topovat ověřit
12.03.2024 / 29.04.2024
Clumber španěl

Clumber španěl

Clumber Spaniel
20%
Další pojmenování: nemá
Clumber španěl

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 2 - Slídiči
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 109
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Slídič a lovecký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů loveckých slídičů

VARIETY PLEMENE Clumber španěl

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Přestože clumber španěl pochází z velké Británie, údajně sem byl dovezen asi před 200 lety z Francie. Importovat  jej měl vévoda z Newcastlu, který obýval sídlo Clumber Park v Nottinghamshiru. Nejdříve toto plemeno chovala pouze šlechta, až později zhruba v polovině 19. století se rozšířil i mezi další vrstvy obyvatelstva. Mezi slavné majitele patřil např. princ Albert – manžel královny Viktorie.

Útlum v chovu zaznamenal clumber španěl v době světových válek podobně jako mnoho jiných plemen, naštěstí přetrval dostatek jedinců a chovatelská základna přetrvala. Do Ameriky byli první jedinci exportováni až v roce 1960, i když je možné že se tam dostali již o více jak 100 let dříve. V dnešní době se stává stále oblíbenějším, ale jedná se spíše o málopočetné plemeno. 

POVAHA

Jedná se o klidného psa, který má vyrovnanou povahu, díky tomu se hodí i pro začínající kynology. Je to skvělý parťák do rodiny, děti má rád. Svou rodinu má velmi rád a potřebuje být v jádru veškerého dění. Obvykle si vybírá jednoho člena, ke kterému přilne více. 

S ostatními psy vychází dobře, ale jiní domácí mazlíčci mohou být problém, původně se jedná o loveckého psa, který má tento pud silně zakořeněn, má tendenci pronásledovat rychle se pohybující věci. K cizím lidem je spíše rezervovaný. 

Bez důsledné výchovy a výcviku se neobejdete. Clumber španěl je inteligentní, ale jeho přemýšlivost může být někdy při výcviku na obtíž, protože o povelech přemýšlí a může trvat, než ho přesvědčíte. 

POHYB

Přestože se jedná o loveckého psa, tak není hyperaktivní, je těžký a tedy v rychlosti nevyniká, ale kde vás možná překvapí, tak to je vytrvalost. Rozhodně potřebuje alespoň jednu delší procházku denně, jen obejít dům nebo blok mu stačit nebude. Pozor také na jeho sklony k nadváze. 

Pokud se nebudete věnovat aktivitám spojeným s lovem, nevadí, clumber španěl je stále častěji využíván jako společník. Hodí se na dlouhé procházky, túry a rád s vámi vyrazí na rodinný výlet. Je rád ve středu dění. Ač na první pohled nevypadá, tak je velmi hravý a jeho oblíbené jsou hračky na žvýkání. 

PÉČE

Polodlouhá srst vyžaduje pravidelnou údržbu a česání, ale není na péči tolik náročná. Časté koupání není nutné, pokud se pes vyloženě někde nezašpiní. Pokud se chystáte na výstavu, tak je vhodné se o úpravě srsti poradit s chovatelem, od kterého psa máte, jistě bude nápomocný. Počítejte hlavně s tím, že clumber španěl také celkem dost slintá, to se ještě umocňuje, pokud vidí jídlo. Po roce tedy mějte hadřík nebo ručník, ať můžete sliny otírat. 

Na oči je toto plemeno citlivé, potrápit ho může ektropium či entropium, tedy vady očního víčka. Oči a jejich okolí kontrolujte každý den a odstraňte případné nečistoty. V klopených uších se snadno může vytvořit zánět, a proto je prohlédněte jednou týdně a pro jistotu mějte doma připravené kapky. Důležitá je i péče o zuby, nejlepší prevencí proti zubnímu kameni je každodenní čištění zubů kartáčkem a speciální psí pastou. 

A poslední, na co byste se měli při pravidelné péči o psa zaměřit, je stříhání drápků. Clumber španěl si je pravděpodobně bude přirozeně obrušovat při chůzi po tvrdém povrchu, ale je možné, že který drápek bude potřeba zkrátit. Zvykejte na tento úkon od štěněte, protože stříhání drápků je jedna z nejméně oblíbených aktivit u většiny psů. 

ZAJÍMAVOSTI

Clumber španěl má zamyšlený výraz, který odpovídá i jeho povaze. Je rozvážný a jedná s rozmyslem, což může být překážkou ve výcviku. Právě svým kukučem je podobným např. bloodhoundovi nebo anglickému buldokovi. 

VÝŽIVA

Clumber španěl může mít sklony k nadváze, proto je důležité ho nepřekrmovat a stanovit ideální krmnou dávku. Díky nutričně vyvážené stravě bude váš pes zdravý a spokojený. Pokud zvolíte kompletní krmivo, tedy granule, tak se nemusíte bát, že by pes strádal, je tam všechno potřebné. Zaměřte se na výběr granulí, ty se volí podle věku a velikosti plemene, clumber patří k velkým psů, a proto můžete až do věku 18–20 měsíců krmit granulemi pro juniory a až poté přejít na dospělácké. 

Další možností je krmení přirozenou stravou, tedy barfem, ale pro páníčky je to náročnější. Než o tom začnete uvažovat, přečtěte si potřebné informace, protože sestavení vyvážené krmné dávky je na vás. Do misky podáváte nejen syrové maso, ale také kosti, přílohy a doplňky. Suroviny již bez problémů seženete v specializovaných obchodech nebo i některých běžných chovatelských potřebách. Obvykle se připravuje několik porcí dopředu, takže musíte počítat i s uvolněním místa v mrazáku. 

Zdraví

U clumber španěla se mohou objevit problémy s pohybovým aparátem, a to dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu. Při uchovnění nejsou vyšetření na tyto nemoci povinné, ale mají pouze doporučující charakter, je tedy vhodné si vybírat štěně po zdravých rodičích. Minimálně v době růstu podávejte preventivně kloubní výživu. 

Dědičné onemocnění, jež se může u clumber španěla objevit je PDP1, jedná se o deficit enzymu fosfatasy 1, která aktivuje důležitý enzymový komplex, ten se nachází v každé buňce těla a pomáhá s přeměnou potravin na energii. Postižení jedinci obvykle špatně snášejí fyzickou zátěž, mívají problémy s plícemi a srdcem nebo neurologické potíže. Genetický test na toto onemocnění je povinný při uchovnění.

Objevit se může syndrom výcvikového kolapsu (EIC), jedná se o geneticky podmíněné onemocnění, při němž začnou psovi při aktivitě slábnout zadní nohy, může to přejít i na přední končetiny či do úplné neschopnosti pohybu. Záchvat obvykle trvá od 5 do 20 minut. Je možné na něj testovat, proto vybírejte štěně po zdravých rodičích (nesmí se spojit dva přenašeči nebo postižený jedinec.

Další nemocí, která může toto plemeno postihnout je progresivní retinální atrofie, jedná se o degeneraci oční sítnice, při které dochází k postupnému odumírání světločivných buněk. Končí slepotou, test na PRA není při uchovnění povinný, ale doporučený. S očima souvisí ještě možný výskyt entropia (vchlípené víčko směrem do oka, které dráždí oko) a ektropium (ochablé dolní víčko odvrácené od oka, které doprovází slzení oka).

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Clumber španěl je rád na blízku své rodině, takže by měl bydlet v domě, sám v kotci na zahradě by nebyl příliš spokojený, i když jeho srst by jej před chladnějším počasím ochránila. Hodí se dokonce i do bytu, doma je klidný a rozvážný. Pelech by měl mít někde ve středu dění, ale zároveň na místě, kde si může ničím nerušen odpočinout. 

Při výcviku může být jeho přemýšlivost spíše na obtíž, ale je to inteligentní pes, který se dobře učí a dokonce se hodí o pro začátečníky. Občas s ním ale budete muset mít trpělivost. Nehodí se k jiným domácím mazlíčkům, vzhledem ke svému rozvinutému loveckému pudu má tendenci pronásledovat rychle se pohybující věci.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud byste jednou měli rádi krycího psa nebo fenku a odchovávali štěňátka, tak si musíte koupit psa s průkazem původu. Štěně by nemělo mít žádné vady ze standardu, i když nikdo vám nezaručí, že ze psa vyroste šampion. V České republice zaštiťuje chov Klub chovatelů loveckých slídičů. 

Jsou dvě možnosti, jak clumber španěla uchovnit. Při první variantě musíte absolvovat 2 výstavy po roce věku a jedna z výstav musí být vyššího typu (kde se uděluje titul CAC). Známku si můžete nejhůře odnést velmi dobrou a posudek musí být od 2 různých rozhodčí. Výstavu musí doplnit zkouška, a to ZV nebo jakákoliv zkouška z výkonu. 

Druhou možností je absolvování 3 výstav po roce věku. I tady platí, že musí posuzovat alespoň 2 různí rozhodčí, známka nejhůře velmi dobrá a alespoň jedna výstava vyššího typu. Ale pokud se zúčastníte 3 výstav, tak se vyhnete zkoušce z výkonu. 

U obou variant se požaduje genetický test na PDP 1, což je onemocnění, při kterém psovi chybí enzym fosfatasy 1,  ta aktivuje důležitý komplex, který je přítomný v každé buňce těla a zapojuje se do přeměny stravy na energii. 

Další zdravotní vyšetření mají doporučující charakter a nejsou povinná, jedná o vyšetření na progresivní retinální atrofii (PRA), dysplazii loketní a kyčelních kloubů (DLK a DKK) a EIC (syndrom výcvikového kolapsu). 

Zařazení do chovu je možné od ukončeného 17 měsíce věku. Horní věková hranice je pro feny stanovena na 8. rok věku, u psů není zapojení v chovu věkově omezeno. Fena může odchovat maximálně 3 vrhy za 24 měsíců.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Clumber španěl má dost typický vzhled, ale nejedná se o tolik rozšířené plemeno, aby bylo v povědomí lidí. Rozhodně známější bude anglický špringršpaněl a navíc uvádíme ještě podobného sussex španěla.

Sussex španěl

Sussex španěl

Obě plemena pochází z Velké Británie a jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací, patří do skupiny číslo osm k retrívrům, slídičům a vodním psům. Sussex španěl je mírně menší, měří 38 až 41 cm a váží kolem 23 kg. Standard clumber španěl neuvádí kohoutkovou výšku, ale pouze hmotnost a ta je od 25 do 34 kg. Sussex španěl je zbarvený játrově zlatou barvou s nádechem do zlatova. Clumber španěl se upřednostňuje celý bílý s citrónovými znaky.

Anglický špringršpaněl

Anglický špringršpaněl

Špringršpaněl ja také uznán FCI a pochází z Velké Británie. Na první pohled má na rozdíl od clumber španěla atletičtější postavu a není tak zavalitý. Měří kolem 51 cm, hmotnost není uvedena. Zbarvení srsti může být játrové s bílou, černé s bílou nebo některé z techto zbarvení se znaky pálení. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Aktivní pes s vyváženými proporcemi, mohutnou kostrou a zadumaným výrazem. Tělesná stavba odpovídá tomu, že se jedná o silného psa. Má pevnou stavbu, je fit a schopný každodenní práce. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 32 kg tolerance: +2 kg, -2,5 kg
fenky: 27 kg tolerance: +2,5 kg, -2 kg
Srst:

Bohatá, přiléhavá, rovná a hedvábná. Na končetinách a hrudníku jsou praporce. 

Zbarvení:

Upřednostňuje se bílé zbarvení s citrónovými znaky, připouští se také oranžová. Na hlavě nejsou znaky velké a po stranách čenichu jsou skvrny. 

HLAVA

Hranatá, masivní hlava je středně dlouhá. Žádný znak mozkovny nebo hlavy nesmí být příliš výrazný. 

MOZKOVNA

Lebka:

Široké temeno, týlní hrbol je zřetelný. 

Nadočnicové oblouky:

Velmi výrazné. 

Stop:

Hluboký. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Hranatá. 

Pysky:

Dobře vyvinuté. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, perfektní nůžkový skus, řezáky jsou kompletní a dobře postavené (horní řezáky těsně překrývají spodní a jsou postaveny kolmo. 

Oči:

Jasné, tmavě jantarové. Vysoce nežádoucí jsou zcela světlé oči. Připouští se, když jsou lehce vidět spojivky. Musí být bez viditelných očních vad. 

Uši:

Velké ve tvaru vinného listu, bohatě osrstěné rovnou srstí. Jsou zavěšené a směřují mírně dopředu. Praporce srsti nesmí přesahovat spodní konec ušního boltce. 

KRK

Silný, mohutný a poměrně dlouhý. 

TRUP

Silné, dlouhé a dobře osvalené. 

Hřbet:

Dlouhý, rovný a široký. 

Bedra:

Svalnatá. 

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a žebra jsou dost klenutá. 

Spodní linie:

Ve slabinách hodně spuštěná. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Silné, svalnaté a šikmo uložené. 

Předloktí:

Rovné, krátké, silné s dobře stavěnými kostmi. 

Tlapy hrudních končetin:

Zaoblené, velké a dobře pokryté srstí. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Velmi mohutné a správně vyvinuté. 

Kolena:

Svírají správný úhel, jsou postavená v ose těla.

Hlezno:

Nízko. 

Tlapy pánevní:

Kulaté, velké a dobře osrstěné. 

CHODY PSA

Protože má dlouhé tělo a krátké nohy, tak se při pohybu kýve. Pohyb je přímý, oba páry končetin se pohybují bez námahy. 

OCAS

Dříve se obvykle kupíroval. 

Kupírovaný i nekupírovaný: nasazený nízko, dobře osrstěný a nesený v úrovni hřbetu. 

přečteno: 190x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
20%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...