topovat ověřit
15.01.2024 / 20.04.2024
Tornjak

Tornjak

Tornjak
80%
Další pojmenování: bosensko-hercegovinský ovčák, chorvatský ovčák
Tornjak

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi)
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 355
Země původu: Chorvatsko, Bosna a Hercegovina
Vznik plemene: První zmínka z roku 1067.
Průměrná délka života: 12 - 13 roků
Původní využití: Pastevecký pes
Využití dnes: Střežení stád, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů šarplaninců, krašáků a tornjaků (http://sarplaninac.cz/)

VARIETY PLEMENE Tornjak

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Tornjak se může pochlubit rozsáhlou historií, první zmínky o jeho existenci se datují to roku 1067. Podle první teorie, která pochází z 19. století, můžeme původ pasteveckých psů hledat v tibetských dogách a mastifech. V oblasti Himalájí žili pastevečtí psi už tisíce let, ale to i v oblasti starověké Mezopotámie, kde se jejich výsty datuje 4–5. tis. let před naším letopočtem. Do Evropy se pak pak pravděbodně dostal se starými Slovany a nejdříve žil v oblasti chorvatského Dakova, odkud pochází i první písemná zmínka o nich. Záznamy o tornjacích jsou velmi přesné. 

V 70. letech minulého století začaly snahy o ustálení plemene. V roce 1979 byla v Záhřebu založena Komise pro standardizaci tornjaka a založení kontrolovaého chovu. Další organizace – Komise pro chov tornjaků byla založena v roce 1982 a patřila přímo pod Chorvatskou kynologickou unii. Tornjak se stal národním plemenem nejen Chorvatska ale i Bosny a Heregoviny. Ve stejném roce se narodil první vrh, který byl zapsán do plemenné knihy. Následoval nárůst chovatelských stanic a rostla i obliba plemene.

K uznání tornjaka Mezinárodní kynologickou federací došlo v roce 2007. Tornjak byl zařazen do skupiny číslo II. FCI a jedná se zatím o prozatimní uznání. Do České republiky se první tornjak dostal až v roce 2012 a první vrh se narodil v roce 2014.

POVAHA

Tornjak je velmi milý pes, který si vytváří silné pouto ke své rodině a může tak být skvělým společníkem. Je to pastevecké plemeno, z čehož plyne, že má silný hlídací pud a je z něho skvělý ochránce. Zajímavostí je, že tito psi se k hlídání nemusí cvičit, ale jakmile začnou dospívat pud se v nich probudí a sami začnou chránit zejména své teritorium. S tím souvisí jejich vztah k cizím lidem. Tornjak bez vašeho svolení nedovolí cizí osobě vstoupit na váš pozemek. Jedná se o 40 až 50kg psa, jehož vzezření budí respekt. Překvapivě vstřícný je k dětem i ostatním zvířatům v domácnosti. Soužití s jinými psy bývá bez problémů, pokud je tornjak šéfem, protože může mít sklony k dominantnímu chování. 

Co se týká štěkání, tak někteří jedinci hlasitě upozorňují na každého možného narušitele teritoria, jiní uvážlivě sledují a štěkot spouští, pokud jde o opravdovou hrozbu. Přestože je tornjak samostatný, tak čím je straší, tím silnější pouto si buduje ke své rodině a chce ji být více na blízku.

Výchově a výcviku byste měli věnovat patřičnou pozornost, aby vám tornjak nepřerostl přes hlavu. Je to sebvědomý a inteligentní pes, který se umí samostatně rozhodovat a jednat. Socializace musí probíhat od raného věku, tornjak by se měl poznávat s dalšími lidmi i psy. Jedná se o neohrožené plemeno, které muselo být dost odvážné na to, aby chránilo stáda před predátory jako jsou např. vlci. Od tornjaka nečekejte slepou poslušnost. Váš vztah musí být založen na vzájemné důvěře a pochopení. K výcviku byste měli přistupovat prostřednictvím pozitivní motivace, tornjak není vhodný pro klasický dril a poslušnost.

POHYB

Přestože je tornjak velké plemeno, tak nepotřebuje tolik pohybu, kolik by se na první pohled mohlo zdát. Potřebuje mít svěřené svoje teritorium, které bude moc hlídat. Nejraději bude pobývat na zahradě a sledovat dění kolem. Tonrjak dokonce ani nevyhledává dlouhé procházky, protože to znamená, že se musí vzdálit ze svého území, které nebude moc hlídat.

V okamžiku, kdy chodíte tornjaka venčit na stále stejné místo, tak si dejte pozor, aby vůči němu být majetnický. Mohl by mít sklony považovat je za své a branit nejen před ostatními psy. 

Možná se ptáte, zda se tornjak hodí pro některou kynologickou disciplínu. Není to přímo plemeno předurčené pro agility jako border kolie nebo pro poslušnost jako německý ovčák. To ovšem neznamená, že s ním nemůžete některý sport vyzkoušet, třeba vám to oběma bude vyhovovat a zůstanete u toho. 

Pokud se rozhodnete chodit se svým psem na cvičák, je vhodné najít takové, kde umí s těmito psy zacházet, protože k nim musíte přistupovat trochu jinak. Klasický výcvik se tornjakovi příliš líbit nebude, protože nebude bezhlavě plnit vaše povely. Doporučujeme jej vychovávat i cvičit prostřednictvím pozitivní motivace.

PÉČE

Na první pohled se může zdát, že tornjakova dlouhá a hustá srst bude na údržbu velmi náročná. Opak je pravdou. Srst tornjaka je samočisticí, takže i pokud se ušpiní, např. zaschlé bláto samo opadá. Zvýšenou pozornost péči o srst byste měli věnovat dvakrát ročně v období línání. Připravte se na to, že všude budou chlupy vašeho psa. Je nutné počítat s častým kartáčováním, abyste vyčesali přebytečnou srst. I mimo období línání je vhodné jednou za čas srst pročesat.

Jinou speciální péči tornjak nevyžaduje. Zkracování drápů nebude pravděpodobně potřeba, protože si je samovolně obrousí při pohybu po tvrdém povrchu. Kontrolovat byste měli pátý dráp na předních packách, který není ve styku se zemí a mohl by přerůstat.

Zubní kámen se u velkých plemen netvoří v takové míře jako u malých. Ale můžete proti němu bojovat preventivně formou doplňků stravy nebo prostřednictvím mechanického čištění.

ZAJÍMAVOSTI

Tornjak je sice velmi staré plemeno, ale do hledáčku chovatelů se dostal až v minulém století. V České republice se nevyskytuje mnoho zástupců a první tornjak byl importován teprve nedávno, a to až v roce 2012. Zajímavostí je, toto plemeno má dvě země původu – vyskytoval se jak v Chorvatsku, tak i v sousední Bosně a Hercegovině. Kromě pojmenováí tornjak se tak můžete setkat ještě s dalšími dvěma názvy, bosensko-hercegovinský a chorvatský ovčák. 

VÝŽIVA

Tornjak je velké plemeno, které toho hodně sní. Zajištění kvalitního krmiva pro takovou váhovou kategorii se může prodražit. Sáhnout můžete po kvělitních granulích, nebo krmit přirozenou stravou (tzv. barfem). 

Krmení granulemi je jednodušší a pro páničky bez práce. Jedná se o kompletní krmivo, takže pes tam má všechno, co potřebuje. Najít vhodné granule není v dnešní době jednoduché, na trhu je mnoho různých značek, proto musíte jejich výběru věnovat dostatečnou pozornost. Vždy byste se měli orientovat podle složení, na prvním místě by mělo být maso, a to ideálně v sušeném stavu. Pokud je čerstvé, tak se při zpracování změnší jeho množství asi na třetinu. Kvalitní granule by neměly být plné obilovin, protože ty jsou častým alergenem a mohou způsobovat trávicí obtíže. K dostání jsou kompletní krmiva zcela bez obilovin i se sníženým obsahem obilovin.

Granule se rozlišují podle životního stadia psa a velikosti. Pro tornjaka vybírejte ty, které jsou určeny pro velká plemena. Hlavně v období růst je nutné mu dopřát to nejlepší, aby se pes správně vyvíjel.

Další možností je krmit barfem, tedy syrovým masem, přílohami a kostmi. V tomto případě si budete muset nejdříve nastudovat potřené informace, než se do toho pustíte. Musíte svému psovi sestavit vyvážený jídelníček, aby mu nic nechybělo. Krmná dávka se pořítá z hmotnosti psa, takže počítejte s tím, že u tornjaka bude dost vysoká. S tím souvisí to, že budete potřebovat hodně místa v mrazáku /nebo i celý mrazák) pro připravěné psí porce. Sehnat maso není v dnešní době problém, existují specializované prodejny i e-shopy, které vám vše přivezou. Pamatujte, že kosti musíte dávat psovi vždy syrové, při jejich tepelné úpravě dojde ke změně struktury a mohou se pak nebezpečně štěpit.

Zdraví

Průměrný věk: 12–13 let

Tornjak je zdravé, silné a odolné plemeno. Jedinci, kteří jsou přijímáni do chovu se vyšetřují na dysplazii kyčelního kloubu (DKK). 

U tohoto plemene se mohou objevit defekty očních víček. Jedná se o entropium, kdy se víčko vtáčí směrem k rohovce a dráždí ji. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění, a proto jedinci, u kterých se projevilo, nemohou být přijati do chovu. Druhou oční vadou je ektropium, jedná se o vchlípení očního víčka. Při postižení je nutné zasáhnout operativně.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Jak jsme již uvedli, tak tornjak nemá velké nároky na pohyb. Postačí mu větší zahrada, kterou bude moc strážit. To ale neznamená, že byste jej něměli vzít na procházku. I když tornjak není typický pes na kynologické aktivity, můžete s ním ledacos vyzkoušet. Upevníte tak váš vzájemný vztah. 

Tornjak potřebuje dostatečnou socializaci a zvykat si na ostatní lidi i psy. není od věci s ním navštívit i cvičák, ale na klasickou poslušnost jej moc neužije. Tornjak je samostatný, a proto nespatřuje v bezhlavém vykonávání povelů smysl.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud si pořizujete tornjak, tak doporučujeme pečlivě vybírat chovatelskou stanici. Je nutné mít na paměti, že i pokud si koupíte štěňátko po rodičích šampionech, neznamená to, že z něho také vyroste výstavní matador. Koupě štěněte s průkazem původu a předpokladem pro chov a výstavy je hlavním předpokladem pro pozdější možné uchovnění.

Aby mohl být váš tornjak uchovněn, musí splnit podmínky, které stanovuje chovatelský klub (Klub chovatelů šarplaninců, krašáků a tornjaků). Je nutné se zúčastnit speciální akce – bonitace, což je akce, na které bude pes odborně posouzen. Hodnotí se nejen exteriér ale také povaha. 

Abyste byli připuštěni k bonitaci, tak je nejdříve nutné absolvovat speciální nebo klubovou výstavu, na níž je možné dostat nejhůře známku velmi dobrá. K bonitaci se musí doložit výsledek rentgenů na dysplazii kyčelního kloubu (nepřípustný je výsledek 4 či E). 

Psi i feny se mohou bonitace zúčastnit od 18 měsíců věku. Chovnost u fen je u fen omezená 8. rokem věku. Každé tři roky se musí již uchovněný jedinec předvést, v jaké je kondici, pokud vše dobře dopadne, tak je chovnost prodloužena.

Vady vyřazujicí z chovu jsou definovány standardem a jedná se o: přílišnou agresivitu či plachost, nedostatek typu, anomálie v barvě a tvaru očí, entropion, ectripion, vady skusu, absence jiných než povolených zubů, zakrnělý či chybějící ocas, nedostatek podsady, krátká srst, albinismus, jednobarevné zbarvení, odlišná kohoutková výška. Psi musí mít obě varlata plně vyvinutá a sestouplá v šourku.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Tornjak není v České republice příliš rozšířené plemeno, i když jeho obliba se zvyšuje. Zaměnit jej můžete s jinými pasteveckými plemeny podobného typu. Typickým příkladem je šarplaninec a krašský ovčák, kteří sdílejí s tornjakem stejný chovatelský klub.

Šarplaninský pastevecký pes

Šarplaninský pastevecký pes

Obě plemena patří do stejné skupiny FCI. Šarplaninec je vysoký 58 cm u fen a 62 cm u psů a jeho hmotnost se pohybuje kolem 40 kg. Tornjak je ještě vyšší, od 60 do 65 cm u fen a 65–70 cm u psů. Tornjak je vícebarevný a základní barvou je bílá. Šarplaninec je jednobarevný a objevit se mohou všechny barvy.

Krašský ovčák

Dalším podobným plemenem je krašský ovčák, který opět sdílí s tornjakem stejnou skupinu FCI. Pochází ze Slovinska a jeho velikost se pohybuje od 54 do 63 cm. Míry jsou dost podobné u všech tří plemen, která spolu sdílejí i stejný chovatelský klub. Pro krašského ovčáka je typické ocelově šedé zbarvení v různých odstínech. U tornjaka převládá bílá s další kombinací.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o velké, silné a mrštné plemeno s dobrými proporcemi. Kostra není lehká, ale nitěžká či hrubá. Stavba těla je téměř kvadratická. Tornjak je silný, harmonický a dobře vyvážený v postoji i pohybu. Má dlouhou a hustou srst.

Důležité proporce:

Vzhledem k tomu, že tělo je téměř kvadratické, tak délka těla nesmí být větší o více než 8 cm než kohoutková výška. Poměr délky tlamy a mozkovny je 1 : 1.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 65–70 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 60–65 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost standard neuvádí.
Srst:

Tornjak je dlouhosrsté plemeno, kráská srst se vyskytuje na hlavě a končetinách. Krycí srst, je hustá, hrubá, dlouhá, rovná a nebo mírně vlnitá. Nejdelší je na horní části zádě, plecích a hřbetě. Krátká srst je na tlamě, čele směrem k pomyslné spojnici uší, na uších, přední straně končetin a tlapách. Kolem krku vytváří bohatá a dlouhá srst límec a na zadních nohách kalhoty. Na předloktích tvoří srst prapory. U jedinců, kteří jsou hodně osrstěni se dlouhá srst objevuje i na zadní straně nártů zadních končetin. Na hřbetě by srst neměla tvořit pěšinku.

Zbarvení:

Tornjak je vícebarevný pes, základní dominantní barvou bývá bílá, ale mohou se objevit i psi se základní černou a bílými znaky kolem krku, na hlavě a nohách. Ale vyskytují se i psi, kteří jsou téměř celí bílí a mají jen malé znaky.

Kůže:

Silná a po celém těle dobře přiléhající.

HLAVA

Protáhlá a poměr mezi tlamou a mozkovnou je 1 : 1.

MOZKOVNA

Horní linie mozkovny a nosního hřbetu jsou rozbíhavé.

Lebka:

Její zadní část je prodloužená a středně široká.

Nadočnicové oblouky:

Nadočnicové oblouky jsou mírně naznačeny. Oblast od nich směrem k týlnímu hrbolu je plochá. Týlní hrbol je málo výrazný.

Stop:

Mírně vyznačený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká s dostatečně širokými nosními dírkami. Pigment je v souladu s barvou srsti, ale měl by být tmavý. Depigmentace není povolena. Tlama má obdélníkový formát a hřbet nosu je dokonale rovný.

Pysky:

Tmavě pigmentované a těsně přiléhající.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou dlouhé a silné. Sprvný skus je nůžkový a měl by být plnochrupý.

Oči:

Mají mandlový tvar a tmavou barvu.

Víčka:

Tmavě pigmentovaná a těsně přiléhající. 

Uši:

Středně velké, trojúhelníkovitého tvaru, nasazené vysoko, ale klopené a visící. přiléhají k lícím a srst na nich je krátká.

KRK

Silný a středně hlouhý krk bývá nošen spíše vysoko. Kůže na krku je suchá, srst dlouhá, bohatá a tvoří límec.

TRUP

Kohoutek:

Středně vyvinutý.

Hřbet:

Středně široký, rovný, krátký a pevný.

Bedra:

Krátká, u fen o něco delší.

Záď:

Široká, středně dlouhá a mírně spáditá.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký, prostorný a široký, má oválný tvar. Jeho nejnižší bod by měl dosahovat alespoň k loktům. Jeho tvar nikdy není sudovitý. Hruď je silná a hrudní kost středně vyjádřena.

Břicho a slabiny:

Břicho je dobře osvalené. 

Spodní linie:

Není vtažená, ale postupně stoupá od konce hrudní kosti směrem dozadu.

KONČETINY

Silné a dobře úhlené.

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou dobře vyvinuté, paralelní a v postoji kolmé, mají pevné osvalení a silné kosti. 

Plece:

Středně dlouhé lopatky jsou správně uložené vzad. Lopatka svírá s pažní kostí úhel 120 stupňů. 

Nadloktí:

Téměř stejně dlouhá jako lopatky, osvalené a silná. 

Lokty:

Středně těsně přiléhající k tělu.

Předloktí:

Kolmá, svaly jsou dobře vyvinuté a kosti silné. 

Přední nadprstí:

Záprstí je mírně zešikmené.

Tlapy hrudních končetin:

Vyvinutější než zadní tlapky. Prsty jsou pevně sevřené a klenuté. Žádoucí je tmavá pigmentace drápů. Polštářky jsou odolné, pevné a opět tmavě pigmentované.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Paralelní a silné. V postoji jsou vertikální a mají adekvátní úhlení. 

Holeně:

Bérec je silný, široký a dobře osvalený, dosahje stejné délky jako stehno.

Stehna:

Dobře osvalená, široká a silná.

Kolena:

Dobře zaúhlená. 

Paspárky:

Jejich přítomnost je možná.

Nárt:

Silný.

Hlezno:

Uloženo trochu výše, je pevné. 

Tlapy pánevní:

Pevně sevřené a klenuté prsty. Drápy jsou pigmentované, ideálně tmavě. Polštářky jsou opět odolné, pevné a tmavě pigmentované.

CHODY PSA

Typickým chodem je klus. Pohyb je vyvážený, prostorný, pružný, harmonický a se silným posunem, který vychází ze zadních končetin. V pohybu je linie hřbetu pevná.

OCAS

Dlouhý ocas je nasazen přiměřeně vysoko a je velmi pohyblivý. Pro plemeno je charakteristické, že při pohybu je ocas nesen vztyčený nad úroveň hřbetu, v klidu visí dolů. Je dostatečně osrstěný a tvoří se na něm praporec.

přečteno: 5 598x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...