topovat ověřit
22.06.2020 / 19.05.2024
Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl

Cavalier King Charles Spaniel
80%
Další pojmenování: kavalír
Kavalír King Charles španěl

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 7 - Angličtí společenští španělé a ruský toy španěl
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 136
Of. zkratka plemene v ČR: CKC
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 17. století, 20. století
Průměrná délka života: 9 - 14 roků
Původní využití: Společenský pes
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Domácí mazlíček
Kluby v ČR:

Klub chovatelů Kavalír a King Charles španělů

Cavalier Charles klub Čech, Moravy a Slezska

VARIETY PLEMENE Kavalír King Charles španěl

U tohoto plemena se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Na území Anglie se původní předchůdci tohoto plemene dostali zřejmě ze Středomoří, prapůvod plemene je některými badateli situován do dalekého Japonska či Číny. V 17. století se Kavalír King Charles španěl těšil značné popularitě na dvoře anglického krále Karla II., podle kterého se dodnes nazývá. Mezi předky dnešních zástupců plemene najdeme pravé lovecké španěly, kteří byli používáni jako excelentní slídiči ještě v průběhu 19. století. Tehdejší španělé byli velikostně relativně nejednotní a lišili se výrazně i v dalších fyzických znacích.

Existují různé spekulace ohledně snah o vylepšení plemene prostřednictvím křížení s mopsem, japonským chinem a pekingským palácovým psíkem. Tento krok mohl ovlivnit vzhled blízce příbuzného plemene s téměř identickým názvem - King Charles španěl. V 19. století byl velmi módní co nejvíce miniaturizovaný vzhled tohoto typu psa, značnou oblibu proto získal právě krátkonosý King Charles španěl na úkor původního, většího Kavalír King Charles španěle, jenž se ocitl na pokraji vymření.

Ve 30. letech 20. století bylo na proslulé Cruftově výstavě americkou delegací trefně poukázáno na pozoruhodnou a poněkud zarážející skutečnost, že podoba aktuálně vystavovaných King Charles španělů se značně liší od psa shodného druhu, zpodobněného na četných historických obrazech. Jeden z Američanů, Rosswell Eldridge, dokonce prohlásil, že věnuje 25 liber schopnému chovateli, který obnoví původní vzhled plemene. Již v roce 1928 byl vydán standard nově obnoveného plemene, které bylo pojmenováno Kavalír King Charles španěl. K jeho vyšlechtění byli použiti angličtí King Charles španělové barevné varianty jménem blenheim, disponující plochou lebkou, co nejvíce dlouhou tváří, spíše zanedbatelným stopem a zdobnou bílou skvrnkou v polovině čela.

Mapa Anglie - Kavalír King Charles španěl

POVAHA

Kavalír King Charles španěl vyniká mimořádně vyváženou povahou, která ho předurčuje k životní dráze perfektního psího společníka, milovaného celou svou rodinou. Zástupce tohoto plemene dokáže být svému pánovi milým a naprosto oddaným přítelem. Vyniká bezprostřední veselostí a hravostí, čímž obšťastňuje všechny kolem. Je také patřičně odvážný, netrpí sklony k nadměrné nervozitě a nemá tendence k útočnosti. K dětem bývá tolerantní a trpělivý. Zpravidla nemá problémy při kontaktu s ostatními psy. Lovecký instinkt u plemene stále přetrvává. Může se projevit slabostí především pro pernatou zvěř – v její blízkosti dokáže Kavalír King Charles španěl patřičně zbystřit a odhalit tak odkaz dávných lovců, který si v sobě tento již dlouhou dobu výhradně společenský pes nese.

Kavalír King Charles španěl

POHYB

Z pohybového hlediska je Kavalír King Charles španěl úplně dokonalým psem. Dokáže se totiž obrovskou měrou přizpůsobit fyzickým možnostem a potřebám svého majitele. Tento fakt z něj činí psa vhodného pro méně pohybově aktivní chovatele včetně lidí důchodového věku, ale i pro lidi sportovně zaměřené. U obou typů chovatelů bude Kavalír King Chales španěl spokojený. Miluje jak dlouhé procházky a aktivní pohyb, tak klidné chvíle vyplněné odpočinkem v těsné blízkosti svého pána. S potěšením se zapojí do psích sportů typu dogfrisbee či agility, díky své energičnosti zvládne i náročnější disciplíny typu dogtrekkingu. A naopak, pokud jeho pán preferuje pouze fyzické vyžití formou procházek, vezme to tento pes s povděkem a bude-li mu to umožněno, nanejvýš se nadšeně sám do sytosti vyběhá kolem svého pána.

Kavalír King Charles španěl

PÉČE

Z hlediska péče není Kavalír King Charles španěl nikterak přehnaně náročný. Není to ale pes vhodný na chov mimo dům či byt. Potřebuje těsný kontakt se svým pánem, pokud je často osamělý a nevěnuje se mu pozornost, chřadne, a jeho vynikající povahové rysy mohou být vážně pošramoceny.

Pokud si chceme zachovat interiér příbytku v nezměněné podobě, je dobré psovi zajistit dostatečný přísun hraček na žvýkání. Vhodnou volbou jsou také pamlsky, jejichž žvýkání působí zároveň jako prevence odstraňovaní zubního kamene, tím pejskovi zajistíme zábavu a zároveň uděláme něco pro jeho zdraví.

Výcvik tohoto plemene probíhá většinou velmi uspokojivě, neboť se jedná o učenlivé a inteligentní psy. Po obeznámení se s hlavními pravidly ohledně psího výcviku ho tedy zvládne i trpělivý začátečník, který nemá s cvičením psů žádné předchozí zkušenosti.

Péče o srst Kavalír King Charles španěla je snadnější, než by se na první pohled zdálo. Postačí pečlivé vyčesání jednou týdně, zvýšenou pozornost zasluhují partie těla s delší srstí (hrudník, uši). V období línání srsti, ke kterému dochází dvakrát ročně, se doporučuje frekvenci vyčesávání zintenzivnit, dle aktuální potřeby.

Pravidelnou péči vyžadují uši psa, vzhledem k jejich charakteru existuje potencionální riziko zánětu zvukovodu. Uši se proto doporučuje pravidelně kontrolovat, případně velmi šetrně a jemně čistit s pomocí speciálního roztoku k tomu určeného.

Kavalír King Charles španěl

ZAJÍMAVOSTI

Předchůdci dnešního Kavalír King Charles španěla se dlouhodobě těšili oblibě v královských kruzích. Jsou jedním z nejhojněji malířsky zvěčněných psích plemen. Jejich ztvárnění můžeme obdivovat na obrazech od takových malířských velikánů, jako je Tizian, Diego Rodríguez de Silva y Velázquez, Francois Clouet, Nicolas de Largillier nebo Francois Boucher. Díky těmto vzácným uměleckým dokladům víme, že Kavalír King Charles španěl byl mazlíčkem španělského prince Filipa, Markéty z Valois, Ludvíka XIV. i slavné madame Pompadour.

Největšího obdivovatele ale tento psík nalezl v osobě Karla II., který vládl za velmi pohnutých okolností v 17. století Anglii, Skotsku a Irsku. Právě on byl nejhorlivějším známým milovníkem psů tohoto plemene. Provázeli ho již od dětství, přímo je zbožňoval, byli jeho celoživotní láskou a uděloval jim proto všemožné výsady a privilegia. Mohli se volně pohybovat ve všech prostorách královských paláců. Rovněž Karel II. se nechal se svými miláčky namalovat. Malíř Henry Danckerts svého panovníka navždy zvěčnil s párem jemu nejdražších psích přátel. Zmiňovaný obraz se jmenuje Ananasový, neboť je na něm Karel II. zpodobněn v triumfální póze spolu se svým vrchním zahradníkem, který mu z pokleku uctivě podává v té době vůbec poprvé v Anglii vypěstovaný ananasový plod.

Pineapple

VÝŽIVA

Aktuální stáří, typ plemene a hmotnost psa jsou určující faktory stěžejní při výběru krmiva. Ještě předtím, než si přineseme domů od původního chovatele nové štěně, je nezbytné se podrobně informovat, čím byl pes krmen ve svém primárním domově. Pokud chceme druh krmiva, které bylo našemu psovi doposud podáváno, z nějakého důvodu změnit, měli bychom tak činit opatrně a pozvolna. V dalších fázích života našeho psa volíme vždy plnohodnotné krmivo určené pro danou věkovou skupinu. Na krmivu se rozhodně nevyplatí šetřit, dobrá výživa je základním stavebním kamenem pro udržení dobré zdravotní kondice našeho psa.

Kavalír King Charles španěl patří mezi skupinu plemen, pro která vyvinuli špičkoví výrobci krmiv zcela specifická krmiva. Jsou zacílena přímo na konkrétní potřeby plemene, takže obsahují důležité živiny ve striktně vyváženém poměru. Zohledňují potřebu adekvátní výživy bohaté srsti Kavalír King Charles španělů, svým složením napomáhají udržení optimální hmotnosti psa a především obsahují i látky potřebné pro zdravou funkci srdce, což je u tohoto plemene vzhledem k jeho anamnéze obzvlášť důležité.

Kavalír King Charles španěl

Zdraví

Průměrná délka života: 9 – 14 let

Toto plemeno trpí bohužel ve zvýšené míře na choroby srdce, které se rozšířily v důsledku neuvážené příbuzenské plemenitby. Jedná se o smrtelné onemocnění mitrální chlopně, u štěňat se dříve poměrně hojně vyskytovala velmi závažná zdravotní komplikace v podobě neuzavřeného srdečního kanálu. Mezi další choroby zaznamenané u zástupců Kavalír King Charles španěla patří: epilepsie, hydrocefalus, oční onemocnění, kožní problémy, dědičné deformace v obličejové oblasti (rozštěp patra, rozštěp pysku, křivá čelist ad.), macroplatelets (abnormální zvětšení krevních destiček), luxace pately, potíže s meziobratlovými ploténkami.

Kavalír King Charles španěl

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Bonitace se mohou po splnění všech administrativních náležitostí ze strany chovatele účastnit všichni zdraví psi starší 12-ti měsíců, kteří již absolvovali svod dorostu či výstavu vyššího typu. Mezi vyřazující vady, vedoucí k vyloučení psa z chovu, patří výrazné odchylky od exteriérového standardu a taktéž závažné poruchy chování.

Kavalír King Charles španěl

MOŽNÁ ZÁMĚNA

King Charles španěl

King Charles španěl

King Charles španěl a Kavalír King Charles španěl mají mnoho společného nejen podle názvu. Tato dvě plemena mají shodný původ a oplývají stejnými povahovými vlastnostmi. Liší se ale svým zevnějškem, především tvarem hlavy a velikostí. King Charles španěl se vyznačuje vypouklou čelní oblastí a výrazným zkrácením nosního hřbetu. Kavalír King Charles španěl má naproti tomu čelo ploché a jeho čelisti jsou delší než u King Charles španěla. King Charles španěl je o něco nižší než jeho blízký příbuzný.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Elegantní, činorodý pes vyvážené postavy, s typicky něžným výrazem.

Pozn. k výšce

Není standardem stanovena. Požadována je malá výška odpovídající hmotnosti psa.

Hmotnost:
psi 6,7 kg tolerance: +1,3 kg, -1,3 kg
fenky: 6,7 kg tolerance: +1,3 kg, -1,3 kg
Srst:

Dlouhá, na dotek hedvábná, povoleno je jemné zvlnění srsti. Nesmí být kudrnatá a upravována trimováním.

Zbarvení:

Black and tan: Základ je tvořen černou barvou, doplněn výraznými znaky jasně tříslové barvy nad očima, uvnitř uší, na lících, hrudníku, končetinách a pod ocasem. Znaky bílého zbarvení nejsou žádoucí.

Blenheim: Základ je tvořen perlově bílou barvou, doplněn sytě kaštanovými znaky, které jsou rozmístěny rovnoměrně na hlavě. Mezi ušima se nachází znak či skvrna tvaru kosočtverce, jenž je vysoce ceněn.

Ruby: Celotělová sytě červená barva. Absence bílých znaků je silně žádoucí.

Trikolor: Kombinace černé, hnědé a bílé barvy. Plochy zbarvené černě a bíle jsou zřetelně oddělené a doplněné hnědými znaky v oblasti očí, lící, uvnitř uší, na vnitřních stranách končetin a v podocasní oblasti.

HLAVA

Kavalír King Charles španěl

MOZKOVNA

Téměř plochá mezi ušima.

Stop:

Mělký. Nosní houba je černá a solidně vyvinutá. Vzdálenost od stopu ke špičce nosu činí cca 3,8 cm.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čenich adekvátně zúžený, nikoliv špičatý.

Pysky:

Dobře vyvinuté, nikterak povislé.

Čelisti, zuby:

Silné čelisti s perfektním nůžkovým skusem.

Líce:

Vyplněné.

Oči:

Kulatého tvaru, výrazné velikosti, tmavého zbarvení. Nesmí být vypouklé. Umístěny navzájem v dostatečné vzdálenosti.

Uši:

Vysoko nasazené, značně dlouhé, porostlé hustou srstí.

KRK

Střední délky, s jemným klenutím.

TRUP

Hřbet:

Rovný.

Bedra:

Krátce vázaná.

Hrudní koš:

Hrudní koš průměrné velikosti. Žebra solidně klenutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, vybavené adekvátně silnými kostmi.

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktního tvaru, bohatě porostlé srstí. Polštářky jsou pružné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Kosti středně silné, přiměřené.

Kolena:

Dobře vytočená.

Hlezno:

Kravský postoj je krajně nežádoucí, stejně jako sudovitý tvar.

Tlapy pánevní:

Kompaktního tvaru, bohatě porostlé srstí. Polštářky jsou pružné.

CHODY PSA

Pohyb končetin je rovnoběžný, pohyb oplývá elegancí a volností.

OCAS

Dobře nasazený, přiměřené délky k celkové velikosti těla, nesený s radostí, ne však nad linií hřbetu.

Kavalír King Charles španěl

přečteno: 36 403x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...