topovat ověřit
24.08.2019 / 19.05.2024
Středoasijský pastevecký pes

Středoasijský pastevecký pes

Sredneasiatskaia Ovtcharka
80%
Další pojmenování: středoasijat, alabai, alabaj
Středoasijský pastevecký pes

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi)
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 335
Of. zkratka plemene v ČR: SAO
Země původu: Turkmenistán, Rusko
Vznik plemene: Předchůdci již v době před naším letopočtem.
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Střežení stád a jejich ochrana před predátory
Využití dnes: Pasení, ovčácký pes, Střežení stád, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Klub ruských a asijských ovčáckých psů

Moloss Club CZ

Klub málopočetných dogovitých plemen psů

VARIETY PLEMENE Středoasijský pastevecký pes

Toto plemeno se nevyskytuje v jiných varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Jedná se o původní ovčácké plemeno z oblasti Střední Asie, hojně se vyskytuje v Kazachstánu, Turkmenistánu a okolních státech. Vykopávky prokázaly, že podobní psi tu byli již v době před naším letopočtem. Za předka těchto pasteveckých plemen se považuje tibetská doga. 

Dříve docházelo k míchání krve mezi plemeny, ale vždy se jednalo o silné samostatně jednající psy, kteří byli schopni bez problémů uchránit dobytek před šelmami. Kvůli tomu, na jak velkém území se plemeno vyskytuje, tak se dělí do různých podtypů, každý z nich má nějaký exteriérový rys, který je pro danou oblast typický. Pastevecký pes byl v těchto oblastech nazýván alabaj a astředoasiat pak konkrétně jako turkménský alabaj.

Jak začaly kočovníci přecházet na jiný způsob života, tak docházelo i k ubývání jedinců asijských pasteveckých plemen. Naštěstí se ruští chovatelé postarali o to, že středoasiat nezanikl a můžeme se z něj těšit i v dnešní době. Na plemeni začali pracovat ve 30. letech minulého století.

K jejich uznání Mezinárodní kynologickou federací (FCI) došlo až v roce 1989 a jako země původu se uvádí Rusko.

Středoasijský pastevecký pes

POVAHA

Středoasiat není psem pro každého, jeho povaha není typická, je to samostaný pes schopný rychlého jednání, navíc má velmi silný ochranářský pud. Jeho původním určením byla ochrana stád před predátory, a proto je v dnešní době hojně využíván jako strážce větších objektů nebo hlídač u rodinného domu. Potřebu chránit má v sobě hluboce zakořeněnou a rozhodně se s ním po boku nemusíte ničeho bát. 

Toto plemeno i přes své vzezření a velikost je velmi milé k dětem a má je moc rád, ovšem je nutné nenechávat ho s malými dětmi bez dozoru, mohl by jim i nechtěně ublížit. To samé platí i o dětech, je nutné, aby ho respektovaly a věděly, jak se k psovi chovat. S ostatními zvířaty vychází dobře, ideální je, když si na ně zvyká od štěněte. Cizí lidi nevítá a rozhodně by neměli vstupovat bez pozvání. 

Tento pastevecký pes se příliš nehodí pro začátečníka, s klasickým výcvikem u něj nepočítejte, spíše je nutné ho dobře vychovat. Vzhledem k tomu, že je to temperamentní a samostatně jednající pes, je nutné abyste byli dostatečně důslední a nenechali se od něj převálcovat. Povely by vždy měli dávat smysl, a to nejen vám, ale hlavně psovi, protože pokud usoudí, že je to zbytečné, tak nemusí poslechnout – mají prostě svou hlavu. V rukou nesprávného pána, který nebude vědět na jak na něj, se může stát neovladatelným.

Středoasijský pastevecký pes

POHYB

Tento kolos možná klame tělem. Jeho velikost může vzbuzovat pocit, že potřebuje hodně pohybu, ale středoasiat je dost přizpůsobivý a nepatří zrovna ke psům, kteří by se nutně potřebovali honit v parku za míčkem. Je rozvážný a o všem přemýšlí. 

Procházky jsou samozřejmě nutné a má je moc rád. Pořídit byste si měli pevné vodítko a venčitel by měl být fyzicky zdatný, aby neměl problém psa udržet. Na kynologické sporty typu agility apod. se logicky nehodí. Nebude vykonávat povely, ve kterých nevidí žádný smysl.

Dobře mu bude také na zahradě. Pokud mu pořídíte parťáka, tak to bude úplně nejlepší. Vytvoří spolu smečku a společně budou hlídat.

PÉČE

Středoasiat nepotřebuje žádnou speciální péči. Pravidelně byste měli kartáčovat jeho delší srst, v době línání počítejte s častějším vyšesáváním, abyste pomohli uvolněným chlupům. Co se týká drápů, tak vzhledem k velké hmotnosti dochází k jejich obrušování při pohybu po tvrdém povrchu. Občas byste měli zkontrolovat pátý dráp na předních packách, který může přerůstat.

Zuby má středoasiat obvykle čisté bez tendence k tvorbě zubního kamene. Není ale od věci jejich stav kontrolovat a v případě potřeby zakročit.

Smečka středoasiatů

ZAJÍMAVOSTI

Středoasiat je jako hlídač prostě skvělý, můžete mu plně důvěřovat. Zajímavé je, že není třeba ho ke strážení cvičit. Tento pud je v něm zakořeněn a jak se ze štěněte stává mladý pes, tak se postupně probouzí. Na klasický výcvik obran, který znáte třeba od německých ovčáků, zapomeňte. Tento obranář si poradí sám a každou situaci vyřeší podle svého. Vzhledem k tomu, že chránil stáda proti predátorům, tak s nimi musel i bojovat. Jeho protivníky byli hlavně medvědi a vlci. Je poměrně odolný vůči bolesti a aby při boji nebyl oslaben, tak se mu v zemi původu kupírovali uši i ocas – protivník jej tak za ně nemohl chytit.

Středoasijský pastevecký pes

VÝŽIVA

Středoasijský pastevecký pesKrmení středoasiata byste měli věnovat velkou pozornost, a to nejen jeho kvalitě, ale také podávání. Jedná se o velké plemeno, které potřebuje opravdu prvotřídní krmivo, aby bylo zdravé a správně se vyvíjelo. Ve štěněčím věku na stravě rozhodně nešetřete. Vybírejte granule, které jsou určené pro štěňata a později juniory velkých plemen psů. Obsahují také přídavek kloubní výživy, aby se správně vyvíjel pohybový aparát, který je velmi zatěžován. Dospělosti dosahuje středoasiat až po druhém roce, pak můžete přejít na granule pro dospěláky. 

Chtěli byste středoasiata krmit masem a přílohami (tzv. BARFem)? Je to dobrá volba v případě, že víte, co děláte, jinak byste mu mohli spíše ublížit. V období růstu asi není barfování to pravé, protože sestavit stěněti velkého plemene vyvážený jídelníček, abyste mu spíše neublížili, není jednoduché. V dospělosti, když se růst zastaví, výživové nároky nejsou takové, ale pořád je třeba dbát na vyvážený jídelníček. Středoasiat toho vzhledem ke své váze dost sní, a tak je potřeba počítat s dostatečným místem v mrazáku.

U středoasiata se může jako u jiných velkých plemen objevit torze žaludku, která souvisí s krmením. Je proto nezbytné, abyste rozdělili jídlo alespoň do dvou menších dávek a nechali po najedení psa v klidu odpočívat. V případě, že se vám něco nezdá, okamžite volejte svému veterinárnímu lékaři, torze ohrožuje život.

Zdraví

SAO je odolný a houževnatý pes, který se těší dobrému zdraví. Jako všechna velké plemena, může být ohrožen torzí žaludku, které je potřeba preventivně předcházet rozdělením krmiva do více dávek a odpočinkem po jídle. V případě nouze je nutné okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře, který musí zakročit.

Dále se u něj může objevit dysplazie loketních nebo kyčelních kloubů. Obě nemoci jsou však sledovány při uchovnění a středoasiat musí absolvovat rentgeny a posouzení stupně DLK i DKK. Vyplatí se tedy vybírat štěně po zdravých rodičích. Ve štěněcím věku je vhodné podávat chondroprotektivní látky, které budou vyživovat namáhané klouby.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Středoasijský pastevecký pesStředoasiat potřebuje v první řadě pevné vedení. Jeho pán musí vědět, co od něj očekávat a jak s ním zacházet, aby mu nepřerostl přes hlavu. Je to silný a odolný pes, kterému nedělá samota problém, je zvyklý pracovat sám a hlídat objekt nebo stádo. Důležitá je dostatečná socializace.

Bydlet může bez problémů venku, jeho srst jej ochraní proti nepřízni počasí. K dispozici by měl mít svoje zákoutí, např. boudu, kam se bude moc schovat, ale lepší bude nějaký přístřešek, aby se mohl ukrýt před deštěm. Nemá rád uzavřené a stísněné prostory. Bydlet může i uvnitř, ale potřebuje mít dostatek místa.

Středoasiat by měl mít svěřený nějaký prostor, který bude hlídat. Nejraději pozoruje okolí z vyvýšeného místa a hlídá. Pokud budete mít dva či více jedinců tohoto plemene, sami si hlídaný objekt rozdělí a každý bude strážit svou část. Je to skvělý strážce a pro vetřelce nebezpečný, středoasiat dokáže rychle vyhodnotit situaci a v případě potřeby konat.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Uchovnění středoasijského pasteveckého psa je v České republice složitější v případě, že se jedná o kupírovaného jedince, protože je tady účast kupírovaných psů na chovatelských akcích zakázaná zákonem.

Pokud tedy chcete středoasiata uchovnit, musíte vyrazit do zahraničí. V České republice nebudete absolvovat ani bonitaci, ale bude vám uznán výsledek výstavy ze zahraničí. Jedinec musí obdržet nejhůře známku velmi dobrá v mezitřídě a výše. 

Dále se k uchovnění vyžadují vyšetření na dysplazii loketních a kyčelních kloubů (DLK a DKK). Rentgeny mohou být provedeny nejdříve ve věku 18 měsíců. Kyčelní klouby mohou být hodnoceny nejhůře známkou 3 (D). Hodnocení loketních kloubů může být nejhůře stupeň 2 (C). 

Uchovnění je možné od 18 měsíců věku u psů a od 22 u fen. Fena může odchovat maximálně dva vrhy za dva kalendářní roky, a to za předpokladu, že mezi posledním vrhem a dalším krytím uběhla doba alespoň 9 měsíců. Horní věková hranice pro chov je u fen stanovena na 8 let, u psů není omezena.

Štěně středoasiata

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Středoasiat má dost typické vzezření, ale dá se zaměnit s jinými pasteveckými plemeny, které se mu podobají velikostí a barvou srsti. Hlavně v případě, že narazíte na neznalého člověka, je dost možné, že středoasiata na vlastní oči nikdy neviděl.

Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes

Obě plemena náleží do druhé skupiny FCI, konkrétně k molossoidním plemenům horského typu. Minimální stanovená výška se liší pouze dvěma centimetry, takže to nemůže běžný pozorovatel okem poznat. Kavkazák se objevuje v jakékoliv jednobarevné variantě, může být i strakatý a skvrnitý. Nepřipouští se celočerná, ani v kombinaci či modrá a játrově hnědá. Uši obou plemen se v zemi původu a dalších státech, kde to není zakázáno zákonem, kupírují. Ale u kavkazáka jsou více vidět přirozené uši. U středoasiata se navíc kupíruje i ocas. 

Kangalský pastevecký pes

Kangalský pastevecký pes

Kangal neboli anatolský pastevecký pes pochází z Turecka a jeho hlavním úkolem bylo strážit ovce. Patří opět do stejné skupiny FCI jako středoasiat a velikostí je mu podobný nebo dokonce vyšší. Tělo má zbarvené v jednom odstínu a to plavé nebo šedoplavé. Na prsou může mít bílou nebo světlou skrvnu, která ale nesmí přesahovat velikost 10 cm. Dále se bílá připouští na tlapkách a špičce ocasu. Obecně platí, že čím méně bílé, tím je to lepší. Na hlavě je pak černá maska. Opět je možnost kupírování uší, pokud je v daném státě povoleno.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velký, středně dlouhý a harmonicky stavěný pes. Má svalnaté, robusní a objemné tělo, ale ne s viditelnými svaly. Jasně vyjádřený pohlavní dimorfismus. Psi jsou mohutnější a odvážnější než fenky, jejich kohoutek je více vyjádřený a také mají větší hlavu. Plné dospělosti dosahuje toto plemeno až ve třech letech věku. 

Důležité proporce:

Tělo je delší než je kohoutková výška, žádoucí je mohutná stavba, ale proporce musí zůstat zachovány. Předloktí je dlouhé 50–52 % kohoutkové výšky. Délka tlamy je méně než 1/2 celkové délky hlavy, a zároveň více jak 1/3.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: min. 70 cm
fenky: min. 65 cm
Pozn. k výšce

Žádaná je velká velikost, ale proporce musí zůstat zachovány.

Hmotnost:
psi min. 50 kg
fenky: min. 40 kg
Srst:

Má dostatečnou a rovnou krycí srst a dobře vyvinutou podsadu. Krátká a hustá srst je na hlavě a přední straně končetin. Na kohoutku bývá srst delší. Ochranná srst může být krátká, ale i trochu delší. V závislosti na délce krycí srsti může být dlouhá 3–5 cm po celém těle, nebo 7–10 cm, která vytváří střapce za ušima a prapory na ocasu a zadní straně končetin.

Zbarvení:

Povoleno je jakékoliv zbarvení, mimo vrozené modré a hnědé v jakékoliv kombinaci a černého pláště na tříslové.

Kůže:

Silná a elestická, dostatečně volně ležící, protože slouží jako preventivní ochrana před zraněním při boji s predátory. 

HLAVA

Při pohledu shora je čtvercová, celkově masivní, ale v souladu s tělem.

MOZKOVNA

Lebka:

Hluboká, plochá a dlouhá lebka. Čelo je ploché. Týlní hrbol je dobře vyjádřený, ale kvůli dobře vyvinutým svalům je špatně viditelný. 

Nadočnicové oblouky:

Středně definovány.

Stop:

Středně definován.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká a dobře vyvinutá, nepřesahuje celkový obrys tlamy. Je černě pigmentovaná, ale u bílých a světlých jedinců může být světlejší. Tlama je tupá a středně dlouhá. Při pohledu shora je téměř pravoúhlá a ze strany se mírně zužuje směrem k čumáku. Je objemná, hluboká a dobře vyplněná pod očima. Hřbet nosu je rovný, široký a může směřovat mírně dolů. Brada je dobře vyvinutá.

Pysky:

Silné, když je tlama zavřená, tak horní pysk překrývá ten spodní. Preferuje se plná černá pigmentace.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou široké a silné. Zuby jsou bílé, velké a blízko u sebe v počtu 42. Řezáky jsou uloženy v rovině. Přípustný je nůžkový, klešťový i reverzní nůžkový skus. Špičáky jsou uloženy široko od sebe. Pokud jsou zuby zraněny, ale neomezuje to při kousání, tak to nemá žádné konsekvence.

Líce:

Lícní kosti jsou dobře vyvinuté, dlouhé a nezasahují do pravoúhlého tvaru hlavy. 

Oči:

Středně velké, oválné oči jsou uložené široko od sebe a středně hluboko, směřují přímo vpřed. Barva může být od tmavě hnědé po oříškovou, ale čím tmavší, tím lepší. Výraz je sebejistý a zároveň oddaný.

Víčka:

Silná a upřednosňuje se, když spodní víčko není příliš volné. Třetí víčko je neviditelné. Víčka jsou plně pigmentovaná.

Uši:

Středně velké, trojúhelníkového tvaru, silné, jsou nasazené nízko a svěšené. Dolní část je v rovině či mírně pod rovinou oka. Uši se tradičně kupírují v zemi původu a dalších zemích, kde to není zakázáno.

Středoasijský pastevecký pes

KRK

Na průřezu je oválný, středně dlouhý, velmi silný, nízko nasazený a dobře osvalený. Specifickým znakem je lalok na krku.

TRUP

Horní linie:

Má dobré proporce a je dobře zachovaná, a to i v postoji. 

Kohoutek:

Především u samců je dobře vyjádřen, je dlouhý, svalnatý a vysoký, s dobře vyjádřeným přechodem ke hřbetu. 

Hřbet:

Široký, rovný a dobře osvalený, je dlouhý asi 1/2 délky od kohoutku ke kořeni ocasu.

Bedra:

Osvalená, široká, krátká a mírně klenutá.

Záď:

Široká, středně dlouhá a dobře osvalená, směrem ke kořeni ocasu mírně klesá. Výška v kohoutku přesahuje záď o 1 až 2 cm.

Předhrudí:

Mírně přesahuje ramenní koub. 

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký, široký, dlouhý. Dobře vyvinutý hrudní koš se směrem dozadu rozšiřuje. Falešná žebra jsou dlouhá. Spodní část hrudníku dosahuje k loktům nebo mírně pod ně. 

Břicho a slabiny:

Břicho je mírně vtaženo.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Při pohledu zepředu jsou končetiny rovnoběžné, ale ne příliš u sebe. 

Plece:

Dlouhá lopatka je správně uložena dozadu, s nadloktím svírá úhel 100 stupňů, plece jsou dobře osvalené.

Nadloktí:

Dlouhá a silná.

Lokty:

Správně pasují, nevybočují ven ani dovnitř.

Předloktí:

Rovná a mají silné kosti, při pohledu ze strany jsou rovná.

Přední nadprstí:

Středně dlouhé, široké a silné.

Tlapy hrudních končetin:

Zaoblená, velká, s klenutými prsty, polštářky jsou objemné a silné, drápy mohou mít jakékoliv zbarvení.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou rovné a rovnoběžné, postoj je širší než u předních končetin.

Holeně:

Jsou téměř stejně dlouhé jako stehna.

Stehna:

Široká, silně osvalená a středně dlouhá.

Kolena:

Zaúhlení je střední, kolena se nevtáčí dovnitř ani nevybočují ven.

Paspárky:

Nejsou.

Nárt:

Nadprstí je silné a středně dlouhé.

Hlezno:

Středně zaúhlené.

Tlapy pánevní:

Vyvážené s klenutými prsty. Polštářky jsou objemné a silné, drápky mohou být zbarveny jakoukoliv barvou.

CHODY PSA

Pružný a vyvážený. Při klusu se přední končetiny pohybují volně a od zadních jde živost. I při pohybu je horní linie pevná a rovná. Klouby se pohybují bez námahy. Zaúhlení zadních končetin je výraznější v postoji než v pohybu.

OCAS

Je nasazen vysoko a u kořene silný. Přirozeně je ocas nesen esovitě prohnutě, nebo zatočený do mírného kruhu, který se zatáčí v poslední třetině ocasu. Při zvýšené pozornosti je vztyčen v rovině hřbetu nebo nad ni. Kupírovaný ocas se objevuje v zemi původu a dalších zemích, kde to není zakázáno zákonem. Přirozený i kupírovaný ocas se berou naprosto rovnocenně.

Středoasijský pastevecký pes

přečteno: 18 494x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...