topovat ověřit
30.05.2023 / 19.05.2024
Briard

Briard

Berger de Brie
100%
Další pojmenování: francouzský nížinný ovčák, ovčák z Brie
Briard

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 113
Of. zkratka plemene v ČR: BRI
Země původu: Francie
Patronát Francie
Vznik plemene: Oficiálně od 19. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Pastevecký a hlídací pes
Využití dnes: Agility, Frisbee, Flyball, Obedience, poslušnost psa, Pasení, ovčácký pes, Rodinný pes, Aktivní pes, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Briard klub

VARIETY PLEMENE Briard

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Briard pochází z Francie, kde se vyskytoval již po staletí po boku slavných osobností. Vlastnil jej Karel Veliký, Napoleon, ale i Lafayette či dokonce americký prezident Thomas Jefferson. 

Osobnosti Briard WEBFORDOG

Původní pojmenování tohoto plemene zní "Francouzský nížinný ovčák", později byl přejmenován na "Ovčáka z Brie". Ale není to jenom pastevecký pes. Díky svým skvělým vlastnostem byl využíván také armádou ve světových válkách

Briard je oblíbený po celém světě a k jeho rozšíření došlo poměrně brzy. Do tehdejšího Československa byla první fena importována již v roce 1969 a první vrh se narodil o dva roky později. Je zde tedy položena již více jak padesátiletá tradice chovu tohoto francouzského plemene.

Briard, Francouzský nížinný ovčák na WEBFORDOG

POVAHA

Briard je ideální rodinný společník, svou rodinu má velice rád a přirozeně ji bude chránit. S dětmi vychází dobře a nemusíte se bát, že by jim úmyslně ublížil. Ale jejich soužití je nutné mít vždy pod kontrolou, jelikož briard je větší a mohl by třeba menší děti omylem povalit. 

Jedná se o původně pastevecké plemeno, a proto má ochranitelské pudy a je z něj dobrý hlídací pes. K cizím lidem se chová rezervovaně a svůj dům bude před cizími lidmi chránit. S jinými mazlíčky vychází dobře, ale vůči jiným psům se může chovat temperamentně, proto je důležitá včasná socializace. 

Toto plemeno je schopné jednat samostatně, což je dáno tím, že při hlídání stád se muselo spolehnout samo na sebe. Výchova a výcvik musí probíhat od útlého věku, a to velmi důsledně. Briard bývá tvrdohlavý, a proto se při výcviku obrňte trpělivostí. Je vhodné, pokud má jeho páníček se psy již nějaké zkušenosti.

Briard na WEBFORDOG

POHYB

Briard není žádný lenoch, a proto počítejte s tím, že každý den budete muset vyrazit na delší procházku. Pokud si myslíte, že ho pustíte na zahradě a máte hotovo, tak to se mýlíte. Briard bude vyžadovat vaši pozornost. V opačném případě se může nudit a ničit vám vybavení. 

S briardem můžete vyrazit zaběhat si do lesa, nebo na túru. Velmi rád vám bude dělat společníka. Ale je i mnoho kynologických sportů, ve kterých můžete prorazit. Rozhodně se neztratíte v pastevectví. Dále se nabízí také agility nebo flyball. Vyzkoušet můžete i obedienci nebo záchranařinu. Briard je celkem všestranně využitelný a navíc je to i dobrý hlídač, takže se neztratí ani při obranách.

Briard v atlase na WEBFORDOG

PÉČE

Toto plemeno má delší srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Každý den je nutné srst vyčesat, aby se nezacuchala. Pokud nebudete pravidelně kartáčovat, akorát si tím přiděláte více práce, protože rozčesání zacuchaných chlupů zabere mnohem více času. Zhruba jednou za dva měsíce je vhodné briarda také vykoupat v kvalitním šamponu. Chovatel vám jistě poradí, jaký přípravek je nejlepší. 

Briard má povislé chlupaté uši, a zejména v letních měsících se mohou snadno zapařit. Jednou týdně je zkontrolujte, že jsou v pořádku a není tam zánět nebo něco, co by tam rozhodně být nemělo. Každý den odstraňte z očního okolí ospalky a očistěte oční okolí. Pokud by nějaké chlupy přímo zasahovali do očí, upravte je. Zapomínat byste neměli ani na péči o zuby. Ideální je každý den chrup mechanicky vyčistit kartáčkem. Zabráníte tak usazování zubního plaku a následné tvorbě kamene. Podávat můžete i doplňky stravy, které pozitivně působí proti zubnímu kameni. 

Jednou měsíčně je nutné zkontrolovat délku drápů a v případě potřeby je zkrátit. Briard si je bude přirozeně obrušovat při chůzi po tvrdém povrchu. Ale speciální kleště by měli být součástí vaší výbavy. Minimálně je budete potřebovat na páté drápky, které nejsou ve styku se zemí, a pozor, briard má na zadních končetinách dokonce dvojitý paspárek. Na stříhání drápků zvykejte psa od štěněte, je to u nich velmi neoblíbené činnost.

Briard v atlase na WEBFORDOG

ZAJÍMAVOSTI

Většina plemen psů již nemá paspárky, tedy páté prsty na zadních končetinách, ale briard má dokonce dvojité. Paspárky navíc má zřejmě kvůli původnímu účelu, pro který byl vyšlechtěn, a to hlídání stád. Často museli zvířata shánět v náročnějším terénu a tam se prsty navíc hodily hlavně při různých manévrech.

Další zajímavostí je to, že briardi byli v minulosti využíváni ve válkách jako pracovní a služební psi. Během první a druhé světové války byli briardi nasazováni ve vojenských operacích a plnili různé úkoly. Zde jsou některé způsoby, jak byli briardi využíváni ve válkách:

1. Nosiči zraněných

Briardi byli vycvičeni jako nosiči zraněných vojáků na bojištích. Díky své velikosti a síle dokázali přenášet zraněné vojáky na bezpečná místa.

2. Stopaři:

Briardi byli také využíváni jako stopaři, což jsou psi vycvičení k hledání a sledování nepřátelských vojáků. Dokázali detekovat nepřátele, sledovat stopu a přinášet důležité informace.

3. Kurýrní psi:

Briardi byli trénováni jako kurýrní psi, kteří přenášeli zprávy mezi jednotkami na bojišti. Díky své inteligenci a paměti byli schopni se naučit cestu a přesně doručit zprávu svému cíli.

4. Hlídací psi:

Briardi byli využíváni také jako strážní/hlídací psi na vojenských pozicích. Díky své ochranné povaze a silnému instinktu bránit své teritorium dokázali chránit vojenské zařízení a personál před nebezpečím.

5. Pátrací psi: 

Briardi byli vycvičeni k pátrání a hledání, a to včetně hledání skrytých výbušnin, nepřátelských úkrytů a ztracených vojáků. Jejich vynikající čich a vytrvalost jim umožňovaly účinně vyhledávat v různých terénech.

Briardi se díky svým schopnostem, inteligenci a oddanosti stali cennými pomocníky ve válkách a jejich přítomnost přinesla velkou hodnotu ve vojenských operacích.

Briard v atlase na WEBFORDOG

VÝŽIVA

Briard patří k velkým psím plemenům a ti jsou na výživu zvláště nároční. Základem pro zdravý a spokojený život je kvalitní krmení, ale dodržovat musíte i správné stravovací návyky, protože u briarda se může objevit torze žaludku, což je velmi vážný akutní zdravotní stav, který vyžaduje okamžité veterinární ošetření. Denní krmnou dávku byste měli rozdělit alespoň na dvě porce a po jídle dodržovat klidový režim. 

Krmit můžete kompletním krmivem, což jsou granule. Pes v nich má všechno co potřebuje, aby prospíval. Důležité je vybrat ty správné granule. Pro briarda volíte granule pro velká plemena psů. Nejdříve začínáte štěněcími, pak přecházíte na juniorské a až zhruba ve věku 20 měsíců můžete začít krmit granulemi pro dospělé psy. Vždy si čtěte složení a vybírejte takové krmivo, které má na prvním místě maso, je vhodné, pokud obsahuje snížený obsah obilovin, nebo je zcela bez nich. Tam poté záleží na tom, zda váš trpí nějakou alergií, nebo žádné problémy s krmivem nemá. 

Další možností, jak krmit, je barfování, tedy krmení syrovým masem, kostmi, přílohami a doplňky. Tomuto způsobu se říká krmení přirozenou stravou. Sestavení vyvážené krmné dávky je na páníčkovi, a proto si musíte nejdříve něco nastudovat, než se do toho pustíte. U psa velikosti briarda počítejte s tím, že budete potřebovat dostatek místa v mrazáku, abyste mohli připravené porce skladovat. Obvykle se maso nakupuje ve větším množství a naporcuje se právě do mrazáku. Do barfování se pouštějte v případě, že opravdu víte, jak na to, abyste psovi spíše neublížili. Zejména v období růstu mají velká plemena náročnější požadavky na výživu.

Briard v atlase na WEBFORDOG

Zdraví

Průměrná délka života: 10 - 12 let.

Briarda mohou potrápit problémy s pohybovým aparátem, a to zejména dysplazie kyčelního a loketního kloubu, první zmiňovaná je vyšetřována při přijetí do chovu. Je vhodné preventivně podávat kloubní výživu, která napomáhá regenerací chrupavek i šlach. 

Dalším možným onemocněním, které se při přijetí do chovu testuje, je kongenitální stacionární noční slepota, což je dědičná porucha sítnice, jejímž důsledkem je slepota. 

U briarda se dále může objevit torze žaludku, tedy akutní stav, který vyžaduje okamžitý zásah veterinárního lékaře. Jedná se o zaškrcení přívodu i vývodu žaludku, což je nutné řešit operativně.

Briard v atlase psů na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Briard se hodí do domku se zahradou, ale neměl by celý den pobývat sám v kotci. Potřebuje pozornost svého páníčka a být s ním kontaktu. Ideální je, pokud bude mít přístup do domu, aby si sám mohl vybrat, kde právě bude. Potřebuje také dostatek zaměstnání, aby se nenudil. Příliš se nehodí do městského bytu.

Jelikož je to pes, který se umí sám rozhodovat a jednat, potřebuje důsledného pána, který ví, jak na něj. Je důležité nepodcenit socializaci. Může být tvrdohlavý, a proto se obrňte trpělivostí. Rozhodně neuděláte chybu, pokud absolvujete kurz základního výcviku na psím cvičišti. Nejen že tam poznáte i jiné psy, ale hlavně se naučíte, jak se svým briardem správně zacházet.

Briard v atlase na WEBFORDOG

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud plánujete uchovnění svého psa, tak to musíte zohlednit již při nákupu štěněte. To musí mít průkaz původu FCI a při odběru od chovatele by nemělo mít žádné vady ze standardu – jedná se o štěně vhodné pro chov a výstavy. Podmínky přijetí do chovu stanovuje v České republice Briard klub. 

Pro zařazení do chovu je nutné se zúčastnit bonitace, což je speciální chovatelská akce podobná výstavě, na které je pes odborně posouzen. Na bonitaci můžete od ukončeného 17. měsíce věku. Součástí bonitace je zkouška povahy psa. Dále je nutné absolvovat alespoň dvě výstavy od věku 15 měsíců (jedna musí být národní nebo mezinárodní a druhá pořádaná klubem). 

K bonitaci dokládáte výsledky zdravotních vyšetření, jedná se o posudek rentgenů na dysplazii kyčelního kloubu a dále test na CSNB, tedy noční slepotu

Aktivní využití v chovu je u obou pohlaví možné od ukončeného 17. měsíce věku. U fen je horní věková hranice stanovena na 8 let, u psů není omezená.

Briard v atlase na WEBFORDOG

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Přestože má u nás briard dlouholetou tradici, tak není jedním z těch plemen, co by lidé v hojném počtu poznávali na ulici. Exteriérově podobná jsou mu tato plemena: flanderský bouvier, bobtail a bearded kolie.

Flanderský bouvier

Flanderský bouvier

Obě plemena pochází z Francie a patří do první skupiny FCI. Kohoutková výška psů je totožná, a to 62 až 68 cm, u fen bouviera je to 59 až 65 cm a u briarda 56 až 64 cm. Bouvier má velmi hustou srst s podsadou, měří zhruba 6 cm a působí rozcuchaným dojmem. Barva je šedá, žíhaná nebo uhlová, přípustná je i zcela černá. Briard může být černý, plavý, plavý s příměsí černé, šedý nebo modrý. U bouviera se kupíruje ocas v zemích, kde je to povoleno, mohou se také narodit psi s vrozeným zkráceným ocasem.

Bobtail

Bobtail

I bobtail patří do první skupiny FCI, ale pochází z Anglie. Psi měří 61 cm a více, fenky 51 cm a více. Srst má bobtail chundelatou s hustou podsadou, která nepropouští vodu. Zbarvení je možné šedé ve všech odstínech, grošované (grizzle) či modré. Hlava, krk, hrudní končetiny a podbřišek jsou bílé se znaky nebo bez nich. Ocas u bobtaila bývá přirozeně krátký, nebo v zemích, kde je to povoleno, se kupíruje. Na rozdíl od briarda má bobtail čtvercový rámec těla.

Bearded kolie

Bearded kolie

Také bearded kolie pochází Velké Británie a patří do první skupiny FCI k ovčáckým a honáckým psům. Je mírně menší než briard, její kohoutková výška je u psů 53 až 56 cm a u fen 51 až 53 cm. Delší srst má jemnou podsadu a zbarvení je možné břidlicově šedé, červenavě jelení, černé, modré a všechny odstíny šedé, hnědé a pískové s bílými odznaky nebo bez nich. Obě plemena mají nízko nesený, nekupírovaný ocas, který dosahuje nejméně ke hlezennímu kloubu. Briard má navíc dvojitý paspárek na zadních končetinách.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Odolný, svalnatý a pohyblivý pes s vyváženou tělesnou stavbou. Je živý a ostražitý. 

Důležité proporce:

Briard má odbélníkový rámec těla, od lopatky až po sedací kost je délka větší než kohoutková výška. Délka hlavy dosahuje 2/5 kohoutkové výšky. Šířka mozkovny je menší než polovina délky hlavy. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 65 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 60 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
Srst:

Dlouhá, zvlněná, suchá (kozí srst), má jemnou podsadu. 

Zbarvení:

Černé, plavé, plavé s příměsí černé (uhlované, od mírné do střední intenzity), často s maskou, dále šedé nebo modré. 

Teple plavé zbarvení může na koncových partiích vykazovat světlejší odstín (plavá s pískovou). Černé, šedé a modré zbarvení mohou mít tyto partie také světlejší. U všech barev může být větší či menší příměs šedé. 

Briard v atlase na WEBFORDOG

HLAVA

Dlouhá, mohutná a pokrytá dlouhou srstí, která tvoří dlouhý vous a knír. Obočí mírně zakrývá oči. Z boku jsou osy mozkovny a nosního hřbetu paralelní. 

MOZKOVNA

Mohutná, při pohledu z boku je mírně klenutá. 

Stop:

Zřetelný, na půl vzdálenosti mezi týlním hrbolem a koncem nosu. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká, nozdry jsou dobře otevřené. Nosní houba je vždy černě pigmentovaná, výjimkou jsou modří jedinci, jejich nosní houba je také modrá. Konec nosu je spíše hranatý. Čenichová partie je dostatečně široká, mohutná, ale nikdy špičatá. Nosní hřbet je rovný. 

Pysky:

Přiléhající. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, bílé zuby jsou postaveny v nůžkovém skusu. 

Oči:

Horizontálně uložené oči jsou oválné, dobře otevřené, spíše velké a tmavě zbarvené. U modrých jedinců jsou oči světlejší. 

Uši:

Vysoko nasazené uši nepřiléhají těsně k hlavě, pokud mají přirizenou délku, jsou spíše kratší. Délka ušní chrupavky je stejná nebo menší než polovina délky hlavy. Uši jsou ploché a pokrývá je dlouhá srst. Ve státech, kde je to povoleno, se mohou uši kupírovat, poté jsou nesené rovně vztyčené. Jejich osy nejsou sbíhavé, ani rozbíhavé. 

Briard v atlase psů na WEBFORDOG

KRK

Svalnatý krk je dobře vsazený mezi lopatky. 

TRUP

Hřbet:

Rovný. 

Bedra:

Krátká a pevná. 

Záď:

Lehce zakulacená a mírně skloněná. 

Hrudní koš:

Hrudník je dlouhý, široký a hluboký – dosahuje až k loktům. Žebra jsou dostatečně klenutá. 

KONČETINY

Svalnaté, mají silné kosti a správné úhlení. 

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Lopatky jsou uložené šikmo, středně dlouhé, dobře přiléhají k hrudnímu koši a svírají správný úhel. 

Lokty:

Postavené v ose těla. 

Předloktí:

Svalnaté a rovné. 

Přední nadprstí:

Při pohledu z boku je mírně šikmé. 

Tlapy hrudních končetin:

Kulaté, silné a postavené v ose těla. Drápy jsou pigmentovány černě, výjimku tvoří modří jedinci. Prsty jsou sevřené a klenuté s tvrdými polštářky. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Stehna:

Svalnatá. 

Paspárky:

Tradičně mívají dvojitý paspárek. Jsou formovány dvojitými, dobře oddělenými palci s vyvinutými drápy. Na tlapce jsou umístěné co nejníže. 

Nárt:

Při pohledu zezadu je zanártí postavené perfektně kolmo. 

Hlezno:

Není příliš nízko u země, korektně úhlené.

Tlapy pánevní:

Stejné jako u předních tlap.

CHODY PSA

Pohyb je pružný, pravidelný a harmonický. Značí, že pes se pohybuje lehce s minimálním vypětím sil a únavou. Klus má prostorný krok a ze zadních končetin vycházejí silné impulzy. 

OCAS

Nekupíruje se. Je nízko nesený a dosahuje minimálně ke hlezennímu kloubu. Tvoří mírný háček ve tvaru písmene J a není vytočený do strany. V pohybu může ocas být nesen výše, a to v prodloužené linii hřbetu. 

Briard v Atlase psu ne WEBFORDOG

přečteno: 2 878x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...