topovat ověřit
10.12.2020 / 16.04.2024
Tibetský španěl

Tibetský španěl

Tibetan Spaniel
100%
Další pojmenování: tibeťan, tibeťák
Tibetský španěl

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 5 - Tibetská plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 231
Of. zkratka plemene v ČR: TS
Země původu: Tibet
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 8. století
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Hlídač, společník
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Domácí mazlíček
Kluby v ČR:

Klub chovatelů tibetských španělů

VARIETY PLEMENE Tibetský španěl

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

První zmínky o tomto plemeni pocházejí zhruba z 8. století. Jak název napovídá, pochází z Tibetu, kde býval v klášterech, kde pomáhal zdejším mnichům. Působili místo zvonku a svým štěkotem upozornili na nově přicházejícího člověka, někteří psíci byli speciálně cvičení a otáčeli modlitební mlýnky. Vyskytoval se také na venkově, kde hlídal, ale většinou spíše pomáhal větším dogovitým psům. 

Tibetský španěl byl také váženým darem, který se obvykle předával mezi důležitými lidmi. Díky tomu se dostal z izolovaného Tibetu do Číny i Japonska. V průběhu věků bylo plemeno pravděpodobně kříženo s pekingským palácovým psíkem či lhasou apso. 

Do Evropy se toto plemeno dostalo až velice pozdě, a to koncem 19. století, kdy byl importován první pes do Anglie. Během světových válek došlo k útlumu v chovu stejně jako u mnoha dalších plemen. Naštěstí byla chovatelská základna obnovena. Uznán Mezinárodní kynologickou federací byl v roce 1983. 

V dnešní době se jedná o málopčetné plemeno, které není příliš rozšířené. Do České republiky byl tibeťan importován v polovině 90. let minulého století. Přestože zemí původu je Tibet, tak patronát nad plemenem drží Velká Británie.

Mapa Tibetu - Tibetský španěl 

POVAHA

Tibeťák je ideální psí společník pro seniory, ale hodí se i do rodin s dětmi. S dětmi vychází dobře a moc rád si s nimi hraje, někdy ho mohou hry obtěžovat, pak je potřeba, aby děti respektovaly jeho soukromí a nechali ho v klidu odpočívat. Přestože většinu času vyhedává společnost páníčků, jsou chvíle, kdy chce být sám a chová se poněkud nezávisle.

K cizím lidem se chová rezervovaně a rozhodně se od nich hned nenechá pohladit. Je sice malý, ale je to dobrý hlídač, na každého nově příchozího vás upozorní. K ostatním mazlíčkům se mohou chovat dominantně, protože se nechtějí o svého páníčka s nikým dělit. Od štěněte je potřeba zvykat na jiné psy i další zvířata. Tibetský teriér se podobá kočce, má rád vyvýšená místa, která vyhledává k odpočinku a ze kterých sleduje okolí. 

Je to inteligentní psík, který se dobře učí, takže se hodí i pro začátečníky. Je ovšem poměrně tvrdohlavý, takže musíte vědět, jak na něj a výchovu, ani výcvik nepodcenit. Zacházet s ním musíte citlivě, zapomeňte na hrubé tresty, potřebuje porozumění a nejlepší odměnou je pro něj pomazlení a pamlsky. Není to žádný raubíř, takže se hodí i pro seniory.

Tibetský španěl

POHYB

Tibetský teriér je velmi přizpůsobivý psík a záleží, kdo si ho pořídí. Pokud bude dělat společnost seniorům, kteří mu každý den věnují 3 až 4 kratší procházky a jinak budou doma sledovat televizi, bude spokojený. Bude ale stíhat i tempo aktivnější rodiny, která ráda vyráží do přírody a zejména při cestování oceníte jeho malou velikost.

Společně se můžete věnovat i různým kynologickým aktivitám. Vyzkoušet můžete, co by vás bavilo. Doporučujeme navštívit kynologické cvičiště a uvidíte. Tibeťan dokáže být dost hbitý, takže byste mohli začít s oblíbeným agility.

Tibetský španěl

PÉČE

Toto plemeno má delší hedvábnou srst, která potřebuje alespoň dvakrát až třikrát týdně pečlivě vykartáčovat a rozčesat. Časté koupání není potřeba, akorát tím narušujete přirozené schopnosti srsti. Pokud se tibeťan lehce ušpiní, můžete nečistoty odstranit vlhkým ručníkem. Žádná střihová úprava srsti není nutná. 

Dále je potřebova každý den pečovat o oči, ospalky každý den ostraňte a oční okolí otřete. Při česání nezapomeňte zkontrolovat uši, zda v nich není něco, co tam být nemá. Jsou povislé, tak si toho nemusíte na první pohled všimnout. Zvláště důležitá je u malých plemen péče o dutinu ústní, protože mají tendenci ke vzniku zubního kamene, pokud se o zuby nepečuje plak se postupně proměňuje na kámen, což doprovází zápach z tlamičky a samozřejmě je to živná půda pro bakterie. Zoubky je nejlepší pravidelně každý den mechanicky čistit kartáčkem a speciální zubní pastou pro psy. Podávat můžete také doplňky stravy, které podporují zdravou dutinu ústní. Pokud se kámen rozšíří, je nutné se domluvit s veterinárním lékařem na čištění zubů v narkóze. 

Poslední kapitolou jsou drápky. U malých plemen nedochází ani při chůzi po tvrdém povrchu k jejich obrušování a je proto nutné ja alespoň jednou měsíčně zkracovat. Slouží k tomu speciální nůžky, které seženete v chovatelských potřebách. Pejska na stříhání drápků zvykejte již od štěněte, patří to k nejméně oblíbeným činnostem.

Tibetský španěl

ZAJÍMAVOSTI

Název plemene tibetský španěl je trochu zavádějící, protože výraz španěl pochází z pojmenování původních loveckých psů. Pojmenovali jej takto v Anglii, a to zřejmě po vzoru kavalír king charles španěla, tedy psa menšího vzrůstu, který byl převážně společeníkem u dvora. V tlamičce obou plemen můžeme spatřovat jistou podobu.

Tibetský španěl

VÝŽIVA

Správné a kvalitní krmení je důležité pro každého pejska, aby prospíval a byl zdravý. Nejčastěji jsou psi krmeni granulemi, tedy kompletním krmivem, kdy dostávají všechno, co potřebují v denní krmné dávce. Stále více páníčků se ovšem o krmení svých mazlíčků zajímá podorbněji a rozhodnou se krmit je přirozenou stravou tzv. barfem. 

Pokud krmíte granulemi, měli byste jejich výběru věnovat dostatek pozornosti. Vždy je důležité si přečást složení a řídit se podle něj. Tedy na prvním místě by rozhodně mělo být maso. Ideální je, pokud v granulích není příliš obilovin, protože ty bývají častným alergenem. Populární jsou bezobilné granule, ve ketrých jsou nahrazeny např. bramborem nebo dýní. Dále se při výběru granulí musíte řídit věkem a velikostí psa. Pro tiběťáka budete pořizovat granule pro malá plemena psů a věkově zhruba do jednoho roku můžete zůstat u štěněčích a pak přejít na dospělácké. 

Pokud vás zaujalo barfování, tak než se do toho pustíte, budete si muset nastudovat potřebné informace, protože musíte svému psovi sestavit vyváženou krmnou dávku, ve které mu nebude nic chybět. Do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky. Vše seženete ve specializovaných prodejnách i chovatelských potřebách. Suroviny se nakupují ve větším množství a pak si připravíte jednotlivé porce do mrazáku.

Tibetský španěl

Zdraví

Průměrná délka života: 12 - 15 let

Tibetský španěl je zdravé plemeno, které není příliš zasaženo mnoha nemocemi, které se mohou vyskytnout zvláště u malých plemen. Z problémů s pohybovým aparátem se může objevit luxace pately. Vyšetření na ni není při uchovnění povinné, je tedy pouze na uvážení každého chovatele, zda jej dobrovolně podstoupí. Preventivně můžete podávat kloubní výživu jako doplněk stravy. 

Co se ovšem při uchovnění vyšetřuje jsou dědičné vady sítnice, tedy progresivní retinální atrofie (PRA). Jedná se o degenerativní onemocnění tyčinek, což postupně vede k celkové slepotě psa. Uchovněni mohou být pouze jedinci, kteří jsou negativní, u štěňat z čistého chovného páru se pak nemoc neobjeví.

Tibetský španěl

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno se skvěle hodí do bytu nebo domku se zahradou, ale bydlet musí samozřejmě uvnitř.  Na své páníčky se fixuje a potřebuje jim být na blízku, jinak by strádal. Pelíšek by měl mít na klidném místě, kam si bude moc zalézt a odpočinout, ale počítejte s tím, že stejně bude stále poblíž vás. Přípravte se na to, že bude chodit na vyšší místa, ideálně na parapet apod., rád je totiž vysoko, aby mohl pozorovat, co se děje a měl o všem přehled.

Jeho výcvik není těžký, takže je to ideální pes pro začátečníky. Učí se lehce, ale někdy může být tvrdohlavý. Je poměrně citlivý, takže potřebuje jemné zacházení.

Tibetský španěl

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov tibetského španěla zaštiťuje v České republice Klub chovatelů tibetských španělů. Stanovuje nejen podmínky přijetí do chovu, ale také pořádá klubové výstavy a další akce. Pokud budete chtít svého psa uchovnit, tak si v první řadě musíte koupit štěně s průkazem původu FCI. Štěně by zároveň nemělo mít žádné vady ze standardu, jedná se o jedince vhodného na chov a výstavy.

Pak je potřeba splnit podmínky stanovené klubem. Není nutné se zúčastnit výstavy a bonitace, jako u jiných plemen. Absolvovat musíte veterinární vyšetření od 12 měsíců věku, jehož výsledek bude zanesen na klubový protokol. Zapisuje se počet řezáků (minimálně 5/6), typ skusu, barva očí a u psů stav varlat. Požadováno je navíc oftalmologické vyšetření na oční vady PRA3 s výsledkem negativní. Následně můžete zaslat žádost o uchovnění na klub. 


Aktivní zapojení v chovu je možné od věku 15 měsíců věku. U psů není horní věková hranice stanovena. U fen je to osmý rok věku.

Tibetský španěl

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Tibetský španěl není příliš známé plemeno. Zaměnit se dá s jinými asijskými plemeny podobného typu, a to hlavně s pekingským palácovým psíkem, který má ale delší srst. Výrazně exteriérově podobný je poté japan chin a pro laiky se může tibeťan jevit jako dlouhosrstá čivava. 

 

Pekingský palácový psík

Pekingský palácový psík

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a patří do 9. skupiny FCI ke společenským plemenům. Pekinéz pochází z Číny a na první pohled se od tibeťana liší dlouhou srstí, ta vytváří výrazné závěsy na uších, ocase a zadní straně končetin, dále hřívu na krku. Zbarvení je možné jakékoliv, výjimku tvoří albíni a játrově hnědá barva. Pekinéz má na svou velikost dost mohutné tělo a jeho váha je ideálně do 5 kg u psů a do 5,4 kg u fen. Tibetský španěl působí atletičtějším dojmem a jeho srst není tolik bohatá. 

Japan chin

Japan chin

I japan-chin je uznán mezinárodní kynologickou federací a sdílí s tibeťanem stejnou FCI skupinu. Jak název napovídá, pochází z Japonska. Jeho výška se pohybuje kolem 25 cm, celé jeho tělo pokrývá hedvábná srst, která je bílá s černými nebo červenými skvrnami. U tibetského španěla jsou povoleny veškeré barvy a jejich kombinace. U japan-china tvoří srst na uších výrazný závěs. Ocas mají obě plemena stočený přes hřbet s bohatým závěsem. Japan-chin má velmi krátkou tlamičku.

Čivava

Čivava

Čivava sice nepatří k asijským plemenům, ale jedná se o jedno z nejznámější malých psích plemen. Kromě krátkosrsté variety existuje i ta dlouhosrstá, která může být na první pohled tibetskému teriérovi podobná. Má hedvábnou srst, která narozdíl od tibeťana tvoří na úších dlouhé praporce. Tibetský španěl je větší, jeho hmotnost se pohybuje od 4,1 až do 6,8 kg. Čivava váží ideálně 1,5 až 3 kg. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Aktivní, ostražitý a malý psík, který má dobře vyvážené celkové proporce. Trup je delší než kohoutková výška. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 25,4 cm
fenky: 25,4 cm
Pozn. k hmotnosti Ideálně se pohybuje v rozmezí 4,1 až 6,8 kg.
Srst:

Krycí srst má hedvábnou strukturu, v obličeji a na přední straně končetin je srst kratší, na těle je středně dlouhá, ale celkem hladce přiléhá. Podsada je jemná a hustá. Zadní strana končetin i uši jsou dobře osrstěny. Na zadní straně stehen a ocasu je srst dlouhá. Fenky bývají méně osrstěny než psi, také jejich hříva je menší. Osrstění není přehnané. 

Zbarvení:

Všechny barvy i jejich kombinace jsou možné. 

HLAVA

V poměru k tělu je malá, hrdě nesena. Psi mají samčí výraz, ale bez hrubosti. 

MOZKOVNA

Lebka:

Středně dlouhá a široká, lehce klenutá. 

Stop:

Zřetelně vyznačený, ale mírný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je ideálně černá. Tlama je středně dlouhá, tupá, dobře vyplněná a bez vrásek. Brada je široká a hluboká. 

Čelisti, zuby:

Mírný předkus. Řezáky v dolní čelisti jsou rovnoměrně uspořádané, mezi špičáky je široká. Žádoucí je úplný chrup. Pokud je tlamička zavřená, nesmí být vidět zuby, ani jazyk. 

Oči:

Oválné oči jsou zbarvené tmavě hnědě. Jsou bystré, výrazné a středně velké. Směřují přímo vpřed, ale jsou uložené poměrně široko od sebe. 

Víčka:

Černě pigmentovaná. 

Uši:

Středně velké, visící a poměrně vysoko nasazené. U dospělých jedinců jsou bohatě osrstěné. Je žádoucí, aby se po stranách zvedaly od lebky, ale zase nesmí odstávat. Netypické jsou těžké, velké, či hluboko nasazené uši. 

KRK

Silný, mírně kratší a plynule přechází do trupu. Na krku je delší srst, která tvoří hřívu nebo šál. U psů je to výraznější než u fen. 

TRUP

Trup mírně delší než kohoutková výška. 

Hřbet:

Rovný. 

Hrudní koš:

Dobře klenutá. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Mají středně silné kosti, končetiny jsou lehce prohnuté a navazují na plece.

Plece:

Skloněné dozadu a dobře uložené. 

Tlapy hrudních končetin:

Zaječí, malé a dobře formované. Mezi prsty jsou osrstěné, srst tlapky přesahuje. Nažádoucí jsou kulaté kočičí tlapky. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné a dobře utvářené. 

Kolena:

Zaúhlení je středně vyjádřené. 

Hlezno:

Postavené hluboko, při pohledu zezadu je rovné. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako tlapky předních končetin. 

CHODY PSA

Pohyb je volný, sebevědomý a přímý. Při pohybu vytváří rychlonohý dojem. 

OCAS

Na bohatě osrstěném ocase vzniká praporec. Ocas je vysoko nasazený, nesený stočený nad hřbetem. Pokud v postoji visí dolů, nesmí se to penalizovat. 

přečteno: 5 288x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...