logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes je vhodný pro seniory za předpokladu, že se mu budou dostatečně věnovat.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se příliš na dlouhé túry nehodí.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá rádo chladné počasí, ven půjde jen na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes snáší teplo špatně, přes léto je pro něj vhodné chladné a stinné místo.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je chytrý, ale ne vždy pochopí věci tak, jak byste si představovali.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Toto plemeno je snadno vycvičitelné, takže stačí lehký výcvik.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Toto plemeno je velmi náchylné k nemocem.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes je velmi náchylný k obezitě, dopřejte mu dostatek pohybu a hlavně jej nepřekrmujte.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Mops

Mops

Pug
Další pojmenování: mopslík, pug

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 253
Země původu: Čína
Vznik plemene: 6. stol. př. n. l.
Původní využití: společník
Využití dnes: Dekorativní pes, Domácí mazlíček, Společenský pes, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Mops klub České republiky: https://www.mopsklub.cz/

Moravskoslezský bulldog-mops klub: http://www.msbmk.cz

VARIETY PLEMENE MOPS

Mops se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Mopsíci se proslavili zejména v 16. století, kdy vysoce vzrostla jejich obliba. Stali se slavnými v Nizozemí, protože roku 1572 zachránili Viléma Oranžského před naplánovanou vraždou. Jeho mopsové vrahy slyšeli a vzbudili ho, on měl dost času na útěk. Všichni mopsové, kteří patřili k rodu Oranžských byli zdobeni oranžovou stuhou nebo obojkem. První zmínka o mopsi jako plemeni pochází tedy z této doby.

Jedná se ovšem o plemeno mnohem starší. Pochází z Číny a jeho předky můžeme hledat až v době před naším letopočtem. Kolem 6.–5. století před naším letopočtem již existovali pejsci podobní mopsovi. Někteří se domnívají, že jeho historie je spjata s pekinézem a dokonce tvrdí, že mops je v podstatě krátkosrstý pekingský palácový psík. Stejně jako on sloužil hlavně jako společník.

Do Evropy se dostal s obchodníky a námořníky kolem 16. století a popularity se dočkali díky Vilému Oranžskému, jak jsme zmínili již na začátku. Koncem 17. století byli dovezeni i do Velké Británie. Známou chovatelkou mopsů byla i královna Victorie, které se podařilo zakázat kupírování uší u tohoto plemene.

V 19. století chov spíše upadal a mops byl zažitý jako tlustý psík šlechtičen. Na konci století však došlo k obratu. První mopsí klub byl založen v roce 1881 a anglickým Kennel klubem byl přijat o dva roky později. V roce 1886 se uskutečnila první klubová výstava mopsů. 

Na území Českých zemí se mopsík podle dochovaný obrazů nacházel již v 18. století. Ovšem žádné výraznější zmínky se nedochovaly. Až v 70. letch 20. století byla do Československa importována anglické fena, které v roce 1979 narodil první vrh mopsíků u nás (chovatelská stanice Pipi Shah). Mezi další zakladatelské chovatelské stanice patří: Černý paprsek a Poem, patřící MUDr. Emlerovi, který importoval jedince z Německa.

POVAHA

Mopsík se skvěle hodí do rodiny, je to pejsek, který bude neustále vyhledávat vaši společnost, kam se hnete vy, půjde i on. Svého páníčka i celou rodinu opravdu miluje a je velmi nerad sám. Na samotu jej musíte zvykat od útlého věku.

Mops je velmi klidný a nevadí mu ruch, naopak chce být vždycky ve středu veškerého dění. Skvěle se hodí k dětem, trpělivě si s nimi bude hrát a má je moc rád. Pokud máte děti, je nutné naučit je se k pejskovi chovat, aby mu neublížily. S ostatními zvířaty nemá problém, pokud mu pořídíte dalšího mopsího kamaráda, tak mu aspoň nebude smutno, když budete v práci. Přátelský je i k cizím lidem, i když návštěvu může přivítat štěkotem.

Výchova mopse musí být důsledná, nenechte se obalamutit jeho psím kukučem, ale trvejte na svých povelech. Je poměrně citlivý, k pokárání vám bude stačit zvýšený hlas a mopsík bude moc dobře vědět, že tudy cesta nevede. Musíte být ohleduplní a do ničeho jej nenutit, protože by ho to mohlo poznamenat.

POHYB

Vzhledem ke své tělesné stavbě je jasné, že mops není žádný atlet. Nehodí se proto na psí sporty typu agilty. Každopádně bez venčení se samozřejmě neobejde, ale bude mu stačit několik kratších procházek.

Patří k tzv. brachycefalickým plemenům, což znamená, že má krátkou lebku. To může způsobovat hlavně v letních měsísích, kdy je teplo, zadýchávání. Proto v této době pohyb omezte a mopsíky zchlaďte.

PÉČE

Jedná se o krátkosrsté plemeno, které nevyžaduje žádnou speciální péči o srst. Měli byste ovšem vědět, že i přes krátkou srst dost líná – tedy jeho chloupky budete mít všude. Je vhodné jej pravidelně vyčesávat a přejet masážním kartáčem, uvidíte, jak si bude takovou péči užívat.

Vzhledem k velikosti pejska a menšímu množství pohybu lze předpokládat, že jeho drápky se nebudou přirozeně obrušovat, a proto je musíte pravidelně zkracovat, aby nepřerůstaly. Na stříhání drápků učte mopsíka od mala, abyste s ním později neměli problém.

Stejně jako všechna menší plemena může i mopsík mít problém se zubním kamenem. Je vhodné jej od štěňátka zvykat na mechanické čištění zoubků a mít po ruce doplňky stravy, které vám s dentální hygienou pomohou. Při pravidelné péči se můžete vyhnout čištění zoubků v narkóze u veterináře.

ZAJÍMAVOSTI

Pro svůj roztomilý vzhled je mopsík často k vidění v různých ztvárněních na věcech běžné potřeby, jako je oblečení, nádobí a další. Pokud jste milovníci tohoto plemene, tak rozhodně nebudete mít o produkty s mopsem nouzi.

Pro plemeno mops je známo mnoho různých názvů. Kde se vzaly? Název mops může mít původ ve staroangličtině ve slově, které se překládalo jako „dělat obličeje“, ale často bývá zmiňována i možnost vzniku pojmenování z holandštiny, kdy by název plemene měl být odvozen od nizozemského mopperen, což znamená brumlat nebo chrápat. Pro Francii je typické označení „carlin“, to je po postavě harlekýna z divadelní hry, která nosila černou masku na obličeji a tím připomínala mopse. Známe je také pojmenování „pug“, zde je opět více výkladů. V obličeji je podobný opici, které se říkalo pug, také to může být odvozeno od slova „puck“, což je postava s čertíkovským obličejem. Dalším možným výkladem je spojitost s latinským slovem „pugnus“ což znamená sevřenou pěst.

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité, aby byl pejsek zdravý a prospíval po všech stránkách. Pokud se rozhodnete krmit granulemi, je důležité věnovat jejich výběru patřičnou pozornost. Granule vybírejte podle složení. Pro mopsíka by se mělo jednat o krmivo přizpůsobené potřebám psů malých plemen. Dále je nutné zohlednit i věk, protože v každém životním stadiu má pes jiné nutriční požadavky. Štěňata potřebují výživné krmivo, aby správně rostla. Dospělí jedinci mají narozdíl od mladých jedinců nižší nároky.

Krmení granulemi je pro vás bez práce a víte, že pes dostane všechno, co potřebuje. Jedná se o kompletní krmivo, ke kterému již není potřeba nic přidávat. Suché krmivo můžete občas zpestřit konzervami, ale pozor, abyste si pejska nerozmlsali.

Jestliže si troufnete připravovat krmení sami, pak můžete vyzkoušet krmení BARFem, jedná se o přirozenou stravu v podobě syrového masa, kostí a příloh. Tento způsob krmení je velmi oblíbený, ale je nutné si k němu něco nastudovat, abyste pejskovi dali vše potřebné. Měli byste také počítat s tím, že předpřipravené porce vám spolknou nějaké to místo v mrazáku. Každopádně dnes už existuje mnoho specializovaných prodejen přímo s masem pro psy, kde seženete všechno, co potřebujete.

Pejskovi můžete i vařit, což se hodí zejména v případě průjmů a zažívacích problémů, kdy je ideální podávat vařenou rýži s kuřecím masem. 

ZDRAVÍ

Mopsík se vyšetřuje na luxaci pately – vykloubení čéšky. Do chovu mohou být přijati jedinci nejhůře s výsledkem 2/2. 

U mopsů se vyskytují onemocnění očí typu šedého zákalu, ale také různá podráždění či záněty rohovky. 

Důležité je zmínit zejména možné dýchací problémy, které jsou zapříčiněny krátkou lebkou.  Objevit e může brychcefalický syndrom, který znamená kombinaci zúžení nosních otvorů, zbytnění nosní sliznice a případně i měkkého patra, což omezuje přísun vzduchu při dýchání. Zejména v horkých letních dnech je potřeba mopsíka nepřetěžovat, ale nechat jej odpočívat. 

Na co je třeba upozornit, je také sklon k obezitě, který mopsíci mají. Je nutné jim dopřát kvalitní stravu a pohyb v rámci možností.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Mopsík je nenáročný pejsek, který se hodí i pro začátečníka, bez obav jej můžete pořídit k dětem, ale problém s ním nebude mít ani vaše babička. Jedná se o nenáročné plemeno, které nemá specifické požadavky. Jeho výchova je snadná.

Co opravdu potřebuje, tak je každodenní úzký kontakt s páníčkem nebo rodinou. Rozhodně to není plemeno určené pro pobyt venku, mopsík musí bydlet doma a je mu jedno, zda to bude malý byt nebo rodinný domek. 

Vzhledem k tomu, že je rád v místě, kde se něco děje, tak je vhodné, aby měl v každé místnosti svůj pelíšek, kde může pobývat. I když stejně bude mopsík spát s vámi na v posteli a sledovat televizi z gauče. Je to společník každým coulem a se svým páníčkem bude dělat cokoliv.

Zvýšenou pozornost byste mopsovi měli věnovat v létě, aby se nepřehříval. Jedná se o krátkolebé plemeno, kterému se může hůře dýchat. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud máte do budoucna chovatelský záměr, tak je nutné to zohlednit již při výběru štěňátka. Musíte si koupit štěně, které má předpoklady pro chov a výstavy, což ale neznamená, že se při jeho dalším vývoji nemůže objevit nějaká vada, která může uchovnění znemožnit. V první řadě by pro vás měl být mopsík mazlíčkem a pokud z něj nevyroste šampion, tak se nic neděje.

Proces uchovnění mopse není složitý. Musíte se zúčastnit chovatelské přehlídky, kde bude pejsem klasifikován odbornou komisí. Předtím je však nutné splnit několik podmínek. Musíte mít samozřejmě čistokrevného mopse s průkazem původu. Pak je nutné absolvovat výstavu od věku 9 měsíců (tedy od třídy mladých). Dále se provádí zdravotní vyšetření kolen, při kterém je posouzen stupeň luxace čéšky, do chovu mohou být přijmuti jedinci nejvýše s výsledkem 2/2.

Chovatelské přehlídky se můžete zúčastnit od věku 12 měsíců. Pokud jedinec projde s výsledkem chovný, tak může být do chovu aktivně zapojen od 15 měsíců věku. O psů není věk omezen horní hranicí, u fen je to 8. rok věku.

Z chovu jsou vyloučeni jedinci, kteří absolvovali chirurgický zákrok, jenž vedl k odstranění některé vady, která je uvedena ve standardu. Co se týká psů, tak mohou být uchovněni pouze ti, kteří mají v šourku plně sestouplá obě varlata.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Mopsík je pro svůj vzhled dost typický, ale pro neznalého člověka by bylo možné ho zaměnit s jinými krétkolebými plemeny jako je bostonský teriér a francouzský buldoček.

Francouzský buldoček

Mops -

S francouzským buldočkem sdílí mopsík stejnou skupinu FCI č. 9 – společenská plemena. Buldoček již není zcela kompaktní, jeho tělo je mírně delší než je jeho kohoutková výška. Váha je podobná, u buldočka je standardem stanovena hmotnost u psů 9–14 kg a u fen 8–13 kg. Zbarvení je možné plavé, žíháné, s bílými skvrnami, nebo bez nich. Buldoček má širší hlavu a nízko nesený ocas. 

Bostonský teriér

Mops -

Bostonský teriér, jak už jeho pojmenování napovídá, pochází ze Spojených států amerických. Patří stejně jako mopsík do skupiny číslo 9 FCI ke společenským plemenům. Obě plemena mají kompaktní tělo a samozřejmě nezaměnitelnou krátkou lebku. Bostonský teriér se rozděluje do 3 velikostních rázů podle hmotnosti. Jeho zbarvení je možné žíhané, černé, tulení (seal – černá barva s červenavým odleskem, který je viditelný na slunci) s bílými znaky. Na mopsíkovi byste bílé znaky nenašli.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Má vyvážené proporce a je dobře osvalen. Jeho tělo je kompaktní a kvadratické. Nikdy nesmí budit dojem, že je na nízkých nebo naopak na vysokých nohách.

Důležité proporce:

Musí být kvadratický, podsaditý a kompaktní.

Pozn. k výšce:

Výška není standardem uváděna.

Pozn. k hmotnosti:
Hmotnost se pohybuje v rozmezí 6,3 až 8,1 kg. Nesmí trpět obezitou, tělo má být osvaleno.
Srst:

Hladká, jemná, krátká, lesklá a měkká, nikdy není hrubá jako vlna.

Zbarvení:

Povolené jsou barvy: stříbrná, apricot, plavá a černá. 

Všechny barvy jsou jasně definované tak, že je na první pohled patrný přechod mezi úhořím pruhem (tmavá linie, která se táhne od týlu k ocasu) a maskou. Znaky jsou také patrné – nejtmavší je maska, uši, znaménka na tvářích, úhoří pruh a "diamant" na čele.

HLAVA

V poměru k tělu je hlava celkem velká, je kulatá, nesmí mít jablkovitý tvar.

MOZKOVNA

lebka:

Je hladná bez nerovností, na čele jsou jasně vyjádřené vrásky, ale nesmí být přehnané.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná, nosní dírky jsou dobře otevřené. Zavřené nosní dírky a výrazná vráska přes nejsou akceptovatelné a měly by být postihovány.

Tlama je celkem krátká, tupá a kvadratická. Spodní čelist není vystupující. Na hřbetě nosu je vráska, ale nikdy nesmí negativně ovlivnit oči nebo nos.

Čelisti, zuby:

Mopsi mají nepatrný předkus. Zuby ani jazyk by neměly být viditelné, jedná se o odchylku.

Oči:

Tmavé oči jsou relativně velké, lesklé a kulaté, mají starostlivý výraz, při vrušení jsou plné ohně. Nesmí vystupovat či ukazovat bělmo při přímém pohledu vpřed. Oči musí být zdravé bez vad.

Uši:

Jsou tenké, malé a sametově hebké. U mopsíků jsou přijatelné dva typy uší: ve tvaru růže a knoflíkovité.

Růžicovité uši jsou malé, přepadající a přehnuté dozadu, vnitřek ucha je viditelný. Knoflíkovité uši jsou přehnuté dopředu a konec je přiložený k lebce tak, že zakrývá ušní otvor. Lepší je druhá z variant.

KRK

Lehce klenutý, podobá se hřebeni vlny, je silný, mohutný a dostatečně dlouhý na to, aby umožňoval hrdé nesení hlavy.

TRUP

Tělo je krátké a podsadité.

Horní linie:

Hřebtní linie je rovná, není klenutá ani propadlá. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Správně zaúhlené.

Lokty:

Předloktí je silné, rovné a středně dlouhé, umístěné pod tělem.

Tlapy hrudních končetin:

Prsty jsou dobře oddělené a drápy černé. Tlapka není dlouhá jako zaječí, ano zakulacená jako kočičí.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Jsou silné, středně dlouhé, postavené pod tělem, při pohledu zezadu jsou rovné a rovnoběžné.

Kolena:

Mají dobré zaúhlení.

Tlapy pánevní:

Stejné jako tlapy hrudních končetin.

CHODY PSA

Pokud se budeme dívat zepředu, tak končetiny dopadají a zdvyhají se v ose ramenního a kyčelního kloubu bez vbočení nebo vybočení. Stejné to mají i zadní končetiny při pohledu zezadu. Přední končetiny se pohybují ze široka a přímo vpřed, zadní se pohybují volně díky správnému zaúhlení. Typické je lehké rolování zadních končetin. Mops je schopný plynulého a účelného pohybu.

OCAS

Nasazený vysoko a těsně zatočený přes kyčel. Vysoce žádoucí je dvojité zatočení.

přečteno: 476x