topovat ověřit
23.09.2024 / 24.09.2024

Co dělat, když je pes nemocný? 

  • Co dělat, když pes onemocní?
80%
Náhled

Zdraví našeho psa je pro nás prvořadé. Když vidíme, že náš čtyřnohý přítel není ve své kůži, je přirozené, že se o něj bojíme. Ale co přesně dělat, když je pes nemocný?

1. Rozpoznejte příznaky 

Změny v apetitu (nechutenství nebo naopak zvýšená žravost) 
Letargie, apatie, nezájem o hru 
Zvracení nebo průjem 
Kašel, kýchání, výtok z nosu nebo očí 
Změny v pitném režimu (nadměrná žízeň nebo naopak odmítání vody) 
Kulhání nebo jiné problémy s pohybem 
Změny na kůži nebo srsti 

Prvním krokem je všimnout si změn v chování a zdravotním stavu psa. Mezi běžné příznaky nemoci patří: 

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, je důležité jednat. 

Nemocný pejsek

2. Kontaktujte veterináře 

Návštěva veterináře je nezbytná pro správnou diagnózu a léčbu. Veterinář provede fyzické vyšetření, může odebrat krevní testy nebo jiné vzorky a doporučí vhodnou léčbu. 

Neodkládejte návštěvu veterináře, zvláště pokud: 

Pes má vysokou horečku 

Příznaky jsou závažné nebo se rychle zhoršují 

Pes je apatický nebo má potíže s dýcháním 

Pes zvrací nebo má průjem déle než 24 hodin 

Pes odmítá pít nebo má potíže s močením 

3. Poskytněte psovi klid a pohodlí 

Během nemoci potřebuje pes dostatek odpočinku a klidu. Zajistěte mu pohodlné místo na spaní, dostatek čerstvé vody a krmivo, které mu veterinář doporučil. 

4. Dodržujte pokyny veterináře 

Je důležité pečlivě dodržovat všechny pokyny veterináře, včetně podávání léků a dodržování dietních omezení. Pokud máte jakékoli otázky ohledně léčby, neváhejte se zeptat veterináře. 

5. Prevence je klíčová 

Pravidelné veterinární prohlídky, očkování a odčervení jsou klíčové pro udržení zdraví vašeho psa. Dbejte také na vyváženou stravu, dostatek pohybu a hygienu. 

Pamatujte: Pokud máte jakékoli pochybnosti o zdraví svého psa, vždy je lepší poradit se s veterinářem. Včasná diagnóza a léčba mohou výrazně zlepšit prognózu a kvalitu života vašeho psa. 

6. První pomoc  

1) Pokud Váš pejsek onemocněl kašlem, což je nejčastější nemoc, kterou pejsci chytí,  je nejlepší hned v začátku podávat jitrocelový sirup a doplnit vitamín C. Pejskovi rozhodně neublíží a troufám si říct, že jitrocelový sirup psovi i chutná. 

2) Pokud pejsek má zvýšenou teplotu, nad 39,5 °C (normální teplota je u psa 37-39°C ), je první pomocí psa ponechat v klidu, tichu a odpočívat. Nabídnout mu dostatečné množství tekutin. Pokud pes nechce přijímat tekutiny, je nejlepší udělat neslaný vývar a místo vody jej psovi ponechat.  

3) Pokud pes zvrací, důležité je držet psa bez přísunu jídla. Pokud pes přestane zvracet a normálně pije, vyčkejte minimálně 6-8 hodin a podejte psovi trochu dietního jídla (rozvařenou rýži s mrkví). Jestliže pes jídlo sežere a zvracet nebude, můžete se vracet zpátky pozvolna k normální stravě. Pokud ovšem zvrací, je nutné vyhledat lékaře.  

přečteno: 15x

Budeme rádi, když tento článek ohodnotíte :-)

80%

Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...