topovat ověřit
16.05.2023 / 27.04.2024
Pekingský palácový psík

Pekingský palácový psík

Pekingese
100%
Další pojmenování: pekinéz
Pekingský palácový psík

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 8 - Japan-chin a pekingský palácový psík
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 207
Země původu: Čína
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: Starověk
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Společník
Využití dnes: Společenský pes, Domácí mazlíček, Dekorativní pes, Výstavní pes
Kluby v ČR:

Interclub Orient pekinéz a japan-chin

Pekinéz klub

Klub pekingských palácových psíků

VARIETY PLEMENE Pekingský palácový psík

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Pekinéz je prastaré plemeno, které pochází z Číny. Přestože moc písemných či obrazových dokladů neexistuje, můžeme se domnívat, že pejsek podobného typu tu byl již v době 2 tis. let před naším letopočtem. Bydlel v paláci společně s panovníkem a měl různé výsady, dokonce mohli obdržet různé řády.

Díky uzavřenosti Číny byl pekinéz dlouhá staletí v podstatě izolovaný, a proto se zachoval nejen jeho exteriér, ale hlavně povahové vlastnosti. Až když se přeneseme o stovky let dopředu, konkrétně do roku 1860, tehdy dobyli Britové císařský palác, kde nalezli neznámé psí plemeno. Charles Gordon je přivezl s sebou zpět do své domoviny, jedna z fenek byla darována královně Viktorii. 

K uznání plemene anglickým Kennel Clubem došlo až mnohem později, a to v roce 1898. Přestože býval držen hlavně v rukou šlechty, postupně se rozšířil do celého světa.

O plemeni: Pekingský palácový psík

POVAHA

Pekinéz je skvělým společníkem, miluje svého páníčka i jeho rodinu. Je to veselý pejsek, kterému bude nejlépe, když vám bude na blízku. Samotu nemá rád, a proto se skvěle hodí pro seniory. Pokud trávíte celé dny mimo domov, není toto plemeno nic pro vás. Na svého pána se hodně fixuje a např. nenadálou změnu majitele snáší velmi špatně.

S dětmi vychází, ovšem nehodí se příliš k malým ratolestem. Lepší jsou větší děti, se kterými si bude dobře rozumět. Bývá ostražitý, a proto vás na nově příchozí vždy upozorní štěkotem, ale vzhledem k jeho velikosti ho nemůžeme považovat za hlídače. K cizím lidem je rezervovaný. S jinými psy za předpokladu dobré socializace vychází, ale může mít sklony k žárlivosti a nárokovat si páníčka jen pro sebe. 

Bývá tvrdohlavý, takže při výchově a výcviku musíte být trpěliví a najít si k němu cestu. Je to citlivá duše, takže zapomeňte na křik a hrubé chování. Ale bez důslednosti se neobejdete, pekinéz je inteligentní, ale zároveň si nerad nechává diktovat, co dělat. Z tohoto pohledu je poněkud nezávislý.

o plemeni: Pekingský palácový psík

POHYB

Pekinéz nepatří k příliš aktivním plemenům, je tedy ideálním společníkem pro seniory. Nepotřebuje denně naběhat mnoho kilometrů, ale postačí mu kratší procházky na vyvenčení. Jeho pohyb bývá rozvážný a může působit až líně. Je to spíše kliďas, který s vámi bude s radostí sledovat oblíbený seriál.

Nehodí se pro kynologické sporty, není rychlý, aby exceloval např. v agility a zároveň to není ani typický poslušný pejsek, který ochotně splní každý povel. To ale neznamená, že není inteligentní, opak je pravdou. Má svoji hlavu a je nutné k němu tak přistupovat.

O plemeni: Pekingský palácový psík

PÉČE

Kartáčování dlouhé srsti je každodenní samozřejmostí, jinak by se srst mohla zacuchávat a těžko byste ji dávali dohromady. Koupání není nutné příliš často, srst má poměrně samočisticí schopnost, takže mytí kvalitním šamponem je dostačující jednou měsíčně. Pokud plánujete účast na výstavách, nechte si poradit přímo od chovatele, jak srst před takovou akcí upravit a jak ji správně připravit. 

Problémovou partií bývají oči, a proto je nutné každý den zkontrolovat oční okolí a odstranit ospalky či případné nečistoty. Při česání zkontrolujte jednou za čas uši, zda v nich není zánět nebo jiný problém. Důležitou kapitolou je péče o chrup, pekinéz má sklony k tvorbě zubního kamene, nejlepší je každý den zuby mechanicky čistit, abyste odstranili zubní plak, ten se poté nezmění na kámen. Podávat můžete i doplňky stravy, které působí proti zubnímu kameni preventivně.

Pekinéz je malé plemeno a není příliš aktivní, proto nepočítejte s tím, že si bude drápky přirozeně obrušovat, ale budete jim muset pomoc. Na stříhání budete potřebovat speciální nůžky, nebo pokud si na to netroufáte, můžete zajít k veterináři. Drápky je nutné zkracovat zhruba jednou měsíčně, nenechte je přerůst, může to být pro pejska bolestivé. Na stříhání drápků zvykejte svého psa od štěněte, je to neoblíbená činnost, tak ať s tím nemáte v dospělosti problém.

o plemeni: Pekingký palácový psík

ZAJÍMAVOSTI

Pekingský palácový psík je jedním z nejstarších plemen, jehož historie sahá až 2 000 let zpět do starověké Číny.

Pekinéz byl v Číně velice ceněným, choval se pouze v císařském paláci a měl tu výsadu, že mohl být na blízku císaři. Na druhou stranu se nemohl podívat za zdi paláce (odtud název "palácový"), aby nepřišel do styku s "obyčejnými" lidmi. Psíci měli své vlastní pečovatele, kteří se starali o jejich blaho. Za krádež tohoto plemene, stihl viníka krutý trest, a to smrt.

O plemeni: Pekingský palácový psík

VÝŽIVA

Kvalitní krmivo je důležitou kapitolou zdravého a spokojeného života vašeho mazlíčka. Pekinézové mají sklony k obezitě, k čemuž přispívá málo pohybu, ale také nevhodné krmení. Sáhnout můžete po granulích, které patří mezi kompletní krmiva, což znamená, že mají vše, co pes potřebuje, aby prospíval. Další možností je tzv. barfování, při kterém podáváte syrové maso, kosti, přílohy a doplňky.

Krmení granulemi je jednoduché a bez starostí, důležité ovšem je, věnovat dostatek pozornosti jejich výběru. Pro pekinéze vybírejte granule pro malá plemena psů a nezapomeňte se řídit také věkem. Do jednoho roku můžete krmit štěněčími a pak přejít na granule pro dospělé psy. Granule vybírejte podle složení, na prvním místě by rozhodně mělo být maso, naopak by neměly obsahovat příliš obilovin, ty bývají častým alergenem. 

Pokud se rozhodnete barfovat, nejdříve je nutné si nastudovat potřebné informace, protože sestavení vyváženého jídelníčku je pouze na vás. U pejska velikosti pekinéze s tím nebudete mít tolik práce. Maso seženete v dnešní době i v chovatelských potřebách. Obvykle se připraví více krmných dávek a ty se dají do mrazáku. 

O plemeni: Pekingský palácový psík

Zdraví

Průměrná délka života: 12 - 15 let.

Pekinéz má krátký čumáček, kvůli kterému mohou vznikat problémy s dechem, ty se nejčastěji projevují v letním období, kdy se pejsek nestíhá ochlazovat a může dojít k přehřátí. V horkých dnech to mějte na paměti a nepřetěžujte ho. Hlídejte také, aby byl ve stínu. 

Slabým článkem bývají oči, které jsou náchylné na podráždění. Objevit se ale mohou také dědičné oční vady, jako je progresivní retinální atrofie nebo šedý zákal. Vyskytnout se také mohou srdeční problémy.

O plemeni: Pekingský palácový psík

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Pekinéz je ideální pes do městského bytu, v žádném případě není určen pro bydlení venku. Potřebuje být na blízku svému páníčkovi a ideálně s ním bude sdílet i postel.

Toto plemeno vzhledem ke své tělesné konstituci hůře snáší vysoké teploty. V létě byste ho tedy měli šetřit a nevystavovat jej přílišnému slunci. Vždycky mu k odpočinku najděte místečko ve stínu, aby se nepřehřál.

O plemeni: Pekingský palácový psík

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

V České republice existují hned 3 kluby, které zaštiťují chov pekingských palácových psíků. Jedná se o Pekinéz klub, Interclub Orient pekinéz a japan-chin a na závěr Klub pekingských palácových psíků. 

Pokud plánujete, že se se svým pejskem zapojíte v chovu, pak základním předpokladem je koupě štěněte s průkazem původu FCI. Nemělo by mít žádné vady definované standardem. Pak už stačí splnit podmínky k uchovnění. 

Zúčastnit se musíte bonitace, která je pořádána klubem. Jedná se o speciální akci podobnou výstavě, na které je pes odborně posouzen a zhodnocen, vše je zaznamenáno do bonitační karty.

K uchovnění není povinné žádné zdravotní vyšetření, ani výstava. Využití v chovu je po splnění podmínek možné od věku 15 měsíců u psů i fen. Horní věková hranice je u fen stanovena na 8. rok věku, u psů není omezena.

O plemeni: Pekingský palácový psík

 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Toto plemeno se dá změnit s jinými psíky podobného exteriéru. Laická veřejnost na první pohled nemusí poznat rozdíly mezi jednotlivými plemeny. Pekinéz se dá zaměnit s shih-tzu, lhasou apso nebo japan-chinem.

Shih-tzu

Shih-tzu

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a patří do 9. skupiny ke společenským plemenům. Shih-tzu bývá větší, jeho hmotnost je 4,5 až 7,5 kg, kdežto pekinéz váží feny do 5 kg a psi do 5,4 kg. U shih-tzu jsou povoleny všechny barvy, u pekinéze jsou nežádoucí albíni a játrově zbarvení jedinci. Srst obou plemen je bohatá, u shih-tzu se srst na hlavě vyčesává nahoru. Pekinéz takto dlouhou srst v těchto partích nemá. Pekinéz je na první pohled zavalitější a má kratší krk.

Lhasa Apso

Lhasa Apso

I tento psík, stejně jako shih-tzu pochází z Tibetu. Standard sice neuvádí hmotnost, ale kohoutková výška plemena je stanovena na 25 cm. Dlouhá srst se podobá shih-tzu. Zbarvení je možné zlaté, pískové, medové, šedé, břidlicové, kouřové, vícebarevné, černé, bílé nebo hnědé. Lhasa apso působí proti pekinézovi ladnejším dojmem stejně jako shih-tzu. Lhasa má také na hlavš delší srst, která se může vyčesat do gumičky.

Japan chin

Japan chin

Japončík i pekinéz opět náleží do stejné skupiny FCI, v ČR mají dokonce společný jeden z chovatelských klubů. Liší se zemí původu, pekinéz pochází z Číny, kdežto japan-chin z Japonska. Velikostně se příliš neliší, a tak je hlavním rozpoznávacím znakem srst a její barva. Japan-chin má kratší srst a zbarvení je bílé s černými nebo červenými skvrnami. Pekinéz má srst mnohem delší a hlavně nemá tak atletickou postavu.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Malý, ale dobře vyvážený psík, je mírně podsaditý, má lví vzhled, živý a inteligentní výraz, vypadá ušlechtile a důstojně. Nesmí vykazovat žádné známky problémů s dýcháním nebo pohybem, takové odchylky jsou penalizovány. Srst nesmí být příliš bohatá.  

Pozn. k výšce

Není standardem stanovena. 

Hmotnost:
psi 5 kg
fenky: 5,4 kg
Pozn. k hmotnosti Psi vypadají malí, ale pokud je zvedneme, zjistíme, že jsou překvapivě těžcí. Typická je těžká kostra a mohutné tělo.
Srst:

Mírně dlouhá, rovná, kolem krku vytváří bohatý límec, ten ale nedosahuje až na ramena. Krycí srst je hrubá s jemnou podsadou. Na uších, zadní straně končetin, tlapách a ocase vytváří srst bohaté závěsy. Srst nesmí délkou, ani objemem omezovat psa v pohybu nebo zakrývat obrysy. Příliš bohatá srst je penalizována. 

Zbarvení:

Všechny barvy i znaky jsou rovnocenné a přípustné. Výjimku tvoří albíni a hnědá (játrová) barva. Pokud je pes vícebarevný, znaky jsou rozloženy souměrně. 

O plemeni: Pekingský palácový psík

HLAVA

Dostatečně velké, ale širší než vyšší. 

MOZKOVNA

Lebka:

Proporčně je širší, mezi ušima je široká a plochá. Není vyklenutá, je široká také mezi očima. 

Stop:

Výrazný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Nosní houba, pysky a okraje očních víček musejí být černě pigmentovány. 

Tlama:

Nos není příliš krátký. Nozdry jsou otevřené. Nosní vráska je slabá, vybíhá od lící pod kořen nosu a vypadá jako široké obrácené "V". Přednost má vráska, která je v průběhu přerušena. Nikdy nezasahuje do očí, ani nepřekrývá nos. Uzavřené nozdry, ani příliš silná vráska jsou nepřípustné a musí být penalizovány. Nosní partie je výrazná, ale celkem široká a krátká. Dolní čelist musí být pevná.   

Pysky:

Dobře přiléhají, nesmí být vidět jazyk, ani zuby. Nezakrývají dobře vyznačenou bradu. 

Oči:

Jasná, kulaté, tmavé, lesklé a nejsou příliš velké. Zrak nevykazuje zjevné vady. 

Uši:

Mají tvar srdce a jsou nasazeny na úrovni temene. Přiléhají k hlavě a srst na nich tvoří dlouhé závěsy. Boltec nesahá pod linii nosu. 

KRK

Silný a relativně krátký. 

TRUP

Relativně krátký, slabiny jsou výrazné a hřbet rovný. Hrudník je široký, žebra klenutá a pružná. Těžiště hrudníku se nachází mezi hrudními končetinami. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Relativně krátké, silné s těžkou stavbou kostí. Důležitá je správná stavba končetin bez defektu. 

Rameno:

Uloženo šikmo dozadu, pevně u trupu. 

Lokty:

Přiléhají k tělu. 

Předloktí:

Kosti tvoří mírný oblouk. 

Přední nadprstí:

Pevné a lehce šikmé. 

Tlapy hrudních končetin:

Velké a ploché, nejsou kulaté. Mohou být lehce vytočeny do stran (ovšem výrazné vytočení je penalizováno). Pes stojí pevně na celé ploše tlapky, nikoliv pouze na nadprstí. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Dobře osvalené, pevné, ale lehčí než přední končetiny. Mírně úhlené se zřetelným kolenem. Úzký postoj je penalizován.  Stavba končetin musí být bez vad. 

Hlezno:

Pevné, lehce šikmé a při pohledu zezadu paralelní. 

Tlapy pánevní:

Velké a ploché, nejsou kulaté. Směřují přímo dopředu. 

CHODY PSA

Typický pohyb je valivý, pomalý a důstojný. Nelze ho zaměňovat s kolébavým chodem, který mohou způsobit volná ramena, nebo jiné vady končetin. Všechny znaky ukazující na vady v utváření končetin musí být penalizovány. Pohyb nesmí ovlivňovat délka srsti. 

OCAS

Vysoko nasazený, je pevně nesený a lehce přitočený přes hřbet k jedné straně. Nachází se na něm dlouhý závěs srsti. 

O plemeni: Pekingský palácový psík

přečteno: 2 100x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...