logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří už mají s výchovou psa zkušenosti, pro naprosté začátečníky je nevhodné.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Tento pes se do bytu vůbec nehodí. Potřebuje výběh na zahradě.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Toto plemeno se hodí pro celoroční pobyt venku, bez problémů může bydlet v kotci.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno vydrží doma samo, pokud jej k tomu povedete již od štěněčího věku.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes miluje chladné počasí a při nižších teplotách začne ožívat, může celoročně pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno nesnáší teplé počasí příliš dobře.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes má rád jen určité hry, pokud zjistíte, které to jsou, tak si jej získáte.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes má předpoklad pro to, být skvělým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná zejména v době výměny srsti, na chlupy však narazíte i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes u nás není vůbec rozšířený, jeho chovem se zabývá pouze malé množství chovatelů.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto je obří plemeno.

Tornjak

Tornjak

Tornjak
Další pojmenování: bosensko-hercegovinský ovčák, chorvatský ovčák

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 355
Země původu: Chorvatsko, Bosna a Hercegovina
Vznik plemene: První zmínka z roku 1067.
Původní využití: Pastevecký pes
Využití dnes: Hlídací pes, Střežení stád
Kluby v ČR:

Klub chovatelů šarplaninců, krašáků a tornjaků (http://sarplaninac.cz/)

VARIETY PLEMENE TORNJAK

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Tornjak se může pochlubit rozsáhlou historií, první zmínky o jeho existenci se datují to roku 1067. Podle první teorie, která pochází z 19. století, můžeme původ pasteveckých psů hledat v tibetských dogách a mastifech. V oblasti Himalájí žili pastevečtí psi už tisíce let, ale to i v oblasti starověké Mezopotámie, kde se jejich výsty datuje 4–5. tis. let před naším letopočtem. Do Evropy se pak pak pravděbodně dostal se starými Slovany a nejdříve žil v oblasti chorvatského Dakova, odkud pochází i první písemná zmínka o nich. Záznamy o tornjacích jsou velmi přesné. 

V 70. letech minulého století začaly snahy o ustálení plemene. V roce 1979 byla v Záhřebu založena Komise pro standardizaci tornjaka a založení kontrolovaého chovu. Další organizace – Komise pro chov tornjaků byla založena v roce 1982 a patřila přímo pod Chorvatskou kynologickou unii. Tornjak se stal národním plemenem nejen Chorvatska ale i Bosny a Heregoviny. Ve stejném roce se narodil první vrh, který byl zapsán do plemenné knihy. Následoval nárůst chovatelských stanic a rostla i obliba plemene.

K uznání tornjaka Mezinárodní kynologickou federací došlo v roce 2007. Tornjak byl zařazen do skupiny číslo II. FCI a jedná se zatím o prozatimní uznání. Do České republiky se první tornjak dostal až v roce 2012 a první vrh se narodil v roce 2014.

POVAHA

Tornjak je velmi milý pes, který si vytváří silné pouto ke své rodině a může tak být skvělým společníkem. Je to pastevecké plemeno, z čehož plyne, že má silný hlídací pud a je z něho skvělý ochránce. Zajímavostí je, že tito psi se k hlídání nemusí cvičit, ale jakmile začnou dospívat pud se v nich probudí a sami začnou chránit zejména své teritorium. S tím souvisí jejich vztah k cizím lidem. Tornjak bez vašeho svolení nedovolí cizí osobě vstoupit na váš pozemek. Jedná se o 40 až 50kg psa, jehož vzezření budí respekt. Překvapivě vstřícný je k dětem i ostatním zvířatům v domácnosti. Soužití s jinými psy bývá bez problémů, pokud je tornjak šéfem, protože může mít sklony k dominantnímu chování. 

Co se týká štěkání, tak někteří jedinci hlasitě upozorňují na každého možného narušitele teritoria, jiní uvážlivě sledují a štěkot spouští, pokud jde o opravdovou hrozbu. Přestože je tornjak samostatný, tak čím je straší, tím silnější pouto si buduhe ke své rodině a chce ji být více na blízku.

Výchově a výcviku byste měli věnovat patřičnou pozornost, aby vám tornjak nepřerostl přes hlavu. Je to sebvědomý a inteligentní pes, který se umí samostatně rozhodovat a jednat. Socializace musí probíhat od raného věku, tornjak by se měl poznávat s dalšími lidmi i psy. Jedná se o neohrožené plemeno, které muselo být dost odvážné na to, aby chránilo stáda před predátory jako jsou např. vlci. Od tornjaka nečekejte slepou poslušnost. Váš vztah musí být založen na vzájemné důvěře a pochopení. K výcviku byste měli přistupovat prostřednictvím pozitivní motivace, tornjak není vhodný pro klasický dril a poslušnost.

POHYB

Přestože je tornjak velké plemeno, tak nepotřebuje tolik pohybu, kolik by se na první pohled mohlo zdát. Potřebuje mít svěřené svoje teritorium, které bude moc hlídat. Nejraději bude pobývat na zahradě a sledovat dění kolem. Tonrjak dokonce ani nevyhledává dlouhé procházky, protože to znamená, že se musí vzdálit ze svého území, které nebude moc hlídat.

V okamžiku, kdy chodíte tornjaka venčit na stále stejné místo, tak si dejte pozor, aby vůči němu být majetnický. Mohl by mít sklony považovat je za své a branit nejen před ostatními psy. 

Možná se ptáte, zda se tornjak hodí pro některou kynologickou disciplínu. Není to přímo plemeno předurčené pro agility jako border kolie nebo pro poslušnost jako německý ovčák. To ovšem neznamená, že s ním nemůžete některý sport vyzkoušet, třeba vám to oběma bude vyhovovat a zůstanete u toho. 

Pokud se rozhodnete chodit se svým psem na cvičák, je vhodné najít takové, kde umí s těmito psy zacházet, protože k nim musíte přistupovat trochu jinak. Klasický výcvik se tornjakovi příliš líbit nebude, protože nebude bezhlavě plnit vaše povely. Doporučujeme jej vychovávat i cvičit prostřednictvím pozitivní motivace.

PÉČE

Na první pohled se může zdát, že tornjakova dlouhá a hustá srst bude na údržbu velmi náročná. Opak je pravdou. Srst tornjaka je samočisticí, takže i pokud se ušpiní, např. zaschlé bláto samo opadá. Zvýšenou pozornost péči o srst byste měli věnovat dvakrát ročně v období línání. Připravte se na to, že všude budou chlupy vašeho psa. Je nutné počítat s častým kartáčováním, abyste vyčesali přebytečnou srst. I mimo období línání je vhodné jednou za čas srst pročesat.

Jinou speciální péči tornjak nevyžaduje. Zkracování drápů nebude pravděpodobně potřeba, protože si je samovolně obrousí při pohybu po tvrdém povrchu. Kontrolovat byste měli pátý dráp na předních packách, který není ve styku se zemí a mohl by přerůstat.

Zubní kámen se u velkých plemen netvoří v takové míře jako u malých. Ale můžete proti němu bojovat preventivně formou doplňků stravy nebo prostřednictvím mechanického čištění.

ZAJÍMAVOSTI

Tornjak je sice velmi staré plemeno, ale do hledáčku chovatelů se dostal až v minulém století. V České republice se nevyskytuje mnoho zástupců a první tornjak byl importován teprve nedávno, a to až v roce 2012. Zajímavostí je, toto plemeno má dvě země původu – vyskytoval se jak v Chorvatsku, tak i v sousední Bosně a Hercegovině. Kromě pojmenováí tornjak se tak můžete setkat ještě s dalšími dvěma názvy, bosensko-hercegovinský a chorvatský ovčák. 

VÝŽIVA

Tornjak je velké plemeno, které toho hodně sní. Zajištění kvalitního krmiva pro takovou váhovou kategorii se může prodražit. Sáhnout můžete po kvělitních granulích, nebo krmit přirozenou stravou (tzv. barfem). 

Krmení granulemi je jednodušší a pro páničky bez práce. Jedná se o kompletní krmivo, takže pes tam má všechno, co potřebuje. Najít vhodné granule není v dnešní době jednoduché, na trhu je mnoho různých značek, proto musíte jejich výběru věnovat dostatečnou pozornost. Vždy byste se měli orientovat podle složení, na prvním místě by mělo být maso, a to ideálně v sušeném stavu. Pokud je čerstvé, tak se při zpracování změnší jeho množství asi na třetinu. Kvalitní granule by neměly být plné obilovin, protože ty jsou častým alergenem a mohou způsobovat trávicí obtíže. K dostání jsou kompletní krmiva zcela bez obilovin i se sníženým obsahem obilovin.

Granule se rozlišují podle životního stadia psa a velikosti. Pro tornjaka vybírejte ty, které jsou určeny pro velká plemena. Hlavně v období růst je nutné mu dopřát to nejlepší, aby se pes správně vyvíjel.

Další možností je krmit barfem, tedy syrovým masem, přílohami a kostmi. V tomto případě si budete muset nejdříve nastudovat potřené informace, než se do toho pustíte. Musíte svému psovi sestavit vyvážený jídelníček, aby mu nic nechybělo. Krmná dávka se pořítá z hmotnosti psa, takže počítejte s tím, že u tornjaka bude dost vysoká. S tím souvisí to, že budete potřebovat hodně místa v mrazáku /nebo i celý mrazák) pro připravěné psí porce. Sehnat maso není v dnešní době problém, existují specializované prodejny i e-shopy, které vám vše přivezou. Pamatujte, že kosti musíte dávat psovi vždy syrové, při jejich tepelné úpravě dojde ke změně struktury a mohou se pak nebezpečně štěpit.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 12–13 let

Tornjak je zdravé, silné a odolné plemeno. Jedinci, kteří jsou přijímáni do chovu se vyšetřují na dysplazii kyčelního kloubu (DKK). 

U tohoto plemene se mohou objevit defekty očních víček. Jedná se o entropium, kdy se víčko vtáčí směrem k rohovce a dráždí ji. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění, a proto jedinci, u kterých se projevilo, nemohou být přijati do chovu. Druhou oční vadou je ektropium, jedná se o vchlípení očního víčka. Při postižení je nutné zasáhnout operativně.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Jak jsme již uvedli, tak tornjak nemá velké nároky na pohyb. Postačí mu větší zahrada, kterou bude moc strážit. To ale neznamená, že byste jej něměli vzít na procházku. I když tornjak není typický pes na kynologické aktivity, můžete s ním ledacos vyzkoušet. Upevníte tak váš vzájemný vztah. 

Tornjak potřebuje dostatečnou socializaci a zvykat si na ostatní lidi i psy. není od věci s ním navštívit i cvičák, ale na klasickou poslušnost jej moc neužije. Tornjak je samostatný, a proto nespatřuje v bezhlavém vykonávání povelů smysl.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud si pořizujete tornjak, tak doporučujeme pečlivě vybírat chovatelskou stanici. Je nutné mít na paměti, že i pokud si koupíte štěňátko po rodičích šampionech, neznamená to, že z něho také vyroste výstavní matador. Koupě štěněte s průkazem původu a předpokladem pro chov a výstavy je hlavním předpokladem pro pozdější možné uchovnění.

Aby mohl být váš tornjak uchovněn, musí splnit podmínky, které stanovuje chovatelský klub (Klub chovatelů šarplaninců, krašáků a tornjaků). Je nutné se zúčastnit speciální akce – bonitace, což je akce, na které bude pes odborně posouzen. Hodnotí se nejen exteriér ale také povaha. 

Abyste byli připuštěni k bonitaci, tak je nejdříve nutné absolvovat speciální nebo klubovou výstavu, na níž je možné dostat nejhůře známku velmi dobrá. K bonitaci se musí doložit výsledek rentgenů na dysplazii kyčelního kloubu (nepřípustný je výsledek 4 či E). 

Psi i feny se mohou bonitace zúčastnit od 18 měsíců věku. Chovnost u fen je u fen omezená 8. rokem věku. Každé tři roky se musí již uchovněný jedinec předvést, v jaké je kondici, pokud vše dobře dopadne, tak je chovnost prodloužena.

Vady vyřazujicí z chovu jsou definovány standardem a jedná se o: přílišnou agresivitu či plachost, nedostatek typu, anomálie v barvě a tvaru očí, entropion, ectripion, vady skusu, absence jiných než povolených zubů, zakrnělý či chybějící ocas, nedostatek podsady, krátká srst, albinismus, jednobarevné zbarvení, odlišná kohoutková výška. Psi musí mít obě varlata plně vyvinutá a sestouplá v šourku.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Tornjak není v České republice příliš rozšířené plemeno, i když jeho obliba se zvyšuje. Zaměnit jej můžete s jinými pasteveckými plemeny podobného typu. Typickým příkladem je šarplaninec a krašský ovčák, kteří sdílejí s tornjakem stejný chovatelský klub.

Šarplaninský pastevecký pes

Tornjak -

Obě plemena patří do stejné skupiny FCI. Šarplaninec je vysoký 58 cm u fen a 62 cm u psů a jeho hmotnost se pohybuje kolem 40 kg. Tornjak je ještě vyšší, od 60 do 65 cm u fen a 65–70 cm u psů. Tornjak je vícebarevný a základní barvou je bílá. Šarplaninec je jednobarevný a objevit se mohou všechny barvy.

Krašský ovčák

Dalším podobným plemenem je krašský ovčák, který opět sdílí s tornjakem stejnou skupinu FCI. Pochází ze Slovinska a jeho velikost se pohybuje od 54 do 63 cm. Míry jsou dost podobné u všech tří plemen, která spolu sdílejí i stejný chovatelský klub. Pro krašského ovčáka je typické ocelově šedé zbarvení v různých odstínech. U tornjaka převládá bílá s další kombinací.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o velké, silné a mrštné plemeno s dobrými proporcemi. Kostra není lehká, ale nitěžká či hrubá. Stavba těla je téměř kvadratická. Tornjak je silný, harmonický a dobře vyvážený v postoji i pohybu. Má dlouhou a hustou srst.

Důležité proporce:

Vzhledem k tomu, že tělo je téměř kvadratické, tak délka těla nesmí být větší o více než 8 cm než kohoutková výška. Poměr délky tlamy a mozkovny je 1 : 1.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 65–70 cm    tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 60–65 cm    tolerance: +2 cm, -2 cm
Pozn. k hmotnosti:
Hmotnost standard neuvádí.
Srst:

Tornjak je dlouhosrsté plemeno, kráská srst se vyskytuje na hlavě a končetinách. Krycí srst, je hustá, hrubá, dlouhá, rovná a nebo mírně vlnitá. Nejdelší je na horní části zádě, plecích a hřbetě. Krátká srst je na tlamě, čele směrem k pomyslné spojnici uší, na uších, přední straně končetin a tlapách. Kolem krku vytváří bohatá a dlouhá srst límec a na zadních nohách kalhoty. Na předloktích tvoří srst prapory. U jedinců, kteří jsou hodně osrstěni se dlouhá srst objevuje i na zadní straně nártů zadních končetin. Na hřbetě by srst neměla tvořit pěšinku.

Zbarvení:

Tornjak je vícebarevný pes, základní dominantní barvou bývá bílá, ale mohou se objevit i psi se základní černou a bílými znaky kolem krku, na hlavě a nohách. Ale vyskytují se i psi, kteří jsou téměř celí bílí a mají jen malé znaky.

Kůže:

Silná a po celém těle dobře přiléhající.

HLAVA

Protáhlá a poměr mezi tlamou a mozkovnou je 1 : 1.

MOZKOVNA

Horní linie mozkovny a nosního hřbetu jsou rozbíhavé.

lebka:

Její zadní část je prodloužená a středně široká.

Nadočnicové oblouky:

Nadočnicové oblouky jsou mírně naznačeny. Oblast od nich směrem k týlnímu hrbolu je plochá. Týlní hrbol je málo výrazný.

Stop:

Mírně vyznačený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká s dostatečně širokými nosními dírkami. Pigment je v souladu s barvou srsti, ale měl by být tmavý. Depigmentace není povolena. Tlama má obdélníkový formát a hřbet nosu je dokonale rovný.

Pysky:

Tmavě pigmentované a těsně přiléhající.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou dlouhé a silné. Sprvný skus je nůžkový a měl by být plnochrupý.

Oči:

Mají mandlový tvar a tmavou barvu.

Víčka:

Tmavě pigmentovaná a těsně přiléhající. 

Uši:

Středně velké, trojúhelníkovitého tvaru, nasazené vysoko, ale klopené a visící. přiléhají k lícím a srst na nich je krátká.

KRK

Silný a středně hlouhý krk bývá nošen spíše vysoko. Kůže na krku je suchá, srst dlouhá, bohatá a tvoří límec.

Kohoutek:

Středně vyvinutý.

Hřbet:

Středně široký, rovný, krátký a pevný.

Bedra:

Krátká, u fen o něco delší.

Záď:

Široká, středně dlouhá a mírně spáditá.

Břicho a slabiny:

Břicho je dobře osvalené. 

Spodní linie:

Není vtažená, ale postupně stoupá od konce hrudní kosti směrem dozadu.

KONČETINY

Silné a dobře úhlené.

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou dobře vyvinuté, paralelní a v postoji kolmé, mají pevné osvalení a silné kosti. 

Plece:

Středně dlouhé lopatky jsou správně uložené vzad. Lopatka svírá s pažní kostí úhel 120 stupňů. 

Nadloktí:

Téměř stejně dlouhá jako lopatky, osvalené a silná. 

Lokty:

Středně těsně přiléhající k tělu.

Předloktí:

Kolmá, svaly jsou dobře vyvinuté a kosti silné. 

Tlapy hrudních končetin:

Vyvinutější než zadní tlapky. Prsty jsou pevně sevřené a klenuté. Žádoucí je tmavá pigmentace drápů. Polštářky jsou odolné, pevné a opět tmavě pigmentované.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Paralelní a silné. V postoji jsou vertikální a mají adekvátní úhlení. 

Holeně:

Bérec je silný, široký a dobře osvalený, dosahje stejné délky jako stehno.

Stehna:

Dobře osvalená, široká a silná.

Kolena:

Dobře zaúhlená. 

Paspárky:

Jejich přítomnost je možná.

Nárt / zanártí:

Silný.

Hlezno:

Uloženo trochu výše, je pevné. 

Tlapy pánevní:

Pevně sevřené a klenuté prsty. Drápy jsou pigmentované, ideálně tmavě. Polštářky jsou opět odolné, pevné a tmavě pigmentované.

CHODY PSA

Typickým chodem je klus. Pohyb je vyvážený, prostorný, pružný, harmonický a se silným posunem, který vychází ze zadních končetin. V pohybu je linie hřbetu pevná.

OCAS

Dlouhý ocas je nasazen přiměřeně vysoko a je velmi pohyblivý. Pro plemeno je charakteristické, že při pohybu je ocas nesen vztyčený nad úroveň hřbetu, v klidu visí dolů. Je dostatečně osrstěný a tvoří se na něm praporec.

přečteno: 308x