logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes je vhodný pro seniory za předpokladu, že se mu budou dostatečně věnovat.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Tento pes se příliš k ostatním psů nehodí.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes se na dlouhé tratě nehodí, stačí mu procházky.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá rádo chladné počasí, ven půjde jen na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes snáší teplo špatně, přes léto je pro něj vhodné chladné a stinné místo.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Toto plemeno nemá silnou potřebu něco kousat, takže vaše věci by měly být v bezpečí.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes nemá sklony k lovu, takže se nemusíte bát jej pustit z vodítka.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes téměř neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes nemá energie na rozdávání a unavíte jej poměrně rychle.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes má rád jen určité hry, pokud zjistíte, které to jsou, tak si jej získáte.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

U tohoto plemene se nemusíte bát zvýšené produkce slin.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Toto plemeno je velmi náchylné k nemocem.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes může trpět obezitou, a proto dbejte na kvalitní stravu.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes je u nás velmi rozšířený a jistě jste jej na ulici ve vašem městě již potkali.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes se řadí k malým plemenům.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

Bouledogue Francais
Další pojmenování: FB

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 11 - Malí molossoidní psi
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 101
Of. zkratka plemene v ČR: FB
Země původu: Francie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: krysař, společenský pes
Využití dnes: Společenský pes, Domácí mazlíček
Kluby v ČR:

Klub francouzských buldočků (KFB)

VARIETY PLEMENE FRANCOUZSKÝ BULDOČEK

U tohoto plemene se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Ve starověku byli na rozlehlém území římské říše chováni mohutní dogovití psi, kteří stáli na počátku formování široké škály plemen, do které patří i dnešní francouzský buldoček. V období středověku se v Evropě ze starověkých plemen vyvinul odolný pes, jenž byl používán při lovech divočáků a vysoké zvěře, kdy měl za úkol zadržet pomocí silného úchopu polapenou zvěř až do příchodu lovce. Tento pes získal pojmenování býkohryz (bullenbeisser) na základě jeho dalšího využití - dobytek poháněl výskokem na krk neposlušných kusů. Byl používán také při zápasech s býky.

Býkohryzové menšího vzrůstu pravděpodobně stáli u postupného formování francouzského buldočka. Toto plemeno se vyznačuje jedinečností v podobě vztyčených uší. Tento znak ho spolu s bostonským teriérem odlišuje od ostatních příbuzných plemen. Není zcela jasné, jakým způsobem ke vztyčeným uším francouzský buldoček přišel, stejně jako není zcela zodpovězena otázka, jak velkým dílem ovlivnili jeho vývoj anglický a španělský buldok. Jisté ovšem je, že francouzský buldoček byl křížen také s teriéry, což se jasně projevuje v jeho povaze.

Během 60. až 80. let 19. století probíhala emigrační vlna řady francouzských tkalců a krajkářů, kteří přišli v důsledku průmyslové revoluce v Anglii o zaměstnání, zpět do Francie. Tito lidé si vzali s sebou i své psy, zástupce tehdy velmi oblíbeného Toy Bulldoga, což byl v podstatě anglický buldok v malém. Na předměstí Paříže byli psi přivezení z Anglie kříženi s francouzskými psy. Uprostřed dělnického prostředí tak vznikl francouzský buldoček v moderní podobě. Zpočátku byl oblíbeným společníkem drožkařů, řezníků a nosičů, brzy se však stal miláčkem vyšších vrstev.

V roce 1880 došlo v Paříži k založení prvního chovatelského klubu francouzských buldočků. Ve výstavních kruzích bylo toto plemeno představeno poprvé v roce 1887. O deset let později vznikl chovatelský klub francouzského buldočka také v USA. V roce 1898 pak byl vypracován první standard plemene, který byl později ještě několikrát přeformulován. Jeho další úpravy byly zrealizovány v letech 1931-32, 1948 a 1986 a konečně roku 1994 byl standard plemene nově zkoncipován Výborem francouzského klubu francouzských buldočků.

POVAHA

Francouzský buldoček je společenský pes, který oplývá bystrostí, energičností, mazlivostí a hravostí. Pro tohoto psa veselé povahy je těsný kontakt s pánem a jeho rodinou nadmíru důležitý, citlivý francouzský buldoček vyžaduje dostatek pozornosti. Velmi miluje děti. Dobře obstojí také v roli ostražitého hlídače, ačkoliv není zbytečně uštěkaný.

POHYB

Toto plemeno zaujme na první pohled svým unikátním zevnějškem, díky kterému si získalo velkou skupinu skalních příznivců i odpůrců. Francouzský buldoček má svalnaté tělo, které vyžaduje adekvátní fyzické vyžití v podobě procházek a formou hry. Pokud mu není dopřán dostatek pohybu, mívá sklony k obezitě. Nejedná se ovšem o primárně sportovní plemeno, časté kratší procházky a skotačení s hračkou pro buldočka představují optimální fyzické vyžití, ačkoliv někteří chovatelé buldočků se svými psy provozují i psí sporty typu coursingu a agility. Přesto se hodí i k méně pohybově aktivním a starším lidem. Je výborným společníkem pro děti.

 

PÉČE

Francouzskému buldočkovi koluje v žilách buldočí a teriéří krev, což s sebou nese jistou dávku umíněnosti. Během výcviku je třeba s tím počítat a přistupovat k psovi jemně a zároveň důsledně. Při dodržení tohoto základního pravidla zvládne naučit stěžejní povely francouzského budločka i chovatel bez velkých zkušeností.

Zástupci tohoto plemene se hodí pro život v městské zástavbě. Rozhodně nepatří do studeného kotce někde v zadním koutě zahrady. Při trvalém umístění venku by pes výrazně strádal na fyzické i psychické rovině. Francouzský buldoček si vystačí s malým životním prostorem. Zároveň ovšem velmi miluje pohodlí, a tak se může lehce stát, že se bude pokoušet osídlit vaši nejlepší pohovku v obýváku.

Speciální pozornost je třeba věnovat francouzskému buldočkovi především v horkém letním počasí. Krátkolebost u buldočků nezpůsobuje pouze již zmiňované chrochtání a chrápání během spánku. Za letních veder je nutné zajistit psovi pobyt v chladnějším a zastíněném prostředí a vyvarovat se jakékoliv nadměrné fyzické aktivity. V opačném případě by mohlo u buldočka dojít k životu nebezpečnému přehřátí organismu.

Krátká srst tohoto psa vyžaduje pouze minimální péči. Postačí vyčesání jednou týdně a občasné vykoupání.

ZAJÍMAVOSTI

Francouzský buldoček je milován pro svou nezaměnitelnou mimiku v obličeji. Svým vzhledem upoutal četné umělce a stal se brzo po svém vzniku jejich nenahraditelným miláčkem. Platí to dodnes. Francouzského buldočka si pořídily hvězdy první kategorie Leonardo Di Caprio, Lady GaGa, Justin Bartha, Hugh Jackman, Pierre Brice, Anne Hathaway, Reese Witherspoon, Christina Ricci, Denise Richards a mnoho dalších.

Pro někoho může představovat určitý estetický problém chrochtání různé podoby a intenzity, které k buldočkovi vzhledem k jeho fyzické konstituci neodmyslitelně patří. Zástupci tohoto plemene mohou během spánku hlasitě chrápat a jsou pro ně typické i další četné hlasové projevy podobného charakteru. Milovníci tohoto plemene berou tento fakt, jenž je v očích odpůrců plemene značnou vadu na kráse, jako další z mnoha roztomilých a svébytných rysů, kterými se francouzský buldoček vyznačuje.

VÝŽIVA

Ve štěněčím věku je psovi nutné zajistit adekvátní přísun nezbytných živin, ideálně formou speciálního krmiva, druhově odstupňovaného podle věku štěněte. V dospělosti je dobré pokračovat s podáváním kvalitního superprémiového krmiva pro dospělé psy této velikostní skupiny. U francouzského buldočka je na místě přihlédnout k množství jeho fyzické aktivity a dispozicím k tloustnutí, řešením může být krmivo řady light. Pro psi pokročilého věku se nabízí krmivo pro seniory, které obsahuje upravený poměr živin s ohledem na zpomalený metabolismus starého psa.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 11 – 12 let

Krátkolebost francouzského budločka s sebou nese hned několik zdravotních rizik. Jedním z nich je možnost výskytu dědičného rozštěpu patra u narozených štěňat, stálé potencionální nebezpečí v životě francouzského buldočka představuje náchylnost k snadnému přehřátí organismu. Relativně často se zástupci tohoto plemene potýkají s kožními problémy, k nimž inklinují v důsledku četných kožních záhybů na těle. Mezi další zaznamenané potíže podmíněné fyziologickou stavbou těla patří oční onemocnění a choroby kloubů a páteře. U některých zástupců plemene byla diagnostikována von Willebrandova nemoc (dědičné onemocnění podobné lidské hemofilii), psi s prokázanou dispozicí k tomu onemocnění jsou vyloučeni z chovné linie.

Také větší velikost hlavy ve spojení s nepříliš širokou pánví u francouzského buldočka představuje významnou komplikaci při porodu. Velkohlavá štěňata přicházejí na svět poměrně hojně císařským řezem, který je jinak u psů prováděn spíše vzácně.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Podmínkou pro přistoupení k bonitaci je účast na alespoň jedné výstavě (minimální zařazení ve třídě mladých). Pes nesmí vykazovat závažné exteriérové vady, mezi něž patří různá barva očí, bezocasost, kupírované uši či ocas, nedostatečně vztyčené uši, rozštěp pysku, odstraněné či přítomné paspárky na pánevních končetinách, nežádoucí zbarvení (hnědá barva, černá barva s pálením, šedá myší barva), vážné poruchy zubního vzorce (spodní řežáky zavírající se za horními, špičáky zřetelné i při zavřené tlamě). Důvodem k vyloučení z chovu jsou fatální behaviorální poruchy.

 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Bostonský teriér

Francouzský buldoček -

Podobné exteriérové prvky bostonského teriéra a francouzského buldočka podmínili společní předkové, hlavním shodným rysem jsou vztyčené uši, u jiných příbuzných plemen se nevyskytují. Bostonský teriér je díky úsilí šlechtitelů výrazně menší vzrůstem a liší se od francouzského buldočka také zmenšenou velikostí hlavy, ačkoliv problém ve formě komplikovaných porodů z tohoto důvodu u některých jedinců stále přetrvává. Povahově se bostonský teriér typickému teriérovi značně vzdálil, je podstatně mírnější, francouzský buldoček naopak určité znaky teriéřího naturelu nezapře, ačkoliv mezi ně ani nominálně nepatří.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Navzdory malému vzrůstu značně svalnatý, podsaditý pes, vyznačující se kompaktní stavbou těla, výrazně krátkým, tuponosým obličejem, vztyčenýma ušima a krátkým ocasem.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 31 cm    tolerance: +0,5 cm, -0,5 cm
fenky: 31 cm    tolerance: +0,5 cm, -0,5 cm
Pozn. k výšce:

Výška není standardem  stanovena, velikost musí být dostatečně úměrná k hmotnosti. 

Hmotnost:
psi:11 kg,    povolená odchylka: +3 kg, -3 kg
fenky: 11 kg,    povolená odchylka: +3 kg, -3 kg
Srst:

Krátká, přilehlá, hladká, s patrným leskem, na dotek jemná.

Zbarvení:

Plavé a žíhané, přičemž vrchní vrstva srsti je směskou černé a zlatavé barvy. Bílé znaky v oblasti hlavy a hrudi jsou přípustné.

Žíhané a bílé, přičemž bílá je základní barvou, kterou obohacují žíhané plotny.

Zcela bílé.

HLAVA

Výrazně široká, silná, čtverhranného tvaru, s téměř symetrickými vráskami a záhyby. Podstatná šíře na úkor ztracené délky. Oblast nosu a horní čelisti je vtažená.

MOZKOVNA

lebka:

V horní části široká a téměř zcela plochého tvaru, čelo je výrazně klenuté.

Nadočnicové oblouky:

Vystupující.

Čelová rýha:

Dobře vyvinutá v oblasti mezi očima.

Stop:

Silně patrný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čenichová partie značné šíře a zároveň výrazně krátká.

Pysky:

Černého zbarvení, masité a povolené, dobře k sobě přilehlé, zakrývající zuby i jazyk.

Čelisti, zuby:

Čelisti značné šíře a síly, patrné je vysunutí dolní čelisti před horní, které je při zavřené tlamě zmírněno. Typický zaoblený spodní oblouk zubů, není přípustný podkus dolní čelisti či naopak přehnaný předkus dolní čelisti.

Líce:

Nevystupující, avšak solidně vyvinuté.

Oči:

Velké, kulatého tvaru, tmavého zbarvení a živého výrazu, poněkud vystouplé, nízko posazené, poměrně dosti vzdálené od uší a od nosu.

Víčka:

Okraj víček je černý.

Uši:

Vysoko posazené, střední velikosti, široké u kořeni a směrem ke špičce oblého tvaru, vzpřímeně nesené.

KRK

Krátký, s jemným klenutím. Lalok není žádoucí.

Horní linie:

Při pohledu ze strany patrné stoupání k bederní oblasti, následný náhlý pokles směrem k ocasu (kapří hřbet).

Hřbet:

Osvalený a široký.

Bedra:

Krátká, masivní.

Záď:

Šikmá.

Předhrudí:

Výrazně otevřené.

Břicho a slabiny:

Adekvátně vtažené.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a svislé, a to při pohledu ze všech stran.

Plece:

Obdařené silným osvalením, jasně vystupující a krátké.

Rameno:

Krátké a silné.

Nadloktí:

Krátké.

Lokty:

K tělu přilehlé.

Zápěstí:

Krátké, silné.

Předloktí:

Krátké, rovné, silné a zřetelně odsazené.

Tlapy hrudních končetin:

Kulatého tvaru, malé (tzv. kočičí), jemně vytočené, se silnými a tuhými polštářky. Drápy krátké a mohutné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Trochu delší než hrudní, zadní část těla je proto zvýšená.

Stehna:

Pevná, zřetelně osvalená.

Nárt / zanártí:

Krátké, pevné. Bez paspárků.

Hlezno:

Nízké.

Tlapy pánevní:

Kompaktního tvaru.

CHODY PSA

Pohyb je volný, končetiny přirozeně kopírují středovou rovinu těla.

OCAS

Nasazený nízko, přirozeně krátký, silný u kořene, patrně zalomený či zauzlený, ke konci zúžený.

100%
přečteno: 10 749x