logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno si mohou pořídit senioři, kteří mají se psy zkušenosti a dopřejí mu vše, co potřebuje.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psi snáší dobře za předpokladu včasné a důsledné socializace.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes může žít s kočkou za předpokladu důkladné výchovy již od raného věku.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes se hodí pro psí sporty, zaměřte se na disciplínu, která je pro plemeno typická.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes nemá problém ujít i větší vzdálenosti a rád vám bude dělat společníka.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá rádo chladné počasí, ven půjde jen na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má lovecký pud vyvinutý, takže byste jej při procházkách měli mít pod kontrolou, aby se nezaběhl za zvěří.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes je u nás velmi rozšířený a jistě jste jej na ulici ve vašem městě již potkali.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Malý kontinentální španěl

Malý kontinentální španěl

Epagneul nain continental- Papillon,Phalene
Další pojmenování: motýlek, můra, papillon, phaléne

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 77
Země původu: Francie, Belgie
Vznik plemene: 12. století
Původní využití: Společník
Využití dnes: Společenský pes, Domácí mazlíček, Dekorativní pes, Výstavní pes, Aktivní pes, Agility, Dogdancing
Kluby v ČR:

Klub malého kontinentálního španěla (http://www.mksk.cz)

Klub chovatelů malopočetných plemen psů (www.kchmpp.cz)

Exotic klub (http://www.exoticklub.cz)

VARIETY PLEMENE MALÝ KONTINENTÁLNÍ ŠPANĚL

Malý kontinentální španěl se vyskytuje ve dvou varietách, které se rozlišují na základě postavení uší.

Phaléne

Papillon

Malý kontinentální španěl - Papillon

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Francie, BelgieMalý kontinentální španěl se v Evropě vyskytoval již od 13. století, původnější je ovšem jeho varieta phaléne se svěšenýma ušima, z ní byl později vyšlechtěn papillon, jehož uši naopak připomínají rozevřená křídla motýla. 

Tento malý psík byl oblíben zejména šlechtou a sloužil jako společník a ozdoba. Společně se svými slavnými pány je ztvárněn na mnoha obrazech známých malířů tehdější doby (Tizian, Rubens, Rembrandt). Ve 14. a 15. století byl oblíben na dvorech po celé Evropě a v náručí jej nosila Marie Medicejská, Marie Antoinetta (kterou pejsek údajně doprovázel až na popraviště), ale i Madame de Pompadour a další. 

Špatná doba pro plemeno nastala po Velké francouzské revoluci a tito malí španělé téměř zanikli. K obnovení plemene došlo až koncem 19. století, kdy se chovatelé v Belgii a Francii postarali o jeho vzkříšení. Standard byl poprvé sepsán v roce 1905. Ve 20. letech došlo k jeho vývozu do Anglie, kde se chovatelé zasloužili o založení úspešného chovu. K rozšíření plemene do zbytku světa došlo až po druhé světové válce, zejména v 50. a 60. letech. 

Do tehdejšího Československa se první papillon dostal v roce 1985 na území Čech, byla to fena dovezená z Anglie, která zemřela při prvním porodu. Následoval import dalších jedinců. V roce 1987 byla dovezena první fena z Německa na území Slovenska, první štěňátka se narodila v chovatelské stanici z Vlozu v roce 1988. 

 Tizian: Malý kontinentální španěl Madame de Pompadour Marie Antoinetta

POVAHA

PapillonMalý kontinentální španěl plnil po celá staletí úlohu společníka a dnes tomu není jinak. Papillon vyniká svou přátelskou povahou, je milý, inteligentní, učenlivý, hravý a mazlivý. Ke svému pánovi i rodině velmi přilne a je oddaný. Samotu nemá rád, ale úspěšně jej naučíte, aby v klidu počkal, než přijdete z práce a budete se mu plně věnovat. Odloučení na delší dobu bude hůře snášet, ale díky jeho velikosti není problém jej vzít téměř všude s sebou.

Není agresivní ani vůči jiným zvířatům, ale na jejich přítomnost by si měl zvykat od štěněte. S ostatními psy vychází dobře, ale nejlépe si rozumí se sobě rovnými. Papilloni jsou přátelští i ke starším dětem. Malé děti byste k nim měli pouštět jen pod dozorem, aby malému psíkovi neublížily. 

Toto plemeno se dá velmi dobře vycvičit a můžete se s ním věnovat různým kynologickým sportům. Společnými aktivitami navíc ještě posílíte váš vzájemný vztah. Jelikož je to pejsek citlivý, tak výchova nesmí být hrubá, ale musíte k němu přistupovat s citem. Na fyzické tresty zapomeňte, už při zvýšeném hlase psík pozná, že je něco špatně. Díky snadné ovladatelnosti se hodí pro začátečníky i starší děti, které dokáže plně respektovat.

POHYB

PapillonPapillon klame tělem, pod elegantními chlupy se skrývá hbitý sportovec, který s vámi po boku bude s chutí vykonávat různé psí sporty. Díky své hbitosti a rychlosti se výborně hodí na agility. Miluje dlouhé procházky a je to nadšený aportér. Je důležité, abyste mu poskytli dostatek vyžití. Přestože je to pes, který se hodí do bytu, tak pár krátkých procházek za den mu nestačí. 

Zaměstnat mu můžete také mysl, i tak jej unavíte a bude pak spokojeně odpočívat na vašem klíně. vyzkoušet můžete různé interaktivní hry nebo pejska učit zajímavé triky. Užijete si tak společně mnoho legrace. 

PÉČE

PapillonPřestože se jedná o dlouhosrsté plemeno, tak péče o srst není náročná. Běžně stačí pejska česat dvakrát týdně, v období línání počítejte s častějším kartáčováním podle potřeby. Srst papillona je poměrně bezúdržbová, samočistící a navíc toto plemeno nemá typický psí pach. 

Vzhledem k velikosti papillonů bude nutné věnovat pozornost jejich drápkům, protože ty se pravděpodobně nebudou při chůzi dostatečně obrušovat. Jestliže jsou drápky dlouhé, tak je zkraťte speciálními nůžkami, které by rozhodně neměly chybět ve vaší výbavě. Nezapomínejte na pátý dráp na předních tlapkách, který vůbec není ve styku se zemí a může mít tendenci přerůstat.

Papillon má velké oči a pohybuje se nízko u země, proto mohou být náchylné k nafoukání prachu. Mějte doma po ruce borovou vodu, abyste pejskovi mohli podrážděná očička v případě potřeby vykapat. Pravidelně také prohlížejte uši a pokud to bude nutné, tak je nechte vyčistit u veterinárního lékaře.

U malých plemen se častěji tvoří zubní kámen, a proto je důležité naučit pejska již od štěněčího věku, aby si nechal zoubky prohlížet a pohodlně ošetřovat. Preventivně můžete podávat doplňky stravy obsahující řasu kelpu nebo používat různé pasty a oleje. Pokud se již zubní kámen objeví, můžete proti němu bojovat i mechanickým čistěním zubů. 

ZAJÍMAVOSTI

PapillonMalý kontinentální španěl je společenský psík se zajímavou historií, vždyť doprovázel nejednu šlechtičnu a sloužil mimo jiné i jako módní doplněk. Jsou s ním spojena známá jména jako je Marie Antoinetta či Madame de Pompadour. Pejsci se objevují na několika obrazech slavných umělců. Renesanční Tizian ztvárnil obraz Venuše Urbinská, na kterém nechybí ani ležící psík nápadně připomínající malého španěla. 

Vývojově starší je varieta phaléne se svěšenýma ušima. Papillon se vztyčenýma ušima byl vyšlechtěn až v 19. století. Psíkovi se tehdy také říkalo veverčí španěl a to díky bohatému ocasu, který připomínal ten veverčí. 

VÝŽIVA

PapillonPapillon nevyžaduje žádnou speciální výživu. Krmit jej můžete kompletními krmivy, nebo přirozenou stravou (BARFem). Pokud sáhnete po průmyslově vyráběných granulích a konzervách, tak vždy vybírejte krmiva nejvyšší kvality a hlavně čtěte složení. Na prvním místě by mělo být maso (sušené, moučka, čerstvé) a až pak ostatní suroviny. Krmivo by nemělo obsahovat zbytečně moc různých obilovin, volte granule s nízkým obsahem obilovin, nebo úplně bez obilovin, ty ovšem nemusí všem psům vyhovovat.

Pokud chcete mít přehled o tom, co váš psík opravdu sní, tak je vhodnou metodou krmení tzv. barfování, kdy pejskovi podáváte syrové maso, přílohy, zeleninu, ovoce a kosti (ty musíte vždy servírovat v syrovém stavu, protože tepelná úprava mění strukturu kosti a ta by pak mohla psa při průchpdu trávicím traktem poranit). Než začnete barfovat, tak si nastudujte potřebné informace, protože musíte psovi podávat vyváženou krmnou dávku, aby mu nic nechybělo a prospíval. 

ZDRAVÍ

PapillonPrůměrný věk: 13 až 15 let

Papillon je zdravé a poměrně dlouhověkké plemeno, navíc i starší jedinci si zachovávají bystrost. K uchovnění nejsou vyžadována žádná zdravotní vyšetření, ale v dnešní době většina chovatelů nechává své psy testovat na luxaci pately a progresivní retinální atrofii (PRA), což je kluby doporučeno. 

Luxace pately je onemocnění kolenního kloubu, při kterém dochází k vykloubení čéšky. Progresivní retinální atrofie je genetické onemocnění očí, jež končí slepotou psa. Poměrně rychle dochází k degeneraci oční sítnice a odumírání světločivných buněk. Nejdříve se nemoc začne projevovat zhoršeným viděním za šera.

Jestliže si vybíráte štěňátko, je vhodné zvolit si chovatelskou stanici, která má rodiče pejska testované na tyto nemoci.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

PapillonMalý kontinentální španěl potřebuje hlavně vaši blízkost, se svou rodinou musí být v neustálém kontaktu, je to závislák, ale snášet samotu se dokáže naučit. Hodí se i do malého bytu, chovat jej můžete v domě, ale venkovní pobyt je naprosto nevhodný. Pelíšek mu umístěte na klidné místo a nejlépe do každé místnosti, kde trávíte hodně času. I když motýlek bude stejně nejčastěji u vás na klíně, na gauči nebo v posteli. Srst papillona nemá podsadu, takže štěňátka a starší psi mohou v zimě potřebovat obleček.

I přes malý vzrůst potřebuje papillon hodně pohybu, je hyperaktivní a unavit jej se může zdát jako nesplnitelný úkol. Má rád dlouhé procházky, ale díky svým schopnostem se hodí i pro psí sporty, které bude vykonávat s velkým nadšením. Je dobře ovladatelný a naučí se i různé triky, takže se s ním dá věnovat dogdancingu. Zaměstnat můžete i jeho hlavu při interaktivních hrách. Při výchově přistupte k pozitivní motivaci, papilloni jsou citliví a potřebují porozumění.

 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Papillon štěněPokud chcete svého papillona uchovnit, tal musíte splnit podmínky stanovené kluby. Pro malého kontinentálního španěla nejsou náročné. Pokud máte chovatelské plány, tak si v první řadě musíte pořídit štěňátko s průkazem původu a předpoklady pro chov a výstavy. Nikdo vám ale nemůže zaručit, že z takového pejska vyroste prvotřídní výstavní jedinec, a proto pro vás musí být pejsek hlavně přítelem a společníkem.

Pro uchovnění papillona se musíte zúčastnit bonitace nejdříve od věku 12 měsíců. Je to akce podobná výstavě, na které je jedinec odborně posouzen a odchází s výsledkem chovný, nebo nechovný. Nejdříve je nutné absolvovat klubovou výstavu od třídy mladých se známkou nejhůře Velmi dobrá. K bonitaci se nemusí předkládat výsledky žádných zdravotních vyšetření.

Vylučující vady z chovu jsou růžová nebo růžově skvrnitá nosní houba, stále viditelný nebo paralyzovaný jazyk, předkus, podkus nebo prognathimus. Psi musí mít obě varlata vyvinutá a sestouplá v šourku.

Pes i fena mohou být aktivně zapojeni do chovu po splnění podmínek uvedených výše od věku 15 měsíců, u psů není horní věková hranice omezena, feny mohou mít štěňata maximálně do 8 let věku. Povoleny jsou maximálně 3 vrhy za 24 měsíců při schématu vrh – pauza – vrh – vrh – pauza.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Papillona je na první pohled možné zaměnit s jinými malými plemeny ze skupiny číslo děvět FCI, která se vyskytují i ve dlouhosrsté variantě.

Čivava

Malý kontinentální španěl -

Čivava v dlouhosrsté varietě se může zdát papillonovi podobná. Výška není standardem čivavy stanovena, ale hmotnost se pohybuje mezi 1 až 3 kg. U papillona se váha může pohybovat v rozpětí 1,5 až 5 kg. Pro čivavy je typická jablkovitá hlava. Jejich srst může mít všechny barvy kromě merle. Pro motýlka je typický bílý základ v kombinaci s jakoukoliv barvou.

Ruský Toy

Malý kontinentální španěl -

Dalším psíkem, se kterým je možné papillona zaměnit, je ruský toy opět v dlouhosrsté varietě. Jeho výška se pohybuje v rozmězí 20 až 28 cm (+/- 1 cm) a váha má být do 3 kg. Kohoutková výška motýlka je kolem 28 cm a váha od 1,5 do 5 kg. Plemena se odlišují zbarvením srsti. Zatímco u malého kontinentálního španěla převládá bílá, tak u toye se vůbec neobjevuje, typické barvy pro něj jsou černá, hnědá a modrá s pálením nebo červená s i bez černého překrytí. Navíc se preferují sytější odstíny.

Japan chin

Malý kontinentální španěl -

S druhou varietou malého kontinentálního španěla – phaléne by si laik mohl splést japan china, jeho výška se pohybuje kolem 25 cm a zbarvení je bílé s černými nebo červenými skrvnami, které jsou nejlépe rovnoměrně rozložené. Uši má japan chin dlouhé, svěšené a pokryté srstí. Od phaléne se liší na první pohled tvarem nosu, nosní hřbet má krátký a široký.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Hrdý dlouhosrstý španěl s harmonickou stavbou a hrdým držením těla. Délka těla je o něco větší než výška. Pohyb je lehký a elegantní. Středně dlouhá tlama je kratší než lebka. Jeho povaha je velmi živá. 

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 28 cm
fenky: 28 cm
Pozn. k hmotnosti:
Dvě hmotnostní kategorie: pes i fena méně jak 2,5 kg (minimálně ale 1,5 kg); nebo 2,5 až 4,5 kg u psů a 2,5 až 5 kg u fen.
Srst:

Je bohatá, lesklá a vlnitá (není kudrnatá), není přiliš měkká. Chlupy jsou jemné, lehce zaoblené a vsazené naplocho. Vzhled srsti je podobný anglickému toy španělovi, ale liší se od srsti pekingského palácového psíka i špice. Krátká srst se vyskytuje na obličeji, tlamě, přední straně končetin a spodní straně hlezna. Na trupu je středně dlouhá srst. Delší srst je na krku, kde vytváří límec a náprsenku, po hrudníku spadá ve vlnách. Na uších a zadní straně hrudních končetin vytváří srst závěs. Na zadní straně stehen se tvoří "kalhotky". Malé chomáčky srsti se mohou objevit i mezi prsty, mohou být dokonce delší než prsty, pokud tlapku zjemňují a prodlužují, nesmí jí dodávat težkopádný vzhled. Délka srsti u psů ve výborné kondici může dosahovat 7,5 cm na kohoutku a dokonce až 15 cm na ocasu.

Zbarvení:

Může být jakákoliv barva na bílém podkladu. Bílá barva převažuje na trupu a končetinách, na hlavě je více či méně široký znak. Bílé znaky jsou povolené na spodní části hlavy, ale nesmí převažovat. Pysky, oční víčka a nosní houba musí být pigmentované.

HLAVA

V poměru k tělu je normální, proporčně je lehčí a kratší než u středních a velkých španělů.

MOZKOVNA

lebka:

Zepředu ani z profilu není příliš zaoblená. Někdy slabě vykazuje čelní vrásku.

 

Stop:

Dostatečně výrazný. U těžších psů je méně zřetelný, ale stále vyjádřený. U velmi malých psů je jasný bez náhlého zlomu.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Je kratší než lebka, jemná, zašpičatělá. Nesmí být vytočená vzhůru a není příliš vklenutá po stranách. Nosní hřbet je rovný a houba malá, černá, zaoblená, akorát na špičce mírně zploštělá.

Pysky:

Tenké, dobře přiléhající a silně pigmentované.

Čelisti, zuby:

Jsou poměrně silné, skus je normální dobře se uzavírající. Pokud je jazyk stále vytažený nebo není skryt po dotyku prstu, je to považováno za vadu. Jazyk tedy nesmí být viditelný.

Oči:

Mají mandlovitý tvar, jsou poměrně velké, dobře otevřené a nevystupují. Jsou posazené poměrně nízko, vnitřní koutek oka leží na styku lebky a tlamy. Oční víčko je silně pigmentované a oči samotné mají tmavou výraznou barvu.

Uši:

Pevné, ale poměrně jemné. Jsou nasazené poměrně daleko vzadu na hlavě a zeširoka, takže odhalují zaoblený tvar lebky. Při prohmatání nesmí být ucho zakončeno ostře zašpičatělou chrupavkou. 

Malý kontinentální španěl existuje ve dvou varietách a ty se rozlišují právě podle uší. Phaléne má zavěšené uši a papillon vztyčené uši.

KRK

Středně dlouhý v zátylku mírně klenutý.

Horní linie:

Není příliš krátká, klenutá, pronesená, ani plochá.

Bedra:

Pevná a mírně klenutá.

Břicho a slabiny:

Břicho je mírně vtažené.

KONČETINY

Rovné, pevné a jemné. Při pohledu zepředu i zezadu jsou rovnoběžné a nesmí být příliš vysoké.

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Dobře vyvinuté a spojené s trupem.

Nadloktí:

Normálně úhlené, dobře spojené s lopatkou a dobře přiléhající k tělu. Dosahuje stejné délky jako ramenní lopatka.

Tlapy hrudních končetin:

Tlapky jsou celkem dlouhé, spočívají stejnoměrně na polštářcích a říká se jim "zaječí tlapky". Drápy jsou silné a nejlépe černé, ale u hnědých a bílých psů mohou být světlejší (bílé drápky nejsou vadou, pokud je jinak pes dobře pigmentován). Prsty jsou silné, dobře osrstěné a mezi prsty roste srst, která sahá až za špičku chodidla. Polštářky jsou tvrdé.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Hlezno:

Hlezenní kloub je normálně úhlený.

Tlapy pánevní:

Stejné jako tlapky hrudních končetin.

CHODY PSA

Pohyb je hrdý, volný, elegantní a lehký. 

OCAS

Je dost dlouhý a nasazen poměrně vysoko. Dlouhá srst na něm vytváří prapor. Při pohybu je ocas nesen zvednutý v úrovni hřbetu a do oblouku, špička ocasu se může dotýkat hřbetu, ale ocas nikdy nesmí být úplně stočený nebo naopak ploše ležet na hřbetě.

Papillon  Malý kontinentální španěl - Papillon  Papillon

přečteno: 1 494x