topovat ověřit
25.02.2021 / 25.04.2024
Patterdale teriér

Patterdale teriér

Patterdale Terrier
100%
Další pojmenování: patík, fellský teriér
Patterdale teriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Plemena neuznaná
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 990
Of. zkratka plemene v ČR: PAT
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 16.–17. století
Průměrná délka života: 13 - 15 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Lovecký pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů

VARIETY PLEMENE Patterdale teriér

Toto plemeno má dvě variety na základě typu srsti.

Krátkosrstý

Oficiální

Patterdale teriér může mít dva typy srsti, a to krátkou nebo hrubou. V případě krátkosrstého psa, je srst pevná, ale není hladká jako např. v případě dobrmana, navíc pes může mít na bradě vous.

Hrubosrstý

Oficiální

Druhým typem je hrubá srst, ta nesmí být příliš dlouhá, ale je hustá a má dobrou podsadu. Zbarvení se u obou variet neliší a obě vyžadují podobnou péči o srst v podobě pravidelného česání. V období línání je nutné počítat každodenním kartáčováním.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Patterdale teriér pochází z Anglie, konkrétně z oblasti Lake District, kde se nacházejí Cumbrijské hory. Plemeno bylo pojmenováno po konkrétní vesnici Patterdale. Okolí anglicko skotského pomezí bylo na kvalitní lovecké psy velmi plodné a pochází odsud i další známá plemena, která jsou na rozdíl od patíka uznaná Mezinárodní kynologickou federací, což je zajímavé, pokud přihlédneme k faktu, že např. při šlechtění lakeland teriéra byli patíci použiti.

První záznamy o plemeni jsou pocházejí z přelomu 16. a 17. století. Dříve se mu říkalo také fellský teriér, což bylo podle hornaté krajiny, kde běžně lovil (fell = kopec). Vzhledem k tomu, že v oblasti bylo velmi rožšířené pastevectví a vyskytovalo se tady mnoho lišek, které dávily jehňata, tak bylo potřeba mrštného loveckého psa, který by škodnou zlikvidoval a zároveň dokázal pracovat v náročném terénu.

Největší důraz byl kladen na povahu a ty správné vlastnosti, exteriér v té době nikoho nezajímal. Zemědělci potřebovali mít k ruce malého šikovného psa, který odvede svou práci. To mělo za následek rozkolísanost ve vzhledu. I ve 20. století, kdy chovatelé ostatních teriérů pečlivě vypracovávali standardy a sjednocovali exteriéry, tak u patíka byly stále vysoce ceněné jeho lovecké dovednosti.

V dnešní době je rozšířen po celém světe, kde si získal velkou oblibu, a to i přestože není uznán FCI, což je např. právě pro Českou republiku kvůli legislativě velmi omezující. I tak se zde nachází početná základna. Velká Británie se zatím o uznání plemene FCI nesnaží.

Patterdale teriér - mapa Velké Británie

POVAHA

Patík je velmi pracovité lovecké plemeno, které možná klame tělem, ale vlastnostmi svou velikost dost převyšuje. Pracuje dychtivě se zarputilostí teriéra. Je to velmi spolehlivý a chápavý lovecký parťák, kterého si myslivci cení.

Přestože má děti rád, tak jejich soužití by mělo být pod kontrolou, protože patterdale teriér si nenechá vše líbit a děti by měly vědět, že ho musí plně respektovat. Jeho vztah k cizím lidem je rezervovaný, nedůvěřuje jim, a to z něj dělá i velmi dobrého hlídače. Jeho bystrým očím neunikne ani myška.

Vztahy s ostatními psy a mazlíčky jsou na bodu mrazu. Patík je lovec, takže hlodavce i kočky bude instinktivně nahánět a může jim ublížit. S jinými psy nevychází, jelikož je velmi dominantní, dokonce i štěňata z jednoho vrhu mezi sebou začínají mít neshody, ještě než odejdou do nových domovů. Dominantní chování však projevují jen vůči jiným psům, lidem se bez problémů podřídí.

Patík je velice inteligentní a učenlivé plemeno, které nové povely chápe velice rychle. S výcvikem nebývá problém, ale je nutné pochopit jeho osobnost, rád s vámi bude spolupracovat, ale neměli byste ho do ničeho nutit a už vůbec ne ho násilně trestat, na hrubé jednání je citlivý.

Patterdale teriér

POHYB

Patterdale teriér je velice aktivní plemeno, které nejen že potřebuje pohyb, ale také nějaké zaměstnání, aby se nenudil. Byl vyšlechtěn pro loveckou práci, a tu vykonává s velkým zaujetím. S myslivcem velmi úzce spolupracuje a je empatický.

Ideální je, pokud jej vlastní myslivec, který každý den vyráží do práce právě v doprovodu patíka. Pouze jako rodinný pes by nebyl plně využit a nudil by se.

Jejich hlavní činností je norování, ale ochotně přináší pernatou z vody, věnují se nahánění, dosledům, dohledávkám i jiným loveckým činnostem. Uplatnění však najdou i na poli sportovní kynologie, vyzkoušet můžete agility nebo třeba skládat zkoušky z poslušnosti.

Patterdale teriér

PÉČE

Patík nevyžaduje žádnou speciální péči, hustou srst musíte pravidelně kartáčovat, dvakrát do roka v období línání počítejte s každodenním vyčesáváním uvolněné srsti, můžete tak eliminovat množství chlupů doma. Pokud se chystáte na výstavu, tak doporučujeme ohledně úpravy exteriéru kontaktovat chovatele, určite vám ochotně poradí.

Přestože je patterdale velmi aktivní plemeno, tak kvůli své velikosti si pravděpodobně nebude přirozeně obrušovat drápy a lze tak počítat s pravidelným zkracováním drápků. A hlavně pozor na pátý drápek na předních packách, ten musíte hlídat, protože není vůbec ve styku se zemí. Na stříhání použijte speciální kleště. Na manipulaci s tlapkami zvykejte psa od štěněte, aby věděl, že se mu nic zlého nestane. Pokud si doma na zastřihování netroufáte, tak navštivte salon nebo veterinárního lékaře.

Převislé uši kontrolujte a kdyby se vám něco nezdálo, vyhledejte veterinárního lékaře. Čištění uší není třeba nijak často, koupit si můžete speciální kapky nebo opět nechat vyčistit u veterináře. Pečovat byste měli o oční okolí a pravidelně utírat ospalky. Na vykapání očí můžete použít Opthal, tedy oční vodu.

Zvláštní kapitolou je péče o chrup, i když ne každý pes na tvorbu zubního kamene trpí, malá plemena k tomu mají větší sklony. Zubní hygienu musíte trénovat od štěněcího věku, aby si váš pes nechal zoubky vyčistit. Nejlepší je mechanické čištění, při kterém odstraňujete zubní plak, který se pak dále neusazuje. Sáhnout můžete i po doplňcích stravy, které se podávají většinou do jídla, nebo po přípravcích, které se natírají přímo na zoubky.

Patterdale teriér

ZAJÍMAVOSTI

Patík je neuznané plemeno Mezinárodní kynologickou federací, což zase takový problém není. Plemen podobného typu je mnoho. V podstatě to znamená, že na výstavě nemůžete získat Mezinárodní šampionát krásy (CACIB) a stejně tak na zkouškách pak není možné obdržet Mezinárodního šampiona práce (CACIT).

Ovšem po roce 2001, kdy došlo k novelizaci zákona o myslivosti, má toto plemeno v České republice ještě další, a to legislativní omezení, která může některým bránit v pořízení patíka jako mysliveckého psa. V současné době se patterdale teriér nemůže stát lovecky upotřebitelným psem, což v praxi znamená, že není možné se s ním účastnit loveckých zkoušek a překážkou to může být i u některých mysliveckých spolků. V zákoně je totiž uvedeno, že lovecky upotřebitelným psem se může stát lovecké plemeno uznané FCI, a to po složení potřebných zkoušek. Problém je zřejmý a tkví ve slovíčku „uznané“. Nabízí se dvě řešení – uznání FCI, o což by se ale musela snažit země původu, nebo další novelizace zákona.

Patterdale teriér

VÝŽIVA

Správná a vyvážená výživa je základním kamenem pro zdravého psa. V dnešní době si v podstatě můžete vybrat ze dvou způsobů, jak krmit. Většina majitelů psů sahá alespoň v začátku po kompletních krmivech, tedy granulích a konzervách, které obsahují vše, co pes potřebuje a nemusíte již o nic starat.

Pokud krmíte granulemi, tak je nestačí nakoupit v supermarketu, ale musíte je vybrat s rozvahou. Můžete si nechat poradit od chovatele, ale zeptat se i na doporučení v chovatelských potřebách. Při výběru zohledněte složení, měly by obsahovat dostatek masa a naopak málo obilovin, nebo být zcela bez nich. Pro patíka kupujte granule pro malá plemena psů, která jsou většinou přizpůsobena rychlému metabolismu malých plemen. Dále se rozlišuje i fáze života a granule jsou jiné pro štěňata, dospělé psy a seniory. Vzhledem k velké aktivitě budete muset možná pořídit granule pro psy v zátěži, abyste naplnili výživové požadavky vašeho patíka.

Chtěli byste krmit jinak? Pak je tu pro vás oblíbené barfování, tedy krmení psa přirozeným způsobem, při kterém do misky podáváte syrové maso, kosti, přílohy a doplňky, to vše ve vyváženém poměru dle pravidel. O barfu toho bylo napsáno mnoho a pokud vás to zajímá, můžete se podívat i do našeho článku. Krmit barfem není jen tak, nejříve si musíte načíst potřebné informace. Nemusíte se bát, kde seženete suroviny, v dnešní době již existuje mnoho specializovaných prodejen, které i sami maso zaváží po předem určených trasách.

Patterdale teriér

Zdraví

Průměrná délka života: 13 - 15 let

Patterdale teriér je zdravé plemeno, které není zatíženo různými nemocemi, o čemž svědčí i to, že k uchovnění nejsou vyžadována žádná zdravotní vyšetření. Pokud chovatel nechává něco testovat, je to pouze na jeho svobodné vůli.

Objevit se může luxace pately podobně jako u jiných malých plemen. Dokud štěně roste, tak jej nepřetěžujte, ale začínejte pozvolna, ať příliš nenamáháte pohybový aparát. V případě uvážení můžete podávat kloubní výživu jako doplněk stravy.

Patterdale teriér

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno je zvyklé neúnavně pracovat a nevadí mu ani nějaký ten šrám, který může utržit. Na svou velikost je poměrně odolné. Pat potřebuje ke své spokojenosti nějakou činnost, nejlépe být aktivně lovecky veden, i když s ním můžete vyzkoušet také jiné kynologické aktivity.

Počítejte s tím, že je to velmi aktivní pes, který potřebuje denně chodit na procházky. Rozhodně se nehodí pro seniory jako společník. I když je malý, opravdu to není mazlíček, který si bude spokojeně hrát v pelíšku a stačí mu při venčení obejít dům.

Má celkem odolnou srst, takže může bydlet i venku v kotci, ale měl by mít v případě potřeby přístup domů. Ideální je pro něj rodinný dům se zahradou a každodenní aktivita. Teoreticky může bydlet i v bytě, ale pouze za předpokladu, že tvoří tým s myslivcem, se kterým každý den vyráží do terénu.

Patterdale teriér

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Patterdale teriér patří zatím do skupiny neuznaných plemen FCI, jeho chov spadá v České republice pod Klub chovatelů teriérů, který také stanovuje podmínky pro uchovnění. Samozřejmostí je, že jedinec musí mít pro uchovnění průkaz původu FCI.

O uchovnění se můžete snažit od věku 12 měsíců, což je věková hranice pro absolvování povinné výstavy pořádané klubem a posuzované schváleným rozhodčím. K uchovnění pak musíte doložit kohoutkovou výšku, počet zubů a skus, přičemž z chovu jsou vyloučeni psi, kterým chybí řezák, mají nekorektní skus nebo jedinci s anomálií ocasu či příliš agresivní psy. Celková známka může být nejhůře Velmi dobrá.

Žádná zdravotní vyšetření nejsou k uchovnění požadována. Samci musí mít obě varlata plně sestoupená v šourku.

Aktivní využití v chovu je možné od věku 15 měsíců a u fen je horní věková hranice podobně jako u jiných plemen stanovena na 8 let věku. Samci nemají žádnou horní hranici. Další omezení se týkají počtu vrhů, každá fena může v kalendářním roce odchovat pouze 1 vrh. Výjimku může udělit klub, a to na maximální počet 3 vrhů za dva kalendářní roky.

Patterdale teriér

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Kdo patíka nezná, tak se mu na první pohled může zdát klidně jako voříšek. Ale nic si z toho nedělejte, voříškovské vzezření má i první plemeno záměny, a to border teriér. Dále zmiňujeme lakeland teriéra a ještě jagdteriéra.

Border teriér

Border teriér

Zajímavé je, že border teriér nemá standardem stanovenou kohoutkovou výšku, ale pouze hmotnost, psi váží ideálně 5,9 až 7,1 kg a fenky 5,1 až 6,4 kg. Hmotnost patíka je mezi 4,5 a 7,5 kg, takže velikostně jsou oba teriéři dost podobní, i když patterdale má navíc ještě stanoven výškový limit. Border teriér má pouze hrubou srst v barvě červené, pšeničné a šedé nebo modré s pálením. Patík může mít i krátkou pevnou srst, barvy jsou černá, hnědá, červená s pálením i bez a povolené jsou bílé znaky na určitých místech.

Lakeland teriér

Lakeland teriér

Lakelanda uvadíme zajména proto, že patík se považuje za předka lakelanda. Je tedy zajímavé i to, že mladší plemeno je uznáno FCI ale starší nikoliv. Lakeland má velmi výrazné vzezření, které jej od pata odlišuje, typická je pro něj bradka na spodní části mordy a sedlové zbarvení.

Jagdteriér

Jagdteriér

Tento teriér se liší zemí původu, pochází totiž jako jediný ze zmíněných z Německa. Jeho kohoutková výška se pohybuje od 33 do 40 cm a hmotnost není stanovena. Patík měří od 28 do 38 cm. Německý teriér může mít srst krátkou a hladkou nebo tvrdou a drsnou, zbarvení je černé, tmavě hnědé, černošedě melírované s ostře ohraničenými červenožlutmi znaky. Patík může být černý, hnědý, červený s pálením i bez a povolené jsou bílé znaky na hrudi a konci kočetin.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Patterdale teriér má typické rysy pracovního teriéra. Vypadá menší a lehčí, než ve skutečnosti je. Díky úzkému hrudníku může proniknout do nor, a také dobře využívat vzduch při práci pod zemí. Má obdélníkový rámec těla, celkově je vyvážený, energický a aktivní.

Důležité proporce:

Tělesný rámec je obdélníkovitého tvaru.

Pozn. k výšce

Ideální kohoutková výška je 30 až 32 cm, ale orientační rozmezí je od 28 do 38 cm. 

Pozn. k hmotnosti Hmotnost bývá od 4,5 do 7,5 kg.
Srst:

Objevují se dva druhy srsti, a to krátká nebo hrubá. Krátká srst není hladká (např. jako u dobrmana), ale je pevná. Navíc může mít hrubou srst v podobě vousu na mordě. 

Hrubá srst má dobrou podsadu a nesmí být příliš dlouhá.

Zbarvení:

Hnědá, černá a červená s pálením i bez něj. Povolené jsou bílé znaky na hrudi a koncích končetin.

HLAVA

Pevně stavěná se silným výrazem, který je patrný na první pohled. 

MOZKOVNA

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Čelisti, zuby:

Zuby i čelisti jsou silné. Odpovídají požadavkům, které jsou kladeny na lovecké teriéry. Preferuje se nůžkový skus, ale tolerován je i klešťový skus a stejně tak mírný předkus.

Uši:

Přiměřené celkovému vzhledu, nejsou příliš dlouhé ani krátké. Jsou klopené a vytvářejí obrácený trojúhelník, který přiléhá k lícím (má být v jejich rovině.)

KRK

Dobře osvalený a silný, odpovídá velikosti psa.

TRUP

Obdélníkový.

KONČETINY

Přední i zadní končetiny jsou rovné.

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Rovné.

OCAS

Vysoko nasazený, kupíruje se na délku 13 až 18 cm (5 až 7 palců). 

přečteno: 11 146x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...