Plemena psů inspirovaná vlky
Milujete psy, ale uchvacuje vás majestátnost a nespoutanost vlků? Mnoho chovatelů se pokusilo snoubit půvaby vlků s psí povahou. Někteří byli úspěšní více a jiní méně. My vám nyní představíme několik psích plemen, v jejichž linii se přímo vyskytují vlci nebo jsou jim tito psi velmi podobní.
Československý vlčák (ČSV)
Pro nás je nejznámějším z těchto plemen československý vlčák, který byl vyšlechtěn na území bývalého Československa. Pokus o zkřížení vlka a německého ovčáka se odehrál během 50. let 20. století. V dnešní době nad ním drží patronát Slovensko, ale stále se řadí k našim národním plemenům. ČSV je uznaný FCI, která jej klasifikuje do první skupiny k plemenům ovčáckým, pasteveckým a honáckým (s pracovní zkouškou).
Saarloosův vlčák (SAV)
Pro zkřížení vlka a německého ovčáka se rozhodl Nizozemec Leendert Saarloos a první jedinci nového plemene přišli na svět roku 1936. Matkou prvního vrhu byla vlčice Fleur a otcem německý ovčák Gerard van Fransenum, bohužel všechna štěňata zemřela na psinku, proti které odmítal Leendert očkovat.
V roce 1975 byl saarloosův vlčák zapsán v nizozemské plemenné knize a v roce 1981 došlo k uznání FCI. Patří do první skupiny mezi plemena ovčácká, pastevecká a honácká (bez zkoušky). Patronát nad ním má Nizozemí.
Pan Saarloos si myslel, že psi jsou přešlechtění a s novým plemenem se chtěl přiblížit zpět k přírodě. Kladl důraz hlavně na zdraví. Chtěl, aby jeho psi působili u policie či jako vodicí. Někteří jedinci se sice osvědčili, ale celkově se plemeno kvůli své povaze, ve které stále přetrvává něco z vlka, k těmto účelům bohužel nehodí. SAV je rodinným psem, ale potřebuje cit a porozumění, násilím se nikam nedostanete.
Northern Inuit Dog
Toto plemeno se od dvou předešlých liší hlavně tím, že do jeho krve nebyla přilita vlčí krev. Northern inuit vznikl křížením sibiřských huskyů, aljašských malamutů a německých ovčáků. Základy nového plemene položila Eddie Harrison, křížení začalo v 80. letech minulého století, kdy byli vybraní psi převezeni do Velké Británie.
Plemeno se proslavilo rolí zlovlků v jednom z nejpopulárnějších seriálů dnešní doby, ve Hře o trůny.
Utonagan
Utonagan je dalším z vlčích plemen, vychází z northern inuitů (jedná se o linii, která se oddělila od původního záměru). V roce 2002 byl založen klub utonaganů.
Důraz je u těchto psů kladen na mírumilovnou povahu. Není to příliš dobrý hlídač, ale hodí se jako společník do rodiny. Je potřeba mu věnovat dostatek pozornosti a trávit s ním čas, aby netrpěl samotou.
Tamaskan
Plemeno tamaskan vzniklo křížením saňových psů ve Finsku. Snahou chovatelů bylo, aby vytvořili plemeno, co nejvíce podobné vlku, které bude mít vyrovnanou povahu a chuť pracovat. Vychází z utonagana (tedy i nothern inuitů). V roce 2006 byl vytvořen klub tamaskanů a v dnešní době je plemeno uznáno několika kluby, zejména v USA.
Vyznačuje se milou povahou a dobře vychází i s ostatními domácími zvířaty. Jeho využití je široké, může z něho být dobrý pracovní pes i parťák na psí sporty.
Lupo italiano
Zkřížení vlka a německého ovčáka provedli i chovatelé v Itálii v roce 1966. Záměrem bylo vytvoření odolného pracovního plemene, a to se podařilo. Lupo italiano je vzhledově podobný spíše německému ovčákovi a vyznačuje se dobrou ovladatelností. V Itálii působí jedinci tohoto plemene jako záchranářští psi.
Kunmingský vlčí pes
Ani Čína nezůstala pozadu a v 50. letech minulého století vzniklo nové plemeno kunmingský vlčák. Jako základ chovu posloužili kříženci vlka a ovčáčtí psi neznámého původu. V Číně bylo plemeno oficiálně uznáno v roce 1988. Kunmingský vlčák je dobrým služebním psem. Využití má toto plemeno především v armádě, která se podílela na jeho vzniku.
Američtí vlčáci
V Americe jsou kříženci vlků velmi populární a není výjimkou, že se jejich štěňata dostanou do rukou naprostým začátečníkům. Dochází ke křížení psů s vlky, ale i potomků z takových spojení s jinými plemeny (hlavně severskými).
přečteno: 74 496x