topovat ověřit
01.04.2013 / 15.08.2014

Výživu štěněte lze přirovnat ke stavbě domu

  • Výživu štěněte lze přirovnat ke stavbě domu
60%
Náhled

 - se správným materiálem a know-how můžete postavit pevný a hezký zároveň

Na trhu je velké množství nejrůznějších krmiv pro psy. Jejich rozdílnost tkví v ceně, kvalitě i obsahu. Můžeme se setkat s výrazy jako prémiové, superprémiové krmivo, holistické receptury, přírodní strava BARF… I laický chovatel by však měl mít základní představu o tom, čím a jak zvíře krmit. Pojďme začít od píky, momentu, kdy si nového čtyřnohého přítele přinesete domů.

$ADSENSE_DETAIL_CLANKY_200_200_TEXTPodle uznávaného odborníka na výživu zvířat, Ing. Martina Kváše se zkušení chovatelé o výživu vašeho pejska starají už v době březosti feny. Vhodná krmiva pro březí fenu (které detailně probereme až v jednom z následujících článků) dávají potřebné živiny i plodu v děloze. „Ideálně je několik posledních, zhruba deset dní matka stravována granulemi, na které bude posléze převedeno i štěně. Plod krmivo v závěru březosti už vnímá a jeho organismus si postupně na konkrétní obsah zvyká,“ vysvětluje Ing. Kváš.

Tento typ speciálního krmiva (určeného pro štěňata) je vhodný i pro kojící fenu, jejímž prostřednictvím se pouto štěněte k vhodnému krmivu dále upevňuje. Nejde při tom jen o složky obsažené v mateřském mléce, ale i o chuť slin a dech feny, která štěně pravidelně olizuje. (Mimochodem, věděli jste, že bez pravidelné masáže matčiným jazykem štěně nemůže vyměšovat?) Ve druhém až třetím týdnu po porodu navíc začínají štěňata olizovat feně z tlamy zbytky jídla, čímž se ujišťují o její přítomnosti a bezpečí.

Kolem čtvrtého týdne věku štěněte přichází razantní změna. Končí laktace a štěňata přechází na tuhou stravu. Na tuto chvíli už jsou připravována od chvíle narození prostřednictvím kontaktu s budoucím typem krmiva. Při této výživové proměně je zásadní nejen správné složení granulí (obsah), ale i krmná technika – tedy způsob podávání krmiva.

Štěně je zvyklé na dostatečný a pravidelný přísun potravy, a proto je důležité mu zpočátku dopřát krmení minimálně pětkrát denně. Není rozhodující, jaký zvolíte interval (po kolika hodinách krmivo podávat), ale zvolenou periodicitu je potřeba maximálně dodržovat (např. každé dvě, tři hodiny). Co se týče množství, lze bez obav štěněti dopřát unlimited porci, jednoduše řečeno – všechno co sní.

S pravidelným krmením si jeho organismus zvykne a bude připraven na chemické i mechanické zpracování potravy – trávení. Podle Ing. Kváše se totiž většina mechanismů, spojených s příjmem potravy v těle, pod vlivem biologických hodin na trávení připraví. „Pravidelné načasování je kromě fyziologických procesů spojeno i se sociální vazbou, protože štěně s častým přísunem krmiva získává i důležitý pocit jistoty. Tento pravidelný proces, při kterém je štěně stále v područí feny, trvá přibližně jeden až dva měsíce,“ dodává odborník. Po jejich uplynutí se štěně dostává konečně do nového domova – k vám.

Zkušený chovatel se štěnětem předá novému majiteli i vzorek krmiva, které zkrmoval. Důvod je jednoduchý: v průběhu adaptace štěněte na nový domov je silně nevhodné nárazově změnit i typ potravy. Pro zvíře je velmi stresující už samotná ztráta smečky a známého prostředí. Jeho trávicí trakt v té chvíli ohrožuje změna vody, ale i vzduchu. Hlavní oporou je pak známá strava – výměna střevní mikroflóry, ke které dochází s každou změnou krmiva, pak není tak agresívní. Současně dostává nový majitel v ideálním případě komplexní informace o tom jak a kdy pejska krmit, jak nejjednodušeji navázat na jeho „zajetý režim“.

Častou námitkou i zkušenějších chovatelů je, že dosavadní krmivo nesplňuje jejich kvalitativní požadavky. Nicméně i sebeobyčejnější granulát při delším dávkování v řádech dnů nemůže psovi ublížit. Po tomto přechodném období je vhodné, aby chovatel vybral krmivo určené pro štěňata, které vyhovuje i jeho kvalitativním požadavkům a začal psa učit na něj. Výměna mikroflóry ve střevech trvá tradičně sedm dní a další zhruba týden, dva, než si štěně na nový typ stravy zvykne. Samozřejmě štěně v novém prostředí zpočátku ztrácí chuť k jídlu, a proto je potřeba myslet na pravidelný přísun živin.

Kompletní granulované krmivo je pro štěně dostatečným zdrojem všech důležitých živin. Nicméně chovatel může do krmiva přidávat kvalitní bílkoviny, jež jsou základem všech tkání těla včetně kostí. Vhodnými zdroji těchto složek jsou například neslazený jogurt s živými kulturami, bílý tvaroh, nekořeněný sýr. Určitě nepoužívejte slazené produkty, jako pribináček, nedělá dobře zubům ani žaludku psa a po obsahové stránce také není přínosem pro jeho zdraví.

„Bílkoviny jsou důležité primárně u psů velkých plemen, a to jako podpora pro výstavby kostí, šlach, chrupavek, potažmo tedy prevence artrotických změn. Není třeba se obávat této podpory až do dvou let věku,“ zdůrazňuje MVDr. Jan Šíma, který ve své ordinaci často vídá nevhodně stravované psy. Extrémním případem jsou pak psi obřích plemen, u kterých je pro nadstandardní nárůst hmotnosti (i více než kilo týdně) vhodné užívat speciální krmiva, která růst vhodně zpomalují a ulevují tak kloubnímu aparátu. „To dopřeje čas na rozvinutí a vyvinutí tkáně, kostry, svaloviny či vnitřních orgánů,“ vysvětluje MVDr. Šíma s tím, že u malých a středních plemen stačí zvýšená péče o výživu do půl roku života.

Pro štěňata je vhodné i v případě výchovy užívat odměny určené pro nedospělé psy. Třeba pamlsky Leťs Bite! Puppy rings jsou obohaceny vápník a vyhovují mladému zvířeti i svou velikostí, čímž chovatel řeší nejen odměnění za výkony pejska, ale i vedlejší příjem vhodných prvků. Majitel psa by neměl zapomínat na vyvážený poměr příjmu a výdeje energie, protože energie, kterou zvíře nezpracuje, se stejně jako u lidí, ukládá v podobě tuků. Účelem správné výživy je zakládat sílu a pevnost, nikoliv tloušťku.

Vhodná výživa u štěňat je základním pilířem zdraví psa po celý život. V tomto období si organismus může založit na problémy, které v pozdějším věku nelze vyřešit, například s vývojem kloubů. Neméně důležitým faktorem při správné výživě psa dodržovat i pravidla životního režimu odpovídajícího věku psa. Štěně musí mít dostatek odpočinku, není dobré ho nutit k aktivitě ve chvílích, kdy chce spát. Pokud má štěně sklony k hyperaktivitě, je důležité jej zklidnit.

přečteno: 7 623x

Budeme rádi, když tento článek ohodnotíte :-)

60%

Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...