logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno není vůbec vhodné pro začátečníky, jeho výchova je složitá a potřebuje zkušeného pána, který ví, co dělá.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes může pobývat venku a bydlet v kotci, ale v případě potřeby počítejte s tím, že jej vezmete domů.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno mohou mít i alergici, a to za dodržení určitých podmínek.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes se hodí pro psí sporty, zaměřte se na disciplínu, která je pro plemeno typická.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno nesnáší teplé počasí příliš dobře.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Toto plemeno učenlivostí právě nevyniká.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

U tohoto plemene se nemusíte bát zvýšené produkce slin.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tento pes může snadno onemocnět

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes patří k zástupcům velkých plemen.

Knírač velký

Knírač velký

Riesenschnauzer
Další pojmenování: Giant Schnauzer, Riesenschnauzer

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 181
Of. zkratka plemene v ČR: KV
Země původu: Německo
Vznik plemene: středověk
Původní využití: Hlídací pes, pastevecký pes, služební pes
Využití dnes: Služební pes, Aktivní pes, Výstavní pes, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů kníračů (KCHK)

VARIETY PLEMENE KNÍRAČ VELKÝ

Malý a střední knírač jsou klasifikováni jako samostatná psí plemena.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Mapa AnglieNa anglické půdě se pinčovití psi vyvinuli postupně v širokou skupinu teriérů, jejichž lovecké schopnosti zde byly doladěny k dokonalosti. Tito psi měli v Anglii zejména při lovu drobnější kořisti v podobě hlodavců či menší škodné jen pramalou konkurenci. V evropském vnitrozemí panovala na poli postupně se profilujících psích plemen větší variabilita. Původně veskrze lovečtí pinčovití psi se nejvíce uchytili v Německu, kde si získali všeobecnou oblibu. Jejich exteriér se po dlouhou dobu lišil oblast od oblasti. Stejně tak bylo rozdílné jejich konkrétní využití, často přímo související s různou velikostí těchto psů.

Nejmenší pinčové se stejně jako angličtí teriéři osvědčili coby excelentní lovci hlodavců. Pinčové středního vzrůstu byli mnohdy využíváni jako vytrvalí, takřka neúnavní společníci vozků, kteří nezklamali své pány ani v roli bystrých hlídačů. Největší pinčovité psy s oblibou chovali jihoněmečtí honáci dobytka, farmáři a řezníci. Mohutný pinčovitý pes s odolnou drátovitou srstí byl tedy univerzálním a spolehlivým pomocníkem, jenž byl využíván nejen při pasení dobytka a hlídání dalšího domácího zvířectva, ale v některých případech i k ostraze pivovarů a při jiných specifických úkolech.

Velký knírač ve služběPřesný původ dnešního velkého knírače není zcela znám. Je možné, že se na jeho vzniku spolupodílela i taková plemena jako německá doga, velký pudl nebo flanderský bouvier. Dlouhou dobu byli předkové velkého knírače známí pod odlišnými jmény – s uplatněním při hlídání pivovarnických objektů zřejmě souvisí i poněkud úsměvný název pivní knírač. Nejvíce rozšířeným pojmenováním, pod kterým byl velký knírač znám ještě v 19. století, je však střízlivější název mnichovský pes. O blízké příbuznosti s černým ruským teriérem svědčí další označení, pod kterým byl vzrostlý pinčovitý pes dokonce prezentován na mnichovské výstavě v roce 1909 – ruský medvědí knírač.

V roce 1907 byl založen Bavorský klub kníračů, jenž zastřešoval též chov největšího z nich. Ovšem již dříve, na sklonku 19. století, se stal velký knírač středem pozornosti některých chovatelů, kterým neušly výborné vlohy a kvality tohoto plemene, a jali se je dále cíleně rozvíjet. Pro svoje schopnosti se velký knírač stal jedním z prvních policejních psů vůbec. V roce 1925 byl oficiálně zařazen mezi služební plemena. Tento krok se ukázal jako nanejvýš prozíravým – velký knírač patří dlouhodobě mezi nejlepší policejní a vojenské psy. Perfektní nasazení prokázal mnohokrát při vyhledávání zbraní pro armádu, jako hlídkový policejní pes i v pracovním týmu vězeňské služby.

POVAHA

Velký knírač má silnou osobnost. Je to sebejistý, vyrovnaný a inteligentní pes, který se nejvíce proslavil svou spolehlivostí a všestranností v rámci dnes již tradiční služební dráhy v bezpečnostních složkách. To ale neznamená, že by stejně bravurně jako v pracovní sféře neobstál v úloze rodinného psa. Je to ovšem pes energický, vyžadující pořádnou porci pohybu. Na to je třeba při zvažování koupě štěněte tohoto plemene pamatovat. Též jeho bystrá mysl si žádá stále nové a nové výzvy. Hodí se nejlépe ke zkušenému chovateli, který mu bude spravedlivým, dostatečně důsledným vůdcem i partnerem v jedné osobě.

V kruhu rodinném je velký knírač bezmezně milujícím a dobromyslným přítelem, jenž je úzce vázán na svého pána. Vůči cizím lidem si zachovává dostatečný odstup a dokáže být ostrý a rázný, vyžaduje-li to aktuální situace. Je vždy připraven bránit svou rodinu před každým potencionálním nebezpečenstvím. Vzhledem k jeho velikosti a energičnosti není vhodné nechat ho hrát si s malými dětmi. I těm odrostlejším je nutné vštípit, kterak se k psovi správně chovat. Ve vztahu k ostatním domácím mazlíčkům a psům je nezbytná důkladná socializace velkého knírače od brzkého štěněčího věku. Mohou se občas objevit tendence k pronásledování koček a nedůtklivé chování ke psům stejného pohlaví.

POHYB

Velký knírač skotačí ve voděVelký knírač je činorodý pes s velkým potenciálem, který potřebuje denně zaměstnat svaly i mozek. Ne nadarmo je výborným policejním psem, pracovat největšího z kníračů zkrátka baví, aktivní činnost potřebuje nezbytně k životu. Každodenní vydatné procházky by měly být u tohoto plemene samozřejmostí, stejně jako dostatečné mentální vyžití ve formě tréninku různého druhu a se spoustou zábavných her. Zástupce tohoto plemene se hodí nejlépe ke sportovnímu pánovi, který bude připraven drtivou většinu svého volného času trávit se svým psem venku v pohybu, a to za každého počasí. Nedostatek pohybu a mentálních stimulů může u velkého knírače vést až k destruktivnímu chování a rozvinutí neurotických poruch, jež u spokojeného a vyrovnaného psa běžně nenajdeme.

Majitel velkého knírače má širokou škálu možností, jaké kynologické aktivitě se se svým psem věnovat. A nevěnovat se s ním žádné, to představuje u velkého knírače krok vskutku trestuhodný. Velmi učenlivý knírač dokáže uspět v mnoha oblastech. Pochopitelně, stejně jako u lidí, i u psů platí, že každý jednotlivec má větší či menší talent na něco jiného. Pokud bychom ale chtěli mezi psy hledat jakéhosi sportovního všeuměla, velký knírač by byl na předních místech našeho seznamu vhodných adeptů. Tento pes je vhodný pro výcvik agility, obedience, dogtrekkingu, pachových prací i pro záchranářství. Je to navíc výjimečně dobrý obranář. Svého pána s radostí doprovodí i při dlouhém běhu nebo jízdě na kole. V zimě je chráněn svou hustou srstí, takže ani výlety na lyžích nejsou po adekvátním tréninku a sehrání s pánem problém.

PÉČE

Péče o srst Velkého kníračeSrst velkého knírače vyžaduje specifickou úpravu. Tato skutečnost je v současné době asi jedním z hlavních důvodů, proč jsou některými lidmi preferována jiná, velikostně a povahově podobná plemena. Přitom není problém svěřit svého psa personálu některého z osvědčených psích salónů, pokud si majitel psa na tzv. trimování sám netroufá. Tato procedura je pro udržovaný vzhled knírače nutná cca jednou za čtvrt až půl roku. Jedná se o ostraňování staré odumřelé srsti vytrháváním jednotlivých chlupů, a to ve směru růstu srsti. To lze provádět buď přímo ručně nebo za pomoci trimovacího nože. K dotvoření dokonalého střihu se používá též strojek a samozřejmě nůžky. Kromě trimování vyčesáváme přibližně třikrát týdně srst psa kartáčem, dobrou pomůckou je i drátěný hřeben.

Na všechny kosmetické úpravy, údržbu srsti a čištění chrupu, uší i očí, je užitečné psa zvykat již od štěněčího věku. Předejdeme tím nepochybně mnoha nepříjemným těžkostem v budoucnu. U velkého knírače musíme věnovat každodenní pozornost také jeho vousu, na kterém mohou po krmení ulpívat zbytky potravy. Psa po každém jídle zběžně zkontrolujeme a znečištěný vous udržujeme v čistotě. Nedbáme-li o něj, pes působí zanedbaným dojmem a přichází o svůj jedinečný vzhled.

Je třeba vzorně pečovat o psí chrup a chránit ho pravidelným čištěním před zubním kamenem, který může v pokročilém stadiu psa o zuby dokonce i zcela připravit. Možností je více a lze je libovolně kombinovat. Stačí se informovat u veterinárního lékaře a v dobrém obchodě s potřebami pro domácí mazlíčky. Denně bychom měli psovi velmi jemně a šetrně očistit oční okolí navlhčeným vatovým tamponem. Stejně tak hrozí nebezpečí vzniku zánětu zevního zvukovodu psa, jestliže se do ucha dostanou nečistoty ve velkém množství a my budeme tento fakt přehlížet. Alespoň jednou týdne uši bedlivě zkontrolujeme. Drápy psa udržujeme optimálně dlouhé.

ZAJÍMAVOSTI

Venčit psa v bouřce se rozhodně nevyplácí. Ani když to vypadá, že je bouřka ještě poměrně daleko. Své o tom ví jeden majitel velkého knírače z Anglie. Při krátké procházce se psem ho náhle zasáhl blesk. Jeho čtyřletý velký knírač Monty projevil obrovské odhodlání zachránit svého pána, jenž se tak náhle ocitl v bezprostředním ohrožení života. Monty neváhal a milovaného pána, který v důsledku zásahu bleskem upadl do bezvědomí, dovlekl vlastními silami do téměř sto metrů vzdáleného domova. Muže zachránily od jistojistě smrtícího zásahu proudem kvalitní holínky, které měl v okamžiku nehody naštěstí na nohou. Díky nim a rychlému zásahu svého věrného čtyřnohého přítele celý incident přežil jen s několika popáleninami.

VÝŽIVA

Vyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti, stáří a míře vynakládané aktivity našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny můžeme obměňovat, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je každopádně dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. Stále větší popularitu získává také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 let.

Velký knírač patří mezi velmi zdravá psí plemena, u kterých se vyskytuje pouze zanedbatelné množství chronických či dědičných zdravotních neduhů a chorob. Přesto existují určitá onemocnění, jejichž výskyt byl u tohoto otužilého psa zaznamenán častěji než výskyt ostatních. Jedná se především o dysplazii kyčelních kloubů, typickou pro mnohá plemena této velikostní kategorie, některá oční onemocnění (progresivní retinální atrofie, retinální dysplazie) nebo autoimunitní onemocnění štítné žlázy. U psa této velikosti je prozíravé dodržovat nezbytná preventivní opatření proti životunebezpečné torzi žaludku.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Vše, co dohromady tvoří slibný potenciál velkého knírače - jeho inteligenci, vytrvalost, vitalitu, učenlivost a osobitost - to vše dokáže dobrý majitel psa mnohonásobně kladně zúročit. Velký knírač vyžaduje kromě dostatku pohybových aktivit též důsledný výcvik. Má značné sebevědomí a někdy tudíž i nežádoucí tendence přebírat sám vedení ve smečce, neshledá-li nikoho jako osobu hodnou dostatečného respektu. Z toho důvodu je zástupce tohoto plemene vhodný spíše pro zkušeného chovatele nežli pro prvomajitele. Klidné, avšak důsledné a pevné vedení, jakož i jasné stanovení nejdůležitějších mantinelů hned od prvních dní po příchodu štěnětě do nového domova, tvoří základní stavební kameny při budování prostředí vhodného pro vzájemně plně harmonické soužití člověka a jeho velkého knírače. Jednoduše řečeno – velký knírač je Pan Pes, jenž si žádá silného vůdce s přirozenou autoritou, který nemá zapotřebí inklinovat k fyzickým trestům. Má brilantní paměť, takže si lehce a na dlouho zapamatovává povely – ale také křivdy.

Dobře opečovávaný velký knírač je z hlediska čistoty vhodný i do většího bytu – pokud je o jeho srst správně pečováno, líná na rozdíl od většiny jiných psích plemen mnohem méně. Horší je to však s jeho umístěním v bytě z hlediska velké potřeby pohybu, kterou, jak již bylo několikrát zmiňováno, tento pes oplývá. Nejlépe se mu daří, má-li neomezený přístup na rozhlehlý, dobře oplocený pozemek, který mu skýtá možnost výběhu. Nutno zdůraznit, že vyběháním na zahradě jeho denní pohybové aktivity rozhodně nekončí, jsou jen vhodným doplňkem k pravidelným procházkám a sportovním aktivitám. Vzhledem ke své otužilosti může být velký knírač celoročně umístěn venku v kotci či zateplené boudě, ale je zároveň nutné, aby měl maximální možný kontakt se svou rodinou. Je velmi společenský a vázaný na svou lidskou smečku.

Velký knírač je přirozeně nedůvěřivý ke všem cizím. Chceme-li z něj vychovat dobrého rodinného psa, který hlídá pouze v situacích, kdy je to na místě, je nezbytné, začít od samého počátku, kdy se u nás coby malé roztomilé štěně ocitne, s jeho důkladnou socializací. Kromě vlastního seznamování štěněte s rozličným prostředím, novými lidmi a zvířecími kamarády z nejbližšího i vzdáleného okolí během procházek, je nanejvýš vhodné zapsat se na kvalitní kurz pro štěňata. Tam bude budoucí psí velikán se svým pánem trénovat základní povely a dostane možnost další interakce s cizími psy. Navíc se nabízí možnost konzultovat případné drobné i závažnější výchovné potíže se zkušeným psím trenérem.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Výstavní Velký kníračPro řádné uchovnění je zapotřebí s příslušným psem absolvovat bonitaci. Podmínkou k účasti na bonitaci je předchozí absolvování alespoň jedné výstavy v kategorii dospělých pořádané chovatelským klubem, a to nejhůře s výsledkem „velmi dobrý“. Účastnit bonitace se mohou zdraví psi starší osmnácti měsíců. Majitel psa je povinen předložit v průkazu původu dokumentaci ohledně odborného vyšetření dysplazie kyčelního kloubu. Kromě základní bonitace se lze přihlásit také na bonitaci výkonostní, která není pro všechny psy povinná. Během ní se hodnotí obranářské schopnosti psa, nikoli jeho exteriérové kvality jako v průběhu běžné bonitace.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Knírač střední

Knírač velký -

Velký knírač se liší od středního knírače pouze svou velikostí a barevnými rázy. Tělesné proporce obou těchto plemen se ve svém rozložení shodují. Velký knírač je v důsledku větší velikosti pochopitelně celkově mohutnější. Co se týče povoleného zbarvení, u velkého knírače není přípustná bílá ani černo-stříbrná barva, které se u středního knírače běžně vyskytují. Nápadné exteriérové znaky v obličejové oblasti – výrazný vous a obočí – jsou u obou plemen shodné a pro mnohého člověka představují jejich hlavní poznávací znamení. Charakteristická hlava je jednoduše to první, co nám v souvislosti s kníračem vytane na mysli, nezávisle na jeho velikosti.

Černý teriér

Knírač velký -

Velký knírač se společně s rotvajlerem, novofundlandským psem a erdelteriérem spolupodílel přibližně v polovině 20. století na vzniku tohoto plemene. Zevnějšek ruského černého teriéra neklamně napovídá, že to byl právě velký knírač, jenž ovlivnil ruské moderní plemeno nejvíce. Záměrem chovatelů bylo získat nové spolehlivé služební plemeno, které by vynikalo v obraně a přitom bylo dobře ovladatelné. Jejich úsilí bylo korunováno úspěchem, ačkoliv plemeno není příliš rozšířené, i když vykazuje ty nejlepší povahové vlastnosti. Ruský černý teriér velikostně přesahuje velkého knírače, je též celkově mohutnější. Zatímco u velkého knírače existuje kromě černého zbarvení též varianta pepř a sůl, u ruského černého teriéra je, v plné shodě s jeho názvem, přípustné jedině černé zbarvení srsti.

Flanderský bouvier

Knírač velký -

Flanderský bouvier je honácké plemeno se starobylou minulostí, které se možná spolupodílelo na vzniku moderního velkého knírače. Obě plemena se vyznačují velkým vzrůstem a podobnou kohoutkovou výškou. Liší se délkou srsti a jejím zbarvením. Flanderský bouvier působí na laika zpravidla dojmem ležérně zarostlého knírače. Barva jeho srsti je většinou šedá, žíhaná, nebo uhlovaná, kompaktní černé zbarvení není preferováno. Velký knirač i flanderský bouvier mají společný jeden nápadný exteriérový rys, který jim dodává jejich neopakovatelný vzhled - charakteristický vous.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velký, silný a respekt vzbuzující pes, jehož postava je poněkud podsaditá. Věrně odráží podobu středního knírače. Vyznačuje se drsnou srstí.

Důležité proporce:

Délka hlavy (od špičky čenichu k týlnímu hrbolu) je totožná s délkou poloviny psího hřbetu.

Kvadratická stavba těla - kohoutková výška a délka trupu dosahují téměř shodných hodnot.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 65 cm    tolerance: +5 cm, -5 cm
fenky: 65 cm    tolerance: +5 cm, -5 cm
Hmotnost:
psi:41 kg,    povolená odchylka: +6 kg, -6 kg
fenky: 41 kg,    povolená odchylka: +6 kg, -6 kg
Srst:

Drátovitá, hustá, tvrdá. Disponuje solidní podsadou. Krycí srst je přiměřeně dlouhá a důkladně přiléhá k tělu. Není nikterak rozježená ani zvlněná. Na uších a na čele je kratší než na zbytku těla. Na končetinách není tak tvrdá jako na zbytku těla. Charakteristickými znaky tohoto plemene jsou výrazný vous, který je nutno upravovat, a nápadné obočí, jež může zcela nepatrně zakrývat oči.

Zbarvení:

Stejnoměrně rozložené zbarvení pepř a sůl se šedou podsadou, přičemž musí být vždy přítomna tmavá maska, jež je v harmonii s aktuálním odstínem šedé barvy. Odstín může variovat od tmavě šedé po stříbrnou. Nežádoucí je výrazný výskyt bílé barvy na těchto tělesných partiích: hlava, hruď, končetiny.

Černé s černou podsadou.

Kůže:

Dobře přilehlá.

HLAVA

Velikostně odpovídající celkové velikosti psa.

MOZKOVNA

lebka:

Protáhlá a robustní, směrem od oční linie k nosu se pozvolna zužuje. Týlní hrbol není výrazný. Čelo je ploché.

Stop:

V kontrastu k nápadnému obočí.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Je zakončena tupým klínem. Nosní houba veliká a dobře patrná, černého zbarvení.

Pysky:

Přilehlé.

Čelisti, zuby:

Obě čelisti silné. Kompletní, silný, bílý chrup nůžkového skusu.

Líce:

Nejsou přehnaně vyvinuté.

Oči:

Oválného tvaru, velikosti střední, posazené tak, že směřují vpřed, tmavého zbarvení a bystrého výrazu.

Víčka:

Přilehlá.

Uši:

Nasazené vysoko, véčkovitého tvaru, překlopené dopředu, vnitřní okraje jsou přilehlé k lícím.

KRK

Silný v nasazení, dále však štíhlý a elegantně klenutý, přechod ke kohoutku je plynulý. Absence záhybů v krční partii.

Kohoutek:

Je nejvyšším bodem horní linie těla.

Hřbet:

Krátký, pevný, mohutný.

Bedra:

Silná, krátká, hluboká.

Záď:

Jemně zaoblená.

Předhrudí:

Solidně vyvinuté.

Břicho a slabiny:

Břicho vtažené.

Spodní linie:

Elegantně prohnutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Při posouzení z přední strany působí mohutným dojmem, jsou rovné a přiměřeně od sebe umístěné.

Plece:

Lopatka je těsně přilehlá k hrudníku.

Nadloktí:

Přilehlé a silné.

Lokty:

Přilehlé. Absence vbočení či vybočení.

Zápěstí:

Silné.

Předloktí:

Ze strany rovná.

Tlapy hrudních končetin:

Krátké, okrouhlého tvaru, opatřené sevřenými a solidně klenutými prsty – tzv. kočičí tlapka. Polštářky silné a hrubé, drápy tmavého zbarvení.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při posouzení ze strany šikmo umístěné, při posouzení ze zadní strany jsou rovnoběžné. Navzájem v přiměřené vzdálenosti od sebe.

Stehna:

Široká, svalnatá, středně dlouhá.

Kolena:

Absence vbočení či vybočení.

Hlezno:

Silné, výrazně zaúhlené.

Tlapy pánevní:

Krátké, opatřené sevřenými a solidně klenutými prsty.

CHODY PSA

Pohyb je pln volnosti, dostatečné pružnosti a elegance. Synchronizovaný pohyb předních a zadních končetin na protilehlých stranách. Přední končetiny mají velký dosah směrem vpřed, pánevní končetiny poskytují adekvátní posun.

OCAS

Vysoko nasazený, nesen v srpovité či šavlovité pozici. Dříve byl běžně kupírován, dnes ponecháván přirozený.

přečteno: 2 205x