topovat ověřit
02.10.2020 / 23.04.2024
Norwich teriér

Norwich teriér

Norwich Terrier
100%
Další pojmenování: NOT, Norvičský teriér
Norwich teriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina III. - Teriéři
Sekce 2 - Malí teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 72
Of. zkratka plemene v ČR: NOT
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 18.–19. století
Průměrná délka života: 13 - 15 roků
Původní využití: Lovec hlodavců, lišek jezevců
Využití dnes: Rodinný pes, Domácí mazlíček, Agility
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů

Klub chovatelů málopočetných plemen psů

VARIETY PLEMENE Norwich teriér

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Norwich teriér má společnou historii se svým „bratrem“ norfolk teriérem. Obě plemena pocházejí z Velké Británie, konkrétné z jihovýchodní části, kde jsou stejnojmenná hrabství. K rozdělení plemen došlo až v roce 1964, což byl pro tehdejší chovatele velký úspěch. Norfolk teriér má spadlé uši a norwich teriér je má vztyčené, to je jejich hlavní rozpoznávací znamení.

Ještě v 19. stoletím však k žádnému rozlišování těchto dvou psíků nedocházelo. Plemena vznikla křížením glen of imaal teriérů, cairn teriérů a dandie dimond teriérů. Tento nízkonohý teriér byl využíván na lov jezevců, lišek i krys. I přes svou velikost je to velký pracant a pomocník, který byl velice užitečný, a proto se těšil veliké oblibě.

K uznání plemene anglickým Kennel klubem došlo v roce 1932 a vedeno bylo pod názvem norwich teriér. Je uznán také Mezinárodní kynologickou federací stejně jako samostatné plemeno norfolk teriér. Postupně se rozšířil do celého světa, ale jedná se spíše o málopočetné plemeno. 

POVAHA

Norwich teriér je velice přítulný psík, který je neustále veselý. Ke své rodine velice přilne a je jí oddaný. S dětmi vychází skvěle a má je moc rád. Vzhledem k jeho menší velikosti je potřeba mít soužití dětí a pejska pod kontrolou, aby mu vaše ratolesti omylem neublížily. Sám doma vydrží, ale musíte ho to od útlého věku učit. Ve společností páníčků je velmi rád a není to žádný samotář, je empatický. 

Tento teriér má sice lovecký pud, ale není tak silný jako u jiných teriérů, takže dokáže vycházet i s jinými domácími mazlíčky, se kterými vyrůstá a je na ně zvyklý. Ale cizí kočku nebo hlodavce venku klidně prožene. Je to nekonfliktní pejsek, který dobře vychází i s jinými psy. Uvítá, pokud mu pořídíte psího kamaráda.

Norwich teriér je velice inteligentní a dobře se učí, takže s výcvikem nebude problém. Stačí mít při výcviku plnou kapsu pamlsků a udělá, cokoliv vám na očích uvidí. Hodí se i pro začátečníky, protože jeho výchova, ani výcvik nejsou složité.

POHYB

Přestože se jedná o malého pejska, je velice aktivní a hravý. Proto potřebuje každý den dostatečně zaměstnat. Můžete ho nechat na zahradě, ale sám se moc neunaví a bude potřebovat vaši společnost. Pokud bydlíte v bytě, pak byste měli vyrazit jednou denně na delší procházku a vzít s sebou třeba míček na aport.

Hodí se do aktivní rodiny, můžete společně vyrážet na různé výlety, ale uplatnění najde v různých kynologických aktivitách. Vyzkoušet můžete agility, ale i dog dancing, protože norwich teriér se dobře a rychle učí, takže zvládnout triky pro něj nebude problém.

PÉČE

Hrubší srst stačí jednou týdně pročesat. Střihovou úpravu srst nevyžaduje, ale měla by se trimovat, a to dvakrát ročně. Navštívit můžete salon, nebo poprosit chovatele, aby vás naučil, jak na to. Pokud plánujete účast na výstávách, ohledně výstavní úpravy je opět vhodné se poradit s chovatelem. 

Péče dále zahrnuje každodenní odstraňování ospalek z očního okolí. Alespoň jednou měsíčně byste mělo prohlédnout uši, zda v nich není něco neobvyklého. V případě potřeby je můžete nechat vyčistit u veterinárního lékaře. U malých plemen je velice důležitá prevence vzniku zubního kamene. Doporučuje se podávat doplňky stravy, které proti němu bojují. Zuby můžete čistit i mechanicky se speciální zubní pastou a dalšími přípravky. 

Poslední kapitolou je stříhání drápků. To je u menších psů opět aktuálnější, protože při chůzi si drápky tolik samovolně neobrousí. Na zkracování drápků zvykejte svého psa od štěněčího věku, protože je to nejméně oblíbená činnost většiny psů. Nezapomínejte i na pátý drápek na předních packách, ten není vůbec ve styku se zemí. Drápy kontrolujte minimálně jednou měsíčně a v případě potřeby zastřihněte.

ZAJÍMAVOSTI

Přestože se jedná o velice malého psíka, dokáže si poradit nejen s hlodavci, ale i jezevcem nebo liškou, k jejichž lovu byl v minulosti využíván. Tento pracovitý psík byl na anglickém venkově velice populární a oblíbený. Při jeho šlechtění bylo použito několik jiných teriérů. Proto má skvělou povahu a v dnešní době je využíván spíše jako společník a parťák na různé kynologické sporty.

VÝŽIVA

Norwich teriér není na výživu nikterak náročný, naopak velmi rád jí, a proto nemá s jídlem problém. Pod kontrolou byste měli mít, kolik toho sní, protože v případě přejídání může trpět obezitou. Krmit ho můžete granulemi nebo přirozenou stravou. 

Granule jsou kompletním krmivem, to znamená, že pes v nich má všechno, co potřebuje a nemusíte již nic dalšího přidávat. Vybírejte granule pro malá plemena psů, které jsou přizpůsobené výživovým nárokům malých psů. Dále je potřeba řídit se podle věku, u štěněčích granulí můžete zůstat zhruba do věku 12 měsíců, pak se přechází na dospělácké. Číst byste měli složení granulí, abyste věděli, co svému psovi kupujete, na prvním místě ve složení by mělo rozhodně být maso, vhodný je nižší obsah obolovin, které bývají často alergenem. 

Pokud nechcete krmit granulemi, je tady i jiná možnost, můžete barfovat a připravit psovi krmnou dávku sami. Jídelníček barfistů se skládá ze syrového masa, kostí, příloh a doplňků. Vše můžete nakoupit ve specializovaných prodejnách nebo chovatelských potřebách. Jídelníček musí být vyvážený, aby pes dostal všechno, co potřebuje, proto si musíte nejdříve nastudovat potřebné informace, než se do toho pustíte. Počítejte s tím, že připravené porce budete ukládat v mrazáku, ale u pejska velikosti norwich teriéra nebudete potřebovat moc místa.

Zdraví

Toto plemeno je poměrně zdravé a není zatíženo přílišnými nemocemi. Ani k uchovnění nejsou požadována žádná zdravotní vyšetření. Přestože je to malé plemeno není tak křehké a náchylné k úrazům, i tak byste k němu ovšem měli přistupovat jinak než k větším psům. Pokud plánujete chovat štěňata, počítejte s tím, že může docházet k císařským řezům. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno není náročné, hodí se i pro začátečníky, a to hlavně díky své milé povaze a snadné cvičitelnosti. Přestože srst psíka ochrání i před horším počasím, měl by bydlet doma se svou rodinu, které je velice rád na blízku. Sám někde na zahradě by strádal.

Nehodí se pro klidnější lidi, kteří si raději lehnou na gauč, než aby šli na procházku. Protože norwich teriér potřebuje pohyb a zaměstnání. Proto nemusí být i přes svou velikost příliš vhodný pro seniory, kteří mají problémy s pohybovým aparátem a nemohou mu zajistit dostatek aktivit. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov norwich teriéra zaštiťují v České republie dva kluby, Klub chovatelů teriérů a Klub chovatelů málopočetných plemen psů. Podmínky k přijetí do chovu nejsou obtížné, abyste je mohli splnit, musíte si v první řadě pořídit štěně s průkazem původu FCI.

K uchovnění se musíte zúčastnit klubové výstavy od věku 12 měsíců. Známka, kterou si odnesete z kruhu může být nejhůře velmi dobrá. V posudku musí být zaznamenáno: skus, počet zubů a kohoutkováv výška. Žádnou speciální bonitaci absolvovat nemusíte. Povinná nejsou ani zdravotní vyšetření. Aby byl pes uchovněn nesmí být agresivní nebo přehnaně bázlivý. Psi musí mít oba varlata sestoupená v šourku. 

Aktivní využití v chovu je možné od věku 15 měsíců. U psů není horní věková hranice stanovena, u fen je to 8. rok věku. Každá fena může odchovat maximálně 1 vrh v kalendářním roce.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Norwich teriér není příliš rozšířené plemeno, proto ho kolemjdoucí nebudou příliš poznávat a budou se vás ptát, co to máte za pejska. Splést se dá s norfolk teriérem, který byl po dlouhou dobu chápán společně s norwichem jako jedno plemeno. Další podobný malý psík je cairn teriér, který byl použit při šlechtění obou plemen.

Norfolk teriér

Norfolk teriér

Dříve byla obě plemene chápána jako jedno, ale ve druhé polovině minulého století došlo k jejich rozdělení a obě tak mají svůj standard. Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a patří do třetí skupiny k teriérům. Ideální kohoutková výška plemene je totožná, a to konkrétně 25 cm.Srst má norfolk teriér také tvrdou a drátovitou. Povolené zbarvení jsou všechny odstíny červené, pšeničné, černé s pálením a grizzly, bílé znaky jsou nežádoucí, ale přípustné. Norwich teriér to má podobně, barva může být ve všech odstínech pšeničné, červené, černé a šedé s pálením. Ptáte se, jak od sebe tato dvě plemena rozeznat? Pak se zaměřte na uši, norwich teriér je mé vztyčené, zatímco norfolk teriérovi lehce zaoblené špičky přepadají dopředu a přiléhají k lícím.

Cairn teriér

Cairn teriér

Dalším malým psíkem, který patří do skupiny teriérů je cairn teriér. Jeho kohoutková výška je mírně větší, a to 28 až 31 cm. Standard udává i jeho hmotnost v rozmezí mezi 6 až 7,5 kg. Jeho srst je odolná proti počasí a zbarvení je možné krémové, pšeničné, červené, šedé nebo až téměř černé. Všechny barvy jsou možné žíhané. Zbarvení nesmí být sytě bílé, černé nebo černé s pálením. Za typický znak se považují tmavé uši a morda. Od norwich teriéra se tedy mírně může lišit barvou. Uši má malé, špičaté a vztyčené stejně jako norwich teriér.

Australský teriér

Australský teriér

I australský teriér patří do třetí skupiny FCI a konkrétně k nízkonohým teriérům. Jeho výška je opět 25 cm v kohoutku, a to u psů, fenky mohou být nižší. Hmotnost u psů je 6,5 kg a u fen méně. Srst má australský teriér o něco delší než norwich. Zbarvení je možné modré, ocelově modré, tmavě šedomodré s tříslovou barvou na lících, uších, pod tělem, spodních částech nohou i tlapkách, barva by měla být velmi sytá. Dále je možné pískové, červené, zbarvení do černa a tmavé odstíny jsou nežádoucí. Penalizují se bílé znaky na hrudníku a tlapkách. Uši jsou opět vztyčené, ale na první pohled má delší krk než norwich. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o jednoho z nejmenších teriérů, je to malý, bystrý a nízký psík. Je kompaktní a silný, má dobrou substanci i kostru. Pokud má nějaké jizvy z čestného boje, neměly by se penalizovat. 

Pozn. k výšce

Ideální výška je 25 cm. 

Srst:

Rovná, tvrdá, drátovitá a těsně přiléhající k tělu. Má hustou podsadu. Na krku je srst delší hrubší, což vytváří límec, který rámuje obličej. Měkčí a kratší srst je na hlavě a uších, kromě vousu a obočí. 

Zbarvení:

Všechny odstíny červené, pšeničné, černá i šedá s pálením. Nežádoucí jsou bílé skvrny nebo odznaky. 

HLAVA

MOZKOVNA

Lehce okrouhlá a mezi ušima dostatečně široká. 

Stop:

Dobře vyznačen. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čenich je klínovitého tvaru a silný. Jeho délka je asi o třetinu menší než vzdálenost od týlu ke stopu. 

Pysky:

Těsně přiléhající. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné a dokonalé. Zuby jsou silné a poměrně velké s pravidelným nůžkovým skusem – tedy horní řezáky těsně překrývají ty spodní a zuby jsou v čelistech posazeny kolmo. 

Oči:

Relativně malé oči mají oválný tvar, jsou tmavé, výraz je bystrý a ostražitý. 

Uši:

Vztyčené uši jsou posazené na vrcholu lebky široce. Jsou středně velké a na konci zašpičatělé. Při zvýšené pozornosti jsou uši úplně vztyčené, v klidu mohou být složeny dozadu. 

KRK

Silný, tak akorát dlouhý přiměřeně k celkovému vzhledu. Plynule přechází v dobře stavěné plece.

TRUP

Kompaktní. 

Horní linie:

Rovná. 

Hřbet:

Krátký. 

Bedra:

Krátká. 

Hrudní koš:

Hrudník je dlouhý, dobře klenutý a hluboký. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou krátké, silné a rovné. 

Lokty:

Těsně přiléhající. 

Přední nadprstí:

Kolmá, pevná. 

Tlapy hrudních končetin:

Kulaté tlapky kočičího tvaru, mají dobré nášlapné polštářky. Směřují dobředu v klidu i v pohybu. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné, svalnaté a široké. 

Kolena:

Dobře zaúhlená. 

Hlezno:

Nízko položené, je zdrojem hnací síly. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako přední, jsou kulaté, kočičí. Mají dobré nášlapné polštářky a směřují vždy dopředu. 

CHODY PSA

V pohybu směřují tlapky předních i zadních končetin dopředu. Hlezna jsou pružná a rovnoběžná, při chůzi jsou vidět nášlapné polštářky. 

OCAS

Dříve bylo volitelné, zda ponecháte ocas přirozený, nebo se bude kupírovat. 

V případě kupírování se ocas zkracuje na střední délku. Je nasazený v úrovně hřbetní linie a nošen vztyčený. 

Pokud je ocas přirozený, tak není příliš dlouhý a odpovídá celkovému vzhledu psa tak, aby působil vyváženým dojmem. U kořene je ocas silný a směrem ke špičce se zužuje. Měl by být co nejrovnější. Je nesen vesele, ale ne přehnaně, plynule pokračuje ve hřbetní linii. 

přečteno: 5 696x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...