logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes je vhodný pro seniory za předpokladu, že se mu budou dostatečně věnovat.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes nemá problém ujít i větší vzdálenosti a rád vám bude dělat společníka.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes v chladném počasí vydrží, ale raději má vyhřátou postel svého pána.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes snáší teplo špatně, přes léto je pro něj vhodné chladné a stinné místo.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Toto plemeno nemá silnou potřebu něco kousat, takže vaše věci by měly být v bezpečí.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má lovecký pud vyvinutý, takže byste jej při procházkách měli mít pod kontrolou, aby se nezaběhl za zvěří.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes nemá energie na rozdávání a unavíte jej poměrně rychle.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno se na hlídání příliš nehodí.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Toto plemeno je snadno vycvičitelné, takže stačí lehký výcvik.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno téměř nelíná.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tento pes může snadno onemocnět

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes může trpět obezitou, a proto dbejte na kvalitní stravu.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes je u nás velmi rozšířený a jistě jste jej na ulici ve vašem městě již potkali.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Shih-tzu

Shih-tzu

Shih-tzu
Další pojmenování: Ši-tzu

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 208
Of. zkratka plemene v ČR: SHI
Země původu: Tibet
Vznik plemene: počátek našeho letopočtu, 17. století
Původní využití: Hlídací pes, společenský pes
Využití dnes: Výstavní pes, Dekorativní pes, Domácí mazlíček, Rodinný pes, Společenský pes
Kluby v ČR:

Shih-tzu klub ČR

Shih-tzu klub Evropa

Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP)

VARIETY PLEMENE SHIH-TZU

U tohoto plemene nebyly v rámci standardu stanoveny žádné samostatně klasifikované variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Mapa TibetuLegenda praví, že Buddhu doprovázel při jeho putování malý psík, který vzhledově odpovídal zástupci plemene shih-tzu. Říká se, že jednoho dne se Buddha ocitl v bezprostředním ohrožení života, když se ho skupina nemilosrdných lupičů, lačných po kořisti, pokusila okrást a zabít. Z malého psíka se v kritickém okamžiku stal náhle obrovský, zuřivý lev, jenž spolehlivě agresory zahnal. Poté se opět přeměnil v roztomilého pejska, kterého Buddha zvedl ze země a s vděčností políbil. Dodnes tento Buddhův polibek symbolizuje bílá skvrna na hlavě shih-tzu.

Zda byl Buddhovým společníkem skutečně prapředek dnešního shih-tzu, zůstane asi navždy tajemstvím. Jisté je, že se jedná o plemeno s velmi starobylým původem a i když to není na zevnějšku dnešního shih-tzu znát, údajně s blízkou genetickou vazbou na vlka. V Tibetu byli tradičně chováni ovčáčtí psi, obdaření dlouhou srstí, kteří se postupně dále diferenciovali na základě své velikosti a byli dovezeni do sousední Číny. Prvopočátky plemene shih-tzu tak lze vystopovat na území Tibetu a Číny, kde bylo plemeno chováno po dlouhá staletí, ba až tisíciletí, než se poprvé dostalo do Evropy. Panují dokonce názory, které shih-tzu přiřazují mezi nejstarší vyšlechtěná plemena psů vůbec.

Historie shih-tzu je těsně spjata s tibetskými chrámy, ve kterých zastával tento psík funkci chrámového hlídače. Právě v této souvislosti vzniklo jeho těsné mytologické sepětí s již zmiňovanou postavou lva, která má v buddhismu symbolický význam. Ostatně, název shih-tzu znamená v překladu „lev“. Podle některých teorií byl shih-tzu tibetskými mnichy vyšlechtěn díky vzájemnému křížení lhasy apso, pekinéze či tibetského teriéra, a posléze darován čínskému vladaři jako vzácný dar. Věnování drahocenných psíků mělo možná funkci jakési daně, neboť byli v určitých obdobích posíláni čínskému vládci v pravidelných intervalech.

Shih-tzuJiž ve středověku začal být shih-tzu chován mimo uzavřený svět chrámů a palácových dvorů coby hlídací pes, avšak největší pozornosti a prestiže se mu tradičně dostávalo v královských kruzích. To dokazují též četné doklady z umělecké oblasti. Z období panování dynastie Tchang, která v Číně vládla v období od 7. do 10. století, se zachovaly mnohé kresby i písemné zmínky o psících, kteří podle popisu odpovídají shih-tzu. Tento pes se stal později také oblíbeným společníkem zástupců proslulé panovnické dynastie Ming. Shih-tzu byl v Číně pravděpodobně dále křížen s pekinézem, takže jeho fyziologické rysy doznaly jistých změn, z nichž nejmarkantnější bylo zkrácení obličejové partie a změna typu chůze.

Shih-tzu se těšil velké oblibě a věhlasu coby mazlíček osob z nejvyšších kruhů dlouhodobě. Jedna z nejznámějších čínských císařoven, Cch´- si, jež vládla téměř 50 let, až do roku 1908, vydala dokonce velmi pádné nařízení. Odsuzovalo každého, kdo by se odvážil zkřivit jejím psím mazlíčkům byť jen jediný chloupek srsti, k trestu smrti. Za její vlády byl i nadále platný zákaz vývozu shih-tzu do zahraničí. Vzhledem ke značné uzavřenosti Číny byli první zástupci plemene dovezeni na evropský kontinent až v roce 1930, tedy v době, kdy byl na čínském území chován řízeně jen mizivý počet jedinců tohoto plemene, které po vítezství komunismu ztratilo svoje nejvlivnější obdivovatele z řad čínské tradiční vládnoucí vrstvy. Tehdy se dostal chovný pár shih-tzu do Anglie a během následujících let začala pozvolna vzkvétat celosvětová popularita plemene. Do Čech byl shih-tzu přivezen až v roce 1978.

POVAHA

Jen málokteré psí plemeno se dočkalo od člověka tak vzletného, poetického popisu, jakým byl básníky na čínském panovnickém dvoře obdařen oblíbený shih-tzu. Jeho hlava je prý jako hlava majestátního lva, uši připomínají tvarem listy elegantní palmy, čenich je kol dokola obklopen srstí podobné chryzantémě, jejímž středem je dokonale hladký čenich, drobné zuby se skví jako zrnka nejchutnější rýže, jazyk je heboučký jak okvětní lístek z nejjemnějšího květu, hruď se vypíná stejně jako hruď statného medvěda, tlapa má kvality velbloudího kopyta, ocas je bohatý tak, jako kdyby byl z toho nejlepšího prachového peří, a chůze shih-tzu je stejně půvabná, jako plavné pohyby té nejvzácnější zlaté rybky.

Shih-tzuShih-tzu byl předurčen a zrozen k tomu, aby se stal dokonalým společníkem. Je to jeho celoživotní role, kterou zvládá na výbornou. Tento malý pejsek je dekorativním, roztomilým chlupáčem, jenž se výborně vyjímá na klíně každé pravé dámy (pány pochopitelně nevyjímaje). Oplývá též velkou inteligencí. Krátký čenich a jeho postavení může u leckoho neznalého vyvolat mylný dojem, že je shih-tzu tak trochu náfuka. Podobné domněnky rozptýlí osobní setkání s tímto milujícím zástupcem psího plémě. Shih-tzu je sice k cizím osobám a priori nedůvěřivý, zároveň je to pes, který zahrnuje své blízké neskonalou láskou a přízní. A po důkladném ujištění, že se jedná o pánovy přátele, dokáže i osoby mimo svou smečku přijmout snadno za své.

Ve vztahu k ostatním zvířatům je shih-tzu tolerantní zejména za předpokladu, že mu zajistíme důkladnou socializaci již od brzkého štěněčího věku. Děti většinou tento malý psík zbožňuje, avšak přesto ho nelze doporučit jako ideálního společníka k malým dětem. Ve všech případech, jak v kontaktu s ostatními psy, jinými doma chovanými mazlíčky, tak ve vztahu k dětem, je vždy třeba myslet na velkou zranitelnost shih-tzu. Ta je způsobena jednak jeho malým vzrůstem, kdy může snadno dojít ke zranění psa např. v důsledku nešťastného pádu z neobratné dětské náruče, zapomínat nelze ani na citlivé oči shih-tzu, které jsou obzvlášť náchylné k poranění.

POHYB

Shih tzuShih-tzu vypadá jako polštářový psík, jehož hlavním posláním je pózovat na luxusních poduškách. Tento psík je zároveň hravý a nezkazí žádnou legraci. Po hře si ale rád vydatně schrupne. Někteří majitelé shih-tzu se v současnosti věnují se svými mazlíčky agility, dogdancingu nebo dokonce cvičí obedience. Shih-tzu si vystačí též s kratšími procházkami a je vhodný do města. Jeho srst v silně znečištěném prostředí a v hustém porostu trpí, takže výlety hustě zalesněnou krajinou mimo hlavní cesty jsou pro jedince ve výstavní kondici v podstatě nemyslitelné. Tohoto psíka nelze doporučit těm, kteří hledají psího parťáka pro náročné výkonostní sporty a do přírody za každého počasí. Naopak bude shih-tzu prospívat i u lidí bez sportovních ambicí, kteří budou mít dostatek trpělivosti a času pro relativně komplikovanou péči o jeho srst.

PÉČE

Shih-tzuDlouhá srst shih-tzu vyžaduje neustálou a důkladnou péči. Klíčové je zvykat psa na všechny procedury související s úpravou srsti již od štěněčího věku. U dlouhosrstého plemene jako je shih-tzu představuje neochota až averze k česání značný problém. Charakter osrstění se může u jednotlivých zástupců plemene v detailech lišit, obecně ale platí, že srst shih-tzu má sklon velice rychle plstnatět, a to v řádu několika dní i natolik fatálně, že se pak jediným řešením stává ostříhání psa. To může být pro majitele i psa pohodlným východiskem, nicméně připravuje shih-tzu o jeho největší chloubu a typický exteriérový rys, hodnocený ve výstavních kruzích.

Je-li o srst shih-tzu pečováno správně, zpravidla není nutné každodenní česání, pokud psík zrovna nelíná, postačí se jeho osrstění věnovat důkladně průměrně třikrát do týdne. Největší výzvou pro chovatele je období okolo jednoho roku věku psa, kdy dochází k pozvolné výměně štěněčí srsti za dospěláckou. Do základní výbavy každého majitele shih-tzu patří sada kovových hřebenů s různě hustými zuby, stejně jako kvalitní kartáč. Dále je třeba pořídit nezbytné kosmetické přípravky, usnadňující rozčesání srsti a eliminující její vysoušení, nejlépe na základě konzultace s chovatelem, který jistě v tomto směru ochotně poradí. Pro běžné použití (nikoli na výstavní účely) jsou nejvhodnější přípravky na olejové bázi. Nesmí chybět ani speciální šampon a kondicionér.

Před pročesáváním srsti je žádoucí použít kosmetický přípravek, který srst dostatečně navlhčí. Vynecháme ale oblast hlavy, v žádném případě nenanášíme jakýkoli sprej nebo olej psovi okolo očí. Mohli bychom tak nechtěně zapříčinit jejich podráždění. Při následném česání si počínáme nanejvýš důkladně, opatrně pročesáme srst v oblasti břicha, v podpaží a okolo uší, kde plstnatí nejvíce. Se psem jednáme po celou dobu jemně a za trpělivost ho odměňujeme slovní pochvalou i oblíbeným pamlskem. Na konci česání sepneme srst na hlavě do klasického culíku, který musí být umístěn takovým způsobem, aby psa netahal a neobtěžoval. I tato zdánlivě banální úprava účesu shih-tzu může některým majitelům psa dělat zpočátku problémy.

Přibližně jednou až dvakrát měsíčně je dobré shih-tzu vykoupat. Jeho srst nemá samočistící schopnost, kterou se vyznačuje osrstění některých jiných, většinou pracovních plemen. K náchylnosti srsti na zachytávání drobných nečistot a prachu částečně přispíváme užíváním zvlhčujících přípravků, bez kterých by ovšem kvalita srsti pokulhávala. Koupání psa se tedy nevyhneme. Na šamponu a kondicionéru finančně nešetříme a kupujeme jen špičkové produkty. Záleží na tom zdraví pokožky a srsti našeho psa.

Někteří majitelé psů se občas při koupání svého chlupatého svěřence dopouštějí zdánlivě drobných, avšak ve skutečnosti zásadních chyb. Důležitou pomůckou při koupání je protiskluzová podložka, kterou umístíme do vany či sprchového koutu. Pokud totiž psovi při koupání smaltovaný povrch pod nohama nepříjemně podkluzuje, může to u něj vyvolat zbytečný stres a aktivovat zoufalé úsilí dostat se z vany ven. Již tak většinou nepříliš oblíbené koupání dostává v jeho očích až hororový nádech. Další chybou je otírat psa po vykoupání horečně ručníkem. Tím akorát zacucháme srst. Ručník pouze přikládáme, přebytečná voda se do něj nasákne. Poté použijeme opatrně fén, pes by si na něj měl proto zvykat odmalička.

stříhání Shih-tzuSrst shih-tzu musí být pravidelně zastřihávána, aby psovi nepřekážela při chůzi. Nechystáme-li se na výstavu, možná se rozhodneme i pro radikálnější střih srsti. Pokud si na ostříhání sami netroufáme, není žádnou ostudou vyhledat profesionální kosmetický salon pro psy. Tam psa pochopitelně na naše přání i vykoupají a učešou. Většinou zde můžeme zakoupit i kosmetické přípravky, které pak využijeme při česání doma. Vybírat osvědčený salon na základě pozitivních doporučení a recenzí se rozhodně vyplatí.

Kromě úpravy srsti by majitel shih-tzu neměl opomíjet každodenní péči o oči svého psa. Oční okolí velice opatrně a jemně očistíme za pomoci navlhčeného vatového tamponu. Jelikož má shih-tzu dispozice k nadměrné tvorbě zubního kamene, čistíme mu několikrát týdně zuby. Nejčastěji používanou metodou je stále klasické čistění za pomoci speciálního zubního kartáčku a pasty pro psy. Psovi podáváme taktéž žvýkací pamlsky, jejichž konzumace podporuje čištění psího chrupu. Alespoň jednou týdně zkontrolujeme zevní zvukovod psa, zda je prost nečistot a nejeví známky počínajícího zánětu.

ZAJÍMAVOSTI

Shih-tzu nebyl jen tak obyčejný společník. Jeho využití bylo poměrně všestranné. Předchůdci dnešního shih-tzu sloužili nejspíš jako proslulí psí strážci buddhistických chrámů. Psíky nápadně podobné shih-tzu choval i mongolský vojevůdce Kublaj-chán, za jehož vlády se buddhismus stal státním náboženstvím mongolské říše, která tehdy zahrnovala i území dnešní Číny. Podle zápisků Marca Pola byli psíci za Kublaj-chána chováni společně s jeho cvičenými loveckými lvy, a to nikoli jako jejich kořist, ale jako jakýsi uklidňující element, když nebyli lvi zrovna na lovu. Kublaj-chán ustanovil Peking za hlavní město říše. Shih-tzu se na mnohá další staletí zabydlil v místním paláci, kde prý spával v dolní části lůžka čínského vladaře a zahříval mu nohy.

VÝŽIVA

Shih-tzuVyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti, stáří a míře vynakládané aktivity našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny můžeme obměňovat, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je každopádně dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. Stále větší popularitu získává také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou. Někteří výrobci nabízí granulovaná krmiva vyráběná přímo na míru shih-tzu, obsahující složky vyživující jeho nádhernou srst. Navíc jsou naporcovaná ve formě drobných granulek, které se malému psíkovi pohodlně konzumují.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 14 let

Nádherný Shih-tzuShih-tzu patří mezi malá plemena psů, jejichž zástupci se často dožívají relativně vysokého věku, zejména v porovnání s některými psími velikány. Stejně jako u jiných psích plemen se však také u shih-tzu vyskytují některé zdravotní problémy častěji než ostatní. Shih-tzu navíc patří mezi brachycefalická plemena, pro která jsou příznačné potíže s dýcháním nosem. Ty jsou nejmarkantnější zejména v horkém letním počasí. Tehdy je zapotřebí chránit psa před přehřátím, zajistit mu zastíněné místo k odpočinku a dostatek pitné vody.

Pomyslnou Achillovou patu představují u shih-tzu jeho překrásné oči. Jsou velmi zranitelné díky své velikosti a umístění. Bývají náchylné k podráždění v důsledku vnějších vlivů, lehce se v nich vytvoří záněť různého stupně závažnosti. Bohužel se shih-tzu zcela nevyhýbá ani keratitida (zánět rohovky), entropium, progresivní retinální atrofie, syndrom suchého oka nebo distichiáza (růst nadpočetné řady oční řasy).

U tohoto plemene jsou dosti obvyklé zubní obtíže. Jednak v dospělém věku, kdy má shih-tzu zvýšený sklon k tvorbě zubního kamene a k zánětu dásní, ale i v období vývoje, během výměny chrupu. Vypadávání prvních zubů a růst trvalého chrupu někdy neprobíhá v dobré návaznosti. Je proto třeba věnovat růstu nových zubů zvýšenou pozornost. Jedině tak lze zamezit jejich křivosti v dospělosti. Někdy je z tohoto důvodu nutné navštívit veterináře, který cíleně mléčný zub odstraní.

U shih-tzu byla dále zaznamenána luxace patelly, snížená funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin (ledvinové kameny, zánět ledvin), pupeční kýla (ve štěněčím věku) a různé typy alergií (včetně kožních, kontaktních a potravinových).

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Shih-tzu je sice malý a lehce zranitelný, ale rozhodně si tak nepřipadá. Disponuje velkým sebevědomím a nezávislostí. To se projevuje i během výcviku. Ačkoliv je shih-tzu dostatečně inteligentní, když se po něm něco chce, dokáže být značně tvrdohlavý. Jeho pán se musí obrnit velkou trpělivostí a zůstat za každých okolností důsledný, neboť chytrý shih-tzu umí šikovně využít každé skulinky a zaváhání ve výchově. Mnozí chovatelé svoje psíky přespříliš rozmazlují. Důležité je stanovit pejskovi hned od počátku alespoň základní pravidla a z těch poté neslevit.

Zvládnutí některých povelů je nutností, nelze spoléhat na snadnou ovladatelnost psa na vodítku díky fyzické převaze. Pohled na pejskaře, který se svým psem smýká na vodítku na všechny strany (či naopak) je nejen komický, ale také smutný. Nereaguje-li pes puštěný na volno na pánovo přivolání a vydá se kamkoli se mu zamane, může lehce přijít k úhoně a skončit i třeba pod koly okolo jedoucího automobilu. Je to tedy především správná chůze na vodítku a přivolání, na co bychom měli klást důraz.

Už od nejútlejšího štěněčího věku by měl být pes seznamován s okolním světem. Shih-tzu má přátelskou povahu, ale pro bezproblémové soužití s ostatními lidmi a zvířaty musíme jeho vstřícnost posilovat a rozvíjet. Zároveň dbáme na to, aby byl náš pes vždy v bezpečí, nevystavujeme ho kontaktům s úplně neznámými a agresivními psy, nenecháme ho napospas nekontrolovaným a divokým hrám se zástupci velkých a obřích plemen, kteří by ho mohli zranit, stejně jako malé děti.

Shih-tzu s dítětemJak již bylo zmíněno, shih-tzu je rozený společník. S jeho naturelem ani tělesnými dispozicemi nejde vůbec dohromady dlouhodobý pobyt kdekoli jinde než v teple domova svého milovaného pána, navíc v jeho bezprostřední blízkosti. Shih-tzu není zkrátka pes do boudy. Potřebuje blízký kontakt se svou smečkou, chce být v centru dění. Důležité je svého shih-tzu zvyknout na adekvátní chování doma o samotě, aniž by ničil bytové zařízení. K tomu nám kromě pozvolného zvyšování doby v naší nepřítomnosti pomůžou i některé speciální hračky, sloužící pro mentální zabavení psa.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pro uchovnění psa je nezbytné absolvovat bonitaci v rámci daného chovatelského klubu a splnit další klubem požadované podmínky. Ty představuje zpravidla předložení dokladu o úspěšné účasti na výstavě vyššího typu (bonitace může být i součástí výstavy), případně dokumentace ohledně konkrétního zdravotního vyšetření ( u shih-tzu není požadováno). Bonitace se může účastnit pes starší dvanácti měsíců, přičemž platí, že v případě kladného posouzení a potvrzení chovnosti je pes chovný až od dovršeného patnáctého měsíce věku.

Mezi vyřazující vady u shih-tzu patří výrazné exteriérové odchylky od standardu, agresivita nebo naopak nadměrná plachost.

Štěňátko Shih-tzu

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Lhasa Apso

Shih-tzu -

Tato dvě plemena jsou poměrně hojně chybně zaměňována. Obě totiž disponují bohatou, hustou srstí, jsou přibližně stejně velká a jejich příbuzenství je dobře patrné. Přesto se shih-tzu jasně odlišuje v obličejové oblasti. Zejména krátkou čenichovou partií, která dává celému obličeji odlišný výraz. Při bližším porovnání zástupců obou těchto tibetských plemen je patrné i jiné umístění očí a odlišný tvar lebky, která není u lhasa apso klenutá. Srst shih-tzu může být nepatrně zvlněná, což není u plemene lhasa apso přípustné. U obou plemen se liší způsob chodu.

Tibetský teriér

Shih-tzu -

Tibetský teriér má sice obdobné osrstění jako shih-tzu, ale již na první pohled převyšuje svého drobnějšího tibetského kolegu o mnoho svou výškou. Psi mohou mít v kohoutku až 41 cm. Tibetský teriér má delší čenichovou partii než shih-tzu, odlišně tvarovanou lebku a jeho postava má na rozdíl od shih-tzu kvadratický rámec. Co se povahových rysů týče, tibetský teriér se údajně vyznačuje vyšší energičností než všichni ostatní psí „tibeťané“.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Nepříliš vysoký, avšak dostatečně robustní pes disponující bohatou srstí, která se v obličejové oblasti rozrůstá do všech stran, a tak připomíná svým vzhledem chryzantému. Jeho vystupování je plné sebejistoty, někdy může shih-tzu působit až arogantním a povýšeným dojmem.

Důležité proporce:

Výška psa v kohoutku je nižší než délka těla psa ve směru od kohoutku k ocasu.

Pozn. k výšce:

Maximálně 27 cm.

Hmotnost:
psi:6,25 kg,    povolená odchylka: +1,75 kg, -1,75 kg
fenky: 6,25 kg,    povolená odchylka: +1,75 kg, -1,75 kg
Pozn. k hmotnosti:
Ideální rozmezí je od 4,5 do 7 kg.
Srst:

Srst je dlouhá a rovná, může být nepatrně zvlněná, nikoli však kudrnatá. Dosti hustá, vybavena podsadou a dorůstající výrazné délky. Osrstění nesmí překážet psovi v pohybu ani jakkoli narušovat jeho zrakové schopnosti.

Zbarvení:

Povoleno je libovolné zbarvení srsti, přičemž bílá srst v oblasti čela a na konci ocasu platí za velmi upřednostňované znaky u zástupců plemene, jejichž srst je vícebarevná.

HLAVA

Celkově široká, okrouhlého tvaru. Dobře osrstěná. Srst volně padající přes oči a bohatý vous jsou charakteristické, stejně jako tzv. chryzantémový efekt, který vytváří srst v oblasti nosu.

MOZKOVNA

Stop:

Dobře patrný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Kvadratického tvaru, plochá, adekvátně široká a krátká. Absence vrásek. Ve vzdálenosti od špičky ke stopu by měla být dlouhá cca 2,5 cm. Zbarvení nosní houby, jež je hladká, je černé nebo játrově tmavohnědé, v závislosti na zbarvení osrstění.

Pysky:

Rovné.

Čelisti, zuby:

Čelisti dosahují dobré šířky. Chrup vykazuje nepříliš výrazný podkus či klešťový skus.

Oči:

Navzájem daleko posazené od sebe, velikostně výrazné, okrouhlého tvaru a tmavého zbarvení. Nejsou vypouklé a jejich bělmo je zakryté. Psi s játrovým zbarvením srsti mohou mít oči o něco světlejší. Výraz očí je přívětivý.

Uši:

V nasazení nepatrně pod vrchní částí lebky, dlouhé a velké, zavěšené a velice hojně osrstěné, splývající s osrstěním v krční partii.

KRK

Adekvátně velký, dobré délky, elegantně klenutý, umožňující vznešené nesení hlavy.

Horní linie:

Rovná.

Bedra:

Krátká, mohutná.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Dobře osvalené, krátké a rovné. Opatřené silnými kostmi, jež plynule navazují na široký a hluboký hrudník.

Plece:

Pevné.

Rameno:

Pevné.

Tlapy hrudních končetin:

Okrouhlého tvaru, pevné a hustě osrstěné, takže působí větším dojmem, než ve skutečnosti jsou.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Dobře osvalené, krátké a při posouzení ze zadní strany rovné. Opatřené silnými kostmi.

Stehna:

Svalnatá, zaoblená, srst jim dodává mohutný vzhled.

Hlezno:

Silné.

Tlapy pánevní:

Okrouhlého tvaru, pevné a hustě osrstěné, takže působí větším dojmem, než ve skutečnosti jsou.

CHODY PSA

Přední končetiny mají značný dosah směrem vpřed, zadní se vyznačují solidním posunem. Pohyb se vyznačuje plynulostí a sebevědomím.

OCAS

Nasazený přibližně v úrovni hlavy, masivně osrstěný a nesený radostně nad hřbetem.

přečteno: 5 688x