topovat ověřit
23.11.2023 / 25.04.2024
King Charles španěl

King Charles španěl

King Charles Spaniel
80%
Další pojmenování: King
King Charles španěl

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 7 - Angličtí společenští španělé a ruský toy španěl
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 128
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 16. století
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Společník
Využití dnes: Domácí mazlíček, Společenský pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů málopočetných plemen psů

King Charles Spaniel Klub

Klub chovatelů Kavalír a King Charles španělů

VARIETY PLEMENE King Charles španěl

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

King má společnou historii s Kavalírem. První zmínky o malých španělech pochází z doby kolem roku 1570, jejich místo bylo po boku šlechty u dvora. Jejich obliba ještě vzrostla za vlády Karla I., jemuž byli tito psíci po celou dobu věrnými společníky a všude ho doprovázeli. Pojmenování „Charles“ získali tito španělé až po jeho synovi Karlovi II.

Král Karel I. a jeho syn Karel II. byli milovnici King charles španělů

Významným rodem, který na plemeni více pracoval a snažil se dodržet jistý chovatelský záměr, byli Marlboroughové, kladli důraz na povahu i jednotnost typu. Během 19. století začal být chov více sledován a nevhodní jedinci byli vyřazováni. V roce 1885 došlo k založení Toy Spaniel klubu a brzy byl také přijat první standard. Na výstavách se v této době ještě jednotlivé barevné typy posuzovaly zvlášť. Na počátku 20. století si chovatelé zajistili až u samotného krále, aby bylo plemeno přejmenováno na King Charles španěla a všechny barvy se posuzovali společně.

Zatím se historie odvíjela společně jak pro Kingy, tak i pro Kavalíry. Mezníkem se stal rok 1927, kdy pan Rosewell Eldridge hledal španěle původního typu, kteří se chovali dříve za dob Karla I. Takového jedince samozřejmě našel a brzy došlo k rozdělení obou typů a vedle King Charles španěla vznikl jeho bratr Kavalír King Charles španěl.

POVAHA

King je přítulné plemeno, které je velmi oddané své rodině. Je to ideální domácí mazlíček. Potřebuje být v kontaktu se svým pánem a špatně snáší samotu, takže je potřeba ho již od štěněte učit, že musí doma vydržet, než přijdete z práce. Velkou výhodou, pokud bydlíte v bytě, je, že king téměř neštěká, takže nebudete obtěžovat sousedy.

Děti má rád a mohou si společně i pohrát, ale musí respektovat, pokud si chce pejsek odpočinout a nebýt rušen. Vše je o výchově, jak dětí, tak i psa. Svou přátelskou povahu neskryje King ani před cizími lidmi, zpočátku může být trochu zdrženlivý, ale za chvíli se rád nechá pohladit. Dobře vychází i s ostatními domácími mazlíčky v domácnosti. Soužití s dalším psem bývá bezproblémové, naopak pomáhá kingovi překonávat čas bez páníčka. Ovšem někdy může na druhého psa v rodině žárlit.

Jedná se o inteligentního pejska, který je velmi přizpůsobivý. Výchova není těžká, ale podcenit byste něměli základní výcvik. U malých plemen bývají tendence ledacos pejskům tolerovat, ale je potřeba k nim přistupovat jako ke každému jinému psovi. Za pamlsek udělá, co vám na očích uvidí, zapomeňte však na hrubé zacházení. King je křehký pejsek, který potřebuje vaše porozumění.

King Charles Španěl v Atlase psů na WEBFORDOG

POHYB

King je malý pejsek a co se týče pohybu, tak se svému páníčkovi přizpůsobí. Přesto byste mu neměli procházky upírat. Rád se venku proběhne. Skotačit může i na zahradě, pokud máte domek, ale nejraději bude asistovat páníčkovi.

Vyzkoušet s ním můžete i některé kynologické aktivity, Kingové jsou dost šikovní. Vzhledem k jejich plochému čumáčku se však musí dávat pozor na přílišnou aktivitu v létě, aby se nepřehřívali a udýchali to.

King Charles Španěl v Atlase psů na WEBFORDOG

PÉČE

Hedvábnou srst je potřeba pravidelně pročesávat, ale postačí to zhruba dvakrát týdně. Pokud je to potřeba, tak ho můžete vykoupat, ale nedoporučuje se moc často, protože tím srst ztrácí své přirozené vlastnosti a vysušuje se kůže. Střihová úprava není nutná, pouze můžete vystříhavat srst mezi polštářky. Něco jiného je to v případě, že máte doma výstavního kinga. Ohledně jeho úpravy se doporučujeme poradit s chovatelem.

Již od štěněte zvykejte svého kinga na stříhání drápků, je to činnost, kterou většinou psi nemají v oblibě. Na zkracování se používají speciální nůžky. Drápky pravidelně kontrolujte a alespoň jednou měsíčně zkraťte. Pokud si na to netroufáte, můžete chodit do salónu nebo k veterináři.

Kingové bývají vzhledem k velkým očím náchylní na různé záněty, proto pečujte o oční okolí a mějte doma po ruce oční vodu. Podobné je to s ušima, v povislých a osrstěných uších se může vytvořit záněť, proto je při každém česání zkontrolujte. Jakmile se vám něco nezdá, raději navštivte veterinárního lékaře. King jako většina malých plemen má sklony k tvorbě zubního kamene, a proto je vhodné preventivně podávat doplňky stravy a zoubky mechanicky čistit. Existují speciální enzymatické zubní pasty pro psy i kartáčky, které si můžete pohodlně nasadit na prst.

King Charles Španěl v Atlase psů na WEBFORDOG

ZAJÍMAVOSTI

Mnoho lidí ani netuší, že existují dvě tolik podobná plemena jako je King a Kavalír. Určitě si budou myslet, že se jedná o totéž plemeno. Vždyť až do roku 1927 existovalo pouze jedno, a to King Charles španěl. Až kolem tohoto roku došlo k vydělení Kavalíra, protože se chovatelé začali zajímat o starší typ španěla, který choval kdysi sám Karel I. A proč má King tak plochý čumáček podobně jako palácoví psíci z Dálného východu? Jejich předci pocházeli pravděpodobně z Číny a byli kříženi s buldoky, ale i s orientálními psy.

King Charles španěl versus Kavalír King Charles španěl na WEBFORDOG

VÝŽIVA

Rozhodujete se, zda krmit granulemi nebo v dnešní době tolik oblíbeným barfem? Záleží na tom, kolik chcete přípravě krmiva věnovat času a zda jste ochotní se něco naučit, protože barfovat nemůžete začít jen tak, chce si to nejdříve něco nastudovat. Kinga byste rozhodně neměli překrmovat, protože může mít sklony k obezitě.

Krmení granulemi je pro páníčky pohodlné a psi dostanou vše, co potřebují v denní krmné dávce. Ovšem je potřeba vybrat kvalitní granule, ty nepoznáte podle líbivého obalu, ale chce si to přečíst jejich složení. Na prvním místě musí být rozhodně maso, znamená to, že je ho v granulích největší obsah. Ale pozor na obiloviny, jsou nejčastějším alergenem a ve složení jich můžete najít celou přehlídku. Oblíbené jsou granule low grain se sníženým obsahem obilovin, nebo grain free zcela bez nich. Každopádně pro Kinga vybírejte granule pro malá plemena psů a zohledněte i věk.

Pokud se rozhodnete pro barf, tak krmíte syrovým masem, kostmi, přílohami a různými doplňky, které psovi dodají vše potřebné. Vyváženou krmnou dávku musíte vytvořit vy sami, a proto si nejdříve načtěte všechny informace. Maso a různé předpřipravené porce seženete ve specializovaných prodejnách i lepších chovatelských potřebách. Počítejte s tím, že si budete muset udělat trochu místa v mrazáku na připravené porce.

King Charles Španěl v Atlase psů na WEBFORDOG

Zdraví

Nemoci vyskytující se u Kingů jsou podobné jako u jiných malých plemen. Co se týká pohybového aparátu, tak se jedná luxaci pately. Vykloubení čéšky je geneticky podmíněno, ale při uchovnění není ani v jednom ze 3 klubů povinně vyžadováno vyšetření. Záleží tedy na zodpovědnosti každého chovatele, zda nechá své psy vyšetřit. Zájemce o štěně se může zajímat o to, zda jsou rodiče vyšetření a jak dopadli.

Oči mohou postihnout dědičné oční vady, a to hlavně progresivní degenerace tyčinek a čípků, na níž Klub chovatelů málopočetných plemen psů doporučuje nechat udělat vyšetření. Při onemocnění dochází k degeneraci světločivných buněk, které odumírají a končí slepotou.

Objevit se může i onemocnění srdce, často se jedná o onemocnění mitrální chlopně, které má za následek srdeční nedostatečnost.

King Charles Španěl v Atlase psů na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

To nejdůležitější, co toto plemeno potřebuje, je kontakt s páníčkem. Nejraději by s vámi byl 24 hodin denně. Ale je schopen se naučit, že musí v klidu počkat, než přijdete domů z práce. Lépe se mu bude čekat třeba ještě s dalším psím kamarádem.

King je velice milý pejsek, který se hodí pro začátečníky i seniory. Může bydlet v městském bytě nebo v domě společně s páníčkem. Rozhodně to není pes na zahradu. Pelíšek by měl mít umístěn na místech, kde trávíte nejvíce času, aby mohl být u vás.

King Charles Španěl v Atlase psů na WEBFORDOG

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Kinga můžete uchovnit pod jedním ze tří klubů, které toto plemeno zaštiťují. Jedná se Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP), King Charles Spaniel klub a Klub chovatelů Kavalír a King Charles španělů. Podmínky vychází ze stejných principů a jsou velice podobné. Prvním předpokladem je samozřejmě vždy vlastnictví psa s průkazem původu FCI.

U KCHMPP je nutné se zúčastnit bonitace od věku 12 měsíců a jedné klubové výstavy od třídy Mladých, z kruhu si musíte odnést známku nejhůře Velmi dobrá. Aktivní použití v chovu je možné od 15 měsíců u psů i fen a horní věková hranice je stanovena pouze pro feny na 8. rok věku. Zdravotní vyšetření není povinné, ale doporučené je vyšetření očí PRA prcd.

King Charles Spaniel klub má podmínky pro zařazení do chovu definovány takto: průkaz původu, minimální věková hranice ukončených 14 měsíců věku a uchovnění bonitační komisí (možné od 12 měsíců). Je tedy patrné, že opět nejsou potřebná žádná vyšetření, ale ani účast na výstavě.

Klub chovatelů Kavalír a King Charles španělů požaduje účast na svodu od věku 6 do 24 měsíců, nebo na výstavě vyššího typu (kde se zadává titul CAC). Věková hranice pro aktivní využití v chovu je 15 měsíců věku. Dále je nutné absolvovat bonitaci od 12 měsíců.

King Charles Španěl v Atlase psů na WEBFORDOG

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Existuje více typů španělů, někteří jsou si podobní více a jiní méně. Splést si Kinga s jeho bratrem Kavalírem je pro neznalého člověka velice jednoduché. Při porovnání s anglickým a americkým kokšpanělem je rozdíl ve vzhledu mnohem zřetelnější.

Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl

Oba King Charles španělové jsou uznáni Mezinárodní kynologickou federací a patří do skupiny 9, ke společenským plemenům. Kohoutkovou výšku ani jeden ze standardů neuvádí, ale hmotnost Kavalíra je od 5,4 do 8 kg a u Kinga je to 3,6 až 6,3 kg. Obě plemena mají totožné 4 barevné rázy, a to černou s pálením, blenheim, trikolor a ruby. Liší se hlavně jejich hlava, King má velmi krátký nos ohnutý směrem nahoru a navíc má lehký předkus. Kavalírův nos se směrem ke špičce zužuje a má pravidelný nůžkový skus. Kromě krátké lebky je i King na rozdíl od Kavalíra menší.

Anglický kokršpaněl

Anglický kokršpaněl

Kokr je lovecký pes, který patří do skupiny 8 FCI k přinašečům, slídičům a vodním psům. Velikostně je větší, váží od 13 do 14,5 kg a psi měří 39 až 41 cm, fenky pak 38 až 39 cm. Kokršpanělova srst je typicky zbarvená jednobarevně v různých odstínech, nebo je dvojbarevná. Na rozdíl od Kinga nemá vůbec krátkou lebku, ale čenichová partie je delší, ale kvadratická.

Americký kokršpaněl

Americký kokršpaněl

Americký kokr se pak více podobá tomu anglickému. Sdílí s ním stejnou skupinu FCI a má podobný výraz. Psi měří ideálně 38,1 cm a feny 35,6 cm, odchylka může být 1,3 cm nahoru i dolů. Pro změnu není standardem uvedena hmotnost. Kokr má jemnou srst se strukturou, díky které se snadno udržuje. Zbarvení je možné jednobarevné černé i v jiných odstínech a černé s tříslovými odznaky a dále pak vícebarevné (parti-colour).

STANDARDNÍ VZHLED

Standardní vzhled King Charles španěla

Celkový vzhled:

Kompaktní, elegantní a podsaditěji stavěný pes. 

Pozn. k výšce

Výška není standardem stanovena.

Pozn. k hmotnosti Hmotnost je mezi 3,6 až 6,3 kg.
Srst:

Hedvábná, dlouhá a rovná, připouští se lehké zvlnění, nikdy nesmí být kudrnatá. Na končetinách, uších a ocasu jsou bohaté třásně nebo praporce.

Zbarvení:

Jsou možné 4 typy zbarvení:

King Charles španěl ve zbarvení Black and tan Black and tan
je sytá, lesklá černá barva s jasnými znaky mahagonové barvy. Znaky jsou na tlamě, končetinách, hrudi, vnitřní straně uší, pod ocasem a tečky nad očima. Nežádoucí je bílá skvrna na hrudníku.

King Charles Španěl ve zbarvení TricolourTricolour má perlově bílý podklad, na kterém jsou dobře rozložené černé skvrny a zářivě tříslové znaky na lících, vnitřní straně uší, pod ocasem a nad očima. Bílá lysinka přechází až na čelo.


King Charles Španěl ve zbarvení BlenheimBlenheim má opět perlově bílý podklad, na kterém jsou dobře rozložené kaštanově červené skvrny. Bílá lysinka je jasně ohraničená a v jejím středu najdeme jeden kaštanový znak, který má velikost asi penny, jedná se o korunku.

 King Charles Španěl v barvě RUBY Ruby je posledním možným zbarvením a jedná se o jednobarevnou sytě kaštanovou červenou. Velmi nežádoucí je bílá skvrna na hrudníku.
HLAVA

MOZKOVNA

Pokud ji porovnáme s celkovou velikostí psa, tak je poměrně velká, je klenutá a nad očima dobře vyplněná.

Stop:

Přechod mezi mozkovnou a nosem je dobře vyznačený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká a má velké, široce rozevřené nozdry, jinak je krátká a ohrnutá směrem nahoru k mozkovně. Tlama je kvadratická, hluboká a široká. Také ohnutá směrem nahoru.

Pysky:

Těsně přiléhají a vytváří dojem bezchybnosti.

Čelisti, zuby:

Dolní čelist je široká, King má lehký předkus. Pokud jazyk vyčnívá z tlamy, je to vysoce nežádoucí.

Líce:

Dobře vyplněné, ale nejsou povislé.

Oči:

Velké a tmavé, jsou postaveny široko od sebe. Mají roztomilý výraz.

Víčka:

Jsou dokonale kolmá k obličejové ose hlavy. 

Uši:

Nízko nasazené, visí a ploše přiléhají k lícím. Jsou dlouhé s dlouhými závěsy. 

KRK

Středně dlouhý, jeho klenutí umožňuje vznešené nesení hlavy.

TRUP

Horní linie:

Krátká a rovná.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a široký.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Lopatky jsou správně uložené šikmo dozadu.

Lokty:

Těsně přiléhají k hrudnímu koši. Nejsou vybočené ven, ani vbočené dovnitř.

Předloktí:

Rovné a krátké.

Přední nadprstí:

Pevné.

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktní, jsou dobře osrstěné a mají dobré, pevné polštářky. Prsty jsou klenuté. Tlapky jsou kulaté jako kočičí.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Jsou dostatečně svalnaté, aby umožnily energický posun zadních končetin.

Kolena:

Dobře úhlená.

Hlezno:

Kloub je nasazený nízko, ale dobře vyjádřený. Při pohledu zezadu jsou hlezna rovná a svislá, nejsou vbočená dovnitř, ani vybočená ven.

Tlapy pánevní:

Stejné jako přední tlapy, jsou kulaté (kočičí). Mají dobré, pevné polštářky, dobře klenuté prsty a jsou kompaktní a dobře osrstněné.

CHODY PSA

Pohyb je temperamentní, volný a elegantní. Ze zadních končetin vychází silný posun. Kvalita chůze je pečlivě posuzována.

OCAS

V minulosti bylo možné jej kupírovat. Pokud je ocas kupírovaný, tak je dobře osrstěný, není nesen nad hřbetem ani horní linií. V případě ocasu ponechaného v přirozené délce je také dobře osrstěný, není nesený nad hřbetem, ani horní linií a celkově je v harmonické rovnováze s tělem psa.

Portrét King Charles španěla na WEBFORDOG

přečteno: 4 459x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...