je mírně vtaženo.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Při pohledu zepředu jsou končetiny rovnoběžné, ale ne příliš u sebe. 

Plece:

Dlouhá lopatka je správně uložena dozadu, s nadloktím svírá úhel 100 stupňů, plece jsou dobře osvalené.

Nadloktí:

Dlouhá a silná.

Lokty:

Správně pasují, nevybočují ven ani dovnitř.

Předloktí:

Rovná a mají silné kosti, při pohledu ze strany jsou rovná.

Tlapy hrudních končetin:

Zaoblená, velká, s klenutými prsty, polštářky jsou objemné a silné, drápy mohou mít jakékoliv zbarvení.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou rovné a rovnoběžné, postoj je širší než u předních končetin.

Holeně:

Jsou téměř stejně dlouhé jako stehna.

Stehna:

Široká, silně osvalená a středně dlouhá.

Kolena:

Zaúhlení je střední, kolena se nevtáčí dovnitř ani nevybočují ven.

Paspárky:

Nejsou.

Nárt / zanártí:

Nadprstí je silné a středně dlouhé.

Hlezno:

Středně zaúhlené.

Tlapy pánevní:

Vyvážené s klenutými prsty. Polštářky jsou objemné a silné, drápky mohou být zbarveny jakoukoliv barvou.

CHODY PSA

Pružný a vyvážený. Při klusu se přední končetiny pohybují volně a od zadních jde živost. I při pohybu je horní linie pevná a rovná. Klouby se pohybují bez námahy. Zaúhlení zadních končetin je výraznější v postoji než v pohybu.

OCAS

Je nasazen vysoko a u kořene silný. Přirozeně je ocas nesen esovitě prohnutě, nebo zatočený do mírného kruhu, který se zatáčí v poslední třetině ocasu. Při zvýšené pozornosti je vztyčen v rovině hřbetu nebo nad ni. Kupírovaný ocas se objevuje v zemi původu a dalších zemích, kde to není zakázáno zákonem. Přirozený i kupírovaný ocas se berou naprosto rovnocenně.

přečteno: 218x