logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné pro lidi, kteří vědí, co péče o psa obnáší a ideálně mají již předešlou zkušenost s výchovou či výcvikem.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Tento pes se do bytu vůbec nehodí. Potřebuje výběh na zahradě.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes může pobývat venku a bydlet v kotci, ale v případě potřeby počítejte s tím, že jej vezmete domů.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Tento pes se výborně snáší s ostatními psy všech plemen a velikostí. Společnost druhých psů miluje.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes může žít s kočkou za předpokladu důkladné výchovy již od raného věku.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro vykonávaní psích sportů vůbec nehodí.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes miluje chladné počasí a při nižších teplotách začne ožívat, může celoročně pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes snáší teplo špatně, přes léto je pro něj vhodné chladné a stinné místo.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto je obří plemeno.

Leonberger

Leonberger

Leonberger
Další pojmenování: leon

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 145
Země původu: Německo
Vznik plemene: 1846
Původní využití: společník, hlídač
Využití dnes: Hlídací pes, Společenský pes, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů psů leonbergerů ČR (http://www.leonberger.cz)

Moravskoslezský klub chovatelů a přátel leonbergerů, z. s. ( http://www.leonbergerclub.info)

VARIETY PLEMENE LEONBERGER

Leonberger se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Leonberger není příliš straré plemeno, jeho vznik dokonce přímo vážeme do roku 1846. Vyšlechtil jej pan Heinrich Essig, který byl radním v německém městě Leonberg, odtud je pak převztaý název plemene. Cíl byl jasný, pan Essig se snažil vytvořit plemeno, které by bylo podobné lvu a zároveň bylo dobrým hlídačem i společníkem. Do křížení zapojil svatobernardského psa, novofunlanďana a také pyrenejského ovčáka. Jak můžeme v dnešní době vidět, tak jeho záměr se vydařil. 

V 70. letech 19. století obliba leonbergerů vzrůstala a našli si několik páníčků i v řadách evropských panovníků. Chov byl poznamenán smrtí pana Essiga v roce 1889, ale milovníci plemene zajistili jeho přetrvání i pro další generace a v roce 1895 vznikl první mezinárnodní chovatelský klub leonbergrů ve Stuttgartu. 

Jako je tomu u mnoha jiných plemen, tak i leonberger byl velmi ohrožen světovými válkami a téměř zanikl. Díky mnoha nadšencům přetrval a v roce 1948 byl založen německý chovatelský klub přímo v Leonbebrgu. 

Leonberger se těší poměrě velké popularitě, je to skvělý rodiný pes, který miluje děti a navíc na něj můžete vždy spolehnout. Kromě Německa jej najdete i v dalších evropských zemích, ale chová se také v USA. Do tehdejšího Československa byli první leonbergeři importování v roce 1979. První brh byl odchován až v roce 1984. 

POVAHA

Leonberger je obřík svou velikostí, ale dobrák svým srdcem. Je to skvělý rodinný pes a své rodině je plně oddaný. Děti má velmi rád a nechá si od nich ledacos líbit, ale jako u každého psa je nutné hrátky dětí i leonbergera sledovat a opatrně zacházet s menšími dětmi, kterým by mohl i nechtěně kvůli své velikosti ublížit. 

Leonberger se dá velmi snadno vycvičit, se základními povely nebude žádný problém. Poslouchá všechny členy rodiny. Co se týká výchovy, tak není potřeba žádný speciální přístup. Leoberger je velmi chápavý a chytrý pes, kterého zvládne cvičit i začátečník. Dostatek času byste měli věnovat socializaci ve štěněčím věku, aby vám vyrostl vyrovnaný a bezproblémový dospělák, ale to platí pro všechna psí plemena.

Přestože je to velký pes, tak je citlivý a velmi vnímavý – mohou ho ovlivnit nálady páníčka i např. hádky v rodině. Leonberger je dobrý hlídač, ale narozdíl od jiných podobných plemen se nehodí na hlídání velkých objektů, kde bude trávit čas převážně sám. Je to parťák pro život a rodinný pes, ale dům vám ohlídá stejně jako vás samotné a pokud by něco přihodilo, tak vás bude chránit vlastním tělem. Potřebuje být se svou rodinou. S ostatními zvířaty vychází dobře.

POHYB

Leonberger potřebuje dostatek, i pokud máte velkou zahradu, tak byste s ním měli vyrazit na procházku. Je to skvělý společník při některých sportech, ale dejte pozor, abyste příliš nepřepínali jeho klouby, je to velké plemeno a vyvýjí se až do věku dvou let. Zátěž by tedy vždy měla být přiměřená. Velice rád plave, takže v letních měsících můžete společně vyrazit k vodě. 

Můžete se společně věnovat některým kynologickým aktivitám, uvidíte, že váš leon u nich bude nadšení. Někteří jedinci působí jako canisterapeutičtí psi a pomáhají nemocných a starší lidem. Skvěle se hodí např. pro záchranářský výcvik, ale pozor – služební pes z něj nikdy nebude, na to vůbec nehodí. 

PÉČE

Kvůli delší hebké srsti je jasné, že péče o leobergera vám nějaký čas zabere. Je nutné jej pravidelně ideálně každý den vyčesávat, aby srst nezplstnatěla. Dvakrát ročně v období línání se připravte na velké množství chlupů.

Vzhledem k velikosti leonbergera zastřihování drápů zřejmě nebude třeba, protože si je obrousí při chůzi na trvdém povrchu. Kontrolovat byste ovšem měli 5. dráp na předních packách, protože ten není ve styku se zemí a může zarůstat. 

Leoberger má povislé uši dolů, takže čas od času je zkontrolujte a udržujte v čistotě. Velká plemena většinou nemají sklony k tvrobě zubního kamene, ale měli byste svého psa zvykat i na manipulaci v tlamě, aby vás v případě potřeby nechal zasáhnout. 

ZAJÍMAVOSTI

Leonerger je zaštítěn hned dvěma chovatelskými kluby. Jeho vznik jako plemene je jasně daný, stejně jako jeho šlechtitel, jiná plemena mají historii mnohem zastřenější. Dohadovat se nemusíme ani o pojmenování, které je taky jednoznačné – po německém městečku Leonberg, kde žil zakladatel plemene. Leonberger může na první pohled připomínat lva, což byl i záměr, kolem krku má hustou hřívu. 

 

VÝŽIVA

Krmení takto velkého psa bude finančně náročné, a to je potřeba si uvědomit ještě před jeho pořízením. Pak můžete krmit v podstatě dvěma způsoby: granulemi a BARFem. 

Granule jsou kompletní krmivo, takže pes v nich dostane vše, co potřebuje, na vás je jenom výběr té správné značky, abych na jich leon prospíval. Zejména v období vývoje je nutné dávat opravdu kvalitní krmivo. Vybírejte výdy granule pro velká a obří plemena, které jsou jako na míru ušité jejich potřebám. Madým psům není na škodu podávat kloubní výživu pro správný vývoj pohybového aparátu. 

Granule vybírejte podle složení, ideálně by měly mít nízkých obsahe obilovin či být zcela bez nich. Ve složení by na prvním místě mělo být maso. Správné granule mají přírodní konzervaci a najdete v nich plno vitamínů, ovoce či bylinky.

BARFování je krmení přirozeným způsobem, tedy syrovým masem, kostmi a přílohami. Krmné dávky si připravujete sami, a proto je potřeba nejdříve vše pečlivě nastudovat, pak je také nutné si uvědomit, že pro leona budete potřebovat hodně místa v mrazáku na předpřivené dávky. Ve štěněčím věku tjsou jeho nároky na výživu vysoké a pokud si na BARF nestroufáte, tak s ním nezačínejte, abyste svému psovi spíše neublížili. 

ZDRAVÍ

U lenbergerů se při vstupu do chovu hlídají dvě možné zdravotní problémy, je to polyneuropatie a pak stejně jako u dalších velkých plemen dysplazie kyčelního kloubu. 

Polyneuropatie je neurologické onemocnění, které je podmíněno geneticky. Označuje se zkratkou LPN. Onemocnění se obvykle projevuje problémy s pohybem pánevních končetin, šelesty, ztíženým dýcháním, neschopností štěkat a končí tak, že zvíře má problém vůbec stát. Testuje se typ LPN1 + LPN2, ale objevit se mohou i jiné druhy onemocnění, na které zatím testy neexistují. Je vhodné vždy vybírat štěně po negativních rodičích.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Leon patří k molossoidním psům a vzhledem k jeho velikosti je několik požadavků, kterým musíte věnovat pozornost. V první řadě je potřeba mít pro tak velkého psa vhodné podmínky. Přestože k tomu jeho velikost může svádět, tak by neměl být trvale umístěn v kotci na zahradě. Je to velice kontaktní pes, který lpí na své rodině a v kotci by strádal. To ale neznamená, že nemá na zahradě mít své místo i např. v podobě boudy umístěné v kotci, kam je možné jej v případě potřeby na určitou dobu zavřít. Nejšťastnější bude za místo v domě, spát může i na chodbě či v jiné místnosti.

U takto velkého plemne je nutné počítat také s větším finančním zatížením a to nejen v oblasti krmiva, ale třeba také u poplatků za veterináře. S tím souvisí i možné problémy s pohybovým aparátem. Vývoj u obřích plemen je pomalejší a dospívají až kolem druhého roku. V době vývoje je nutné zajistit kvalitní stravu a hlavně psa nepřetěžovat.

Jak už bylo zmíněno, leon velmi miluje svou rodinu. Potřebuje jí být na blízku, i když je to dobrý hlídač a ochránce, tak se absolutně nehodí do role hlídače různých objektů, protože by neměl být neustále jen sám. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud máte s lenbergerem chovatelský záměr, tak to musíte zohlednit již při výběru štěněte. To musí mít předpoklady pro chov a výstavy, tedy nemít hrubé vady oproti standardu. Ovšem neznamená to, že z bechybného štěněte vám vyroste šampion, některé odchylky se mohou objevit při vývoji. Leona a vlastně každého psa si vždy pořizujte jako parťáka pro život a pokud vám vyjde uchovnění, tak to berte jako plus navíc.

K uchovnění musíte splnit podmínky stanovené jedním ze dvou klubů (Klub chovatelů psů leonbergerů v ČR a Moravskoslezský klub chovatelů a přátel leonbergerů) – zúčastnit se výstavy, svodu, bonitace a nechat vyšetřit kyčle. Svod mladých je nutné absolvovat ve věku od 6 do 20 měsíců a slouží ke zhodnocení odchovů daných rodičů. Dále se musíte přihlásit na výstavu vyššího typu (mezinárodní, národní, klubovou nebo speciální), a to nejdříve od 15 měsíců věku (mezitřída). Nejhůře můžete dostat známku velmi dobrá.

Dále se provádí krevní vyšetření na polyneuropatii, což je genetické onemocnění, které se může u lenbergerů objevit. V současné době se provádí test na LPN1 a LPN2. Do chovu se připouští pouze negativné jedinci. 

Nejdříve v 18 měsících věku musí váš leon podstoupit RTG vyšetření kyčlí, které musí provést způsobilý veterinární lékař, snímky se pak odesílají k posouzení. Výsledek vyšetření se dokládá u bonitace a nejhůře to může být C/C. Té se můžete se psem zúčastnit od věku 24 měsíců. Jedinec je zda odborně posouzen a výsledkem je bonitační kód, který popisuje vady či přednosti. Bonitace u leonů platí 3 roky, pak je nutné absolvovat tzv. rebonitaci.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Leonberger má svůj typický vzhled díky límci a hřívě, kterou připomíná lva, přesto by si ho čneznalý člověk mohl lehce splést s jiným plemenem, a to konkrétně s novofunlanďanem nebo kavkazákem.

Novofundlandský pes

Leonberger -

Novofunlanďan a leonberger spolu sdílí 2. skupinu FCI, liší se zeí původu. Novofunlandský pes pochází z Kanady a je mnohem starší, jeho vznik se datuje do 12. století. Na první pohled se od leona liší zbarvením srsti, ta může být černá, která je zároven také nejběžnější barvou, pak se objevuje i bíločerná a hnědá v různých odstínech. Výška psů bývá kolem 71 cm a u fen je to 66 cm. Leonberger může být vyšší, a to téměř až o 10 cm.

Kavkazský pastevecký pes

Leonberger -

Dalším podobným plemenem je kavkazan, který je opět řazen do stejné skupiny FCI. Zemí původu je Rusku (bývalé SSSR). Pyšní se poměrně rozsáhlou historií, protože psi podobného typu byli v Rusku již kolem přelomu letopočtu. Výška kavkazáka se pohybuje kolem 73 cm u psů a 68 cm u fen. Leon bývá ještě trochu vyšší. Kavkazský pastevecký pes se vyskytuje v jakékoliv barvě a jejích odstínech, povolena není celočerná, modrá nebo játrová.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Je to velký, svalnatý, robusní, ale elegantní pes. Charakteristická je pro něj vyvážená stavba těla, sebevědomý klid a trocha temperametu. Psi jsou v porovnání s fenami mohutní a silní.

Důležité proporce:

Kohoutková výška je k délce těla v poměru 9 : 10. Hloubka hrudníku je téměř polovina kohoutkové výšky.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 76 cm    tolerance: +4 cm, -4 cm
fenky: 70 cm    tolerance: +5 cm, -5 cm
Srst:

Poměrně dlouhá a těsně přiléhající, je středně měkká až hrubá a souvisle pokrývá telo. Podsada je hustá, ale i tak jsou zřetelné obrysy těla. Srst bývá rovná nebo mírně vlnitá. Na krku, hrudi tvoří hustý límec a na končetinách pak praporce. 

Zbarvení:

Žlutavé, jež připomíná zbarvení lva, dále také červené, červenohnědé, pískové a všechny jejich kombinace, maska je vždy černá. Povoleny jsou černě zbarvené konce chlupů, ale nesmí to být převládající barva. Na spodní části ocasu, hřívě a praporcích je světlejší srst, ale nesmí rušit harmonii celkové barvy. Toleruje se drobná bílá skvrna na hrudi a bíle zbarvené chlupy na prstech končetin.

HLAVA

Je spíše hlubší než širší a více protáhlá než hrubá. Tlama je v vzhledem k mozkovně v poměru 1 : 1. Kůže všude přiléhá, vrásky se netvoří.

MOZKOVNA

lebka:

Z profilu a zepředu je mírně klenutá. Vzhledem k tělu je v rovnováze, vzhledem ke končetinám je silná, ale ne příliš těžká. Týlní část není výrazně širší než u očí.

Stop:

Patrný, ale není přehnaně vyznačený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černá. Tlama je dlouhá, ale ne špičatá. Nosní můstek není sedlovitý, spíše lehce vyklenutý (římský nos), jeho šířka je vyrovnaná.

Pysky:

Pevně přiléhají a jsou černě pigmentované, koutky pysků jsou uzavřené.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, skus je pravidelný nůžkový a chrup plný. Horní zuby těsně přesahují ty spodní, zuby jsou zasazeny do čelisti kolmo. Úplný chrup má 42 zubů přesně podle zubního vzorce, může chybět pouze M3. Povoluje se také klešťový skus, ale nesmí omezit špičáky ve spodní čelisti.

Líce:

Mírně vyvinuté.

Oči:

Hnědé (od svtlé k co nejtmavší), středně velké a oválné, nejsou zapadlé, ani nevystupují. Vzdálenost mezi očima je tak akorát. Oční bělmo není začervenalé.

Víčka:

Těsně přiléhají, spojivka není viditelná.

Uši:

Nasazené vysoko, ale ne moc vzadu, jsou svěšené a středně velké, přiléhají k hlavě, ušní boltce jsou masité.

KRK

Je spíše dlouhý než moutný, na hrdle není volná kůže ani lalok. v lehké a plynulé křivce přechází v kohoutek.

Kohoutek:

Vyznačený, a to zejmená u psů (samců).

Hřbet:

Rovný, široký a pevný.

 

Bedra:

Dobře osvalená, široká, silná.

Záď:

Široká a poměrně dlouhá, je mírně zakulacená, není přestavěná a plynule přechází do linie ocasu.

 

Břicho a slabiny:

Lehce vtažené směrem k bedrům.

KONČETINY

Jsou silné, a to zejména u psů (samců).

 

HRUDNÍ KONČETINY

Postoj není úzký při pohledu zepředu jsou rovné a paralelní.

Nadloktí:

Dlouhá a šikmá, svíraný úhel s ramenem není příliš tupý, dobře osvalená.

Lokty:

Těsně u těla.

Tlapy hrudních končetin:

Rovné (nejsou vbočené ani vybočené). Jsou kulaté, dobře klenuté a pevné s pevnýi prsty a černými polštářky. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou paralelní, nejsou postavené příliš blízko u sebe. Hlezna a tlapky nejsou vbočené ani vybočené. Výčnělek pánevní kosti je sešikmený.

Stehna:

Dlouhá, dobře osvalená a šikmá. 

Kolena:

Zaúhlení je výrazné. 

Hlezno:

Silné, mezi bércem a stehnem je výrazný úhel.

Tlapy pánevní:

Podlouhlé, ale rovné. Prsty jsou klenuté s černými polštářky.

CHODY PSA

V pohybu má leonberger rovnoměrný a prostorný krok s dobrým předkrokem hrudních a posunem pánevních končetin. Při pohledu zepředu i zezadu se končetiny pohybují v přímé linii.

OCAS

Je hustě osrstěný, v klidu jej leon nosí volně svěšený. V pohybu jej mírně prohýbá, neměl by být nošen nad úrovní hřbetní linie.

přečteno: 370x