topovat ověřit
23.07.2020 / 25.04.2024
Japan chin

Japan chin

Japanese chin
100%
Další pojmenování: japončík, japánek, chin, japonský chin, japan
Japan chin

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 8 - Japan-chin a pekingský palácový psík
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 206
Země původu: Japonsko
Patronát Japonsko
Vznik plemene: 8. století
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Společník
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Domácí mazlíček, Dekorativní pes, Výstavní pes
Kluby v ČR:

Interclub Orient pekinéz a japan-chin

Japan klub ČR

VARIETY PLEMENE Japan chin

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Japan chin se může pyšnit bohatou historií, přestože tento psík je japonské plemeno, tak původně pochází z Koreje. V 8. století byli jeho předkové dáni darování japonskému vládci. Během dalších let byli přivážení další zástupci plemene jak z Koreje, tak Číny.

Japonsko bylo poměrně uzavřenou zemí, chov japončíků byl výsadou té nejvyšší vrstvy a šlechtění probíhalo na panovníkův rozkaz. Využívalo se příbuzenské plemenitby, aby se dosáhlo miniaturizace plemene. Japan chin se z paláce dostal v případě, že byl darován. Byl považován za hodnotný dar, který vyjadřoval úctu. 

Do Evropy se první japončík dostal v 17. století, a to konkrétně do Velké Británie, byl darem Kateřině Portugalské, jejímž manželem byl Karel II. Ovšem jeho evropská cesta začala až o dvě století později, kdy se dostal pár tohoto plemene na německý dvůr k císařovně Augustě. Staral se o ně princ Karel Pruský, který se angažoval ve spolku pro chov a výstavy čistokrevných psů. 

Japan Chin - osobnosti

Japan chinové se na první výstavě objevili v roce 1873 v Birminghamu, v roce 1886 pak v Rakousku. Tehdy se začala rozrůstat chovatelská základna a dokonce byli někteří pejsci odvezeni zpět do Japonska. Za doby světových válek bylo plemeno ohroženo podobně jako další psi. K nám se dostal cca v 60. letech minulého století.

Japan Chin mapa Japonsko

POVAHA

Japan chin je společenké plemeno každým coulem. Je to velice milý pejsek, který se hodí i pro seniory. Je poměrně přizpůsobivý, takže záleží co od něj očekáváte. Má rád děti, ale pozor, je to drobný psík, mohly by mu nechtěně ublížit, proto je s japanem naučte zacházet ohleduplně. Ke svým páníčkům chin přilne a rád je s nimi ve fyzickém kontaktu. Samotu nemá rád, ale dokáže počkat, než přijdete domů z práce, jen ho to musíte od štěněčího věku pečlivě učit. 

K cizím lidem může být zpočátku nedůvěřivý a rezervovaný, ale pokud se jedná o přítele, brzy se k němu začne chovat vřele. Hlavně pro vaše sousedy bude dobrou zprávou, že téměř neštěká, a je to tedy tichý společník. S ostatními mazlíčky a psy vychází naprosto bezproblémově. Společnost dalších představitelů svého plemene dokonce vyhledává, takže pokud si pořídíte dva chiny, budou nerozlučná dvojka.

Japončík je inteligentní a jeho výcvik není složitý, hodí se i pro začínajíci chovatele. Při učení potřebuje pozitivní přístup, pokud na něj budete křičet, můžete mu psychicky ublížit, protože je to citlivý pes. Navíc v takovém případě může začít být tvrdohlavý. Je velmi empatický, a proto se povahově bude podobat svému páníčkovi. Měli byste být pozitvní a milí, protože japončík bude kopírovat vaše chování a náladu. A nechcete mít doma zasmušilého psíka. Během společného soužití si brzy všimnete, že japončík je schopen se sám naučit to, co odpozoruje v okolí.

Japan Chin

POHYB

Tento malý pejsek se přizpůsobí životnímu stylu svého páníčka. Pohybu nepotřebuje moc, ale rád se proběhne, když bude mít možnost. Pokud máte zahradu, tak bude velice spokojený. Jinak mu stačí poute kratší procházky, na kterých se vyvenčí. Pokud jej máte dobře vycvičeného v parku ho můžete pustit na volno, ale pozor na cizí psy, vždycky sledujte okolí a v případě, že se na dohled objeví pes bez páníčka, svého china si přivolejte a buďte připraveni zasáhnout, protože váš menší pejsek je slabším článkem.

Japončík je malý obratný pejsek, který se dobře učí, proto můžete vyzkoušet i některé z kynologických aktivit. Nabízí se dog dancing i další aktivity, při kterých se budete společně bavit. Při výcviku se vyvarujte agresivním reakcím, to japan china odradí, je to citlivý psík, ke kterému se musíte chovat a cvičit jej s nadšením.

Japan má zkrácený čumáček, a proto v létě ohlídejte, aby se nepřehříval a pokud je horko a zadýchává se, tak po něm nechtějte vyšší aktivitu.

Japan Chin

PÉČE

Péče o srst vyžaduje určitý čas, stejně jako u všech dlouhosrstých psů. Hedvábnou srst bude stačit pravidelně alespoň třikrát týdně vykartáčovat. Samozřejmě při každodenním česání si ušetříte práci s případnými zacuchanými místy. Při špatném počasí počítejte s tím, že budete muset bílou srst umýt. Měli byste mít doma vhodný šampon, který nebude příliš vysušovat kůži. Ohledně výstavního vzhledu se poraďte se svým chovatelem.

Japončík má velké oči, které jsou citlivější a ještě tím, že je blízko u země do nich může vítr zavát prach, proto byste doma měli mít oční kapky. Každý den odstraňujte ospalky z očního okolí pomocí navlhčeného vatového tampónku. Pravidelně kontrolujte stav uší, může se v nich vytvořit zánět a na první pohled to není vidět. Japánkové trpí na zubní kámen, od štěněčího věku je nutné o zuby pečovat, nejlépe mechanicky čistit speciálním kartáčkem a zubní pastou. Do krmiva můžete přidávat doplněk s mořskou řasou, který podporuje zdravý stav dutiny ústní. 

Chinovi musíte stříhat drápky, protože vzhledem k nízké váze si je ani při chůzi po tvrdém povrchu neobrousí. Potřebovat budete speciální nůžky, které jsou dostupné v chovatelských potřebách. Na zkracování zvykejte od štěněte, protože pejsci tuto činnost nemají v oblibě a na packy jsou opatrní. Nezapomínejte na pátý drápek na předních packách, aby nezarůstal.

Japan Chin

ZAJÍMAVOSTI

V některých ohledech se tento pejsek podobá kočkám. V první řadě je velice čistotný a schopný se naučit vykonávat potřebu i doma na podložku nebo kočičí záchod. Což můžete ocenit zejména v době nemoci, nebo pokud má pejska doma senior. Dále má rád zvýšená místa, odkud může pozorovat, co se děje.

VÝŽIVA

Správná výživa je důležitá pro každého pejska. Japonek toho moc nesní, a proto můžete investovat do toho nejlepšího. Krmit se dá granulemi nebo přirozenou stravou, tedy barfovat. U chinů se častěji mohou objevit potravní alergie, zejména se jedná o intoleranci na obilí, proto buďte při výběru granulí obezřetní.

Pokud se rozhodnete pro granule, tak se jedná o kompletní krmivo, ve kterém váš pes dostane všechno, co potřebuje a nemusíte mu nic dalšího přidávat. Vybírejte granule pro malá plemena psů, jsou přizpůsobená nejen svou velikostí, ale také odpovídají výživovým požadavkům malých pejsků, kteří mají velmi rychlý metabolismus. Granule by měly mít snížený obsah obilovin, nebo být zcela bez nich. Zároveň je vhodný vyšší obsah masa, které by ve složení mělo zaujímat první místo. 

Chcete svému pejskovi připravovat krmnou dávku sami? Pro vás je tady barfování, při kterém do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Než začnete barfovat, musíte si nastudovat potřebné informace, abyste věděli, jak na to. Jídelníček musí být v dlouhodobém hledisku vždy vyvážený, aby japončík nestrádal. Při velikosti tohoto plemene, ani nebudete potřebovat moc místa v mrazáku, kam se ukládají jednotlivé připravené porce. Maso se totiž koupí ve větším množství a pak naporcuje.

Japan Chin

Zdraví

Průměrná délka života: 12 - 14 let

Japánek je zdravé plemeno, o čemž svědčí i to, že k uchovnění není povinné žádné vyšetření. Objevit se u něj může, stejně jako u dalších malých plemen, luxace pately. Preventivně můžete podávat doplněk stravy ve formě kloubní výživy. 

Dále se mohou vyskytnout oněmocnění očí – zákal i různé záněty, protože velké oči jsou náchylnější. Japánky postihují také srdeční problémy

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Japan chin není náročný na prostor, je to ideální pejsek i do malého městského bytu. Na to aby bydlel na zahradě není stavěný, ale pokud máte domek, japonek bude na zahradě rád trávit čas společně s vámi. Rozhodně to není typ psa, kerého necháte celý den venku samotného. Takto by nebyl spokojený. Potřebuje vaši lásku a blízkost, je velice kontaktní. 

Doma musí mít samozřejmě svůj pelíšek, i když většinou bude ležet „namáčknutý“ na svém páníčkovi. Pokud by vám to vadilo, tak japan není nic pro vás. Se svým páníčkem si vytváří láskyplný vztah a celou svou rodinu zbožňuje. 

Naučit japana poslouchat není nic složitého, tento psík je inteligetní a při správné technice výcviku se dobře učí. Hodí se pro začátečníky i seniory, pro které je ideálním společníkem.

Japan Chin

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud plánujete svého pejska uchovnit, musíte to zohlednit již při nákupu štěněte. Štěně musí mít průkaz původu FCI, dále by nemělo mít žádné odchylky od standardu. Pak už jen stačí splnit podmínky přijetí do chovu, které stanovuje chovatelský klub. V České republice se jedná o Interclub Orient Pekinéz a japan chin nebo Japan klub ČR.

S pejskem musíte absolvovat speciální chovatelskou akci, které se říká bonitace, je na ní odborně posouzen. Minimální věková hranice pro účast je 12 měsíců věku. Aktivní zapojení v chovu je pak možné od 15 měsíců. Horní věková hranice není u psů stanovena a u fen je to osmý rok věku.

K uchovnění není povinné žádné zdravotní vyšetření. Vylučující vady jsou definovány standardem a jedná se o agresivitu nebo bázlivost, fyzické nebo psychické abnormality, zkříženou dolní čelist a trikolorní zbarvení.

Japan Chin

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Japončík není tolik rozšířené plemeno, takže se může stát, že ho lidé nebudou znát. Zaměnit se dá s jinými pejsky podobného vzezření. Číslo jedna je pekingský palácový psík, dále také shih-tzu a nakonec malý kontinentální španěl, ale zde máme na mysli pouze jednu z variet, a to konkrétně phálene.

Pekingský palácový psík

Pekingský palácový psík

Obě plemena patří do stejné skupiny FCI a v ČR spolu sdílí dokonce i jeden z chovatelských klubů. Zatímco japan chin pochází z Japonska, tak pekinéz z Číny. Velikost obou plemen je podobná, takže jako rozeznávací znak neposlouží. Pekinéz má lví vzhled, na uších má dlouhé závěsy srsti, dlouhá srst pokrývá celé tělo. Zbarvení je přípustné ve všech barvách i se znaky, výjimku tvoří albíni a játrově hnědí jedinci. Japonek ma srst lehce kratší a hlavně je pro něj typické bílé zbarvení s černými nebo červenými skvrnami. Japonek má atletičtější postavu, pekinéz je zavalitý a v pohybu pomalý.

Shih-tzu

Shih-tzu

Lhasa apso je staré společenské plemeno pocházející z Tibetu (Číny). Má dlouhou krycí srst, která se na hlavě váže do culíčku. Nesmí mu jít do očí a omezovat vidění. Povoleny jsou všechny barvy, u vícebarevných jedinců je velmi žádoucí bílá lysinka na čele a stejně zbarvená špička ocasu. Velikost shih-tzu není více jak 27 cm, hmotnost pak 4,5 až 8 kg. Péče o srst vyžaduje mnoho času, stejně jako je tomu u pekinéze. Japončík na česání tak náročný není, jelikož jeho srst není tak dlouhá a má i jinou strukturu. 

Malý kontinentální španěl

Malý kontinentální španěl

Malý kontinentální španěl pochází z Francie a patří také do skupiny děvět FCI ke společenským plemenům. Jeho kohoutková výška se pohybuje kolem 28 cm a má dvě váhové kategorie, do 2,5 kg a druhou až do 5 kg. Japončík měří přibližně 25 cm. Phálene má středně dlouhou srst, která vytváří na uších typické praporce, ale nepodobá se strukturou pekinézovi. Zbarvení je možné jakékoliv na bílém základu. Exteriérově jsou tedy tato dvě plemena velmi podobná. Varieta phálene má zavěšené uši podobně jako právě japan chin. Papillon má uši vztyčené. Malý kontinentální španěl se liší také čumáčkem, tlamička není natolik krátká a zploštělá. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Malý pes s elegantním a graciézním tělem, které je pokryté bohatou srstí. Má široký obličej. 

Důležité proporce:

Má kvadratický rámec těla, takže kohoutková výška je stejná jako délka těla, u fen může být tělo delší. 

Pozn. k výšce

Psi měří přibližně 25 cm a feny jsou o něco menší. 

Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem stanovena.
Srst:

Rovná, dlouhá a hedvábná. Bohatá srst pokrývá celé tělo mimo obličeje, delší srst nalezneme na uších, krku, stehnech a ocasu. 

Zbarvení:

Bílé s černými nebo červenými skrvnami. Rovnoměrné rozložení skvrn po celém těle je žádoucí. A velmi žádoucí je bílá lysinka, která vede od čenichu až k temeni. 

HLAVA

MOZKOVNA

Lebka:

Kulatá a široká. 

Stop:

Výrazný a hluboký. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Nosní houba je v úrovní očí, nosní hřbet je široký a velice krátký. Pigmentace nosní houby je v souladu se zbarvením srsti, a to černá nebo masová. Nozdry jsou dobře otevřené. 

Čelisti, zuby:

Silné a bílé zuby jsou postaveny v klešťovém skusu, ale toleruje se i nůžkový skus nebo předkus. 

Oči:

Daleko posazené oči jsou velké, ale ne přehnaně. Mají okrouhlý tvar a jejich barva je černá. 

Uši:

Dlouhé, trojúhelnikovité uši jsou svěšené a pokryté dlouhou srstí, jsou nasazeny daleko od sebe. 

KRK

Vysoko nesený a poměrně krátký. 

TRUP

Hřbet:

Rovný a krátký. 

Bedra:

Mírně klenutá a široká. 

Hrudní koš:

Hrudník je přiměřeně hluboký a široký, žebra jsou klenutá. 

Břicho a slabiny:

Břicho je dobře vtažené. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a mají jemnou kostru, na zadní straně je pod lokty delší srst. 

Tlapy hrudních končetin:

Malé zaječí, žádoucí je, pokud je mezi prsty delší srst. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Přiměřeně zaúhlené a na zadní straně stehen je delší srst. 

Tlapy pánevní:

Opět malé zaječí, měly by být pokryty chomáčky srsti. 

CHODY PSA

Lehký, hrdý a elegantní. 

OCAS

Je pokrytý bohatou a dlouhou srstí, nesený je vzhůru nad hřbetem. 

přečteno: 4 335x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...