logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno není vůbec vhodné pro začátečníky, jeho výchova je složitá a potřebuje zkušeného pána, který ví, co dělá.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno se příliš nehodí pro držení v bytě, šťastnější bude v rodinném domě se zahradou.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes se příliš pro seniory nehodí.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes může žít s dětmi za předpokladu, že jej budou respektovat a dopřejí mu prostor, který potřebuje.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro vykonávaní psích sportů vůbec nehodí.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes miluje chladné počasí a při nižších teplotách začne ožívat, může celoročně pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je velmi citlivý, v některých situacích může působit až přecitlivěle.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má velmi silně vyvinutý lovecký pud, jakmile se v houští něco šustne, tak za tím bude chtít vyrazit.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes téměř neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno je neuvěřitelně energické, až by se mohlo zdát neunavitelné.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes má rád jen určité hry, pokud zjistíte, které to jsou, tak si jej získáte.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes není vhodný na hlídání.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná zejména v době výměny srsti, na chlupy však narazíte i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes u nás není vůbec rozšířený, jeho chovem se zabývá pouze malé množství chovatelů.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto je obří plemeno.

Saarloosův vlčák

Saarloosův vlčák

Saarlooswolfhond
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 311
Of. zkratka plemene v ČR: SAV
Země původu: Nizozemí
Patronát:
Vznik plemene: 1936
Původní využití: Nebyl šlechtěn kvůli speciálnímu účelu.
Využití dnes: Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP): www.kchmpp.cz

VARIETY PLEMENE SAARLOOSŮV VLČÁK

U tohoto plemene se nevyskytují variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Jedná se poměrně mladé plemeno, jeho kořeny můžeme hledat ve 30. letech 20. století. První vrh se narodil v roce 1936, poté co se jeho stvořitel, Leendert Saarloos, rozhodl zkřížit vlčici Fleur z nizozemské ZOO s německým ovčákem Gerardem van Fransenum. Záměrem bylo vytvoření plemene s původními vlastnostmi, protože psi se zdáli Leendertovi již příliš polidštění. První vrh bohužel celý uhynul na psinku, protože pan Saarloos odmítal očkovat, jelikož chtěl vytvořit zdravého a odolného psa. 

Pan Saarloos nepřikládal důležitost exteriéru, ale na prvním místě pro něj byla povaha. O uznání plemene, které vytvořil, se snažil u nizozemské organice zastřešující chov psů v zemi již v roce 1942, avšak neúspěšně. V té době byl velmi rozkolísaný exteriér a povaha nebyla právě vyrovnaná, někteří jedinci byli plaší, což lze přisoudit tomu, že se jednalo o poloviční či čtvrtinové vlky.

Leendert to nevzdal a vytrvale pokračoval dál, pro své plemeno se snažil najít vhodné uplatnění, a proto v padesátých letech otevřel v Dordrechtu školu pro výcvik slepeckých psů. Jedince, kteří se podrobí výcviku sám vybíral a také cvičil. Psi, které zvolil, byli velmi učenliví a výchovu zvládali dobře. Jednoho saarloose dokonce připravil pro svou slepou ženu. V roce 1962 se pokusil o druhé uznání plemene, které tehdy neslo název evropský vlčák, opět neúspěšně.

Vzhledem k vlčí krvi nebyla povaha vlčáků plošně dost vyrovnaná a pokusy o jejich uplatnění jako pracovních či slepeckých psů ztroskotaly. Koncem šedesátých let došlo k uzavření Saarloosovy školy a v roce 1969 pan Saarloos zemřel.

Celé plemeno se dostalo po smrti svého stvořitele do velkých problémů. Jeho chovatelskou stanici van de Kilstroom převzala dcera. Plemeno přetrvalo tyto těžké časy díky svým milovníkům a opravdovým nadšencům. Těm se dokonce v roce 1975 povedlo uznání u nizozemské kynologické organizace, která samotného Leenderta již předtím dvakrát odmítla. Na počest pana Saarloose došlo k přejmenování plemene z evropského vlčáka na saarloosova vlčáka, jak jej známe dnes. K uznání Mezinárodní kynologickou federaci (FCI) došlo v roce 1981.

POVAHA

Saarloosův vlčák se řadí mezi společenské psy a může být skvělým parťákem. Je oddaný svému pánovi a lásku dává patřičně najevo mazlením a blízkým kontaktem s člověkem, který v podstatě vyžaduje. V rodině přilne pouze k jednomu člověku a toho považuje za pána.

Je to citlivý a velmi inteligentní pes, který se nehodí pro netrpělivé lidi se sklony k agresi či hrubosti. Saarloos i přes své vlčí vzezření, kterým by mohl klamat, potřebuje jemné zacházení. Není to pes vhodný na výcvik poslušnosti, ale základní povely jej prostřednictvím pozitivní motivace jistě naučíte. Saarloos je introvert a musíte počítat s jeho tvrdohlavostí. Při učení potřebuje mnoho opakování, ale špatnou zkušenost si v sobě nese po celý život.

Nedůvěřuje cizím lidem a chová se k nim rezervovaně. Snášenlivost s ostatními psy je v domácí smečce dobrá, SAV dokáže zaujmout místo, které mu náleží. Nejlépe ovšem vychází se psy stejného plemene a k ostatním je nedůvěřivý, ale neublížil by jim.

POHYB

SAV má rád dlouhé procházky, ale nevyžaduje je. Dokáže se přizpůsobit a klidně bude hodiny ležet namáčknutý na svého pána. 

Příliš se nehodí pro psí sporty, takže nečekejte, že bude nadšeně běhat agility nebo tančit dog dancing. Pokud sháníte parťáka na výlety do přírody a procházky, tak může být saarloos tím pravým, ale nesmíte mít přehnané nároky, co se výcviku týče.

PÉČE

Saarloos vyžaduje pravidelnou péči o srst a zvýšenou pozornost jí musíte věnovat zejména v období línání. Co se týká stříhání drápů, tak velká plemena si na rozdíl od malých drápy celkem obrušují, přesto byste je měli kontrolovat a v případě potřeby zastřihnout. Vždy musíte myslet na pátý dráp na předních končetinách, který nemá kontakt se zemí, a má proto tendenci přerůstat. Pro stříhání drápů používejte speciální kleštičky či gilotinu k tomu určenou. Tvorba zubního kamene u velkých plemen opět není tak častá. Pokud však na zubech objevíte první známky kamene, tak péči o ně začněte věnovat zvýšenou pozornost. 

ZAJÍMAVOSTI

Saarloosův vlčák je zajímavý zejména tím, že vznikl křížením vlčice a německého ovčáka. Dnes se přesně neví, kolik vlčič bylo použito, protože tvůrce plemene, Leendert Saarloos, dával všem jméno Fleur. Je uváděn počet 4 až 6 vlčic.

Existují i další vlčí plemena, tedy psi, kteří vznikli křížením s vlky (např. tamaskan, northern inuit dog, utonagan). Kromě československého vlčáka a saarloose ale žádné jiné z těchto plemen není uznané Mezinárodní kynologickou federací.

VÝŽIVA

SAV nemá speciální nároky na výživu. Krmit jej můžete kvalitními granulemi, ale pokud nevěříte výrobcům a chcete mít přehled nad tím, co svému psovi podáváte, tak je vhodné krmit jej syrovou stravou (BARFem). Krmnou dávku musíte správně připravit tak, abyste psovi dodali vše potřebné. Rozhodně doporučujeme nastudovat si literaturu, která se touto tematikou zabývá.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 10 až 12 let.

SAV je odolný a relativně zdravý pes. Vyskytuje se u něj několik genetických onemocnění, chovní jedinci jsou na ně ale testovaní a do chovu by neměli být přijati ti se špatnými výsledky. 

Klasickým onemocněním je dysplazie loketního a kyčelního kloubu. Zejména od německých ovčáků je dále známá degenerativní myelopatie, což je postupné ochrnování zadních končetin, jako následek porušení míchy. 

Při progresivní atrofii oční sítnice pes postupně přichází o zrak, slepota se dostavuje mezi 4 až 6 rokem. Jedinci zapojení v chovu jsou na toto onemocnění testování.

Dwarfismus známý také jako zakrslost je genetické onemocnění, při kterém nedochází k dostatečné produkci růstového hormonu. Pes může být pouze přenašečem, což znamená, že nemoc se u něj neprojeví. Pokud je jedinec postižen, tak nesmí být použit do chovu a většinou se dožívá nízkého věku.

Dalším genetickým onemocněním je EIC (kolaps vyvolaný fyzickou zátěží), může vést až ke smrti na první pohled zdravého zvířete. Při velké fyzické zátěži dojde u postiženého zvířete ke kolapsu. Nemoc se však nikdy nemusí projevit, pokud je pes spíše klidnější.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Saarloos potřebuje hlavně porozumění, mnoho trpělivosti a téměř neustálý kontakt se svým pánem. Novým věcem se neučí snadno, ale při troše motivace by je měl zvládnout. Nejspokojenější je v blízkosti svého pána a samotu nesnáší příliš dobře, může mít dokonce sklony k ničení prostředí, ve kterém se nachází. S tímto nešvarem je nutné počítat hlavně u štěňat a mladých jedinců.

U tohoto plemene je nutná včasná a důkladná socializace, a to ještě v době, kdy je štěně u chovatele. Důležité je období od 3 do 16 týdnů. Celkově je rozhodující i první rok života. Pes se potřebuje setkávat s novými a hlavně pozitivními podněty. 

Příliš se nehodí do bytu, lepší je pro něj rodinný dům se zahradou.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Aby mohl být saarloos uchovněn, tak musí projít bonitací. Před ní je nutná účast alespoň na dvou výstavách, z nichž jedna musí být pořádána klubem zaštiťujícím chov SAV (Klub chovatelů málopočetných plemen psů) a druhá vyššího typu. Ideálně musí jedinec z kruhu odejít se známkou Výborný a nejhůře Velmi dobrý.

Bonitace je možné se zúčastnit od 15 měsíců věku, to je i nejnižší hranice pro vyžadovaná zdravotní vyšetření. Pokud chcete, aby byl váš SAV přijat do chovu, tak musíte absolvovat vyšetření DKK (stupeň dysplazie kyčelního kloubu) a DLK (dysplazie loketního kloubu), obojí nejhůře s výsledkem 2/2. Dále je nutné vyšetření PRA (progresivní atrofie oční sítnice), které má doživotní platnost a DOV s roční platností. Mezi doporučená vyšetření patří DWARF (geneticky podmíněná zakrslost) a DM (degenerativní myelopatie).

Mezi vylučující vady z chovu patří jiné než přípustné zbarvení srsti, agresivita, nebo naopak bázlivost. Psi musí mít obě varlata vyvinutá a sestouplá v šourku.

Pes i fena mohou být zapojeni do chovu od 18 měsíců, fena do 8 let a pes neomezeně. Pokud máte chovatelskou stanici, tak je na fenu povolen jeden vrh ročně.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Plemena psů, do kterých byla přilita vlčí krev jsou si často vzhledově i povahově podobná a liší se několika rozdíly v závislosti na tom, jací psi byli při šlechtění použiti.

Československý vlčák

Saarloosův vlčák -

Saarloos je velmi podobný československému vlčákovi. Vzhledově jsou až na pár odchylek těžko rozeznatelní. Větší rozdíly jsou patrné v povaze obou plemen.

ČSV se řadí k pracovním plemenům s výkonem zkoušky. Saarloos má úlohu společníka a zřejmě by neprošel stejnou zkouškou jako jeho kolega (existují samozřejmě výjimky). Povahově je SAV uzavřený a fixuje se na jednu osobu, které dává bezmeznou lásku. ČSV je oproti němu snadno vycvičitelný. V saarloosově povaze přetrvává mnoho z vlka.

ČSV má úzké a šikmé oči a menší uši, tyto znaky jej v obličeji od saarloose odlišují.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Saarlosův vlčák působí majestátním dojmem. Je to dobře stavěný pes připomínající svým vzhledem vlka. Má delší končetiny, ale nevypadá jako dlouhonohý. Celkově je tělesná stavba vyvážená a jsou u něho dobře patrné pohlavní znaky psů i fen.

Důležité proporce:

Za důležitý poměr je považována kohoutková výška vzhledem k délce těla, jedinec by měl vždy být delší než je jeho výška. Dále se posuzuje poměr délky horní čelisti a mozkovny, který by měl být 1 : 1.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 70 cm    tolerance: +5 cm, -5 cm
fenky: 65 cm    tolerance: +5 cm, -5 cm
Pozn. k výšce:

Malé odchylky přes uvedenou horní hranici výšky jsou dle standardu přípustné.

Pozn. k hmotnosti:
Ideální hmotnost se neuvádí.
Srst:

U saarloose můžeme rozlišit dva typy srsti, zimní a letní. V zimním období mají psi hustou podsadu, která je pokryta pesíky. V oblasti kolem krku se tvoří límec. V létě není podsada tak výrazná a naopak je srst z větší části tvořena pesíky. Srst musí pokrývat i části těla, které jsou u některých plemen spíše holé, jedná se o břicho, vnitřní stranu stehen a šourek u psů. 

Zbarvení:

U zbarvení srsti jsou tři možnosti: vlkošedá a hnědá (od světlého odstínu po tmavý) a krémová až po bílou. Tmavě hnědá barva se nazývá divoké zbarvení. Psi ve vlkošedé a bílé barvě mají mít černě pigmentovanou nosní houbu, víčka, pysky a drápy. Hnědí a krémoví jedinci mají povolené játrové zabarvení těchto partií. Světlejší odstín srsti vždy nalezneme na spodní straně těla, vnitřní části končetin a na zadní straně stehen. U vlkošedých psů je na vnější straně končetin odstín zbarvení tmavší a jejich maska by měla být výraznější.

HLAVA

Při pohledu ze strany a shora má hlava klínovitý tvar. Má mít vlčí vzhled, jenž navozuje charakteristická linie od špičky čumáku až k jařmovým obloukům a správný tvar a umístění oka. 

MOZKOVNA

lebka:

Měla by být plochá a široká, ale ne moc, aby nenarušila klínovitý tvar hlavy. Týlní hrbol a očnice nejsou výrazné.

Nadočnicové oblouky:

Nevyčnívají a splývají s lebkou.

Stop:

Mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní hřbet je rovný a houba musí být dobře pigmentovaná v souladu s celkovým zbarvením jedince.

Pysky:

Dobře přiléhají a jsou uzavřené.

Čelisti, zuby:

Obě čelisti jsou dobře vyvinuté s nůžkovým skusem (přípustný je i těsný nůžkový). Zuby musí být silné a v kompletním počtu.

Oči:

Jsou důležité, protože pokud splňují požadavky standardu, tak umocňují vlčí vzhled plemene, což je velmi žádoucí. Měly by mít mandlový (nikoli kulatý) tvar a žlutou barvu. U některých starších psů může barva oka tmavnout, ale hnědá barva není tolik žádoucí. V lebce jsou oči položené trochu šikmo a nevystupují. Očnice nejsou výrazné a plynule přechází do lebky. Nežádoucí jsou znatelné nadočnicové oblouky a stop.

 

Víčka:

Mají přiléhat.

Uši:

Středně velké, masivní uši trojúhelníkového tvaru mají být nasazeny ve výšce očí. Jejich špička je zakulacená a vnitřní strana osrstěná. Uši slouží k vyjadřování pocitů a jsou pohyblivé. 

Za nežádoucí jsou považovány příliš špičaté a vysoko nasazené uši. Méně žádoucí je, pokud se uši nacházejí příliš od sebe. 

KRK

Dobře osvalený a plynule se napojuje na hřbet, v přední části je pak hrdlo stejně spojeno s hrudí. Kůže na krku by měla být napnutá, bez záhybů či laloku. Srst může zejména v zimním období tvořit bohatý límec. V pohybu nese saarloos krk v jedné horizontální linii s hlavou. 

TRUP

Tvoří jednu z pozorovaných proporcí těla. Jeho délka by měla být větší než kohoutková výška.

Hřbet:

Rovný a silný.

Břicho a slabiny:

Břicho je mírně vtažené.

Spodní linie:

Napjatá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou osvalené, ale nepůsobí silně, ba naopak jsou v poměru k tělu jemné. Průřez kostí je oválný. 

Nadloktí:

Je stejně dlouhé jako lopatka. Úhlení je přiměřené.

Lokty:

Přiléhají (ne příliš těsně) k hrudi. Přední končetiny jsou díky korektnímu postavení lopatky a nadloktí od sebe přiměřeně vzdálené. Postoj nepůsobí ze široka. 

Zápěstí:

Silné zápěstní klouby.

Tlapy hrudních končetin:

Jsou klenuté zaječího typu. V postoji se přijímá lehké vybočení tlapek. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Zaúhlení je podobné jako u předních končetin. V postoji mohou být mírně sbíhavá hlezna. Korektní pohyb závisí na správném úhlení kolene a hlezna.

Stehna:

Osvalená, velikostně normální.

Kolena:

Bez přílišného zaúhlení.

Hlezno:

Nesmí být příliš zaúhlené.

Tlapy pánevní:

Nadprstí je přiměřeně dlouhé a zešikmené.

CHODY PSA

Pro saarloosova vlčáka je typickým chodem klus, který působí lehce a nenuceně. Správný pohyb je ovlivněn zejména korektním úhlením končetin. Je schopen uběhnout i dlouhé trasy a příliš se neunaví, podobně jako vlci.

OCAS

Je nízko nasazený, ale může být nesen i výše (v afektu). Dosahuje alespoň ke hleznům. Je silný a u kořeně hustě osrstěný.

přečteno: 1 397x