logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno můžete chovat v bytě, ale musíte mu dopřát vše, co potřebuje.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Toto plemeno není vhodné pro pobyt venku, musí bydlet doma a na zahradě se rádo proběhne.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes je vhodný pro seniory za předpokladu, že se mu budou dostatečně věnovat.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes v chladném počasí vydrží, ale raději má vyhřátou postel svého pána.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno nesnáší teplé počasí příliš dobře.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná zejména v době výměny srsti, na chlupy však narazíte i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tento pes může snadno onemocnět

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl

Cavalier King Charles Spaniel
Další pojmenování: kavalír

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 7 - Angličtí společenští španělé a ruský toy španěl
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 136
Of. zkratka plemene v ČR: CKC
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 17. století, 20. století
Původní využití: společenský pes
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Domácí mazlíček
Kluby v ČR:

Klub chovatelů Kavalír a King Charles španělů

Cavalier Charles klub Čech, Moravy a Slezka

VARIETY PLEMENE KAVALÍR KING CHARLES ŠPANĚL

U tohoto plemena se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Na území Anglie se původní předchůdci tohoto plemene dostali zřejmě ze Středomoří, prapůvod plemene je některými badateli situován do dalekého Japonska či Číny. V 17. století se Kavalír King Charles španěl těšil značné popularitě na dvoře anglického krále Karla II., podle kterého se dodnes nazývá. Mezi předky dnešních zástupců plemene najdeme pravé lovecké španěly, kteří byli používáni jako excelentní slídiči ještě v průběhu 19. století. Tehdejší španělé byli velikostně relativně nejednotní a lišili se výrazně i v dalších fyzických znacích.

Existují různé spekulace ohledně snah o vylepšení plemene prostřednictvím křížení s mopsem, japonským chinem a pekingským palácovým psíkem. Tento krok mohl ovlivnit vzhled blízce příbuzného plemene s téměř identickým názvem - King Charles španěl. V 19. století byl velmi módní co nejvíce miniaturizovaný vzhled tohoto typu psa, značnou oblibu proto získal právě krátkonosý King Charles španěl na úkor původního, většího Kavalír King Charles španěle, jenž se ocitl na pokraji vymření.

Ve 30. letech 20. století bylo na proslulé Cruftově výstavě americkou delegací trefně poukázáno na pozoruhodnou a poněkud zarážející skutečnost, že podoba aktuálně vystavovaných King Charles španělů se značně liší od psa shodného druhu, zpodobněného na četných historických obrazech. Jeden z Američanů, Rosswell Eldridge, dokonce prohlásil, že věnuje 25 liber schopnému chovateli, který obnoví původní vzhled plemene. Již v roce 1928 byl vydán standard nově obnoveného plemene, které bylo pojmenováno Kavalír King Charles španěl. K jeho vyšlechtění byli použiti angličtí King Charles španělové barevné varianty jménem blenheim, disponující plochou lebkou, co nejvíce dlouhou tváří, spíše zanedbatelným stopem a zdobnou bílou skvrnkou v polovině čela.

POVAHA

Kavalír King Charles španěl vyniká mimořádně vyváženou povahou, která ho předurčuje k životní dráze perfektního psího společníka, milovaného celou svou rodinou. Zástupce tohoto plemene dokáže být svému pánovi milým a naprosto oddaným přítelem. Vyniká bezprostřední veselostí a hravostí, čímž obšťastňuje všechny kolem. Je také patřičně odvážný, netrpí sklony k nadměrné nervozitě a nemá tendence k útočnosti. K dětem bývá tolerantní a trpělivý. Zpravidla nemá problémy při kontaktu s ostatními psy. Lovecký instinkt u plemene stále přetrvává. Může se projevit slabostí především pro pernatou zvěř – v její blízkosti dokáže Kavalír King Charles španěl patřičně zbystřit a odhalit tak odkaz dávných lovců, který si v sobě tento již dlouhou dobu výhradně společenský pes nese.

POHYB

Z pohybového hlediska je Kavalír King Charles španěl úplně dokonalým psem. Dokáže se totiž obrovskou měrou přizpůsobit fyzickým možnostem a potřebám svého majitele. Tento fakt z něj činí psa vhodného pro méně pohybově aktivní chovatele včetně lidí důchodového věku, ale i pro lidi sportovně zaměřené. U obou typů chovatelů bude Kavalír King Chales španěl spokojený. Miluje jak dlouhé procházky a aktivní pohyb, tak klidné chvíle vyplněné odpočinkem v těsné blízkosti svého pána. S potěšením se zapojí do psích sportů typu dogfrisbee či agility, díky své energičnosti zvládne i náročnější disciplíny typu dogtrekkingu. A naopak, pokud jeho pán preferuje pouze fyzické vyžití formou procházek, vezme to tento pes s povděkem a bude-li mu to umožněno, nanejvýš se nadšeně sám do sytosti vyběhá kolem svého pána.

PÉČE

Z hlediska péče není Kavalír King Charles španěl nikterak přehnaně náročný. Není to ale pes vhodný na chov mimo dům či byt. Potřebuje těsný kontakt se svým pánem, pokud je často osamělý a nevěnuje se mu pozornost, chřadne, a jeho vynikající povahové rysy mohou být vážně pošramoceny.

Pokud si chceme zachovat interiér příbytku v nezměněné podobě, je dobré psovi zajistit dostatečný přísun hraček na žvýkání. Vhodnou volbou jsou také pamlsky, jejichž žvýkání působí zároveň jako prevence odstraňovaní zubního kamene, tím pejskovi zajistíme zábavu a zároveň uděláme něco pro jeho zdraví.

Výcvik tohoto plemene probíhá většinou velmi uspokojivě, neboť se jedná o učenlivé a inteligentní psy. Po obeznámení se s hlavními pravidly ohledně psího výcviku ho tedy zvládne i trpělivý začátečník, který nemá s cvičením psů žádné předchozí zkušenosti.

Péče o srst Kavalír King Charles španěla je snadnější, než by se na první pohled zdálo. Postačí pečlivé vyčesání jednou týdně, zvýšenou pozornost zasluhují partie těla s delší srstí (hrudník, uši). V období línání srsti, ke kterému dochází dvakrát ročně, se doporučuje frekvenci vyčesávání zintenzivnit, dle aktuální potřeby.

Pravidelnou péči vyžadují uši psa, vzhledem k jejich charakteru existuje potencionální riziko zánětu zvukovodu. Uši se proto doporučuje pravidelně kontrolovat, případně velmi šetrně a jemně čistit s pomocí speciálního roztoku k tomu určeného.

ZAJÍMAVOSTI

Předchůdci dnešního Kavalír King Charles španěla se dlouhodobě těšili oblibě v královských kruzích. Jsou jedním z nejhojněji malířsky zvěčněných psích plemen. Jejich ztvárnění můžeme obdivovat na obrazech od takových malířských velikánů, jako je Tizian, Diego Rodríguez de Silva y Velázquez, Francois Clouet, Nicolas de Largillier nebo Francois Boucher. Díky těmto vzácným uměleckým dokladům víme, že Kavalír King Charles španěl byl mazlíčkem španělského prince Filipa, Markéty z Valois, Ludvíka XIV. i slavné madame Pompadour.

Největšího obdivovatele ale tento psík nalezl v osobě Karla II., který vládl za velmi pohnutých okolností v 17. století Anglii, Skotsku a Irsku. Právě on byl nejhorlivějším známým milovníkem psů tohoto plemene. Provázeli ho již od dětství, přímo je zbožňoval, byli jeho celoživotní láskou a uděloval jim proto všemožné výsady a privilegia. Mohli se volně pohybovat ve všech prostorách královských paláců. Rovněž Karel II. se nechal se svými miláčky namalovat. Malíř Henry Danckerts svého panovníka navždy zvěčnil s párem jemu nejdražších psích přátel. Zmiňovaný obraz se jmenuje Ananasový, neboť je na něm Karel II. zpodobněn v triumfální póze spolu se svým vrchním zahradníkem, který mu z pokleku uctivě podává v té době vůbec poprvé v Anglii vypěstovaný ananasový plod.

VÝŽIVA

Aktuální stáří, typ plemene a hmotnost psa jsou určující faktory stěžejní při výběru krmiva. Ještě předtím, než si přineseme domů od původního chovatele nové štěně, je nezbytné se podrobně informovat, čím byl pes krmen ve svém primárním domově. Pokud chceme druh krmiva, které bylo našemu psovi doposud podáváno, z nějakého důvodu změnit, měli bychom tak činit opatrně a pozvolna. V dalších fázích života našeho psa volíme vždy plnohodnotné krmivo určené pro danou věkovou skupinu. Na krmivu se rozhodně nevyplatí šetřit, dobrá výživa je základním stavebním kamenem pro udržení dobré zdravotní kondice našeho psa.

Kavalír King Charles španěl patří mezi skupinu plemen, pro která vyvinuli špičkoví výrobci krmiv zcela specifická krmiva. Jsou zacílena přímo na konkrétní potřeby plemene, takže obsahují důležité živiny ve striktně vyváženém poměru. Zohledňují potřebu adekvátní výživy bohaté srsti Kavalír King Charles španělů, svým složením napomáhají udržení optimální hmotnosti psa a především obsahují i látky potřebné pro zdravou funkci srdce, což je u tohoto plemene vzhledem k jeho anamnéze obzvlášť důležité.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 9 – 14 let

Toto plemene trpí bohužel ve zvýšené míře na choroby srdce, které se rozšířily v důsledku neuvážené příbuzenské plemenitby. Jedná se o smrtelné onemocnění mitrální chlopně, u štěňat se dříve poměrně hojně vyskytovala velmi závažná zdravotní komplikace v podobě neuzavřeného srdečního kanálu. Mezi další choroby zaznamenané u zástupců Kavalír King Charles španěla patří: epilepsie, hydrocefalus, oční onemocnění, kožní problémy, dědičné deformace v obličejové oblasti (rozštěp patra, rozštěp pysku, křivá čelist ad.), macroplatelets (abnormální zvětšení krevních destiček), luxace pately, potíže s meziobratlovými ploténkami.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Bonitace se mohou po splnění všech administrativních náležitostí ze strany chovatele účastnit všichni zdraví psi starší 12-ti měsíců, kteří již absolvovali svod dorostu či výstavu vyššího typu. Mezi vyřazující vady, vedoucí k vyloučení psa z chovu, patří výrazné odchylky od exteriérového standardu a taktéž závažné poruchy chování.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl -

King Charles španěl a Kavalír King Charles španěl mají mnoho společného nejen podle názvu. Tato dvě plemena mají shodný původ a oplývají stejnými povahovými vlastnostmi. Liší se ale svým zevnějškem, především tvarem hlavy a velikostí. King Charles španěl se vyznačuje vypouklou čelní oblastí a výrazným zkrácením nosního hřbetu. Kavalír King Charles španěl má naproti tomu čelo ploché a jeho čelisti jsou delší než u King Charles španěla. King Charles španěl je o něco nižší než jeho blízký příbuzný.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Elegantní, činorodý pes vyvážené postavy, s typicky něžným výrazem.

Pozn. k výšce:

Není standardem stanovena. Požadována je malá výška odpovídající hmotnosti psa.

Hmotnost:
psi:6,7 kg,    povolená odchylka: +1,3 kg, -1,3 kg
fenky: 6,7 kg,    povolená odchylka: +1,3 kg, -1,3 kg
Srst:

Dlouhá, na dotek hedvábná, povoleno je jemné zvlnění srsti. Nesmí být kudrnatá a upravována trimováním.

Zbarvení:

Black and tan: Základ je tvořen černou barvou, doplněn výraznými znaky jasně tříslové barvy nad očima, uvnitř uší, na lících, hrudníku, končetinách a pod ocasem. Znaky bílého zbarvení nejsou žádoucí.

Blenheim: Základ je tvořen perlově bílou barvou, doplněn sytě kaštanovými znaky, které jsou rozmístěny rovnoměrně na hlavě. Mezi ušima se nachází znak či skvrna tvaru kosočtverce, jenž je vysoce ceněn.

Ruby: Celotělová sytě červená barva. Absence bílých znaků je silně žádoucí.

Trikolor: Kombinace černé, hnědé a bílé barvy. Plochy zbarvené černě a bíle jsou zřetelně oddělené a doplněné hnědými znaky v oblasti očí, lící, uvnitř uší, na vnitřních stranách končetin a v podocasní oblasti.

HLAVA

MOZKOVNA

Téměř plochá mezi ušima.

Stop:

Mělký. Nosní houba je černá a solidně vyvinutá. Vzdálenost od stopu ke špičce nosu činí cca 3,8 cm.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čenich adekvátně zúžený, nikoliv špičatý.

Pysky:

Dobře vyvinuté, nikterak povislé.

Čelisti, zuby:

Silné čelisti s perfektním nůžkovým skusem.

Líce:

Vyplněné.

Oči:

Kulatého tvaru, výrazné velikosti, tmavého zbarvení. Nesmí být vypouklé. Umístěny navzájem v dostatečné vzdálenosti.

Uši:

Vysoko nasazené, značně dlouhé, porostlé hustou srstí.

KRK

Střední délky, s jemným klenutím.

Hřbet:

Rovný.

Bedra:

Krátce vázaná.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, vybavené adekvátně silnými kostmi.

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktního tvaru, bohatě porostlé srstí. Polštářky jsou pružné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Kosti středně silné, přiměřené.

Kolena:

Dobře vytočená.

Hlezno:

Kravský postoj je krajně nežádoucí, stejně jako sudovitý tvar.

Tlapy pánevní:

Kompaktního tvaru, bohatě porostlé srstí. Polštářky jsou pružné.

CHODY PSA

Pohyb končetin je rovnoběžný, pohyb oplývá elegancí a volností.

OCAS

Dobře nasazený, přiměřené délky k celkové velikosti těla, nesený s radostí, ne však nad linií hřbetu.

přečteno: 8 082x